Skocz do zawartości
timbuktu

[Poradnik] Tani upgrade PC na X58, X79, X99 - LGA 2011/LGA2011-3/1366/1356

Rekomendowane odpowiedzi

Za 800 zł jest promo na Ryzen 5 2600 + B450:

https://www.pepper.pl/promocje/aorus-b450-elite-ryzen-5-2600-167712

Nowe Ryśki 7 lipca w sklepach (+ do 2 tyg jeśli będą problemy z dostępnością).

Ciekawe czy doczekamy się jeszcze większych obniżek na starszą generację.

 

Dodatkowo Intel ponoć ma włączyć się do wojny cenowej wg. ostatnich doniesień, co raczej wzmacnia szanse.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby bylo jasne, w budżetówce z okazji premiery Ryzen 3000, oczekujemy raczej na ew. obniżki cen obecnej/starej generacji (które w zasadzie już są) aniżeli pojawienia się nowego taniego modelu (przynajmniej na tą chwilę) ponieważ ceny za 6/12 startują od 200$ + VAT, więc prawdę powiedziawszy, ta promocja może się opłacać.

 

Intel będzie walczył cenowo, ale ponieważ raczej z nową generacją Ryzenów, więc w wyższym przedziale cenowym. Obniżki 10-15%.

 

Płyty też mają być raczej drogie (nawet X570, nie mówiąc o X590) a tańsze chipsety mają być dopiero w okolicach 2020.

Więc też raczej dużych obniżek tanszych B350/B450 nie musiałoby być w sumie wkrótce.

Ale już coś jest.

 

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że używki Ryzen 5 1600 są za 450 zł (edit. październik - 320 zł), to jest to dobry deal (co prawda da się B350 najtańsze za 200 zł kupić, ale bodaj bez wsparcia Ryzen 3000, za 240 zł są już B450, więc na upartego z używek taniej wyjdzie ok. 100-140 zł - KW).

Qrde. W sumie za 450 zł to było kiedyś zwykle i5 4/4... Fajnie się zrobiło.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 460zł jest nowy r5 1600 w Sferis od jakiegoś już czasu :) Używki to powinny po 400 chodzić xD Albo nawet mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na AliExpress jakaś świeża obniżka jest sklepowych wersji Ryzen 5 1600 na 350 zł.

Może nawet bez VATu sie obędzie najtańszą przesyłką.

Najtańsze płyty B350 są od 200 zł, B450 240 zł bodaj jak pisałem, a w PL na Allegro 5 1600 z KW jest za 424 zł.

 

Dlaczego obniżki?

Pamiętacie jak w ograniczonym nakładzie produkowano płyty H310?

Albo tańsze odpowiedniki i3 6100 w postaci Pentiumów?

Pamiętacie gdy brakowało tych komponentów?

 

Po prostu szybko chcą pozbyć się towaru, żeby w sklepach została już potem tylko nowa generacja, i ludzie musieli kupować za więcej.

Poniżej 6/12 nie ma żadnych Ryzenów 3XXX, a APU 3xxx (np. 4/8) są oparte na starej architekturze.

 

Jednak jak ktoś jest zainteresowany, to 4/8 Ryzen 5 1500x jest w PL za 340 zł.

Świeże promo na pepperze.

Niemniej, nie widzę sensu.

Nawet na wypadek problemów z zaginięciem przesyłki na Ali, program ochrony traktuje tam kupujących raczej poważnie.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na chińskich płytach s.2011 będzie działał i7 s.2011 z pamięciami ECC DDR3 czy muszę włożyć zwykłe DDR3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do i7 bodaj wymagane jest non-ECC lub max ECC unbuffered/unregistered, czyli nie typowo serwerowe.

ECC registered będzie na pewno działać z Xeonami na tych płytach. Z i7 bodaj nie.

 

Zresztą przy większości aukcji na Aliexpress jest bodaj ta sama informacja o tym, a jeśli nie, to co najmniej o tym, że np. ECC i non-ECC nie można mieszać.

 

Bardziej opłacają się Xeony, bo są tańsze, i wspierają na pewno ECC na tych płytach.

 

Bodaj z ECC wynika to z tego, że kontroler pamięci jest umieszczony w CPU, a nie w mobo, i to od CPU zależy.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z racji że budżet studencki nie powala, postanowiłem zlożyć sobie coś ciekawego i zarazem budzetowego.

 

Na dniach z ręce wpadnie mi płyta Intel DX58SO2 wraz z prockiem i7-930 który raczej nie powala, i pomyślałem że może warto na tej platformie złożyć PC - tymbardziej że płyta obsługuje SATA3, a nie jest to chyba standard w tych płytach.

 

No i teraz mam krótkie pytanie - kupować do niej jakiegoś Xeona + ECC i robić OC czy sprzedać za 250-300 zł i pchać się w chińskie LGA 2011 albo coś innego?

Edytowane przez Exodiss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał Xeona W3680 lub 3690. Nadal naje radę w grach i programach nie korzystających za mocno z AVX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie? Od biedy mogę chwile posiedzieć na tej i7 930 i wziąć coś z Allie, procka bym chcial dostać tak do 100-150 zł

 

Patrząc pod zwykłym względem opłacalności, to za 200 zł są płyty na B250 + kolejno 400 zł za Ryzena 5 2600 i ~250 zł za 16GB RAMu DDR4, co daje 850 zł.

 

W porównaniu z X5650 który kosztuje 60 zł na prawdę wygląda to obiecująco :

 

Wychodzi wtedy ~250 zł za płytę, 60 zł za proc i jakieś 100-120 zł za 16GB DDR3 ECC co daje łącznie 430-450 zł. Na papierze wygląda obiecująco, ale czy tak jest?

 

No i może warto wziąć tańszego X5650? Na allegro mam go za 58 zł z darmową wysyłką SMART, to najtańsze 6/12 pod ten socket.

Edytowane przez Exodiss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na "czystą opłacalność" to pewnie najlepiej byłoby zostawić i7-930. W końcu po oc w grach nie ustępuje czterowątkowym i3/i5 najnowszej generacji, a kosztuje ~15 zł ;)

 

Ale czasem jednak warto dopłacić nieproporcjnalnie dużo (ale w granicach rozsądku), aby osiągnąć jakiś satysfakcjinujący pułap wydajności.

 

Miałem DX58SO i na tej płycie Xeony serii X działały, ale nie do końca poprawnie (bios źle interpretował dzielniki pamięci i był problem z osiągnięciem choć 1600 MHz na pamięciach, podczas gdy po wymieanie na Xeona W te same pamięci leciały na 2000 MHz). Nie wiem, czy ten problem dotyczy też DX58SO2. Generalnie jednak W3680 i W3690 to najlepsze procesory na tę platformę (to samo co i7-980X/990X, czyli m.in odblokowany mnożnik plus obsługa ECC).

 

Inna sprawa, że jeśli faktycznie da się kupić R5 2600 już za 400 zł, to stawia to pod sporym znakiem zapytania opłacalność topowych Xeonów.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na "czystą opłacalność" to pewnie najlpeiej byłoby zostawić i7-930. W końcu po oc w grach nie ustępuje czterowątkowym i3/i5 najnowszej generacji, a kosztuje ~15 zł ;)

 

Ale czasem jednak warto dopłacić nieproporcjnalnie dużo (ale w granicach rozsądku), aby osiągnąć jakiś satysfakcjinujący pułap wydajności.

 

Miałem DX58SO i na tej płycie Xeony serii X działały, ale nie do końca poprawnie (bios źle interpretował dzielniki pamięci i był problem z osiągnięciem choć 1600 MHz na poamięciach, podczas gdy po wymieanie na Xeona W te same pamięci leciały na 2000 MHz). Nie wiem, czy ten problem dotyczy też DX58SO2. Generalnie jednak W3680 i 3690 to najlepsze procesory na tę platformę (to samo co i7-9xx, czyli m.in odblokowany mnożnik plus obsługa ECC).

 

Inna sprawa, że jeśli faktycznie da się kupić R5 2600 już za 400 zł, to stawia to pod sporym znakiem zapytania opłacalność topowych Xeonów.

 

 

Używkę owszem kupisz, tylko mały jest podaż i trzeba trochę poszukać.

Komputera używam głównie do 20-30 ciężkich stron w Chrome i ma po prostu śmigać, od czasu do czasu pogram w APEXa, gdzie mój GTX 950 w zupełności mi wystarcza.

 

Patrząc na czystą opłacalność najlepszą opcją chyba byłoby X5650 jakby chodziło + tanie ECC, aczkolwiek może faktycznie posiedzę trochę na tym i7 i lekko go wykręce. Chociaż 2000 MHz na pamięciach byłoby mi zbędne, jakbym pakował budżetowe ECC.

 

Właśnie sobie policzyłem to dokładnie: MOBO 300 zł + X5650 60 zł + 2x8GB DDR3 1033/1600 MHz ECC 100 zł = 460 zł

Platforma na Ryzenie 5 1600/2600 wychodzi praktycznie 2x drożej

Edytowane przez Exodiss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zostawiam tego Intela DX58SO2 + X5650 tylko teraz problem jest z RAMem, bo chce jak najtańsze 12 lub 16gb.

 

Ktoś może przerabiał temat i wie co na pewniaka tam ruszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moje doświadczenia z DX58SO to sugerowałbym RAM dwustronny z relatywnie niskim tRFC (bo ręcznie da się ustawić bodajże max. 100). Na 1333 raczej wszystko powinno ruszyć. No i do tej platformy najlepiej brać 12GB (symetryczny triple).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie planuje, bo więcej na razie nie potrzebuje - a jakby zaszła potrzeba to można wziąć 3x8GB i w doopie mieć wszystko.

Zaraz zobacze czy dużo taniej takie RAMy wychodzą, bo widywałem 4GB już za 15-20 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie kupuj najtańszych serwerowych ECC registered/buffered bo nie wystartują.

Zwykle ECC mogą, nie muszą.

 

Co do CPU. Jeśli Xeony z serii X robią problemy, to jest jeszcze seria E.

Najtaniej wychodzą E5620 E5645 6/12, i jak najbardziej opłaca się i7 930 wymienić na niego.

Inna sprawa, że pod względem tamtych problemów z pamięciami będzie bardzo możliwe, że to samo.

W3680 i W3690 do tego mają mnożnik odblokowany i można się po nich zasadniczo spodziewać najlepszego OC. Do tego ten problem z traktowaniem pamięci którego na tej płycie ma ponoć nie być.

 

Generalnie, to te 6/12 1366 @4GHz jest mniej więcej na poziomie Ryzen 5 1600 stock.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie kupuj najtańszych serwerowych ECC registered/buffered bo nie wystartują.

Zwykle ECC mogą, nie muszą.

 

Co do CPU. Jeśli Xeony z serii X robią problemy, to jest jeszcze seria E.

Najtaniej wychodzą E5620 6/12, i jak najbardziej opłaca się i7 930 wymienić na niego.

Inna sprawa, że pod względem tamtych problemów z pamięciami będzie bardzo możliwe, że to samo.

W3680 i W3690 do tego mają mnożnik odblokowany i można się po nich zasadniczo spodziewać najlepszego OC. Do tego ten problem z traktowaniem pamięci którego na tej płycie ma ponoć nie być.

 

Generalnie, to te 6/12 1366 @4GHz jest mniej więcej na poziomie Ryzen 5 1600 stock.

 

E5620 jest 4/8

 

X5650 kosztuje 60 zł z wysyłką, a W3680 już ponad 260

 

Biore X5650 i puszcze go na zwykłych tanich RAMach w triple channel, będzie tanio i fajnie :P

Edytowane przez Exodiss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dychy droższe od X5650 jest X5670, ale po OC pewnie wyjdzie na to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, miałem na myśli E5645/E5649. One są 6/12.

 

Co do OC różnych modeli na różnych płytach, to są rozmaite wyniki np. w bazie Geekbench 4 lub 3.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może było poruszane - coś ktoś się bawił, i ma wrażenia z działania reanimowanego "x79" w wersji dual cpu -> KLIK?

 

Były jakieś sztywne zasady co do łączenia cpu (muszą być identyczne) czy można mieszać? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy dwie części ciekawego wpisu o teście Hunana X79 z E5-2630 v2.

Mój link

Mój link

Chłodzenie pasowało ze starszych AMD.

Wyniki poniżej R5 1600.

Pamięci ECC po OC śmigły z 1066 na 1600.

Sekcja lekko zmodyfikowana. Nałożony termopad na wystające mosfety z radiatora.

Są problemy z nieprawidłowym odczytem temperatur.

Jest M.2 NVMe, i jeden port SATA 3.0. To jakaś nowsza rewizja, starsze miały M.2 SATA.

Jest obsadzony Quad Channel z 32GB RAM.

Płyta na B75.

 

Uważam, że przy dzisiejszych cenach R5 1600, i dostępności płyt (A320 i za 150 zł może pójść), to jest to sztuka dla sztuki, chyba że ktoś chce dużo RAMu.

Autor pisał też ten artykuł po kilku miesiącach.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wielokrotnie, że posiadam dwie takie płyty HUANAN X79 i dwie mATX X79

 

 

testowane procesory E5-4610/ E5-2640/ E5-2667/ E5-2689/ E5-2690/ + chłodzenie AMD

 

dyski M2 NVME samsung / plextor / patriot 256GB

 

pamięci 4x 4/8GB PC3-10600R / 4x 8GB PC3-12800R (pamięci śmigają na ustawieniach 1866Mhz w quad chanel)

 

karty graficzne R9 Fury / R9 Nano / GTX 1060

 

 

zestawy sprawują się wyśmienicie, więc polecam

Edytowane przez barthelemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton zrobił ciekawy test E5-2689 za 250 zł na Huananie vs Ryzen 5 1600:

 

W RDR2 i The Division 2 Intel jest trochę lepszy, ale reszta już niezbyt. Tyle, że nie ma wcale jakiejś przepaści, i to jest ciut zaskakujące.

 

Do tego ponoć 10 klatek więcej idzie wyciągnąć na Intelu wyłączając łaty w inSpectre. Wymagany potem restart.

Także można osiągnąć podobną wydajność na upartego.

 

Z tym, że cena obu platform bardzo podobna końcowo, a możliwości rozbudowy Ryzena sporo lepsze.

 

PS. Ta opcja od limitu poboru prądu w biosie zadziałała Liptonowi na duzy spadek FPS w grze gdzie miał niskie użycie CPUz i płyta zrzuciła taktowanie.

Do tego ponoć w planie zasilania warto mieć ustawioną maksymalną wydajność w Windowsie.

 

Zaktualizowałem listę CPU na tą platformę z jeśli ktoś byłby ciekawy:

https://forum.pclab.pl/topic/1279096-Tani-upgrade-10-letniej-platformy-na-LGA-201113661356/page__view__findpost__p__15473543

 

Generalnie co się tyczy płyt, ponoć od tych Huanan X79 na 350 zł lepsze są Plex HD

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton zrobił ciekawy test E5-2689 8/16 T:3.3 za 250 zł na Huananie x79 vs Ryzen 5 1600:

 

W RDR2 i The Division 2 Intel jest trochę lepszy, ale w reszcie już niezbyt. Tyle, że nie ma wcale jakiejś przepaści, i to jest ciut zaskakujące.

 

Do tego ponoć 10 klatek więcej idzie wyciągnąć na Intelu wyłączając łaty w inSpectre. Wymagany potem restart.

Także można osiągnąć podobną wydajność na upartego.

 

Z tym, że cena obu platform bardzo podobna końcowo, a możliwości rozbudowy Ryzena sporo lepsze.

 

PS. Ta opcja od wyłączenia limitu poboru prądu w biosie zadziałała Liptonowi na duzy spadek FPS w grze gdzie miał niskie użycie CPU i płyta zrzuciła taktowanie.

Do tego ponoć w planie zasilania warto mieć ustawioną maksymalną wydajność w Windowsie.

 

W zasadzie w okolicach 350 zł, czyli tyle co za tą płytę, można wyrwać czasem na aukcji używkę cywilnej X79 która ma OC. Za 90 zł można wyrwać E5 2640 6/12 T:3, gdzieś nawet widziałem za 90 zł, i po OC byłoby fajnie, choć może nie poleci na 4GHz jak E5 2689 ponoć.

 

Zaktualizowałem listę CPU na tą platformę z jeśli ktoś byłby ciekawy:

https://forum.pclab.pl/topic/1279096-Tani-upgrade-10-letniej-platformy-na-LGA-201113661356/page__view__findpost__p__15473543

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...