Skocz do zawartości
Amphilyon

Ryzen 1300x

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie apropo ryzenów, czy wytłumaczy mi ktoś czy ten procek w końcu działa na swoich taktach, czy to jest jakieś zaniżone wszystko ??

 

link do screena: https://imgur.com/P8OzELY

 

mam go po OC na 4.00 i czemu menedżer zadań, cpu-Z i ten ryzen master pokazuje podczas bencha jakieś wartości typu 1.500 Ghz ?? :hmm: czemu podczas benchmarka nie odpala się na 4.00 tak jak pisze w menedżerze, jako jego maksymalną wartość (OC)

 

czy on działa ciągle w jakimś trybie oszczędnościowym i się marnuje ?

 

w opcjach windows 10 niby mam ustawioną wysoką wydajność, ale to nic nie zmieniło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro działa na 1,55GHz to znaczy że OC sie nie powiodło.

 

Masz buga, najczęściej dotyka płyt MSI ale nie tylko. Ustawienia wariują gdy ustawi się ręcznie napięcie powyżej pewnych wartości. Spróbuj zaktualizować BIOS (+zresetuj CMOS wyciągając baterię), często pomaga. Zobacz czy nie masz w BIOSie włączonego "Cool'n'quiet" lub odpowiednika w zarządzaniu CPU. Czasami to wadliwy procek (pomaga wymiana na nową sztukę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja żadnego napięcia nie ruszałem nawet tylko dodałem takty tak jak kiedyś robiło się z szyną FSB, a płytę mam Asus Prime a nie żadne MSI -menedżer pokazuje 4.0 Ghz w UEFI też pokazuje 3.993 czy jakoś tak (zaokrąglone do 4.0) z tym że patrząc realnie po programach odpalonych jak na screenie to tam nie widać tych 4.0, więc nie wiem już o co biega

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz odpalony Cool&Quiet?

 

gdzie to znajdę ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to się nazywa chyba jakoś inaczej u Asusa na mojej płycie, nie mogę tego znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób test w Cinebench i wtedy zobacz taktowanie

Unigine Heven jest do testowania GPU i nie obciąża zbytnio CPU

Edytowane przez bioly87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresetowałem bios i teraz pokazuje normalnie 3,8 +\- z tym że Ram oczywiście 2133 jak mój jest bazowo 3000mhz od producenta, ehhh ta płyta asusa jest ZJEBANA, już od początku jak zobaczyłem bios to wiedziałem że źle zrobiłem że ją kupiłem, jak ten ram teraz nastawić, bo wcześniej jakoś mi się udało na 2933 mhz

 

EDIT: zloadowałem ustawienia poprzednie, teraz mam i procka normalnie tylko z tym ramem nie wiem, w menadżerze pisze 2933 ale w CPU-Z w zakładce memory

 

DRAM Frequency: 1463.2 Mhz

 

w zakładce SPD: max bandwitch: DDR4 2132 (1066Mhz)

 

o co biega ?

 

EDIT: dobra z ramem sobie poradziłem, ale z prockiem dalej cyrk, ten zjebany ryzen master kompletnie nie zapisuje ustawień, w sensie że jak ustawie mu 4.00 na procka to resetuje się PC i te ustawienia są wprowadzone i działa, ale jak zrobie znowu reset to wszystko wraca do " normy " i mam 1,5ghz na rdzeniach... i znowu ustawianie + reset i tak do kolejnego wylaczenia systemu

 

chore...

 

gdzie tego procka w takim razie ustawić żeby to hulało ? bo te UEFI od asusa z tej płyty to jest spierdolone po całości, nawet profilu xmp normalnie tu nie ma, tylko mają jakieś inne swoje nazwy i wymysły że człowiek nie wie o co chodzi

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor zbija takty jeśli w UEFI włączone są opcje oszczędzania energii a domyślnie tak jest. Pamięć pracuje z rzeczywistą częstotliwością 1463.2 MHz co daje 2926.4 MHz częstotliwości przesyłania danych. Wynika to z tego, do przesyłania danych używa się sygnału kluczującego (tu 1463.2 MHz) a dokładnie moment przesłania danych ustala zmiana stanu z 0 na 1 czyli zbocze narastające oraz zmiana z 1 na 0, czyli zbocze opadające. Z definicji częstotliwości wynika, że zmian takich jest dwa razy więcej niż liczba wyrażona w hercach.

Konkluzja: wszystko w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor zbija takty jeśli w UEFI włączone są opcje oszczędzania energii a domyślnie tak jest. Pamięć pracuje z rzeczywistą częstotliwością 1463.2 MHz co daje 2926.4 MHz częstotliwości przesyłania danych. Wynika to z tego, do przesyłania danych używa się sygnału kluczującego (tu 1463.2 MHz) a dokładnie moment przesłania danych ustala zmiana stanu z 0 na 1 czyli zbocze narastające oraz zmiana z 1 na 0, czyli zbocze opadające. Z definicji częstotliwości wynika, że zmian takich jest dwa razy więcej niż liczba wyrażona w hercach.

Konkluzja: wszystko w porządku.

 

z ramem już doszedłem i jest ok, problem teraz z tym prockiem, wpisywałem w neta i podobno jest jakiś BUG że procek zbija takty do 1.55 GHZ i tak właśnie jest u mnie, nie wiem co zrobić żeby to ogarnąć, w płycie jak dałem na full performance kosztem energi i ciszy to i tak to nic nie dało poza tym że buczy bardziej, jedynie jak ustawie w Ryzen master to chodzi, ale przecież nie będę za każdym razem 2x resetował pieca i co chwila wprowadzał ustawienia które wyparują po kolejnym restarcie

 

EDIT: wszedłem do biosu płyty, ustawione było na tryb " Asus Optimal " a do wyboru jest jeszcze " energy save " i " normal " i ten mój to jest teraz właśnie na wysoką wydajność

 

potem wszedłem zobaczyć co w tych ustawieniach procka pisze, i ogólnie w biosie pokazuje normalnie 3.8 GHZ, czyli tyle ile bazowo ma ten ryzen

 

w Core ratio zresztą było wpisane " 38.00 " więc dałem 40.00 " ale teraz po restarcie widzę że chodzi na 3.8 ghz, co też dziwne bo przecież dałem ręcznie podbitkę do jeszcze 4.0 :hmm::lol2:

 

dobra resetuje znowu i zobaczę czy chociaż te 3.8 zostanie...

 

EDIT 2:

 

no i jak się spodziewałem, po resecie nagle magicznie znowu ustawia 1.55 ghz :lol2: już mi ręce opadają, coś jest ewidentnie nie tak

 

EDIT 3:

 

u Asusa są jakieś updaty biosu, no i okej, z tym że jak biore download to ściąga mi jakiś plik typu " CAP " i ni cholery nie idzie tego odpalić żeby coś zainstalować, a zamiast tego przesyła mnie do sklepu MS żeby ściągnąć jakiś programik do bodaj zdjęć ?? WTF

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, faktycznie masz rację, był taki bug, ale ja też mam Ryzena i Asusa CH6 i u mnie nie wystąpił, więc nie zgłębiałem tematu. Masz najnowszy firmware wgrany na płycie głównej, w ostatnim okresie nikt nie zgłaszał takich problemów więc możliwe, że zostało już poprawione? Firmware można wgrać na kilka sposobów. Ja stosuję taki, że plik z rozszerzeniem CAP wgrywam na jakiegoś pendrajwa (musi być sformatowany w systemie plików FAT) a następnie poprzez opcję w uefi wybieram ten plik.

Edytowane przez Mariusz2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede po robocie w domu to ogarne to i wgram ten update do biosu

 

EDIT: już sobie poradziłem, zrobiłem update biosu przez USB i ten plik .CAP

ustawiłem core clock na 40.00 bez ruszania napięć

wgrałem ustawienia od ramu co by chodziły na te 2933 cl16 i tak zostawiam

dałem na max performance, ale skręciłem wentyle w budzie na tryb silent

600-700 rpm

 

no i zobaczymy, w wiedźminie wczoraj miałem 45 fps+\- i rwało mi jak szybko przechodziłem przez większe osady lub kręciłem bardzo szybko kamerą (microstuttering) a teraz tego nie ma, przy starych opcjach (i tak prawie max bez dupereli nvidi) mam 80 +\- fps, gdzie wczoraj w tym samym miejscu miałem 45 +\- i stutter w gratisie

 

zobaczymy czy będzie to wszystko chodzić, bo zabiorę się za DMC 5, który jeszcze wczoraj też miał micro ścinki i nagłe dropy z 60fps na pół-sekundowe 30-40 klatek, pewnie przez tego procka

 

EDIT: jeszcze jedno pytanie, jak procek działa na 4.0 na sztywno bez zmiany napięć i w stresie w OCCT po pół godzinie osiąga 75-77 stopni to źle ?? bo czytałem że niby powinno być max 75 stopni, bo powyżej tego już mogą się cyrki dziać, czy tak zostawić ??

 

Ryzen master i HWinfo własnie pokazuje takie tempy +\- a w occt niby 62-63 stopnie, w co akurat nie wierzyłem

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod testy nic ci się nie stanie ale przy tych temperaturach może być wymagane podbicie vcore aby złapać stabilność ale cyrków mieć nie będziesz. Poza tym ustawienie memek pod gry trochę bardzo dużo czasu zajmuje :E ale gra warta świeczki. Natomiast te niższe tempy to czujnik z płyty a ciebie interesuje wartość tdie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod testy nic ci się nie stanie ale przy tych temperaturach może być wymagane podbicie vcore aby złapać stabilność ale cyrków mieć nie będziesz. Poza tym ustawienie memek pod gry trochę bardzo dużo czasu zajmuje :E ale gra warta świeczki. Natomiast te niższe tempy to czujnik z płyty a ciebie interesuje wartość tdie

 

już jest ok, podkręciłem cpu-fan bo miałem ustawiony na tryb silent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...