Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

QuBBa

Ryzen 5 2600 OC czy to możliwe ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio zacząłem zabawę w OC z moim prockiem. Jako że moja płyta (b450 aorus elite) ma ograniczone opcje klasycznego OC, podkręciłem go przez P State. Zapodałem mu 4,1 GHz przy napięciu 1.2 V.

 

I teraz pytanie. Czy jest to w ogóle możliwe że ten procek może pracować stabilnie przy takich parametrach ? :E Przesiadłem się na AMD niedawno dlatego do eksperta mi daleko i chce się poradzić czy coś przeoczyłem w tym wszystkim bo za różowo to wszystko wygląda :lol2:

 

Testowałem go najpierw w OCCT przez 15 min i spoko, potem 2H w BF V i na koniec 40 min w Prime95. Wszystko super stabilnie. Wynik w Cinebenchu R15 1405, w 3dmarku Timespy 6460 CPU. Czy to po prostu przekłamanie wskazań ?

 

Załączam screen z napięciami i temperaturą z HWiNFO włączonym po 1 minucie od rozpoczęcia testu Prime. Max temp 60 stopni a max Vcore 1.181, w takim BF max temp 49 stopni. Czytam, że ludzie zazwyczaj potrzebują ponad 1,3 żeby mieć te 4.0 i 4.1 GHz i dlatego się zdziwiłem tymi wynikami. Nie wierzę że mam aż tak dobrą sztukę dlatego wskażcie co robię źle :D tylko bez hejtu proszę.

 

https://imgur.com/s36MzJu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem 1,2v jest z reguły potrzebne do osiągnięcia 4000mhz.

Testowałeś prime95 przy użyciu smallfft? Jak nie, to przetestuj przez godzinkę to będziesz miał pewność (godzina to takie minimum, osobiście wywaliło mi przy OC test w 45min, bo było prawie stabilnie już).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wwskażcie co robię źle :D

 

Odczytujesz nie ten vcore który powinieneś. Ten który jest na screenie zaniża napięcie, przynajmniej u mnie o ponad 0.2V. Generalnie wynik bardzo bardzo dobry i jeżeli faktycznie stabilność jest to nic tylko się cieszyć i tak to dobra sztuka CPU. Możesz atakować 4,2GHZ albo wyżej :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczytujesz nie ten vcore który powinieneś. Ten który jest na screenie zaniża napięcie, przynajmniej u mnie o ponad 0.2V. Generalnie wynik bardzo bardzo dobry i jeżeli faktycznie stabilność jest to nic tylko się cieszyć i tak to dobra sztuka CPU. Możesz atakować 4,2GHZ albo wyżej :E

Właśnie czytałem, że należy czytać któryś konkretny odczyt Vcora :hmm: Który jest ten najdokładniejszy ?

 

Z tego co wiem 1,2v jest z reguły potrzebne do osiągnięcia 4000mhz.

Testowałeś prime95 przy użyciu smallfft? Jak nie, to przetestuj przez godzinkę to będziesz miał pewność (godzina to takie minimum, osobiście wywaliło mi przy OC test w 45min, bo było prawie stabilnie już).

Pierwszy raz używałem tego programu to puściłem po prostu na domyślnych ustawieniach. Generalnie korzystam już 4 dzień z takich ustawień i wszystko git ale jeszcze po testuje Prime.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że trafiłeś bardzo dobrą sztukę. Ja bym go jednak radził przetestować RealBenchem, który zapewnia bardziej zróżnicowane i "życiowe" obciążenie. LinX czy Prime95 siedzą na FPU, który nie jest najmocniejszą strona Ryzena. Na integerach można go bardziej "zmęczyć".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal OCCT large data set i jak zrobisz chociaż 15 minut bez freeza to znaczy, że trafiłeś konkret sztukę i może uda ci się ugrać nawet 4.15-4.2 GHz w okolicach 1.4v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo gold sztuka, albo słabo obciążony, do pewnego momentu ryzeny potrzebują niskie napięcie, ale potem zaczyna się ściana i by podbić często trzeba dawać wysokie napięcie, to samo taktowanie i OC ram, ma wpływ na OC samego ryzena, spraw na occt czy prime95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal OCCT large data set i jak zrobisz chociaż 15 minut bez freeza to znaczy, że trafiłeś konkret sztukę i może uda ci się ugrać nawet 4.15-4.2 GHz w okolicach 1.4v.

Puściłem ten OCCT i jak wcześniej, wszystko stabilne po 15 minutach. Maksymalna temperatura - 59.5 stopnia, średnie napięcie podczas testu - 1.17 przy CPU Core Voltage, przy VID 1.165 a przy Vcore 1.156 ( sam już nie wiem czym się sugerować ). Puściłem go też na krótko na 4,2GHz@1.28 V i wygląda stabilnie ale muszę jeszcze to zweryfikować porządnie :) Dzięki za porady, chyba rzeczywiście dobra sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź jeszcze nowego cinebencha r20 zapętlonego na 15 minut. jest całkiem wrażliwy na niestabilne oc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puściłem ten OCCT i jak wcześniej, wszystko stabilne po 15 minutach. Maksymalna temperatura - 59.5 stopnia, średnie napięcie podczas testu - 1.17 przy CPU Core Voltage, przy VID 1.165 a przy Vcore 1.156 ( sam już nie wiem czym się sugerować ). Puściłem go też na krótko na 4,2GHz@1.28 V i wygląda stabilnie ale muszę jeszcze to zweryfikować porządnie :) Dzięki za porady, chyba rzeczywiście dobra sztuka.

Jak ci nie freezuje system na ldsie przy tak niskim napięciu to panie żeś trafił bardzo dobrą sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...