Skocz do zawartości
Forii

Overlock G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL14

Rekomendowane odpowiedzi

ustaw CPU na fixed=1.35V i 4.9GHz i na tym testuj ram.

Ale to co piszesz to ma jakieś odniesienie do stabilności? Akurat ten ram (4000 cl17) testowałem na 4,4ghz z 1.34v (fixed) a i tak błąd wywaliło.

Tak więc cofnąłem się teraz do 3600 cl15 z rtfmax bo ten setup mam stabilny na teraz i ze zpisanymi rtl i iol z palca i sprawdzam jak najniżej moge zejść z napięciem na CPU w real benchu + na tym OC ramu. Mam zapisane że najniżej kiedyś w OCCT udało mi się zejść na 4,9ghz z XMP ram właśnie do 1.32v w biosie na Adaptive z opcją LLC = 4, wtedy podbija właśnie do 1.376v - nizej wywalało błędy).

 

CPU zawsze testowałem w Adaptive, bo wtedy na stocku (poza testami) mam niższe napięcie - oszczędność prądu + proc mam stabilny dopiero przy 1.376v lub więcej, tak więc nie widze sensu by testować to na fixed skoro i tak potem zmienie na adaptive

 

 

Ramy bede testowal memtestem drugi raz ale to na noc zostawie by przelecialo te 8h - chce miec jednak teraz pewność czy przynajmniej przeleci 1h w real benchu te 4,9ghz na 1.33v na adaptive z LLC 4 wraz OC ramu 3600 cl15

 

Edit. Eh.. 1.33v na tym adaptive z llc4 (czyli max 1.384v) wywaliło błąd w realbenchu po 45min, czyli muszę powrócić do 1.34v lub 1.335v próbować

Jakbym ustawił na fixed (override) 1.35v to tym bardziej by błąd wywaliło ;) dlatego cisne na adaptive bo 1.38v na fixed to już na pulpicie bym miał duże napięcie i duże temp (duzy pobór prądu)

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8h memtesta to żaden test :D możesz testować miesiąc i katować tymi ustrojstwami, włączysz przeglądarkę i łup ;)

 

W moim przypadku najlepszym testem jest włączyć kilkadziesia kart na różnych przeglądarkach i normalnie sobie pracować czy grać... jak nie łupnie przez 7 dni online to 98% stabilności.

Zdażało sie i że przechodziło wszelkie testy a zwis był w ciau 3 dni normalnego użytkowania.

Co innego jak ktoś używa kilka godzin i wyłącza wtedy taka pseudostabilność testu wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8h memtesta to żaden test :D możesz testować miesiąc i katować tymi ustrojstwami, włączysz przeglądarkę i łup ;)

 

W moim przypadku najlepszym testem jest włączyć kilkadziesia kart na różnych przeglądarkach i normalnie sobie pracować czy grać... jak nie łupnie przez 7 dni online to 98% stabilności.

Zdażało sie i że przechodziło wszelkie testy a zwis był w ciau 3 dni normalnego użytkowania.

Co innego jak ktoś używa kilka godzin i wyłącza wtedy taka pseudostabilność testu wystarcza.

 

Wiadomo, im dłużej tym lepiej, ale jak ktoś tylko do gier potrzebuje a nie do dłuższego np renderingu to nie trzeba aż tak długo tyrać.

 

Wracając do tematu, okazuję się że 4,9ghz tylko na 1.34v jest stabilne w biosie wraz z 3600 cl15 - co daje 1.392v max napięcia, 5,0ghz pamiętam że miałem stabilne na XMP tylko na 1.42v ale to już było sporo napięcia i temperatur (mimo że na skalpie) więc sobie darowałem.

Dobrze że chociaż 3600 cl15 chodzi na 1.43v na dimm.

 

Wklejam też ten screen z biosa, może tutaj zauważycie że coś jest nie tak, płyta jak widać i słaba do OC proca jak i ramów :P

iP3f0y5.jpg

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forii. To że Ty nie widzisz sensu testowania na ustawieniach, które proponuję ja, Kuba czy Jacek - nie oznacza, że tego sensu nie ma. Do testów oznacza - do testów. Bezpieczne, sztywne ustawienia, pomijające zwykle EIST i inne poboczne systemy. A Ty do ciężkiej cholery nie widzisz w tym sensu dlatego, że nie słuchasz osób, które są bardziej doświadczone w kręceniu pamięci od Ciebie. Zwłaszcza Jacek. Jak on Ci mówi, że zrób tak a tak a Ty robisz po swojemu - marnujesz czas jego i przy okazji nasz.

 

P. S - testy wysoko podkręconych pamięci w przeglądarce nie mają sensu, bo nawet otwarcie 200 kart nie wygrzeje modułów więcej, jak chociażby gra i mocna karta graficzna. Hci czy prime zapewnia syntetyczne, ale bardzo intensywne użycie pamięci i pomimo wyłączenia z testów GPU - zapewnia zwiększone temperatury.

 

Dwa, że testowanie potencjalnie niestabilnych pamięci w przeglądarce jest mało rozsądne. Chociażby ze względu na możliwość uszkodzenia hashu haseł czy nawet wysypanie się zabezpieczeń przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

4.9 z fixed voltage jest po to aby wykluczyć spadki napięcia pod obciążeniem i sprawdzić czy na takich taktach da się utrzymać wysokie taktowanie pamięci.

Jak będzie działało to później możesz się bawić w offsety/adaptive i inne dyanamiczne sterowania Vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do OC i7 8700k mimo że wszyscy kręcą go na 5.0 to gdzieś napotkałem testy że największy zysk z OC tego procka jest do 4.8 i jak temperatury nie pozwalają na więcej to zwyczajnie olać te 5.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale nikt mu nie karze kręcić na 5g, to jego własna wola, pomijam juz sam Fakt ze tak jak wykazywał sie inicjatywa zmiany parametrów indywidualnie wbrew zaleceń tak od samego początku nie wykazuje żadnej inicjatywy by się poprawić,

 

całkiem możliwe ze FORII nie wie bo skąd ma wiedzieć ze każdy IMC nie jest produktem liniowym, jeden potrzebuje mniej a drugi więcej, tak samo Płyta główna na jednej trzeba dać wyżej a na drugiej mniej na parametrach, no właśnie zapisano 14 stron a on nadal w ciemnej :zadek: ,

 

zazwyczaj sprawdza sie procesor jakie ma możliwości już na samym początku dopiero później sprawdza się RAM ile wyciągnie na danym egzemplarzu płyty i procesora, dopiero później w efekcie końcowym zgrywa sie SetUp razem dobierając parametry napiec V core IO/SA bo DRAM V raczej nie ma wpływu na OC Procesora, jedynie to IO i SA trzeba dobrać indywidualnie, ale ze w temacie Autor ma swoje wizje i brak limitu na spam to i czeka go następne kilkanaście stron jak nie kilkadziesiąt a i tak nic nie ugra lepszego jak mu już kilkukrotnie podpowiadano,

 

no tak Kupil procesor jako Selekt wiec może sprzedawca :sex: i nie powiedział całej prawdy jak go selekcjonował i tu może być problem bo może trzeba mu zapodać więcej V by cokolwiek ugrać z tego selekta,

 

 

juz samo to ze FORII nawet nie wie jakie graniczne możliwości V ma jego procesor do stabilnej pracy przy wysoko taktowanym cache i RAMU, może musi posmarować 1.26v :yuppie: na IO SA lub jeszcze wyżej by coś wyżej ugrać

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8h memtesta to żaden test :D możesz testować miesiąc i katować tymi ustrojstwami, włączysz przeglądarkę i łup ;)

 

W moim przypadku najlepszym testem jest włączyć kilkadziesia kart na różnych przeglądarkach i normalnie sobie pracować czy grać... jak nie łupnie przez 7 dni online to 98% stabilności.

Zdażało sie i że przechodziło wszelkie testy a zwis był w ciau 3 dni normalnego użytkowania.

Co innego jak ktoś używa kilka godzin i wyłącza wtedy taka pseudostabilność testu wystarcza.

 

Tak tak, przeglądarka lepszym testem niż oprogramowanie :E To fajnie bo u mnie przeglądarka śmigała bez zająknięcia na 4266c17 które po odpaleniu odtwarzacza muzyki wywalało w kosmos :E

 

Memtest 500/1000% dla 32/16GB + 2-3 godzinki Prime z pełną alokacją ramu to wystarczający test, nie zdarzyło mi się jeszcze aby jakakolwiek maszyna się wysypała po takiej weryfikacji ;)

Nie ma czegoś takiego jak pseudostabilność każda niestabilność ramu prędzej czy później może skończyć się utratą danych i uszkodzeniem systemu. ;)

 

Wklejam też ten screen z biosa, może tutaj zauważycie że coś jest nie tak, płyta jak widać i słaba do OC proca jak i ramów :P

 

Kupiłeś gównianą sztukę CPU którą sprzedawca sprzedał jako selekta to masz efekty, a nie płyta winna, OC pamięci też może polec przez kiepski IMC w CPU.

 

no tak Kupil procesor jako Selekt wiec może sprzedawca :sex: i nie powiedział całej prawdy jak go selekcjonował i tu może być problem bo może trzeba mu zapodać więcej V by cokolwiek ugrać z tego selekta,

 

Wystarczy screeny z aukcji allegro sprawdzić na której Forii kupił procesor, wałek jak piszczy, nie zgadza się nic, ani temperatury ani pobór mocy, no i wisienką jest fakt że podawane napięcie w programie to nie jest vcore tylko VID :E8:E:E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw jaki będzie finał tego tematu. U mnie póki co OC 3600 16-16-16-36 1.42V ale myślę że w następnym tygodniu zabiorę się za 3800/3866 cl17 1.45/1.47V.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wystarczy screeny z aukcji allegro sprawdzić na której Forii kupił procesor, wałek jak piszczy, nie zgadza się nic, ani temperatury ani pobór mocy, no i wisienką jest fakt że podawane napięcie w programie to nie jest vcore tylko VID :E8:E:E

 

:lol2:

tak mnie zastanawia jaka fantazje muszą mieć ci co takie gówno sprzedają a powiem ci ze mój 8700k wisiał na forum chyba pol roku i praktycznie zero odzewu było a proc kreci loopy w LINX na x52 z palcem w nosie :P, a tu patrz kolo wystawia aukcje i ciach kartofel sprzedany :kwasny:

 

FORII chcesz APEXa X do testów bo mi zalega w szafce :lol2:,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila, chwila ...

Chyba testował CPU w okolicach 4.8-4.9 bez OC ramów i było stabilne.

FORII możesz potwierdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila, chwila ...

Chyba testował CPU w okolicach 4.8-4.9 bez OC ramów i było stabilne.

FORII możesz potwierdzić?

Tak, bo wcześniej nie miałem zajawki na OC ramu na bazie wspomnień :E i leżało to na XMP, teraz mnie wzięło dopiero po czasie.

 

Tak więc po otrzymaniu 8700k próbowałem osiągnąć te "obiecane" 5,1ghz na jego napięciu, szybko jednak poległem. Okazało się że 5,0ghz jest stabilne ale dopiero na 1.426v, stwierdziłem więc że nie chce tak katować proca i zejdę do 4,9ghz które udało mi się ustabilizowac na 1.386v.

 

Teraz dopiero po OC ramu (3600 cl15) te 4,9ghz się trzyma na 1,392v, niżej nie dało rady z napięciem bo wywala niestabilność w realbenchu.

 

A ten 8700k z aukcji to wałek jak nic, tak jak mowicie, dobrze że chociaż po skalpie i w sumie w stosunkowo i tak niskiej cenie. Osobiście astanawiam się czy temu sprzedawcy na allegro wystawić negatywa ale nie wiem jak działa teraz ten system, bo nie chcialbym czasem by ten gościu w odpowiedzi i mi negatywa nie odesłał. Jakby ktoś się znał na polityce allegro to może coś napisać, choć prawdopodobnie wystawie mu pozytywa ale dam niezgodność z opisem 1/4 gwiazdki.

 

Wracając do tematu też ramów dzisiaj na noc zostawiam drugi raz memtesta ale już z combo 4,9ghz na procu, dam te 1,392v na fixed ( czy tam te 1,395v, bo teraz siedze na adaptive 1.34v z LLC to wlasnie podbija do tej wartosci pod obciążeniem).

jeżeli z rana nie zobacze błędu to chociaż będę zadowolony z takiego wyniku, profil mam zapisany w biosie wraz z przepisanymi RTL i IOL.

 

Tak to wygląda na tą chwilę:

DRAM Voltage: 1.43v

VCCSA: 1.16v

VCCIO: 1.14v

0UB1x25.png

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie możesz mu negatywa wystawić, on Tobie nie może(musiałby coś kupić od Ciebie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo wcześniej nie miałem zajawki na OC ramu na bazie wspomnień :E i leżało to na XMP, teraz mnie wzięło dopiero po czasie.

 

Tak więc po otrzymaniu 8700k próbowałem osiągnąć te "obiecane" 5,1ghz na jego napięciu, szybko jednak poległem. Okazało się że 5,0ghz jest stabilne ale dopiero na 1.426v, stwierdziłem więc że nie chce tak katować proca i zejdę do 4,9ghz które udało mi się ustabilizowac na 1.386v.

 

Teraz dopiero po OC ramu (3600 cl15) te 4,9ghz się trzyma na 1,392v, niżej nie dało rady z napięciem bo wywala niestabilność w realbenchu.

 

A ten 8700k z aukcji to wałek jak nic, tak jak mowicie, dobrze że chociaż po skalpie i w sumie w stosunkowo i tak niskiej cenie. Osobiście astanawiam się czy temu sprzedawcy na allegro wystawić negatywa ale nie wiem jak działa teraz ten system, bo nie chcialbym czasem by ten gościu w odpowiedzi i mi negatywa nie odesłał. Jakby ktoś się znał na polityce allegro to może coś napisać, choć prawdopodobnie wystawie mu pozytywa ale dam niezgodność z opisem 1/4 gwiazdki.

 

Wracając do tematu też ramów dzisiaj na noc zostawiam drugi raz memtesta ale już z combo 4,9ghz na procu, dam te 1,392v na fixed ( czy tam te 1,395v, bo teraz siedze na adaptive 1.34v z LLC to wlasnie podbija do tej wartosci pod obciążeniem).

jeżeli z rana nie zobacze błędu to chociaż będę zadowolony z takiego wyniku, profil mam zapisany w biosie wraz z przepisanymi RTL i IOL.

 

Tak to wygląda na tą chwilę:

 

dajcie mi 2min[//img]

Jak robi stabilne 5ghz na 1.42v to za przeproszeniem gówno nie selekt. Nie masz obowiązku dawać pozytywa, wogole żadnej oceny możesz nie dać, negatyw nie będzie ok, towar dostałeś i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym negatywa albo bym olał. To żaden selekt. Ile dałeś za procka i kiedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1430 zł dałem za tego 8700k (najtaniej jak z delidem), miesiac temu, opis to niezła fantazja, dałem się nabrać ale też chciałem mieć 8700k po delidzie, niż jak 8700k selekt, tak więc, dam mu pewnie pozytywa ale napisze co nieco w komentarzu i tyle. Za to swojego 8600k sprzedałem z nawiązką bo za 1050zł, też po delidzie ale go kupiłem za 950zł, także spoko na plus

 

Tutaj macie tą aukcje:

8700k select 5,1ghz

 

 

A jeżeli chodzi o OC ramów to faktycznie może być tak że skoro słabo się kręci proc (choc to juz od poczatku wiedzialem) to będzie wymagane mieć więcej IO/SA?

Wyżej wrzuciłem Wam mój aktualny stabilny wynik tj. 3600 cl15, który sie jeszcze nie wykrzaczył w porównaniu do tych wcześniejszych stabilnych 4000 cl17 ale na nastepny raz juz niezbyt :E

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1430 zł dałem za tego 8700k (najtaniej jak z delidem), miesiac temu, opis to niezła fantazja, dałem się nabrać ale też chciałem mieć 8700k po delidzie, niż jak 8700k selekt, tak więc, dam mu pewnie pozytywa ale napisze co nieco w komentarzu i tyle. Za to swojego 8600k sprzedałem z nawiązką bo za 1050zł, też po delidzie ale go kupiłem za 950zł, także spoko na plus

 

Tutaj macie tą aukcje:

8700k select 5,1ghz

 

 

A jeżeli chodzi o OC ramów to faktycznie może być tak że skoro słabo się kręci proc (choc to juz od poczatku wiedzialem) to będzie wymagane mieć więcej IO/SA?

Wyżej wrzuciłem Wam mój aktualny stabilny wynik tj. 3600 cl15, który sie jeszcze nie wykrzaczył w porównaniu do tych wcześniejszych stabilnych 4000 cl17 ale na nastepny raz juz niezbyt :E

Nigdzie w opisie aukcji nie ma podanego vcore,napisane że przy niskim, dla sprzedającego niskie to może być właśnie 1.4v :E wogole bardzo asekuracyjny pix.W sumie może zripostowac każdy twój zarzut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I sam test 6 minut co to :E specjalnie dużo nie przepłaciłeś jak sam procek kosztuje teraz 1300 i do tego delid wliczysz z przesyłkami to tak mniej więcej wyjdzie. Osobiście nie wystawiałbym mu ani negatywa ani pozytywnej oceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, mniejsza już z tym procem, ważne że chodzi ;)

ja ide spac i zostawiam na noc memtesta, moze sie chociaz uda by ten setup 3600 cl15 był stabilny, jak nie to co moge wtedy zrobic? 4,8ghz na procu czy dać oczko wyżej napięcie na ram? czy zabawa w io/sa? albo znowu timingi?

W poscie #412 macie screen

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Setup doszedł kolejną noc do 1500% z rana :cool: :cool: :cool:

 

Także 3600 cl15 na 1.43v stabilne wraz z 4,9ghz, kusi by spróbować coś podkręcić i polepszyć bez ruszania taktowania w mhz, tylko czy jest sens? I znowu ryzykować że się coś popsuję? :D

Mysle ze tez niskie napiecie na dram zrobilo robotę ;)

Ale sie ciesze :D

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw, zablokuj, użytkuj w spokoju.

Tak zrobiłem :P ale nie szkodziło zapytać, napięcie na dram z 1.43 na 1.42v nie moge sprobowac chociaż obnizyc? w grach pamiątki grzeją się do 43 stopni, to dobry wynik czy juz za d uzo?

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bump, czy wraz z obniżaniem napięcia na dram warto zwiększyć o oczko napięcie IO/SA?

 

Bo jak próbowałem obniżyć do 1.41v napiecia na ram to mi system sie nie uruchomił, dopiero na 1.42v ruszyło

 

Jezeli wiec obnizam napiecie na ram to moze dac wiecej energii na io/sa by do podtrzymac?

 

Przetestuje na razie tylko zmiane napiecia na 1.42v i dam znac

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QrVa.... Zapisz to co masz i zostaw.

 

Amen

 

Czemu? Ty byś nie ulepszał tego co masz? Zbijanie napięć/temperatur na końcu to chyba normalna rzecz, tym bardziej że mi się ram grzeje powyżej 42 stopni w grach.

 

Zbiłem juz do 1.42v, i na razie nic wiecej nie ruszam, tylko chcialem wiedziec czy nie warto by bylo podneisc troche io/sa np. bo na 1.41v mi wywalilo error podczas uruchamiania, stad moze wiecej io/sa warto dac kosztem nizszego napiecia na dram

 

VCCSA: 1.16v -> 1.17v

VCCIO: 1.14v -> 1.15v

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...