Skocz do zawartości
-Style-

G.skill trident Z 3600mhz cl16+taichi+ryzen 1600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, posiadam od ponad roku zestaw jak w tytule i postanowiłem w końcu spróbować podbić taktowanie moich pamięci jeszcze wyżej, gdyż na wcześniejszej wersji biosu tylko 3400mhz udało Mi się stabilnie osiągnąć przy napięciu 1.4V i tem sekcji 45stopni i opóźnienia cl16.16.16.36. Problem jednak ze nie chcą iść wyżej. Czy to jest wina CPU ? Płyta ma zarabiascie mocna sekcje kupiona z myślą o 3generacji ryzenow aby nie brakło mocy a tutaj ramy teoretycznie zdolne do Oc na 3600mhz nie chcą pójść na taka wartość a wiem, ze 1gen ryzenow miały problemy z kontrolerami pamięci. Czy jest sens kombinować dalej ?? Czy zaczekać na premierę wymienić CPU i wtedy już na poważnie podjąć się OC na 3600mhz dodam jeszcze, ze temp ramow są zadowalające max38 stopni sprawdzane czujnikiem termicznym z Cata. Za wszystkie podpowiedzi dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wina kontrolera CPU 3400 na pamieciach to max dla ryzen 5 1600.

Ciesz sie że choć tyle wyciągnąłeś własnie dzięki dobrej płycie.

Czekamy na Ryzen 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z jednej strony spoko bo czytam, ze niektóry maja problem z 3000mhz, a jak sytuacja wyglada przy serii 2000?? I jest może ktoś komu się udało osiągnąć wyższe taktowania chociażby na serii 2000 ?

Edytowane przez -Style-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 1gen/2gen są w stanie osiągnąć na samsungach b-die(jak twoje) w konfigu 2x8gb do 3600mhz, nie wszystkie sztuki oczywiście, różnica pomiędzy 1, a 2 gen jest taka, że łatwiej osiąga się wyższe takty.

Napiszę Ci tak:

-jeśli chcesz możesz próbować jeszcze wyższego taktowania, ale bardziej opłacalne czasowo i wydajnościowo będzie jak obniżysz timingi na cl14, przy 3400/3466mhz cl16 to bardzo luźno jak na kości tego typu.

 

jak chcesz wyższego taktowania, zostaw timingi jak masz na cl16 i dram voltage, podnoś na razie tylko SOC voltage i sprawdzaj stabilność systemu na szybko (max dla SOC to 1,2v), np. stres testem w AIDA64 przez ~~30min, próbuj 3600mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piękne a dlaczego sic max do 1.2 ?? Obecnie mam 0.7v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,7 to bardzo nisko, strzelałbym w przynajmniej 0,9v lub 1,1v

AMD nie zaleca napięcia powyżej 1,2v na SOC, ponieważ zwiększa się degradacja kontrolera pamięci i wszystkiego powiązanego z SOC. W praktyce czytałem, że napięcie powyżej 1,175v zmniejsza stabilność RAM (chyba na b-die samsunga), choć miałem zestaw pamięci, który dopiero na 1,2v właśnie stał się stabilny (super lipny mi się trafił kiedyś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to już chyba wiem wystarczająco dużo, będę leciał z taktowaniem w górę a jak się nie uda to timingi zacznę zbijać, chociaż to ma i tak sens tylko edukacyjny bo przy moim użytkowaniu i sporadycznej rozgrywce w 1440p nie wniesie spektakularnych zmian. Dzięki piękne za pomocne uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qwertypp można się z tobą jakoś skontaktować na pw ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3600 trzeba jeszcze podbić vcore i zmontować nowe timingi, co będzie się wiązało z godzinami testów. Polecam do testów korzystać z TM5 i configu testów gościa od kalkulatora. Dzięki temu średnio po 5,30 min. będziesz wiedział czy sypie błędami czy nie. Dla pewności po pierwszej pętli nie wyłączaj testu tylko zostawiasz aż zrobi pełne 5 około 30 minut. Liczę, że bios 5.10 na pokładzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3600 trzeba jeszcze podbić vcore i zmontować nowe timingi, co będzie się wiązało z godzinami testów. Polecam do testów korzystać z TM5 i configu testów gościa od kalkulatora. Dzięki temu średnio po 5,30 min. będziesz wiedział czy sypie błędami czy nie. Dla pewności po pierwszej pętli nie wyłączaj testu tylko zostawiasz aż zrobi pełne 5 około 30 minut. Liczę, że bios 5.10 na pokładzie?

Jasne 5.10 jak tylko wyszedł, zdaje sobie sprawę z czasu testów. Ustawiłem 3466mhz na 16.16.16.36 i 1.38V soc 1.12V przeszedł stres testa w aidze 64 -30minut ramy rozgrzały się do 46stopni a sekcja vram 60. Natomiast na tych samych napięciach przy taktowaniu 3600mhz nawet bios się nie ładuje i wyświetla 4 błędy w kółko

Edytowane przez -Style-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zostaw na 3466 cl 16 zacieśnij wszystkie timingi i testuj tm5 bo aide możesz ganiać i 48h i będzie git, a gierka wysypie ci system w 15 minut. Jak już będziesz pewny pamięci to OCCT i test LDS minimum 15 minut i powinno śmigać elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zostaw na 3466 cl 16 zacieśnij wszystkie timingi i testuj tm5 bo aide możesz ganiać i 48h i będzie git, a gierka wysypie ci system w 15 minut. Jak już będziesz pewny pamięci to OCCT i test LDS minimum 15 minut i powinno śmigać elegancko.

A mógłbyś powiedzieć co to za program tm5 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować przy 3600mhz zmienić opcję geardown mode na disable i dać command rate=2

do tego pobawić się opcjami rezystancji (np. wzorując się na kalkulatorze), zmienić procODT na wyższą wartość, np. 60/68ohm.

Podbiłbym też dram voltage na 1,45v i SOC na 1,15v

 

Na 3466mhz powinno być możliwe ustawienie np. 1.14.14.14.28(lub wyższe tRAS), przy samym zacieśnianiu timingów limituje Cię praktycznie tylko dram voltage, staraj się też używać parzystych timingów.

Poza tym jak uporasz się z timingami głównymi, zacieśnij te timingi, bo są również istotne i daję kopa wydajnościowego:

tRC ( nie może być niższe niż tRAS+tRP, + nie powinno być niższe niż 40, ze względów stabilnościowych), czyli np. 14+28=42

tRFC

rrds

rrdl

tfaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wróciłem z pracy to lece testować

 

Po kilku zmianach obecnie jest 3466 cl 14 14 14 28 tRC42

I Aidą wywala błąd hardware a occt już od 13minit idzie stabilnie. Zjechałem z CPU na 3.7 tak na wszelki wypadek, ze jak wykrzyczy to na pewno ram

Edytowane przez -Style-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Occt mi teraz wywalił komunikat błąd ja rdzeniu hmmm nie wiem jak mam to interpretować i taka dziwna akcja nastąpiła, zbijając napięcie ramu i tylko ramu zapisałem bios po czym poszedł reset i komp uruchomił się na zegarach CPU 3875mhz i napięcie 1.33V trochę dla mnie dziwna akcja bo cały czas było 3700mhz i nic nie zmieniałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za szybko byś chciał

to sie robi małymi kroczkami a ram szybciej sie wywali w jakiejś wymagającej grze przynajmniej u mnie tak było dlatego aide odpuscilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o kwestię szybkości, ciesze się ze napotykam błędy bo to jest kolejne doświadczenie i bezcenna wiedza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Occt mi teraz wywalił komunikat błąd ja rdzeniu hmmm nie wiem jak mam to interpretować i taka dziwna akcja nastąpiła, zbijając napięcie ramu i tylko ramu zapisałem bios po czym poszedł reset i komp uruchomił się na zegarach CPU 3875mhz i napięcie 1.33V trochę dla mnie dziwna akcja bo cały czas było 3700mhz i nic nie zmieniałem

Dam ci nastawy dla CPU bo rozumiem, że to nie X. LLC dajesz na 3 zarówno dla SOC jak i CPU napięcie dla CPU 1.35v i 1.1 dla SOC na sztywno dajesz 3900 MHz. W przypadku pamięci XMP musi być uruchomione inaczej prawdopodobnie nie odpalisz kompa mi się na Taichi nie udało uruchomić bez XMP nawet 3 GHz. Potem jedziesz z 3.4 GHz prawdpodobnie uda ci się zrobić CL14@1.4v jeśli to B-die. Kontroluj RTC co płyta robi z timingami, bo się możesz zdziwić. Jeśli nie chcesz mieć niespodzianki raz na tydzień lub dwa staraj się tak ustawić memki aby nie było problemów z cold boot czy z hard resetem podczas ponownego uruchamiania. Aha i podbij 1.8v pll na 1.85 u mnie poprawia stabilność i vpp daj na 2.55 (oba pod windą dadzą ci odpowiednio 1.9v i 2.6v) natomiast vddp na 0.95 (pod windą da ci to 0.96) Mój 1600X lubi popuścić bobków pod koniec pętli jak mu skakało napięcie na wyższych lub niższych poziomach LLC, a przy 3 masz zawsze zbliżone do tego co w biosie i ewentualnie w razie potrzeby sama płyta sobie podbije w górę. Dodatkowo ja mam włączone jeszcze w opcjach CPU od zewnętrznego generatora na 100 MHz, bo wtedy nie obserwuje chwilowych skoków bclk na 102 MHz a raczej przy długotrwałym katowaniu OCCT co najwyżej spadnie do ~99 MHz. Niestety SS na tej płycie się nie da wyłączyć ale aktualnie generator daje radę lepiej żeby bclk spadło na ułamek na sekundkę niż nam na chwilkę wbiło 4,2-4.3 GHz i wysypało test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam ci nastawy dla CPU bo rozumiem, że to nie X. LLC dajesz na 3 zarówno dla SOC jak i CPU napięcie dla CPU 1.35v i 1.1 dla SOC na sztywno dajesz 3900 MHz. W przypadku pamięci XMP musi być uruchomione inaczej prawdopodobnie nie odpalisz kompa mi się na Taichi nie udało uruchomić bez XMP nawet 3 GHz. Potem jedziesz z 3.4 GHz prawdpodobnie uda ci się zrobić CL14@1.4v jeśli to B-die. Kontroluj RTC co płyta robi z timingami, bo się możesz zdziwić. Jeśli nie chcesz mieć niespodzianki raz na tydzień lub dwa staraj się tak ustawić memki aby nie było problemów z cold boot czy z hard resetem podczas ponownego uruchamiania. Aha i podbij 1.8v pll na 1.85 u mnie poprawia stabilność i vpp daj na 2.55 (oba pod windą dadzą ci odpowiednio 1.9v i 2.6v) natomiast vddp na 0.95 (pod windą da ci to 0.96) Mój 1600X lubi popuścić bobków pod koniec pętli jak mu skakało napięcie na wyższych lub niższych poziomach LLC, a przy 3 masz zawsze zbliżone do tego co w biosie i ewentualnie w razie potrzeby sama płyta sobie podbije w górę. Dodatkowo ja mam włączone jeszcze w opcjach CPU od zewnętrznego generatora na 100 MHz, bo wtedy nie obserwuje chwilowych skoków bclk na 102 MHz a raczej przy długotrwałym katowaniu OCCT co najwyżej spadnie do ~99 MHz. Niestety SS na tej płycie się nie da wyłączyć ale aktualnie generator daje radę lepiej żeby bclk spadło na ułamek na sekundkę niż nam na chwilkę wbiło 4,2-4.3 GHz i wysypało test.

Ooooo zarąbista wiedza, dzięki piękne. Dopiero teraz przeczytałem także jutro rano usiądę i zacznę testować. Podejrzewam, ze i tak będę musiał wprowadzić jakieś swoje poprawki bo przecież procesor procesorowi nie równy. Dam znać jak poszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach testów zostaje na 3.85mhz 1.38V i pamiątki 3466 i cl 14 większe kombinacje powodowały niestabilności jednostki a teraz odpalam occt i Aidę 64 na raz i 6h bez zająknięcia przy 51stopniach na CPU i 49 na cieplejszej kości ram. Jestem zadowolony z obecnych wyników i nie będę kombinował nic więcej. Dzięki piękne za pomoc każdemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...