Skocz do zawartości
Forii

Overlock G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL14

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Interesuje mnie fakt OC moich pamięci, sprzęt macie w sygnaturce, generalnie do tej pory bawiłem się tylko w OC proca i gpu, udalo mi sie osiagnac 4,9ghz na procu, jednak chcialbym podkręcic moje pamieci by sprobowac wyeliminowac fps dropy.

 

Korzystając z tego arkusza:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rqnHgPrG059fpOjArpc_nFSDVG1dsjw6y3o9ujf4hro/edit#gid=0

 

+

https://www.tomshardware.com/reviews/best-ram-speed,5951-5.html

 

 

Wychodzi na to że 4000 cl17 jest sweet spotem, testuje je teraz i na razie wychodzi stabilnie JEDNAK jest to na 4,0ghz procu, domyslam sie ze bede musial tutaj poswiecic oc proca na poczet ramów...

 

 

Interesuje mnie fakt jak to zbilansowac? 3866 c17 na 4,9ghz - chodzi stabilnie.

Jednak 4000 cl17 na 4,9ghz sie wysypuje, jak nisko zejsc z oc proca by nie stracic na fps ale miec wydajnosc na plus -> tzn mniej drop fps ponizej 144?

 

4000 cl17 mam na 1.45v, Io/Sa = 1.25v

 

Czy warto cisnąć te faktycznie 4000 cl17 ktore wedlug speed latency daje 8,50, ale juz w wynikach obnizenie oc proca daje mniejsze rezultaty -> kwestia jak w grach. ?

 

 

Zachęcam też przejrzenie końcówki tego tematu bo jest tam rozpoczęcie tego tematu jednak chcialbym by dołączyły tez nowe osoby z tego dzialu:

http://forum.pclab.pl/topic/1275948-Nvidia-Synchronizacje-w-grach-singlemultiplayer/page__st__180

 

 

->

Testuje teraz 4000cl17 mem testem z systemu na 4,7ghz - na razie bez błędów.

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z Command Rite?

 

black na jakims filmiku pisał ze CR1 daje kopa do gier

ale znowóż to OC mocne

ExtremeHardware tez twierdzi że CR1 jest lepsze

 

Nie bedzie lepiej np miec 3600 cl16 ale na cr1? zamiast 4000 cl17 cr2?

 

jest sens sie bawic w cr1? chcialbym najlepszej drogi bym nie marnopwal czasu na testowanie a zaraz sie okaze ze cos bedie lepszego jak np takie cr1 na nizszym taktowaniu

 

brakuje mi testow gdzie i encyklopedi wiedzy

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime95 i MemTest. Dwa najlepsze programy do testów stabilnosci ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej... Lepiej mieć TridentZ 3600 CL15. :E

czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda sensowne 4000c17

 

ShareX_DisconnecT__2019-03-24_08-57-36_IMG-1314__ded6970a-b8f5-4558-89a8-cd5733396080.png

 

Tu starsze na niezoptymalizowanych RTL/IOL

 

ShareX_DisconnecT__2019-02-07_04-26-25_IMG-1220__efe4684f-8715-47f6-9e16-576d897cc5c0.png

 

 

Ustawilem te same timingi wraz z tRFC tRAS co disconnect a i tak mam gorszy wynik w AIDA - domyslec sie moge ze nie sa stabilne i dlatego tak?

Obnizylem tez OC proca do 4,7ghz (choc nie sadze by to mialo wplyw na wyniki)

pozostale opcje co są widoczne na asrock tez mam skopiowac?

 

WpyZe28.png

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skad wzioles Pixy Disco ? pewnie z tego tematu , przelec sie przez ostatnie 70 stron i bedziesz wiedzial co z czym sie je

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem te same timingi wraz z tRFC tRAS co disconnect a i tak mam gorszy wynik w AIDA - domyslec sie moge ze nie sa stabilne i dlatego tak?

Nie ustawiłeś takich samych opóźnień.

tREFI i to co poniżej w ATC - masz inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiłeś takich samych opóźnień.

tREFI i to co poniżej w ATC - masz inne.

 

Bo na tych samych mi się system nie odpalił więc podnioslem troche do gory ale i tak problem byl jak trefi takie same przepisalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw podstawowe 17-17-17-34-2T-320 a resztę AUTo. Pewnie lepiej na tym wyjdziesz.

jak będzie działać to spróbuj 4133 cl17.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw podstawowe 17-17-17-34-2T-320 a resztę AUTo. Pewnie lepiej na tym wyjdziesz.

jak będzie działać to spróbuj 4133 cl17.

Wtedy i tak mam memory latency (1 linijka w aida) na poziomie 42.70, a disconnect miał jakieś 40.07.

Lepiej wychodze niz na default (45.30 memory) w latency speed ale w cinebenchu mam gorsze wyniki stad domyslam sie ze moge to poprawic przez zbijanie timingów

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daruj sobie latency. Skup się na odczycie i zapisie.

to co pokazałeś to w ogóle jest rozjazd ze względu na kiepskie RTL.

Pokaż screen z ATC na 17-17-17-34-2T-320 a reszta AUTO. Zobaczymy co płyta dobiera i coś poradzimy.

Skoro całego setup-u nei da się przepisać to znaczy, że chyba płyta sobie ne radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daruj sobie latency. Skup się na odczycie i zapisie.

to co pokazałeś to w ogóle jest rozjazd ze względu na kiepskie RTL.

Pokaż screen z ATC na 17-17-17-34-2T-320 a reszta AUTO. Zobaczymy co płyta dobiera i coś poradzimy.

Skoro całego setup-u nei da się przepisać to znaczy, że chyba płyta sobie ne radzi.

Ok, dzięki za pomoc, rozumiem, zrobie to jak tylko wrócę z pracy, po 14:00 wyśle Ci screena :)

 

Czyli na latency w ogóle nie mam patrzeć a na pierwszą linijkę memory by określić przepustowość i "im więcej - tym lepiej"?

 

Na l1,l2,l3 cache też się patrzy? czy to olać?

 

Obserwuje ten link i tu ktoś osiągnął 44133 17-17-17-1T-360/ 1.40V ( different manual settings ) - nie wiem jak to możliwe :o :o a dobra to na apex asus płycie :E

https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/779901-G-Skill-Trident-Z-2x8GB-DDR4-3200-CL14-F4-3200C14D-16GTZKW

 

Screen:

https://www.overclockers.com/forums/attachment.php?attachmentid=188134&d=1487060762

 

Pamięci prawie te co moje tylko dopiska KW

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy odczyt jest w jakimś stopniu ważny.

manipulując opóźnieniami szukasz najlepszych ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy odczyt jest w jakimś stopniu ważny.

manipulując opóźnieniami szukasz najlepszych ustawień.

@Jacekcz,

4133 w biosie nie moglem ustawic bo wtedy musialbym miec mem clock (o ile dobrze kojarze) na AUTO, do wyboru tez były 133mhz i 100mhz, gdy wybrałem 100mhz to opcje taktowania ramu też się "zaokrągliły" - wybrałem 4100 cl17 17 17 + 320 tak jak napisałeś, reszta na auto, i o to co udało mi się osiągnąć.

Mamy jakiś punkt zaczepienia, sprawdze w między czasie czy to jest stabilne.

Doradziłbyś co warto zbijać, lub od czego warto zacząć i co w kolejnosci zbijac? np domyslam sie ze tRAS warto by bylo zbijac w dół bo z auto mi dało na 44, a następnie to nie mam pojecia - strzelam że może tREFI?

mJgK56M.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacekcz,

4133 w biosie nie moglem ustawic bo wtedy musialbym miec mem clock (o ile dobrze kojarze) na AUTO, do wyboru tez były 133mhz i 100mhz, gdy wybrałem 100mhz to opcje taktowania ramu też się "zaokrągliły" - wybrałem 4100 cl17 17 17 + 320 tak jak napisałeś, reszta na auto, i o to co udało mi się osiągnąć.

Mamy jakiś punkt zaczepienia, sprawdze w między czasie czy to jest stabilne.

Doradziłbyś co warto zbijać, lub od czego warto zacząć i co w kolejnosci zbijac? np domyslam sie ze tRAS warto by bylo zbijac w dół bo z auto mi dało na 44, a następnie to nie mam pojecia - strzelam że może tREFI?

https://i.imgur.com/mJgK56M.png

Mem Clock Mode możesz zostawić na auto nie zauważyłem aby to miało jakiekolwiek przełożenie na osiągane wyniki, ograniczając opcję między 100 albo 133 po prostu wycinasz z listy konkretne częstotliwości wyliczane z jednego z dwóch mnożników (1.0x / 1.33x)

 

RTL są dość luźno, przynajmniej płyta dobrała je prawidłowo bo wcześniej set był nieużyteczny. Do poprawy nadal 3 rząd timmingów bez tego nic nie osiągniesz.

 

No i oczywiście memtest HCI albo chociaż prime95 z pełną alokacją pamięci to minimum aby przetestować stabilność, bez tego nawet nie ma sensu się zabierać, set z pozoru stabilny w grach może generować tony błędów na odczycie i zapisie, a to się w końcu skończy uszkodzeniem danych na dyskach. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem 17-17-17-34-2T-320. Nie wiem skąd wziąłeś to 44.

To jak z tym 4133 po wyjaśnieniach j/w?

 

Wszystko to co poniżej tREFI (tCKE do tWRWR_dd) ustaw jak poniżej. jak to pójdzie to można próbować schodzić niżej.

tam gdzie 00 - AUTO

inne AUTO.

 

2exR3aQ.png

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam skąd się wziął ten tRAS 44 :E

 

tWRRD_dr/dd też słabiutko, bez poprawy alf nic z tego nie będzie. Ciekawe jak HCI Forii lubi przeginać z napięciami SA/IO :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skąd tRAS? Miałem Dać wszystko na auto oprócz 17-17-17 i 320 tRFC, stąd tRAS bios przydzielił na 44.

Tak czy siak 4100 cl17 jest niestabilne, bo wyskoczyła niestabilność w aida64 - spróbuje obniżyć cpu clock do 4,7ghz i przetestuję znowu

 

Co do napięć to już pisałem jakie mam IO/SA. Obniżyć lub zawyżyć któreś?

Nie wiem czym jest HCI :)

 

Co do Mem Clock Mod to jak dałem na auto to system nie wstał.. wywaliło błąd w biosie, ale jak dałem na 100mhz to już wstał - więc jednak ma to jakiś wpływ ;)

 

3 rząd timingów - mówisz o tWR, tRFC i tRRD_L? wybacz wole wiedzieć na co patrzec, bo moze myslimy o czyms innym :)

 

cv7U5iK.png

 

Napisałem 17-17-17-34-2T-320. Nie wiem skąd wziąłeś to 44.

To jak z tym 4133 po wyjaśnieniach j/w?

 

Wszystko to co poniżej tREFI (tCKE do tWRWR_dd) ustaw jak poniżej. jak to pójdzie to można próbować schodzić niżej.

tam gdzie 00 - AUTO

inne AUTO.

 

RRiYOQa.png

 

Zaznaczyłem te w czerwonym - rozumuje ze tylko te mam ustawic na te wartosci

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA,

NAJNOWSZY CONFIG PO ZALECENIACH OD JACKA, OBNIŻONY PRAWY RZĄDEK W ATC

Jest progress, sprawdzam teraz czy stabilne bo przy 4100 cl17 z reszta timingów na auto wywaliło po 5min niestabilność w Aida64.

 

Edit.

18 min testowania w Aida i poniższe wartości stabilne, widać poprawę w cinebench + parę x więcej fps!

Co dalej obniżać? :cool:

Zaczeło mi się to podobać :Up_to_s:

napięć IO/SA itp nie zmieniałem, wyżej te ze screena hwinfo są aktualne

 

tRas przydzieliło 43, nie za wysoko? skupić się na obniżaniu tRAS teraz? czy może spróbować przepisać też pierwszy rządek timingow w ATC od jacekcz?

 

MXbUA7O.png

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skąd tRAS? Miałem Dać wszystko na auto oprócz 17-17-17 i 320 tRFC, stąd tRAS bios przydzielił na 44.

No nie załamuj ....

Poniżej post z pierwszej strony.

 

ustaw podstawowe 17-17-17-34-2T-320 a resztę AUTo. Pewnie lepiej na tym wyjdziesz.

jak będzie działać to spróbuj 4133 cl17.

 

po co my tutaj w ogóle się produkujemy jak ty i tak robisz po swojemu.

 

No i oczywiście memtest HCI albo chociaż prime95 z pełną alokacją pamięci to minimum aby przetestować stabilność, bez tego nawet nie ma sensu się zabierać, set z pozoru stabilny w grach może generować tony błędów na odczycie i zapisie, a to się w końcu skończy uszkodzeniem danych na dyskach. ;)

 

Aida się nie nadaje do testowania RAMu.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA,

NAJNOWSZY CONFIG PO ZALECENIACH OD JACKA, OBNIŻONY PRAWY RZĄDEK W ATC

Jest progress, sprawdzam teraz czy stabilne bo przy 4100 cl17 z reszta timingów na auto wywaliło po 5min niestabilność w Aida64.

 

Edit.

18 min testowania w Aida i poniższe wartości stabilne, widać poprawę w cinebench + parę x więcej fps!

Co dalej obniżać? :cool:

Zaczeło mi się to podobać :Up_to_s:

napięć IO/SA itp nie zmieniałem, wyżej te ze screena hwinfo są aktualne

 

tRas przydzieliło 43, nie za wysoko? skupić się na obniżaniu tRAS teraz? czy może spróbować przepisać też pierwszy rządek timingow w ATC od jacekcz?

 

https://i.imgur.com/MXbUA7O.png

 

18 minut testowania pamięci RAM w AID'zie można porównać do siedzenia na pulpicie, pobierz z internetu memtestPro Dang Wang 2.5, ustawiasz taką liczbę workerów ile masz wątków, powinno to automatycznie wrzucić na 12, następnie alukujesz ilość pamięci tak aby 90-95% było zajęte, trzeba uważać żeby nie przesadzić bo program zacznie jechać po SSD korzystając z pliku wymiany, a to znacząco spowolni test i bez sensu będzie męczyć nośnik. Pełny test to nawet 500-600% żeby mieć pewność że pamięci dadzą radę. Na początek 150-200% wystarczy a nawet Prime95 z pełną alokacją ramu będzie pomocny.

 

W kwestii napięć pisałem już wyżej ale jak zwykle jesteś mądrzejszy, VCCSA i VCCIO nieco za wysoko, ale DRAM? 1.45v? :E Jestem już w 100% pewien że w HCI wywalą się na pysk chwila moment bo termicznie nie wyrobią, u mnie wystarcza 1.40v do dużo lepszych ustawień i to w 32GB.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie załamuj ....

..

 

po co my tutaj w ogóle się produkujemy jak ty i tak robisz po swojemu.

...

 

On tak już ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tzn? Jak wbijesz na kogoś profil to nie widać, chyba że jest to jakaś ukryta opcja  ale na swoim widać kolorowo  
    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...