Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

szymko9881

Dell e6540 Niepełne wykorzystanie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest to mój pierwszy post więc wypadałoby się przywitać :)

 

Jakiś czas temu kupiłem poleasingowego laptopa dell e6540 w konfiguracji i7 4800mq 16gb ramu dysk ssd 240gb i grafika amd hd 8790m. Problem jest taki, że jak laptop jest wyłączony i się go włączy to nie jest wykorzystywany procesor w 100%, praktycznie nie wykorzystuje nawet bazowej częstotliwości zegara. Podczas pełnego obciążenia taktowanie wynosi 1.8Ghz i waha się do maks 2.2, przy czym temperatury nie są większe jak 70 stopni na procesorze. Wszystkie sterowniki są aktualne, bios jest zaktualizowany, plany zasilania wszystkie na wysoką wydajność dane, bios do domyślnych i wszystkie opcje wydajnościowe włączone.

 

Problem próbuje rozwiązać od kilku dni sam i wczoraj znalazłem wypowiedź człowieka na innym forum co miał podobny problem do mojego tylko z innym laptopem della i napisał, że jeśli się laptop uśpi i wybudzi to wszystko działa jak należy. Spróbowałem i moim oczom ukazało się pełne taktowanie procesora i maksymalna wydajność!

 

I teraz nasuwa mi się pytanie, dlaczego tak jest? Wygląda to jakby był zastosowany jakiś ogranicznik poboru mocy procesora? Tylko dlaczego jak się go da w uśpienie i obudzi to nagle tego nie ma? Nie powiem uciążliwe jest trochę włączanie go dawanie w uśpienie i znowu włączanie, ale na razie to jedyny sposób jaki znam. Czy ktoś się może spotkał z takim problemem i wie jak go rozwiązać?

 

Za wszystkie podpowiedzi bardzo dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie miało coś takiego miejsce jak miałem uwalony zasilacz(nie poprawnie działał) wymiana z 60W na 100W załatwiła sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zasilacz jest oryginalny 130W od Della, w biosie go tez wykrywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość sprawdzenia na innym?

W czasie obniżonego taktowania masz jakieś komunikaty (np. bateria 70% nie ładuje)?

Spróbuj bez baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety innego zasilacza nie mam. Właśnie problem jest w tym, że nie ma w ogóle żadnych komunikatów, baterie ładuje w 100% a w hwinfo nie pokazuje żadnych błędów. Pobrałem intel extreme tuning utility i ciągle się pali current limit throttling i blokuje go na około 20W. Bez baterii teraz sprawdziłem i tak samo 2.3Ghz podczas prime95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...