Skocz do zawartości
whubciow

Komputer dla architekta ok. 5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Stoję właśnie przed wyborem nowego komputera. Postanowiłem złożyć go sam, żeby najbardziej dopasować do swoich potrzeb.

Kryteria:

1. Mały komputer stacjonarny, którego łatwo przenieść.

2. Obsługa programów (rozbudowane duże modele): Autodesk Revit, Photoshop, Lumion 9

3. Komputer nie będzie służył do grania. Nie gram w ogóle.

 

Przygotowałem listę podzespołów, które myślę, że będą spełniać swoją rolę, ale proszę o opinię i ewentualnie modyfikację.

1. Obudowa - Cooler Master MasterBox Q300L (MCB-Q300L-KANN-S00) lub Silverstone Obudowa Compact Cube SST-SG13WB-Q Sugo lub SILVERSTONE SST-FT03B-Mini FORTRESS nowa/używana,

1. Procesor - i9 9900k (nowy) myślałem też nad amd, ale płyta główna była droższa i podobnie wychodziło lub używanym xeonem,

2. Płyta główna - PŁYTA GŁÓWNA GIGABYTE GA-Z370N-WIFI 1151 nowa (zależy mi na wifi),

3. Dysk - Dysk SSD INTEL 660p Series 1TB M.2 PCle NVMe nowy lub inny 1tb m2 używany - są szybsze w tej cenie,

4. RAM - nie wybrałem, ale chcę 1x16gb szybki, żeby mieć możliwość dokupienia drugiej kości (są tylko dwa sloty),

5. Grafika - gtx 1070ti mini lub gtx 1070 mini używana. Mini dlatego, żeby zmieściła się do obudowy. Podobno wydajność przez wyższe temperatury nieznacznie różni się od pełnowymiarowej karty,

6. Zasilacz - Chieftec zasilacz SFX serii COMPACT - CSN-650C

7. Chłodzenie procesora - Dark Rock 4 lub Hyper Evo 212 - biorę też pod uwagę wodne chłodzenie, tylko nie wiem które się zmieści lub jest lepsze do małej obudowy.

 

Proszę o pomoc w wyborze i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór.

Tylko grafika - może 1660Ti, może 2070?

Jak rozumiem RAM tylko w jednej kości, bo są ograniczenia budżetowe? Nie bierz nic wolniejszego niż 3200MHz. Z takich zwykłych i tanich to np. Gskill Aegis lub Crucial.

 

INTEL 660p bym sobie odpuścił - weź legitny dysk TLC 3D, jak np Samsung 970 Evo, jakiś plextor. Nawet kosztem pojemności. Pamiętaj, żeby koniecznie rób regularne backupy na zwykły HDD!, np. NAS). Można to zaplanować, zautomatyzować. Ważne, żeby wiedzieć, że SSDki są niebezpieczne.

 

Chłodzenie powietrzne powinno wystarczyć, nie wiem tylko czy jest sens przepłacać za Dark Rocka. No i kwestia co ci tam wejdzie do tej budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900K na takiej płycie z taką sekcją zasilania? Oj zegary chyba będą lecieć w dół w ekspresowym tempie a na sekcji będzie można jajka smażyć.

 

Z tym szybkim ramem 16 GB też nie przesadzaj cenowo, bo to spore koszta a za 780 zł masz 32 GB DDR4 3000 MHz gdzie tutaj raczej ilość a nie szybkość będzie bardziej istotna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900K na takiej płycie z taką sekcją zasilania? Oj zegary chyba będą lecieć w dół w ekspresowym tempie a na sekcji będzie można jajka smażyć.

 

Z tym szybkim ramem 16 GB też nie przesadzaj cenowo, bo to spore koszta a za 780 zł masz 32 GB DDR4 3000 MHz gdzie tutaj raczej ilość a nie szybkość będzie bardziej istotna.

Dziękuję za odpowiedzi.

Na razie chciałem kupić 16gb ramu i sprawdzić czy będę potrzebował więcej. Dziękuję za rady.

Czyli płyta główna i zasilacz mogą się nie sprawdzić?

A jak idealnie dopasować ram? Pamietam, że kiedyś producenci podzespołów podawali modele innych elementów, które ze sobą współgrają.

Czy karta graficzna, która wybrałem może nie być wystarczająca do wymienionych przeze mnie programów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900K to nie jest procesor, który można wsadzić na każde mobo i korzystać tego w 100%. Ten procesor, to mały potworek i mocniejsze sekcje zasilania nawet przy płytach 500-700 zbijają czasem zegary. Ta podana tutaj w postaci tego Gigabyte, to jeszcze kilka kroków (znacznych kroków) w tył pod tym aspektem.

Pamięci tam z góry będą działać. Gdyby co masz listy QVL gdzie poda danym model masz podane rzekome pewniaczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autodesk Revit, Photoshop, Lumion 9...

Sorry, ale tylko platforma HEDT. Budżet zbyt skromny. :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy rozumiem. Cała lista jest dobrze dopasowana poza płytą główną?

Czy możecie mi doradzić jakąś inną? Na razie wg cen allegro wyszło mi 5500zł i wolałbym nie przekraczać, ale jeśli warto...

Czy mógłbym prosić o poprawienie tej listy, bo jednak w tych specyfikacjach jestem zielony i skonfigurowałem to według tego co wyczytałem w necie.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autodesk Revit, Photoshop, Lumion 9...

Sorry, ale tylko platforma HEDT. Budżet zbyt skromny. :kwasny:

 

Bez przesady - Coffee spokojnie da radę, a że na coś trzeba będzie poczekać parę sekund dłużej to nie jest znowu jakąś wielką przeszkodą.

Gorzej, że w formacie ITX jest po prostu mniej miejsca na efektywną wymianę ciepła.

 

OPie, Tu masz RAM: https://www.pepper.pl/promocje/pamiec-ram-32-gb-2x16-gskill-aegis-3000mhz-ddr4-cl16-f4-3000c16d-32gisb-137598

Przeczytałeś już o co chodzi z dyskami QLC? Szczerze odradzam.

 

Koledzy powyżej jak najbardziej słusznie mówią, że konieczna jest płyta z dobrą sekcją zasilania. Najlepsze znane mi sekcje zasilania spośród płyt ITX mają Asrock Fatal1ty Z370i i Asrock Phantom Gaming Z390i. Płyty tej marki śmiało można polecić. Ale też nie ma co popadać w skrajności - to jednak ITX który tak czy siak będzie miał pewne ograniczenia i musisz być ich świadomy.

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi, były bardzo pomocne.

Oto poprawiona lista, proszę o sprawdzenie.

1 Obudowa - Cooler Master Elite 110A

2 Płyta główna - Płyta główna Z390 Phantom Gaming-ITX/ac s1151

3 Procesor - i9 9900k

4 Chłodzenie procesora - Noctua NH-L9X65 Low profile 92mm

5 Grafika - GTX1070TI 8GB ZOTAC Mini (używka)

6 Dysk - SAMSUNG 970 EVO 1 TB NVMe SSD (mam jeszcze jeden hdd i może jeszcze dokupię później)

7 Zasilacz - PC SilentiumPC Vero L2 Bronze 600W ATX

8 Microsoft Windows 10 Professional PL 32/64bit

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to musi być koniecznie tak mała buda? Jakoś nie widzi mi się pakować tego i9 na płytę iTX z najwyżej średniaka sekcja i do tego wsadzać to wszystko w budę z kiepska wentylacja wynikająca z małych rozmiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem, żeby to było bardziej mobilne, bo prawdopodobnie będę z tym jeździł, a miałem kiedyś pełnowymiarowa obudowę i wiem że jak się to postawi to na pewno ruszać nie będę.

Trochę też ze względów estetycznych.

Czy to naprawdę może zaszkodzić wydajnej pracy komputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij. W tej obudowie, z tymi podzespołami, nie będzie to działać prawidłowo. Potrzebujesz większej skrzynki z mesh na froncie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. W taki razie ostatnie moje pytanie.

Jeśli zamontowałbym chłodzenie wodne (jakie musiałoby to być?) to rozwiązałoby problem i utrzymało procesor w odpowiednich temperaturach? Widzę, że mieszczą się tutaj chłodnice 140mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rzeczywiście chcę Pan zbudować komputer mini-itx to polecam rozszerzyć budżet co najmniej o 1000 zł i kupować normalną obudowę tego typu.

 

Proponuję rozważyć jeden z kilku wariantów louqe ghost s1, dan a4, streacom da2, ncase m1. Każdy z podanych przeze mnie modeli spełniłby Pana wymagania jednakże wiąże się to z wydatkiem około 1000 zł tylko na samą obudowę. W internecie jest pełno informacji odnośnie tych skrzynek i w obecnych czasach nie jest potrzebne kupowanie pełnowymiarowej obudowy by zbudować wydajny komputer z normalną kulturą pracy, jednakże osobiście nie brałbym 9900k do tak małej obudowy.

 

Odnośnie procesora to poczekałbym do końca miesiąca dopóki INTEL rozszerzy 9 serie procesorów i kupiłbym np. 9900 non k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że płyty iTX mają niezbyt mocne sekcje zasilania i pod długotrwałym obciążeniem proc może zrzucać taktowania. Ta sekcja zasilania musi być też dobrze chłodzona w przypadku i9 9900k, bo inaczej będzie się mocno grzać, co automatycznie wpłynie na throttling (czyli obniżanie taktów) i też może skrócić żywotność sprzętu.

 

Chyba że by poszukać jakąś obudowę iTX gdzie jest opcja wsadzenia wentylatora który by dmuchał na tę sekcję zasilania. Wtedy w połączeniu z Z390 Phantom Gaming-ITX może uda się jakoś w miarę okiełznać tego 9900k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Udało mi się poskładać komputer i jak na razie jestem zadowolony z zestawu. Przy renderze komputer robi się ciepły, ale nie ma tragedii, raczej normalne temperatury. Będę badał. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, to o ile będę umiał pomóc, to pomogę.

Pozdrawiam.

 

Zdecydowałem się na poniższy zestaw:

Obudowa - JONSBO U2 (z obudową dodatkowy wentylator 120mm)

Płyta główna - MSI Z390i

Procesor - i9 9900k

Chłodzenie procesora - Bequiet! Dark Rock Pro 4

Ram - 1x16gb HyperX fury CL18 3200MHz

Grafika - GTX 1070Ti mini

Dysk - M2 Samsung 970 EVO PLUS 500gb

Zasilacz - Silentium PC Vero L2 600W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900K żeby nie zagotowało 6 fazowej sekcji zasilania na płycie chyba nawet na stocku i żeby nie było hrottlingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...