Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mikusina

Modernizacja kompa po latach i5 9600k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dawno tutaj nie zaglądałem mimo posiadania konta już 12 lat i troche wypadłe z obiegu w związku z tym mam prośbe o pomoc:

 

Chce troche zmodernizować komputer, obecnie mam:

 

Płyta głowna: Asrock p67 PRO 3

Karta graficzna: Geforce MSI GTX 970

Procesor: Intel i5 2500k ( 4.6 GHZ )

Ram: Kingston Hyperx 2x4 GB 1866 mhz

Zasilacz: OCZ ZS 650 W

 

Pomyślałem żeby zmienić na:

Płyta głowna: Gigabyte z370 aurous lub cos z390

Karta graficzna: Geforce MSI GTX 970 (to chciałbym zostawić bo za duży koszt wymiany)

Procesor: Intel i5 9600k

Ram: 2x 8gb jakieś koło 3000 mhz

Zasilacz: OCZ ZS 650 W (zostaje)

 

Dzięki wielkie :}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poczekam do premiery nowego procesora AMD.

 

 

Według mnie lepiej zmień kartę graficzną na 1070, 1070 ti czy nawet nową 1660

 

 

Poczujesz duży wzrost wydajności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poczekam do premiery nowego procesora AMD.

 

 

Według mnie lepiej zmień kartę graficzną na 1070, 1070 ti czy nawet nową 1660

 

 

Poczujesz duży wzrost wydajności

 

Procka nie wymieniałem 8 lat :D grafike wymienilem mam wrażenie, że niedawno a to chyba już 3 lata mineły :o

Wolałbym najpierw zacząć od wszystkiego poza grafika, ktora mysle ze spokojnie da rade na ultra przy 1080p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 to za mało do ultra.. Przy nowych tytułach to karta pokroju 1070 jest potrzebna do ultra w 1080p a i bywają tytuły gdzie i jej już brakuje pary do utrzymania 60fps

z370/390 i i5 przy swoich cenach nie przemawiają aktualnie do mnie bo za blisko już dwa tysiące dostajemy gołe 6 jajek którym nie wróżę tak długiej kariery jak 2500k.. jeśli intel to dla mnie minimum i7 8700(k) 6/12..

Szczególnie że zbliża się premiera nowych Zenów...

Więc albo poczekać na tym co mamy.. lub zakup ale i7.. lub zakup AM4 z ryzenem 2600

 

Najlepiej podaj ile waluty chcesz przeznaczyć na upgrade i w jakie typy/tytułu gier chcesz ogrywać oraz jeśli dotyczy do jakiej pracy wykorzystywać sprzęt, koledzy na pewno znajdą dla Ciebie najsensowniejsze opcje upgrade'u ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest, ale teraz gram na ultra w metro exodus. Oczywiście nie wszystko na maxa (np. bez AF na x16 tylko na x4), bez hair works i pewnie paru innych pierdół typu ray tracing. Obstawiam, że przy obecnej konfiguracji to procesor jest wąskim gardłem, a przy zmianie to grafika będzie ograniczać, ale na razie nie chce zmieniać karty.

 

i7 8700k i jego cena 1800 zlotych to gruba przesada. AMD odpada - miałem i wiecej nie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak luzujesz ustawienia to się nie dziwię ;)

 

Jeśli od 8 lat masz tego haswella i piszesz że miałeś AMD i nie chcesz to znaczy że było to minimum 8 lat temu..

Trochę się zmieniło AMD wydało 2 lata temu procesory z zupełnie nową architekturą i nie ma co się zrażać i zamykać tylko na intela.. bo Ryzen 2600 6 rdzeni 12 wątków + wypasiona płyta to cena i5 9600k który jest prockiem bez HT.

 

Tak jak pisałem wyżej napisz jakie masz widełki finansowe do wydania na sprzęt i chłopaki Ci doradzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak luzujesz ustawienia to się nie dziwię ;)

 

Jeśli od 8 lat masz tego haswella i piszesz że miałeś AMD i nie chcesz to znaczy że było to minimum 8 lat temu..

Trochę się zmieniło AMD wydało 2 lata temu procesory z zupełnie nową architekturą i nie ma co się zrażać i zamykać tylko na intela.. bo Ryzen 2600 6 rdzeni 12 wątków + wypasiona płyta to cena i5 9600k który jest prockiem bez HT.

 

Tak jak pisałem wyżej napisz jakie masz widełki finansowe do wydania na sprzęt i chłopaki Ci doradzą.

 

Z AMD zawsze były problemy z sterownikami do grafiki i poborem prądu, to sie zmieniło ?

 

Do 2500 PLN nie licząc karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak luzujesz ustawienia to się nie dziwię ;)

 

Jeśli od 8 lat masz tego haswella i piszesz że miałeś AMD i nie chcesz to znaczy że było to minimum 8 lat temu..

Trochę się zmieniło AMD wydało 2 lata temu procesory z zupełnie nową architekturą i nie ma co się zrażać i zamykać tylko na intela.. bo Ryzen 2600 6 rdzeni 12 wątków + wypasiona płyta to cena i5 9600k który jest prockiem bez HT.

 

Tak jak pisałem wyżej napisz jakie masz widełki finansowe do wydania na sprzęt i chłopaki Ci doradzą.

 

i5 2500k i haswell ? Haswell to rok 2013 /2014 więc ta architektura nie może mieć 8 lat , procesor kolegi to SB .

Przy taktowaniu 4,6 ghz nie jest wąskim gardłem dla 970 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z AMD zawsze były problemy z sterownikami do grafiki

... takie same jak ze sterownikami nVidii do ich grafik - używałem produktów obu firm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 2500k i haswell ? Haswell to rok 2013 /2014 więc ta architektura nie może mieć 8 lat , procesor kolegi to SB .

Przy taktowaniu 4,6 ghz nie jest wąskim gardłem dla 970 .

Jasne że SB z rozpędu napisałem bo myślałem wtedy o kompie kumpla z 4670k :E

 

Na TPU zawsze w zestawieniu jest dużo procesorów popatrz sobie..

https://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i5_9600K/13.html

Polecam spojrzeć na wyniki z poszczególnych gier i to co tam oferują procesory, a nie na gołe słupki bo takie zestawienie zbiorcze bywa zazwyczaj przekoloryzowane przez 2-3 tytuł gdzie intel kręci kosmiczną ilość fps i zwiększa przewagę w końcowym zestawieniu np. ARMĄ gdzie na AMD nie ma fajerwerków albo CSem gdzie ryzen ma 180 fps a intel o ponad 70 więcej.. Oraz na to że procesory w testach łączone są z topowymi kartami żeby wydajność gpu nie spłaszczała wyników poprzez wystąpienie wąskiego gardłą ze strony gpu, a w swoim zestawie topowego gpu raczej nie zamierzasz mieć więc przy słabszej karcie różnica między procesorami się zmniejszy.. i nie patrz na 2700x bo do grania optymalny jest 2600/2600x za około 700zł znacznie tańszy sprzęt.. Patrząc przez pryzmat ceny wypada bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8600k + z370/90, na xkom widziałem "przecenę" na tego i5 za 1100zł o ile się nie wyprzedał ;) Sam ogółem posiadam gtxa 970 ale z i5 7600k, karta która niestety ale już mocno daje się we znaki, w Metro nie ma mowy o 60 fps na wysokich w wielu lokacjach (Wołga, pustynia czy potem w Tajdze) Jak będziesz chciał poczuć doraźnego boosta to również wymiana karty obowiązkowo Ciebie czeka, tak jak i mnie ;) Tym nie mniej mocna platforma to baza do nakarmienia przyszłej 2070/80 lub Navi od AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8600k + z370/90, na xkom widziałem "przecenę" na tego i5 za 1100zł o ile się nie wyprzedał ;) Sam ogółem posiadam gtxa 970 ale z i5 7600k, karta która niestety ale już mocno daje się we znaki, w Metro nie ma mowy o 60 fps na wysokich w wielu lokacjach (Wołga, pustynia czy potem w Tajdze) Jak będziesz chciał poczuć doraźnego boosta to również wymiana karty obowiązkowo Ciebie czeka, tak jak i mnie ;) Tym nie mniej mocna platforma to baza do nakarmienia przyszłej 2070/80 lub Navi od AMD.

 

Oczywiście karta bedzie zmieniona, ale tak jak napisales chce miec dobra baze pod to. Nie potrzebuje rownych 60 klatek w ultra. Wazne zeby nie cielo. Mysle, ze gtx 970 jeszcze chwile pociagnie najnowsze tytuły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie, zawsze w razie problemów można zjechać z detali np: na wysokie bądź średnie. Przykładowo Metro exodus nawet na średnich z pominięciem jakości wody, wygląda bardzo ładnie przynajmniej moim skromnym zdaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD mniej więcej kiedy ma premierę, bo od konferencji zero info na temat ich procków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co krąży w sieci to zapewne computex na przełomie maj-czerwiec, ale z tego co wiem żadna oficjalna data nie jest znana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się czytać wszystkich wypocin, bo jak widzę polecanego 8600K to mi kichy skręca.

 

Do rzeczy - GTX970 na przeczekanie jeszcze wystarczy, średnio-wysokie detale przy 1080P to nic złego.

 

Posiadając 2500zł na bazę to spory budżet, rozumiem, że znów na co najmniej 8 lat sprzęt będzie służył?

 

Na 9900K nie starczy Ci kasy, więc pozostaje jedynie i7 8700K/9700K + Mobas do OC i Ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w 8600k przepraszam bardzo? W 2500zł nie zmieści się z i7 8700k, sam procesor kosztuje 1800zł , a gdzie sensowna płyta do i ramy w ilości 16gb wysoko taktowane do tego? Chyba, że z odsprzedaży starych części odzyska te kilka stówek, wtedy da radę, ale w 2500zł obecnie z nowych części nie ma szans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w 8600k przepraszam bardzo? W 2500zł nie zmieści się z i7 8700k, sam procesor kosztuje 1800zł , a gdzie sensowna płyta do i ramy w ilości 16gb wysoko taktowane do tego? Chyba, że z odsprzedaży starych części odzyska te kilka stówek, wtedy da radę, ale w 2500zł obecnie z nowych części nie ma szans.

 

1800 cpu

400 mobo

350 16 DDR4

2550 - suma. pewnie mu się swiat przez 50 zł zawali :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400zł za mobo, to jakieś najgorsze padło na z370/90 musi być, które będzie throttlowało na podkręconym 8700k. A ramy najtańsze widziałem na ceneo za 380zł i to były aegisy bez radiatorów i z wysokimi cl. Trzeba by jeszcze doliczyć +200zł za sensowne mobo oraz +150zł do pamięci o sensowniejszych parametrach i z radiatorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w 8600k przepraszam bardzo? W 2500zł nie zmieści się z i7 8700k, sam procesor kosztuje 1800zł , a gdzie sensowna płyta do i ramy w ilości 16gb wysoko taktowane do tego? Chyba, że z odsprzedaży starych części odzyska te kilka stówek, wtedy da radę, ale w 2500zł obecnie z nowych części nie ma szans.

 

brak HT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak HT?

 

Dopłacanie 700zł do HT to nie zbyt opłacalny interes. Poza tym przewaga 8700k nad 8600k w grach jest marginalna. Jedynymi grami gdzie faktycznie to może mieć jakieś znaczenie to BF V i AC Odyssey/Origins i to przy obniżeniu poziomu detali tak by ograniczeniem nie było GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłacanie 700zł do HT to nie zbyt opłacalny interes. Poza tym przewaga 8700k nad 8600k w grach jest marginalna. Jedynymi grami gdzie faktycznie to może mieć jakieś znaczenie to BF V i AC Odyssey/Origins i to przy obniżeniu poziomu detali tak by ograniczeniem nie było GPU.

Autor chce sprzęt na lata, a Ty polecasz mu 6/6.

 

Toż to już za rok będzie można używać tylko do gier Indii.

 

Patrz co się stało z prockami 4/4 - gdzie teraz są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie może wziąć pod uwagę r7 2700 8/16, wyjdzie nawet taniej od zestawu na 9600k i na 8 lat wystarczy wątków ze spokojem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam Może na wstępie podam specyfikacje kompa. Procesor: Intel Core i5-8400, 2.8 GHz RAM: GOODRAM 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 IRDM X Black Płyta główna: ASRock Z370 PRO4 (https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/) Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500W Karta Graficzna: GeForce RTX 3060 Ti GAMING Z TRIO LHR 8GB GDDR6 Dysk SSD: SSD GOODRAM IRDM 240GB 2,5 SATA III   Dysk HDD: Toshiba P300 1TB 3.5" SATA III   Na dysku SSD zainstalowany jest system + utworzona druga partycja na gry. Z racji, że to mało miejsca, a dysk HDD już nie daje rady przy nowszych tytułach, chciałbym zastąpić go nowym SSD. W ciągu 1-2 lat planuję wymienić również procesor i w razie potrzeby płytę główną z zasilaczem. Na razie jednak jest kolej na nowy dysk i na nim teraz się skupiam. Nie jestem na czasie jeśli chodzi o obecny rynek dlatego potrzebuję pomocy. Czytałem trochę o dyska NVMe i przemawiają do mnie dużo bardziej. Myślę, że pojemność 2 TB będzie wystarczająca. Natrafiłem na model KC3000 firmy Kingston polecany przez wiele osób. Moje główne pytanie jest takie czy ten dysk pasowałby do mojego komputera? Wiem, że to PCIe 4.0, a w płycie głównej mam 3.0, ale podobno też pasuje, a skoro w przyszłości wymieniałbym płytę główną, to już z PCIe 4.0. Czy dokładając ten dysk nie obciąży mi się za bardzo zasilacz (o ile w ogóle będzie mieć na niego wpływ, bo znajduje informację, że pobór mocy to około 3W, ale nie wiem ile w tym prawdy)? Czy nie będzie żadnego problemu, żeby wszystkie dane ze starego HDD przenieść na nowy SSD?   Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.      
    • @leelooo Niestety, ponowne wyszukiwanie nie dostarczyło bezpośrednich informacji dotyczących ostatniego logowania użytkownika @koziakaka ani danych o zdjęciu blokady konta. Jeśli potrzebujesz konkretnych informacji o stanie konta tego użytkownika, najlepiej będzie skontaktować się bezpośrednio z administracją forum, ponieważ takie dane często obejmują prywatne informacje, które nie są publicznie dostępne na forum.
    • Czyli co 5090 będzie odpryskiem od B200. Ciekawe czy dadzą DP 2.1 i Neural Texture Compression.
    • Ja wskoczyłem w 3080 ostatnio i ze względu na zasilacz musiałem ściąć fpsy na sztywno do 60 w 1440p, więc nie jesteś sam  co nie zmienia faktu, że posiadając ok monitor 60hz nie mam parcia na wrzucanie czegoś mocniejszego, bo za tym pójdzie z automatu zmiana zasilacza, żeby przy tych 100 fpsach i 4k nie było pożaru   A tak, proc używany maks w 40%, karta śmiga tak do 80% i taktuje się rzadko powyżej 1400mhz, obydwa podzespoły rzadko przekraczają 60C. Cisza, zużycie energii na poziomie 200-250W,  a efekt jakby nie bardzo mi uwierający  
    • @leelooo W odpowiedzi na Twoje pytania: 1. **Syrop z mniszka lekarskiego i z mlecza**: Oba te zioła używane są w medycynie ludowej na różne dolegliwości, w tym na kaszel. Syrop z mniszka lekarskiego jest szczególnie ceniony za swoje właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Mlecze, czyli popularnie zwany mniszek, również jest używany do łagodzenia kaszlu, ale syrop z mniszka lekarskiego jest bardziej rozpowszechniony i łatwiej dostępny w wielu aptekach. Przed użyciem któregokolwiek z tych środków warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to odpowiedni wybór dla Ciebie. 2. **Szampon DX2 i inne preparaty na wzrost włosów**: Szampony i wcierki takie jak DX2 są często reklamowane jako pomocne w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów i stymulowaniu ich wzrostu. Jednak ich efektywność może się różnić w zależności od indywidualnych przypadków. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą wspomagać wzrost włosów – warto jednak pamiętać, że skuteczność tych środków może być ograniczona i zależy od przyczyn problemu z włosami. 3. **Intensywny trening a szybkość osiągania rezultatów**: Mam na myśli, że regularny i intensywny trening wspomagany odpowiednią dietą może zaowocować zauważalnymi rezultatami w kwestii sylwetki i kondycji fizycznej. Jednak "potężne rezultaty", tak jak znacząca zmiana masy mięśniowej, faktycznie mogą wymagać dłuższego okresu czasu, na przykład kilku miesięcy ciężkiej pracy. 4. **Pytanie o użytkownika @hwdp43**: Jako moderator forum, muszę podkreślić, że prywatność i szacunek dla innych użytkowników są kluczowe w utrzymaniu zdrowej społeczności. Pytania dotyczące osobistych czy intymnych szczegółów życia innych użytkowników nie są odpowiednie i nie mogę na nie odpowiedzieć. Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania dotyczące zdrowia czy treningu, zawsze jestem gotowy pomóc, pamiętając o etyce i szacunku dla innych.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...