Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Caroozo

Program do archiwizacji z najlepszym compress ratio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam bardzo dużo danych, które zajmują sporo miejsca - biblioteki brzmieniowe, sample, stare projekty etc. Przyda mi się to i za 20 lat, więc chcę je solidnie zarchiwizować, jednocześnie zachowując kompatybilność na zaś (Gdzieś mam starą płytę z ruskimi grami z "klientem" robionym a'la Norton Commander rozpakowującym gry w arj :D - dzisiaj musiałbym użyć maszyny wirtualnej żeby to w ogóle uruchomić :)).

 

Niestety najlepsze parametry oferują dość mało rozpowszechnione standardy, używanie wymyślnych rozwiązań samorozpakowujących się itd również nie wchodzi w grę. Nie przeszkadza mi że pliki będą pakować się godzinami/dniami i rozpakowywać długo - każdy MB jest cenny, bo część zbiorów będzie się znajdować na specjalnych płytach do archiwizacji (te najbardziej wrażliwe), a część na dyskach HDD i w chmurze.

 

Normalnie użyłbym 7zipa w trybie ultra ale wiem że są wydajniejsze metody - interesuje mnie zautomatyzowane narzędzie (nawet płatne) które jest w stanie dużą liczbę katalogów (setki) maksymalnie skompresować - ale pod warunkiem, że da się to odczytać na każdym komputerze dziś i za 10 czy 20 lat. Czyli w grę wchodzi zip, ew. rar, nieprawdaż :)? Chyba że się mylę. Do dokumentów używam PDF/A, bo nic lepszego nie ma (DjVu troszkę się obawiam, choć jest wydajniejszy).

 

Proszę o sprawdzone narzędzia, nie boję się jakichś terminalowych ale jak piszę wyżej - jest tego naprawdę dużo i nawet kupię coś, co po prostu zrobi robotę. Nawet jak zajmie to duuuuużo czasu - spoko, wezmę 4-rdzeniowego lapka do pracy i niech się robi w międzyczasie :).

 

P.S. Narzędzia typu KGB Archiver - który chyba już "zdechł" - odpalę w wirtualnej maszynie? Bo jeśli tak, a zysk będzie naprawdę spory, to największe dane (czyli te których szkoda wyrzucić a zajmują kupę miejsca) mogę potraktować czymś takim z nadzieją że kiedyś się otworzy :). Jeśli są alternatywy do kgb, bardzo bym prosił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do dokumentów używam PDF/A, bo nic lepszego nie ma (DjVu troszkę się obawiam, choć jest wydajniejszy).

DjVu jest powszechnie stosowany do archiwizacji w bibliotekach, muzeach, etc., więc obawy są IMO nieuzasadnione. :)

 

Narzędzia typu KGB Archiver - który chyba już "zdechł" - odpalę w wirtualnej maszynie? Bo jeśli tak, a zysk będzie naprawdę spory, to największe dane (czyli te których szkoda wyrzucić a zajmują kupę miejsca) mogę potraktować czymś takim z nadzieją że kiedyś się otworzy :). Jeśli są alternatywy do kgb, bardzo bym prosił.

KGB Archiver - już o nim zapomniałem. :) Porządny paker, format KGB bazuje na PAQ, czyli jednym z najskuteczniejszych algorytmów. Niestety, nie jest już rozwijany od 2012 roku (ale używać oczywiście dalej można).

Ze współczesnych pakerów mogę polecić PeaZipa. Działa na Windowsach (od 2000 i XP, ostatnia wersja działająca na 9x i NT4 to 5.5.1, wciąż dostępna do pobrania), Linuksach i BSD, nie potrzebuje też instalacji, więc jest raczej future-proof. Bieżąca wersja obsługuje ponad 180 formatów archiwów, w tym wspomnianego PAQ, który oferuje najlepszą kompresję danych, lepszą nawet od 7-zip, kosztem dużego apetytu na RAM i CPU. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze ARC. Do dzisiaj niektórzy tego aktywnie używają.

 

WinRAR zasadniczo też można przetestować. Do tego w określonych scenariuszach może przydać się opcja kompresji ciągłej.

 

Do tego przestrzegam przed tworzeniem dużych archiwów. To się powinno dzielić. Nietrudno o błędy CRC.

Słyszałem historie ludzi którzy tracili w ten sposób duże ilości danych. Do tego sprawdzanie komplementarności archiwum po utworzeniu. WinRAR ma jeszcze dane naprawcze (choć to nie pomoże jeśli priorytetem jest rozmiar końcowy).

 

A do gotowych plików Audio po prostu FLAC, choć powyżej domyślnego poziomu kompresji nie ma dużych wzrostów efektywności:

https://z-issue.com/wp/flac-compression-level-comparison/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...