Skocz do zawartości
M_A_N_S_O_N

Problem z instalacją Win10

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

zakupiłem Win10 Home w wersji na pendrive. Chciałbym przeinstalować go - coś się wiesza, coś szwankuje - jednak trafiłem na problem. Wkładam pendrive, restartuję kompa, bootuję żeby uruchamiał się z "pena" i wyskakuje mi info.: bla bla 0xc0000098 Windows failed to start. A recent hardware of software might be the cause. The application or operating systen couldn't be kiaded because required file missing cibtaubs errors…

 

Ocb? Nigdy nie miałem problemów z reinstalacją systemu, ale i żadne problemy się nie pojawiały...

 

Proszę o pomoc :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia w biosie,pen pod usb 2.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie pomoże to zrób przy pomocy media creation tool nowego swojego pena instalacyjnego. To narzędzie MS więc nie ma problemów, a do utworzenia użyj jakiegoś własnego pendrive.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś ani o sprzęcie ani jak chcesz instalować system (w jakim trybie UEFI czy Legacy) a od tego są odpowiednie ustawienia w biosie...więc musisz to wiedzieć,podobnie w jakim dysk był w formacie MBR czy GPT...a pena spróbuj pod usb 2.0 to akurat chyba było jasne...może to być też wina nośnika,pena jak napisał LeBomB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim MS wypuścił takie darmowe narzędzie jak Media Creation Tool

Pobierasz sobie iso, wypalasz na nośnik (DVD, pendrive, etc) i jedziesz. Klucz licencyjny masz w pudełku, na COA.

 

Wracając do początku, może pendrive, może ustawienia BIOSu, może z*ebany dysk, tasiemka, etc.

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna - Gigabyte Z370M D3H.

 

W BIOSie ustawienia USB są sprecyzowane tylko w 4 opcjach - obsługa wcześniejszej wersji, zawieszenie XHCI, obsługa sterownika pamięci masowej i emulacja portu 60/64 więc nie jestem w stanie przełączyć się bezpośrednio na 2.0. Kombinowałem z ustawieniami ale bez skutku.

System chcę zainstalować w trybie UEFI.

 

Zawsze instalowałem system z CD - nie było problemu - bootowałem bios pod CD, odpalało się, formatowało, instalowało - zero problemów; tutaj po zbootowaniu... jak wyżej.

 

 

Dodam, że jeszcze nic nie zrobiłem - tzn piszę z systemu na którym chcę zrobić format/reinstal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak się zastanawiam moim chłopskim rozumkiem skoro MS wypuścił peny z systemem to w jakim są one trybie?...no chyba że się da zrobić aby taki pen startował w lagacy i uefi...choć chyba jednak nie...w takim razie pewnie w uefi,czyli jak win 8 był w mbr to nic z tego bez zmian w bios i konwersji dysku na GPT (tego ostatniego nie jestem pewny)...ale jeśli ta ósemka była w trybie uefi i nie było żadnych zmian w biosie robionych to powinno zadziałać bez problemu,chyba że to wina pena.

Chodziło o gniazdo usb 2.0 nie jego ustawień w biosie,co do systemu na jakim pracujesz to czy w trybie uefi stawiany i jaki sformatowany dysk GPT czy MBR.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim MS wypuścił takie darmowe narzędzie jak Media Creation Tool

Pobierasz sobie iso, wypalasz na nośnik (DVD, pendrive, etc) i jedziesz. Klucz licencyjny masz w pudełku, na COA.

 

Wracając do początku, może pendrive, może ustawienia BIOSu, może z*ebany dysk, tasiemka, etc.

Powodzenia!

 

Tzn. rozumiem, że po zmontowaniu tego na własny pendrive klucz mogę wpisać z własnego pudełeczka zakupionego w sklepiku tak? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie...ale sprawdź tego pena na innym kompie jak się da i sprawdź ustawienia w biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie uda się tego naprawić przez "bootrec" ? Gdzieś już widziałem taki problem opisany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amp41 Peny jako nośnik systemowy zakupiony z kluczem tak mają, to nie jest pierwszy taki przypadek nawet tu na forum. Nie wiem, czy to wadliwe peny czy ich niekompatybilność po dalszych aktualizacjach systemu, przez co nawet instalator nie chce się uruchomić. Dlatego najlepiej mieć własny pendrive instalacyjny zrobiony przez Media Creation Tool.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amp41 Peny jako nośnik systemowy zakupiony z kluczem tak mają, to nie jest pierwszy taki przypadek nawet tu na forum. Nie wiem, czy to wadliwe peny czy ich niekompatybilność po dalszych aktualizacjach systemu, przez co nawet instalator nie chce się uruchomić. Dlatego najlepiej mieć własny pendrive instalacyjny zrobiony przez Media Creation Tool.

 

Właśnie go tworzę : ) mam nadzieję, że ten zadziała. Zresztą o rezultacie napiszę :)

 

 

Stworzył się... zbootowałem, uruchomiłem ponownie i nie czyta go; tzn odpala się normalnie windows pomimo wybrania do rozruchu usb

Edytowane przez M_A_N_S_O_N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie sprawdziłeś ustawień w biosie,nie wiadomo też czy masz w uefi tą ósemkę czy nie,GPT czy MBR...bez tego ani rusz...Musisz podjąć decyzję...Jak masz w MBR to zrób pena w rufusie pod MBR i zrób nakładkę systemu lub na czysto instaluj...w innym przypadku zmień ustawienia potrzebne w bios dla systemu uefi (system wtedy pewnie nie wstanie) i instaluj z pena zrobionego dla uefi.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w UEFI mam. Nie wiem jaką "ósemkę" ani jak sprawdzić GPT MBR; wiem natomiast, że mam problemy z bootowaniem pendrive i czytałem gdzieś, że można to rozwiązać przez wiersz poleceń z instalatora windowsa, tylko, że instalator windowsa mam tylko na pendrive, nie mam CD i nie mam jak tego odpalić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że masz bios ustawiony dla uefi,z tego wnioskuję że win 8 którego używasz też masz w uefi postawiony...więc nie powinno być takich problemów z bootowaniem jeśli masz odpowiednio przygotowanego pena.Tu sprawdzisz czy dysk używa GPT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amp41

A co ma do tego windows 8 jak autor chce zainstalować ponownie na czysto win10? Ponadto przy tworzeniu dysku przy użyciu Media Creation Tool nie powinno mieć znaczenia UEFI MBR GPT itd. bo pen stworzony w ten sposób powinien działać w każdym z tych przypadków.

Ważne żeby w BIOS była prawidłowo ustawiona kolejność bootowania czyli pierwszy żeby był dysk USB, żeby była wyłączona opcja secure boot i można wyłączyć opcje fast boot czy ultra fast boot.

 

@M_A_N_S_O_N

Uruchom normalnie system (bo z tego co piszesz to system jeszcze Ci się uruchamia) i sprawdź dysk systemowy pod kątem błędów, tym normalnym, wbudowanym w windowsa narzędziem, jak nie da rady, to spod wiersza poleceń na uruchomionym windowsie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest - windowsa mam 10 ; ) i ponownie chcę go zainstalować na tym samym dysku. Kolejkę bootowania mam ustawioną - kilka razy sprawdzałem :P także USB jest na pierwszej pozycji.

Może z USB coś nie tak? Może spróbować stworzyć DVD i z napędu sprawdzić?

 

Ale - stworzony przeze mnie pendrive nie działa tj. nie czyta go, ale mam też pena z windowsem10 który się uruchamia, ale pojawia się błąd 0xc0000098 więc już w sumie sam nie wiem na czym się skupić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie wiem skąd mi się wzięło że ma win 8 i chce na czysto postawić win 10...coś mi się merdło ale chodziło mi o to że autor nic nie wie na temat ustawień w biosie pod win 10 w trybie uefi,ba nawet nie wie czy tak był system postawiony a dotyczył mój post tego aby to ustalił..wiele było wątków na temat nie możności postawienia systemu bo system plików na dysku nie był odpowiedni,stąd moje pytanie o ten system jak i bios...przynajmniej takie wrażenie odniosłem.

@LeBomB

I dobrze napisałeś,ale czy autor ustawienia w biosie sprawdził pod kątem uefi,nie wydaje mi się dlatego pisałem że jak poprzedni system tak stawiał to nie powinno nic przeszkadzać w postawieniu na czysto...piszesz też że MCT robi pena w uefi i mbr o czym zwyczajnie nie wiedziałem (a właściwie mi umknęło) bo używam rufusa a ten robi pena albo dla uefi albo mbr i chyba zrobię dla siebie tego uniwersalnego w MCT aby takiego mieć,szkoda że rufus tego nie potrafi...mam tylko nadzieje że autor na swoim penie robi ten system a nie na tym co dostał który to może okazać się wadliwym,mam tez nadzieję że podłącza pena pod płytę główną nie pod przednie gniazda usb bo nie takie kwiatki z nimi były,jak również że spróbował pod 2.0,nie 3.0 bo to też nie raz problem...wiem nie powinien być od ósemki w górę ale jednak warto spróbować.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up Z tego co wiem, to MCT tak właśnie robi, że jest obojętne czy BIOS masz w trybie UEFI, Legacy, czy stawiasz system na MBR czy GPT. Wtedy tylko tryb BIOSu musi się zgadzać, bo z tego czego sam już doświadczyłem nie zawsze w trybie UEFI da się zrobić GBT a w trybie Legacy MBR, choć miałem przypadki gdzie i takie rzeczy przeszły, może BIOS sobie wtedy sam coś dopasowuje jak trzeba, no chyba że ktoś ma opcję Legacy+UEFI.

 

Fakt, że podłączenie pod płytę a nie pod panel przedni może mieć znaczenie. Ustawień w BIOS jak nie zmieniał, to nic się nie powinno dziać, zatem problem leży bardziej po stronie pendrive lub samego USB. Z DVD jak najbardziej też można sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kilka razy, że UEFI... Pena podpinałem pod wszystkie możliwe wejścia USB, i tego "sklepowego" (który wyświetla błąd 0xc0000098) i swojego (którego w ogóle nie czyta po zbootowaniu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem że uefi.

Próbuj z dvd jak nie pójdzie to bez wiersza poleceń się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ewentualnie format partycji zrobić za pomącą boot płytki (pena)...tak ogólnie to możesz spróbować jakiegokolwiek programu który można zrobić bootowalny z pena,choćby memtest aby zobaczyć czy winda nie startuje czy ogólnie nic nie startuje z pena...na twoim miejscu wrzucił bym zdjęcia z ustawień biosu zakładek dotyczących bootowania,ustawień uefi itp.pen w biosie jest widoczny>,pod jaką nazwą?Próbowałeś z poziomu systemu zrobić nakładkę,sprawdzisz w ten sposób czy działa instalka...masz system 10 więc możesz go przywrócić chyba do stanu początkowego,wtedy uzyskasz jakby czysty system w zależności od ustawień jakie wprowadzisz.Tak swoją droga to ludzie piszą o problemach z penem od MS ze starszymi edycjami win 10,ciekawe jaką wersję pobiera ten program,możesz pobrać bez niego najnowszą ze strony MS lub z poprawkami z winclub...ale to tylko kolejna sugestia.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tego poradnika a nie bawisz się w niewiadome jakie podmiany portów czy płyt CD i ustawień w biosie ... Konsola CMD przy instalacji systemu i działasz z tematem :D --->>> https://answers.micr...1c-e74845eeb9d1

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że uruchomi instalkę a tego zrobić jak na razie nie może,chyba że błąd który mu wyskakuje występuje później niż możliwość w wejście w opcję naprawy.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...