Skocz do zawartości
Forii

Overlock G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL14

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, mój błąd, nie zauważyłem najzwyczajniej tego 34, już zmieniłem i wszystko śmiga z w/w timingami w ACT + dodane 34 w tRAS. :)

 

 

18 minut testowania pamięci RAM w AID'zie można porównać do siedzenia na pulpicie, pobierz z internetu memtestPro Dang Wang 2.5, ustawiasz taką liczbę workerów ile masz wątków, powinno to automatycznie wrzucić na 12, następnie alukujesz ilość pamięci tak aby 90-95% było zajęte, trzeba uważać żeby nie przesadzić bo program zacznie jechać po SSD korzystając z pliku wymiany, a to znacząco spowolni test i bez sensu będzie męczyć nośnik. Pełny test to nawet 500-600% żeby mieć pewność że pamięci dadzą radę. Na początek 150-200% wystarczy a nawet Prime95 z pełną alokacją ramu będzie pomocny.

 

W kwestii napięć pisałem już wyżej ale jak zwykle jesteś mądrzejszy, VCCSA i VCCIO nieco za wysoko, ale DRAM? 1.45v? :E Jestem już w 100% pewien że w HCI wywalą się na pysk chwila moment bo termicznie nie wyrobią, u mnie wystarcza 1.40v do dużo lepszych ustawień i to w 32GB.

 

Odpaliłem Memtest HCI, 12 okienek i cisne do tych 150% ;)

na razie bez błędów.

 

W kwestii napięć pisałeś (o ile to Ty) że 1.45 jest bezproblemu bezpieczne, szczególnie na bdie samsungach, produceni nawet robią 1,5v z unlimited gwarancją, Ty to wklejales? mowa o moim drugim temacie, znajdziesz sobie jak bedziesz chciał.

Pytałem x razy o VCCA i VCCIO i nigdzie tutaj wyżej nie pisałeś, stąd chętnie usłyszę od Was jakie napiecia powinny byc na moim miejscu...

 

A i co do temperatur, to zapomniales chyba ze mam 10 wentylatorów łącznie w obudowie, po odpaleniu memtesta HCI owszem temperatury szły do 42 stopni ale mam kontroler wentylatorów, odpalilem parę wentylatorów na maxa i temperatury aktualne to 36 stopni -> z pozdrowieniami dla DisconnecTa :D

mhrnKZC.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jprdl... Trzymajcie mnie bo nie wytrzymam :lol2:

 

Powiedziałem memtestpro dangwang 2.5, a nie zwykły HCI memtest, jeszcze alokacja pamięci nierówno rozłożona :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jprdl... Trzymajcie mnie bo nie wytrzymam :lol2:

 

Powiedziałem memtestpro dangwang 2.5, a nie zwykły HCI memtest, jeszcze alokacja pamięci nierówno rozłożona :heu:

O alokacji to o co chodzi? nikt mi o tym nie powiedzial. :D

 

Ten ktory wkleiles ( memtestpro dwagwang) jest zawirusowany (virus total) i nie chcialbym go sciagac, zreszta co za roznica ktory? czepiasz sie, nie ma błędów = nie ma -> tym bardziej w grze nie znajdzie bo gra nigdy nie wykorzysta tyle ramów.

Zreszta sam pisales i mnie tym zmotywowales ze w memtescie hci temp spowoduja niestabilnosc,

Jestem już w 100% pewien że w HCI wywalą się na pysk chwila moment bo termicznie nie wyrobią, u mnie wystarcza 1.40v do dużo lepszych ustawień i to w 32GB.

bo wpisaniu mem test HCI -> pierwszy link -> sciagnalem i testuje...

HS6uxVF.png

^ ten akurat wyzej nie ma zadnych wirusów na virus total, ciekawe ;)

 

A co do napięć:

 

edit.

czy alokacja to chodzi o FSB : DRAM? zauwazylem ze masz 1:30 a ja 1:40 - nie wiem, moge sie pomylic, jestem zielony w tym temacie (co juz pewnie widac od poczatku)

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O alokacji to o co chodzi? nikt mi o tym nie powiedzial. :D

 

 

Pewny jesteś? :lol2: :lol2:

 

ustawiasz taką liczbę workerów ile masz wątków, powinno to automatycznie wrzucić na 12, następnie alokujesz ilość pamięci tak aby 90-95% było zajęte,

 

 

:E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O alokacji to o co chodzi? nikt mi o tym nie powiedzial. :D

 

Ten ktory wkleiles ( memtestpro dwagwang) jest zawirusowany i nie chcialbym go sciagac, zreszta co za roznica ktory? czepiasz sie, nie ma błędów = nie ma -> tym bardziej w grze nie znajdzie bo gra nigdy nie wykorzysta tyle ramów.

Zreszta sam pisales i mnie tym zmotywowales ze w memtescie hci temp spowoduja niestabilnosc,

 

bo wpisaniu mem test HCI -> pierwszy link -> sciagnalem i testuje...

https://i.imgur.com/HS6uxVF.png

 

A co do napięć:

 

Nie jest zawirusowany, słyszałeś o czymś takim jak Antivir fake alert? Większość tego typu programów jest widziana przez sygnatury jako wirus, nic dziwnego skoro na potrzeby testu musi remapować całą przypisaną pamięć.

50% to dopiero połowa jednej pętli, widzę że jak zwykle próbujesz byś mądrzejszy, z drugiej strony timmingi są tak beznadziejne że ewentualna stabilność to tylko poklepanie po ramieniu, dalej szybko się schody zaczną ;)

 

Tak mówię HCI, bo memtestpro dangwang 2.5 jest zmodyfikowaną wersją HCI, co lepsze wpisałem jednak konkretnie co masz pobrać i nadal robisz coś innego :E

 

No oczywiście że nie wiesz nic o alokacji jak byś pobrał to co potrzeba to kalkulator by automatycznie przypisał równą alokację na każdy worker. dramat.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

ustawiasz taką liczbę workerów ile masz wątków, powinno to automatycznie wrzucić na 12, następnie alokujesz ilość pamięci tak aby 90-95% było zajęte,

Pewny jesteś? :lol2: :lol2: :E :E :E

 

90-95% było zajęte, trzeba uważać żeby nie przesadzić bo program zacznie jechać po SSD korzystając z pliku wymiany, a to znacząco spowolni test i bez sensu będzie męczyć nośnik.

to pogrubione + korzystam z chrome wiec zostało tylko 1gb

nie chcialem przesadzic ;)

+

a14LoZK.png

 

drugiej strony timmingi są tak beznadziejne że ewentualna stabilność to tylko poklepanie po ramieniu, dalej szybko się schody zaczną

co do timingów to sluchalem sie tylko jacka, on konkrety napisal, dla mnie ramy są stabilne, napisz mi jak mozesz co dalej mam obnizyc, skoro faktycznie jest to beznadziejne to chcialbym to ulepszyc i wtedy testowac :)

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolec do 1k% i bedzie stable, 150 pro to tylko wstępny set, 300 może być już w miarę stable ale 1k to możesz być pewny ze system ci sie na plecy nie wyłoży

 

PS tego wanga trzeba na 3-6k pogonić

 

masz ściąge

 

us4pf7k8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Tobie trzeba tłumaczyć zgodnie z normami podręcznika dla pierwszoklasistów ;)

 

Obrazek może Ci coś rozjaśni, zdołasz pojąć.

 

Jak byś z matematyki nie pamiętał to 1200x12=14400 ;)

 

ShareX_DisconnecT__2019-04-06_20-27-04_IMG-1335__8bc55df0-eea4-4d78-b609-9af996f403f0.png

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba nie przyłożyłeś się :E jedno okno źle założone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Tobie trzeba tłumaczyć zgodnie z normami podręcznika dla pierwszoklasistów ;)

 

Obrazek może Ci coś rozjaśni, zdołasz pojąć.

 

Jak byś z matematyki nie pamiętał to 1200x12=14400 ;)

 

ShareX_DisconnecT__2019-04-06_20-27-04_IMG-1335__8bc55df0-eea4-4d78-b609-9af996f403f0.png

 

Ale ja wiem o co Ci chodzi, miałem robić test by zostało 10 lub 5% ramu? Tak? tyle wiec mi zostało, na dowód to ile teraz mam aktualnie wolnej pamieci po wyłączonych testach, bo bede obniżał dalej timingi, z uwagi iż doszło do 150%, nie bez powodu poprzydzialem tam manualne ilosc pamieci do testowania

0HyQilF.png

 

dolec do 1k% i bedzie stable, 150 pro to tylko wstępny set, 300 może być już w miarę stable ale 1k to możesz być pewny ze system ci sie na plecy nie wyłoży

 

PS tego wanga trzeba na 3-6k pogonić

 

masz ściąge

 

us4pf7k8.png

 

Czy ty też jesteś fanem tego wanga czy bez problemu moge testować tym "moim" mem testem HCI? co jest na screenach.

Wiem ze jest fake alert, ale dla wlasnego spokoju wole unikac zawirusowanych rzeczy...

Jezeli nie to juz sciagne, najwyzej usune potem

 

Co do sciagi co wkleiles -> to jest zxnaczenie co bede pierw obnizal? tzn, robic to pojedynczo, np jedną wartosc pierw obnizac jak najnizej i testowac a potem kolejna? czy postarac sie stosunkowo wszystkie obnizyc i wtedy testowac

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wang to nakładka na HCI - nic więcej.

Odpal PRIME95 i będzie prosciej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wang to nakładka na HCI - nic więcej.

Odpal PRIME95 i będzie prosciej :)

ok :)

Prime mi się podoba :)

Szybciej znajdzie niestabilność + krócej pewnie trzeba bedzie testowac czyż nie?

bo jak ktos pisał o 6000% w tym memtescie to pewnie całą noc to by musiało chodzić, jak nie dłużej :P:D

 

Tak czy siak, testowanie to juz ogarniam,

Osobiscie równie dobrze uwazam ze mozna testowac ramy w grze ;) wiec w miedzy czasie w bf5 bede pogryuwal i sprawdzal czy jest ok /lepiej lub gorzej ;)

 

wciąż jednak nie wiem na czym i jak sie skupic na zbijaniu timingów - jest tu jakas optymalna zasada? :)

wyslano mi sciage i chetnie z niej skorzystam, część juz timingow mam dobrze zbitych, pozostaje reszta

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie równie dobrze uwazam ze mozna testowac ramy w grze ;) wiec w miedzy czasie w bf5 bede pogryuwal i sprawdzal czy jest ok /lepiej lub gorzej ;)

 

Osobiście uważasz zwykle na odwrót, od tego co Ci się radzi. Jak chcesz uruchamiać programy i save-y na niesprawdzonej pamięci operacyjnej, to nie zdziw się, jak taki program w najlepszym wypadku przestanie się włączać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważasz zwykle na odwrót, od tego co Ci się radzi. Jak chcesz uruchamiać programy i save-y na niesprawdzonej pamięci operacyjnej, to nie zdziw się, jak taki program w najlepszym wypadku przestanie się włączać.

Hmm, no spoko, skoro tak mówisz, to pierw faktycznie przetestuje te ramy, w tym prime.

 

Kontynuując, wziąłem sprawy w ręcę i przepisałem timingi od VSS, zostawiłem ramkę z RTL, IO-L bo trochę mam problem ze znalezieniem tego w biosie, w porownaniu tego co mam na ATC to w biosie tam mam inne wartości - stąd nie chce namieszać.

 

0XYBlUu.png

 

Coś możecie doradzić?

:)

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tREFI na max.

tCKE=6

tRDRD_sg=6

tWRWR_sg=6

tWRWR_dr/dd=7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tREFI na max.

tCKE=6

tRDRD_sg=6

tWRWR_sg=6

tWRWR_dr/dd=7

 

Ok tak zrobię, tylko się upewnie że są stabilne te co mam.

 

Na razie testuje ramy w prime na poprzednich ustawieniach

 

Wersja prime 29,4 build 8

 

Zjechalem z CPU ratio w dół + gpu na reset.

 

Bo na 4,9ghz wywaliło błąd po 15min przy tych timingach :( :(

 

I teraz pytanie, jak teraz będzie ok na tych timingach w ATC to jak wrócę do 4,9ghz to wciąż będzie stabilnie? (pomijając testowanie w prime) - ktos kiedys mowil ze nigdy nie bede mial takiego obciazenia w grach jak w prime

 

Edit. minęło ponad 1,5h i tym razem bez błędów:

bV8dJNb.jpg

 

Czyli przy takich timingach muszę się pożegnać z 4,9Ghz na których wcześniej wywaliło błąd? Czy generalnie prime tak obciąża że zawsze kontroler pamięci który jest w cpu może być niestabilny? Czy ktoś mógłby wyjaśnić? Tak, pamiętam iż mówiono mi że lepiej wyjde na +800mhz na pamięciach niż te 100 lub 200mhz więcej, czyli mogę już się domyśleć że mój proc będzie musiałbyć na np. 4,7ghz? czy tam 4,8ghz?

Czy ta wersja prime może jest jakoś bardzo obciążająca że te moje 4,9gh zawsze się wysypie? w OCCT 4,9ghz mi przeszło ponad 1h -> dlaczego więc wywaliło błąd w prime, a teraz przy zaniżonym taktowaniu nagle jest stabilnie? przeciez ten 4,9ghz mam sprawdzony :hmm:

 

Odpale potem prime znowu na 4,8ghz taktowaniu, może już będzie lepiej, choć dziwi mnie to bo ktoś tu miał na 8700k, 5,20ghz i dużo lepsze OC na pamięciach - czyli nie musiał schodzić z OC proca

 

Mam też teraz dylemat bo nie wiem czy dalej zaniżać te timingi czy zostawić to już i martwić się teraz by proca podnieść wyżej - bo można powiedzieć po części że na obniżonym CPU Ratio to pewnie mocno będe mógł podbić te pamięci ale kosztem wyższego taktowania cpu, bo w najgorszym przypadku okażę się że nie wejde powyżej 4,7ghz :kwasny:

 

Edit.

Po prawie 2h wywaliło błąd, czyli ramy jednak niestabilne na tych timingach i napięciach - co teraz robić by poprawić stabilność? :( A pisaliście że beznadziejne sa, to ja nie wiem co mam za pecha

Widzę że nie łatwo będzie coś tu osiągnąć, nie chciałbym się poddać i wrócić do XMP 3200 cl14 bo spodobało mi się to jednak chciałbym mieć 100% pewność że PC będzie stabilny bym coś nie zepsuł w systemie bo format odpada, za dużo rzeczy zmieniałem na PC by przeinstalowywać wszystko na nowo W najgorszym wypadku system niestabilny przez te OC, eh........ powtórka z rozrywki. W dang Mem teście jest szansa ze nie wykryło by błędu czy jak to jest? Moge olać ten błąd czy no to bez dwóch zdań dowód że niestabilnie jest? :hmm:

5ay4ieG.png

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może płyta nie daje rady?

 

Sprawdź jeszcze:

 

tRFC=370

tCWL=AUTO.

 

Jak nie pójdzie to ram na 3866 przy tych ustawieniach.

 

 

Jacek odpisał mi na priv. Robie tak jak wyżej na razie choc jak dałem tCWL na auto to bios przydzielił = 13 i przez to system nie chciał się uruchomić informując o niestabilności, dałem wtedy 14 spowrotem i zmieniłem tylko tRFC z 320 na 370.

YvVUdBN.png

Zobaczymy co z tego wyjdzie, leci Prime na 2-3h

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek odpisał mi na priv. Robie tak jak wyżej na razie choc jak dałem tCWL na auto to bios przydzielił = 13 i przez to system nie chciał się uruchomić informując o niestabilności, dałem wtedy 14 spowrotem i zmieniłem tylko tRFC z 320 na 370.

https://i.imgur.com/YvVUdBN.png

Zobaczymy co z tego wyjdzie, leci Prime na 2-3h

 

tWRPRE = tWR + tCWL + 4

 

tREFI miałeś podnieść na full (65535)...

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tWRPRE = tWR + tCWL + 4

 

tREFI miałeś podnieść na full (65535)...

tak, mialem to zrobic gdyby byly stabilne, teraz musze w druga strone leciec, ale zrobie to potem :)

 

Jaki masz vccio i sa i jakie napięcie?

 

Zawyżone

VCCIO=1.25

SA=1.22V

 

Będę potem obniżał po radach jacka do:

 

VCCIO=1.16V

SA=1.2V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, mialem to zrobic gdyby byly stabilne, teraz musze w druga strone leciec, ale zrobie to potem :)

 

 

 

Zawyżone

VCCIO=1.25

SA=1.22V

 

Będę potem obniżał po radach jacka do:

 

VCCIO=1.16V

SA=1.2V

 

Zrobisz to potem a złe dobranie tWRPRE może prowadzić do niestabilności.

 

Masz w ogóle nowy bios? Ostatnie buildy MSI trochę poprawiają kwestię prowadzenia ramu przynajmniej na Z390.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz to potem a złe dobranie tWRPRE może prowadzić do niestabilności.

 

Masz w ogóle nowy bios? Ostatnie buildy MSI trochę poprawiają kwestię prowadzenia ramu przynajmniej na Z390.

 

Tak bios aktualny a7.

 

Niestety nie rozumiem o czym piszesz w 1 linijce.

Ramy wyszły mi że są niestabilne a wartości tWRPRE nie moge znaleźć w ATC

 

Co obniżyc/poprawić? By było stabilnie? bo dodawanie do tREFI na "full (65535)" to juz pewnie nieaktualne? :hmm:

Jacek niby mowil ze jak to nie wyjdzie stabilnie to bd musial zejsc do 3866, ale tez mowil bym tCWL dał na auto, wiec moze to podbic na 15, zamiast 14? :)

40xoU9I.png

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, mialem to zrobic gdyby byly stabilne, teraz musze w druga strone leciec, ale zrobie to potem :)

 

 

 

Zawyżone

VCCIO=1.25

SA=1.22V

 

Będę potem obniżał po radach jacka do:

 

VCCIO=1.16V

SA=1.2V

 

jeżeli masz VCCIO=1.25V to natychmiast to zmień na 1.16V.

tWRPRE najdziesz przesuwając suwak w dół - tam gdzie RTL. Płyta powinna dobrać odpowiednie według zależności podanej wyżej.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz VCCIO=1.25V to natychmiast to zmień na 1.16V.

tWRPRE najdziesz przesuwając suwak w dół - tam gdzie RTL. Płyta powinna dobrać odpowiednie według zależności podanej wyżej.

Mój błąd, na odwrót napisałem, w biosie mam VCCSA =1.25 (w hwinfo 1.272v pokazuje teraz podczas testów)

VCCIO = 1.20 w biosie, teraz w testach 1.224v

 

co do tWPRE to nie rozumiem, co mam z tym zrobic?

 

ktos napisal tWR + tCWL + 4 ale za chiny nie wiem o co biega i co gdzie mam wpisać ostatecznie, domyslam sie ze mam dodac twR (16)+ tCWL (aktualnie 14) + 4 = 34 do wpisania w tWPRE?

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, na odwrót napisałem, w biosie mam VCCSA =1.25 (w hwinfo 1.272v pokazuje teraz podczas testów)

VCCIO = 1.20 w biosie, teraz w testach 1.224v

 

co do tWPRE to nie rozumiem, co mam z tym zrobic?

 

ktos napisal tWR + tCWL + 4 ale za chiny nie wiem o co biega i co gdzie mam wpisać ostatecznie, domyslam sie ze mam dodac twR (16)+ tCWL (aktualnie 14) + 4 = 24 do wpisania w tWPRE?

 

Matematyka Ci nie służy, skoro masz tWR 16 i tCWL 14 to chyba proste że 16+14+4 daje 34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...