Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Derson5

Komputer do 4500 zł maks. grafika i edycja filmów

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Chcę złożyć komputer do edycji filmów i grafiki (komputer będzie pracował pod Windowsem - system już mam - praca z różnymi aplikacjami od Adobe, blender, Vegas pro i może inne programy do tworzenia, edycji grafiki i filmów oraz efektów).

Budżet wynosi niestety maksymalnie 4500 zł i nie da rady wyjść ponad to (może za 7-8 miesięcy, a komputer jest potrzebny już teraz).

Osobiście dawno temu składałem komputer, więc nie jestem pewien czy dane firmy nadal reprezentują jakość i czy to rozsądny wybór (może da się wybrać lepsze zamienniki w tej samej cenie, albo nawet tańsze - na pewno nie droższe).

System i programy będą na SSD na złączu M.2 - jako magazyn danych HDD.

Na razie tylko 16 giga pamięci RAM, bo budżet na to nie pozwala, a chcemy w przyszłości pójść w 64 GB RAMu na płycie głównej, dlatego na razie 16 GB RAMu w jednym slocie pamięci i w przyszłości w pozostałe 3 sloty kolejne kości pamięci po 16 GB.

Myślę o Ryzenach - brak problemów z dziurami sprzętowymi (spectre, meltdown itd.) i wydają się pracować lepiej, gdy program korzysta z wielu rdzeni oraz stosunek jakość, wydajność/cena wydaje się przyjemniejszy niż w aktualnej ofercie Intela.

 

Specyfikacja:

  • Płyta główna

ASRock AB350M PRO4 https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-ab350m-pro4-1211348/

 

  • Procesor

AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-2600-3-9ghz-16mb-box-yd2600bbafbox-980255/

 

  • Karta graficzna

MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 8GB GDDR5 (256 Bit) https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-rx-570-armor-oc-8gb-gddr5-256-bit-dvi-d-hdmi-3xdisplayport-box-rx-570-armor-8g-oc-979748/

 

  • Zasilacz

be quiet! Straight Power 11 750W https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-straight-power-11-750w-bn283-1697889/

 

  • Dysk SSD

Samsung 970 EVO Plus 500GB M.2 PCIe x4 NVMe https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-plus-500gb-m-2-pcie-x4-nvme-mz-v7s500bw-4144146/

 

  • Dysk HDD

Western Digital WD Black 2TB https://www.morele.net/dysk-western-digital-wd-black-2tb-wd2003fzex-614707/

 

  • Pamięć RAM

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16s-16gvk-827394/

 

  • Obudowa

be quiet! Pure Base 600 Window Black https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-pure-base-600-window-black-bgw21-1135655/

 

Mieszkanie jest małe i osobiście myśleliśmy o "niepełnym blaszaku" (ATX), a rozmiar mniej czyli microATX (płyta główna i obudowa), tylko wtedy pozostaje kwestia temperatur i czy wszystko się zmieści (m.in. karta graficzna i przyszła rozbudowa pamięci RAM czy dodatkowy dysk HDD do mirroringu).

Na płycie głównej ważne by był sprzętowy RAID 1 (jak się zbierze trochę kasy za parę miesięcy, to chcemy dokupić drugi dysk HDD i spiąć je w RAID 1).

Co do obudowy - znajomy mówił by patrzeć na taką, która ma montowanie zasilacza na dole - to faktycznie ma tak duże znaczenie?

 

Jakieś propozycje zmian?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor AMD Ryzen 7 1700

Płyta główna Gigabyte B450M DS3H

Zasilacz be quiet! 500W PURE POWER 11 80+Gold

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 500GB M.2 PCIe x4 NVMe

Karta graficzna Palit RTX 2060 GamingPro, 6GB GDDR6

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16

Obudowa Cooler Master Cooler Master MasterBox MB520 - black

Dysk Toshiba P300

Łącznie: 4 294,19 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej @bbobii

Pozwoliłem sobie na wzięcie części rzeczy od ciebie i zmianę w swojej konfiguracji

Procesor AMD Ryzen 7 1700, 3GHz, 16MB, BOX (YD1700BBAEBOX)

Płyta główna Gigabyte B450M DS3H

Zasilacz be quiet! 600W PURE POWER 11CM 80+Gold

Dysk SSD Samsung 970 PRO 512GB PCIe x4 NVMe (MZ-V7P512BW)

Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 570 AORUS 4GB GDDR5 (256 bit), DVI-D, HDMI, 3xDisplayPort, BOX (GV-RX570AORUS-4GD)

Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16S-16GVK)

Obudowa Fractal Design Define R6 czarny

Dysk Western Digital WD Black 2TB (WD2003FZEX)

 

Procesor Ryzen 7 1700 jest faktycznie lepszy. Płyta główna wychodzi taniej (szkoda ze nie ma ultra M.2 jak ta którą ja proponowałem, ale nie wiem czy to ma aż takie znaczenie). Oferowany przez ciebie zasilacz nie jest modularny, ten poprzedni co proponowałem był w pełni, ale cena była o wiele większa - wybrałem teraz pół modularny - będzie dobry?

Dysk SSD zmieniłem na wersję PRO, HDD nie ruszałem (seria WD BLACK ma lepsze opinie niż ten Toshiba P300). Kartę graficzną zmieniłem na wariant z 4 GB zamiast 8 GB (nie wiem czy nie będąc graczem, a grafikiem, jakiś program by wykorzystał te 4 dodatkowe GB, a zeszło z ceny dzięki temu). Niestety, ale RTX 2060 to prawie dwa razy więcej niż Radeon RX 570, a chyba nie wykorzystam jego możliwości).

Co do obudowy, to jednak 49x23x50 cm może być, dlatego zmieniłem obudowę na Fractal Design Define R6 czarny - chciałem by mogła tłumić dźwięki, był montaż bez narzędziowy i filtry do kurzu, zasilacz u dołu - jest jakaś tańsza opcja do niej, która zapewni odpowiednie temperatury i braku problemu z montowaniem części?

Pamięci jakie zaoferowałeś mają taktowanie 3000 Hz, a zarówno płyta jaką wcześniej proponowałem oraz ty, nie obsługuje takiej częstotliwości pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci modularny zasilacz do obudowy z piwnicą? Masz tam od groma miejsca na ułożenie kabli.

 

Poza tym pod edycję filmów procesor od AMD to raczej mocno słaby wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa z piwnicą? Co to znaczy? A czemu to AMD słaby wybór do edycji i tworzenia grafiki czy filmów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor chyba jeszcze się nie orientuje co daje QSV zaimplementowana w CPU Intel.

Poza tym niemal żadna płyta nie posiada sprzętowego kontrolera RAID. Tu polecam najtańszy sprzętowy Dell PERC H200 lub HighPoint 640L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa z piwnicą? Co to znaczy?

 

Masz jakby tunel w którym schowany jest zasilacz - zobacz na zdjęciach ze środka. Więc nawet jak zasilacz nie ma odczepianych kabli, to po prostu są one schowane w tym tunelu i w niczym nie przeszkadzają.

 

A czemu to AMD słaby wybór do edycji i tworzenia grafiki czy filmów?

 

Tak jak kolega wyżej napisał, poczytaj o Intel QSV. W skrócie, to taka "technologia" dzięki której obróbka wideo na prockach Intela jest znacznie sprawniejsza. Jesli chcesz wiedzieć więcej to może podpytaj usera T_G, ktory siedzi w temacie mocno. W każdym razie do obróbki wideo zdecydowanie bierz Intela (np. i7 8700 OEM / Tray za 1350 zł). Wyjdzie drożej, ale może wtedy dać tańszą kartę graficzną czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dirian - Napisałem do T_G parę pytań. Po przeczytaniu w Internecie o QSV, faktycznie, czytałem o tej technologii wiele lat temu i w biosie trzeba było coś zmieniać i potem w ustawieniach programu, by konwertowanie szło z jego użyciem (było szybciej, ale wydawało mi się że w zamian była chyba niższa jakość). Przyznam że dawno temu z tego korzystałem i nawet o tym nie pamiętałem.

@VoxCordi - jeśli żadna płyta nie ma sprzętowego RAID, to po co jest wymieniany w specyfikacji płyty głównej? Rozumiem że RAID 5 i 6 nie ma w specyfikacji płyty głównej, bo głównie leci do serwerów taki RAID, ale 0, 1 czy 10 mimo że jest w specyfikacji płyty głównej to jej nie ma? Czyli co, płyta główna pozwala na podłączenie kontrolera (co jest bezsensu, bo podłączenie kontrolera 5/6 też ci to da, ale to dodatkowy element do kupienia)? No chyba że ma to być opcja RAIDu 0,1, 10 softwarowego, ale to nie ładne zagranie ze strony producentów płyt głównych by było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...