Skocz do zawartości
Factis

Instalacja Debiana pod UEFI

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Męczę się zainstalowaniem / uruchomieniem systemu operacyjnego Debian 9, na stacji roboczej DELL Precision 3630.

Istotna specyfikacja:

Procesor: Intel Core i5-8500, 6 Core, 9MB Cache, 3.0GHz

Dysk: M.2 256GB PCIe NVMe Class 40

BIOS version: 1.1.2

 

Istnieją dwa główne problemy:

1. Problem z zainstalowaniem systemu z UEFI mode

2. Problem z uruchomieniem systemu zainstalowanego z Legacy mode

 

Staram się zainstalować "czystą", standardową wersje Debiana 9, bez żadnych dodatkowych paczek. Stacja jest więc na wszelki wypadek odpięta od sieci na czas instalacji, czego nie uważam za istotnego dla istniejącego problemu. Wypróbowałem wersje Debian 9 zarówno dla architektury amd64 jak i dla i386 rezultaty były dokładnie takie same.

 

Istotne okazało się narzędzie którym wykonuje obraz. Kiedy obraz był nagrywany na Pendrive na systemie Windows przy użyciu Rufusa instalacja była możliwa tylko w trybie Legacy, tryb UEFI nie tylko nie widział bootowalnego urządzenia ale też nie chciał bootować gdy w BIOSie wskazałem dokładną ścieżkę na USB do bootowania.

 

Kiedy obraz został nagrany na USB na Fedorze przy pomocy Fedora Media Creator UEFI widziało bootowalne USB (z jakiegoś powodu wyświetlało dwa: 1 - USB i 2 - CDROM) i było w stanie uruchomić pierwsze okno bootowania na którym mamy do wyboru w jaki sposób chcemy przeprowadzić instalacje. Jednak niezależnie od wybranego sposobu proces instalacji - prawdopodobnie - rozpoczynał się w uszkodzonym trybie graficznym (na samej górze ekranu były widoczne malutkie (ok 1 cm2) ekraniki, jeden obok drugiego, na których coś się wyświetlało ale ze względu uszkodzą rozdzielczość nie jestem w stanie powiedzieć co.) Próby zmiany interfejsu (DP i VGA) jak również wypróbowanie innego monitora dawały dokładnie takie same rezultaty.

 

Jeśli chodzi instalacje w trybie Legacy ta przebiegała poprawnie zarówno dla obrazu nagranego przy pomocy Rufusa jak i Fedora Media Creator niestety po ponownym uruchomieniu komputera system nie chciał się bootwać. Pomimo tego że BIOS widział dysk ani tryb Legacy ani tym bardziej UEFI nie wykrywało bootowalnego urządzenia. W trybie Legacy do wyboru miałem tylko CDROM, i interfejs sieciowy. A kiedy próbowałem dodać inne dostawałem komunikat "No Filesystem Found".

 

Zaznaczę że:

wyłączyłem Secure Boot

zaktualizowałem BIOS

próby wysłania obrazu na dodatkową karte graficzną nie powiodły się

domyślnie był tam zainstalowany Windows 10

dysk był wipe'owany przy pomocy wbudowanego w BIOS narzędzia

 

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania (jeśli o czym zapomniałem) i przyjmę każdą sugestie, bo już naprawdę kończą mi się strony w internecie i własne pomysły co do tej instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mój pierwszy post więc witam wszystkich.

Pytanie do autora wątku, czy poradził sobie z instalacją Debiana na uefi?

Otóż z pewnych względów (m.i. kompilacja programu 'darling' która nie wypaliła pod opensuse) myślałem o przesiadce na Debiana. Na maszynie wirtualnej wszytko hula, ale po próbie normalnej instalacji dzieje się to samo, czyli po załadowaniu liveusb (laptop zapika 2x) i niezależnie od wyboru trybu instalacji (graficzny, zwykły i jakiś tryb czarny jest) wyskakują krzaki, tak jakby grafika nie ogarniała (AMD firepro 4000m), próbowałem trzy różne obrazy ISO, trzy różne programy do robienia liveusb i zawsze to samo.

Mój laptop to hp elitebook 8570w i7 (chyba 4 gen.), oczywiście uefi + gpt (win 11 do pracy i opensuse)

Z racji tego że mam pod ręką jeszcze jeden laptop, hp 5330m to spróbowałem, instalacja ruszyła bez problemu (ale na tym laptopie jest tylko win10 bios+mbr)

Więc wyciągnąłem dyski z mojego lacia, przełączyłem uefi na bios i odpaliłem liveusb Debiana, wszystko ruszyło bez problemu... Czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć o co chodzi!?

Z góry dzięki za sugestie :)

Edytowane przez rbt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...