Skocz do zawartości
kamusiall

~1500pln 27" QHD + 16:9 + VESA

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

szukam monitora który pozwoli na codzienną pracę z tekstem (kodowanie) + okazjonalną grę na PS4 (super gdyby dało się wykorzystać 4k + HDR). Z pobieżnego googlania jedyne co znalazłem to Dell za 2k pln (IPS), albo BenQ ale tylko w FHD, a jednak wolałbym QHD (1440p).

Nice to have byłby uchwyt VESA - mam własny uchwyt na monitor.

Gabaryty mają znaczenie, dlatego zostałbym przy 16:9

 

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez kamusiall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli aparat jest ważniejszy niż batera, to do tego grona warto dopisać Xiaomi Mi A2 - bardzo dobre foto, w zasadzie zastosowania fotograficzne takie same jak w sporo droższym Poco F1, dobre przesłony, skuteczna stabilizacja. Smartfon ma 4GB RAM i wydajnego Snapa 660, bateria to "tylko" 3000 mAh, ale Mi A2 ma czystego androida, który w jakimś stopniu to rekompensuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

szukam monitora który pozwoli na codzienną pracę z tekstem (kodowanie) + okazjonalną grę na PS4 Pro z wykorzystaniem HDR. Z pobieżnego googlania jedyne co znalazłem to Dell za 2k pln (IPS), albo BenQ ale tylko w FHD, a jednak wolałbym QHD (1440p).

Nice to have byłby uchwyt VESA - mam własny uchwyt na monitor.

Gabaryty mają znaczenie, dlatego zostałbym przy 16:9

 

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

:hmm:

 

Do tysiaka to właściwie zostaje BenQ ew277hdr, jest temat o nim na forum. Polecam reading :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozszerz budżet i kup sobie coś z 4K pod text i konsolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozszerz budżet i kup sobie coś z 4K pod text i konsolę.

 

Hmm, 4k wydaje mi się przesadą w 27". A 32" to jednak za dużo. Takim złotym środkiem wydaje się 27" + QHD.

 

A o ile trzeba byłoby zwiekszyć budżet?

 

Ad. BenQ ew277hdr -> FHD, a jednak do pracy z tekstem wolę QHD.

Edytowane przez kamusiall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000 pln + 27" QHD + HDR - nie ma szans. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000 pln + 27" QHD + HDR - nie ma szans. :D

 

Ok, rozumiem. W takim razie o ile należy zwiększyć budżet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, 4k wydaje mi się przesadą w 27".

Taki monitor ma 163 PPI, a człowiek z najlepszym wzrokiem z 60 cm widzi do 360 PPI. 27" 2560x1440 to niecałe 109 PPI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki monitor ma 163 PPI, a człowiek z najlepszym wzrokiem z 60 cm widzi do 360 PPI. 27" 2560x1440 to niecałe 109 PPI.

 

Owszem, ale system Windows niezbyt dobrze sobie radzi ze skalowaniem. W 27 calach 1440p jet ok, a 32 calach to już 4k powinno być

 

Taki monitor ma 163 PPI, a człowiek z najlepszym wzrokiem z 60 cm widzi do 360 PPI. 27" 2560x1440 to niecałe 109 PPI.

 

Owszem, ale system Windows niezbyt dobrze sobie radzi ze skalowaniem. W 27 calach 1440p jet ok, a 32 calach to już 4k powinno być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27" QHD + HDR?? Niestety marzenia ściętej głowy. Z jako takim HDR jest Samsung, ale wygięte 27 cali nie każdemu przypadnie do gustu i lepiej wziąć 32, ale wtedy ppi jest na poziomie 24 cale fullhd. Pozostaje Philips momentum lecz to wielka 43 calowa krowa z dziwnym układem sub pikseli, więc jako monitor średnio się nadaje. Także moja rada: zejdź na ziemię i daruj sobie HDR bo oprócz nielicznych bardzo drogich monitorów, reszta ma tą funkcję tylko na pudełku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale system Windows niezbyt dobrze sobie radzi ze skalowaniem.

Z tego co widzę, to radzi sobie całkiem dobrze. Problem jest z niektórymi aplikacjami, napisanymi dawno temu, lub po prostu źle napisanymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27" QHD + HDR?? Niestety marzenia ściętej głowy. Z jako takim HDR jest Samsung, ale wygięte 27 cali nie każdemu przypadnie do gustu i lepiej wziąć 32, ale wtedy ppi jest na poziomie 24 cale fullhd. Pozostaje Philips momentum lecz to wielka 43 calowa krowa z dziwnym układem sub pikseli, więc jako monitor średnio się nadaje. Także moja rada: zejdź na ziemię i daruj sobie HDR bo oprócz nielicznych bardzo drogich monitorów, reszta ma tą funkcję tylko na pudełku

 

Dzięki za uświadomienie :) Czy miałeś na myśli tego Samsunga?

Wygięty monitor jest ok, ale rozumiem, że obecnie wybór jest mocno ograniczony. 32" to jednak za dużo, choć w kwestii ppi to pracuję obecnie na 24" FHD i jest ok (no ale nie widziałem obok siebie np. FHD i 4k żeby porównywać).

 

No nic, pozostaje zrezygnować z HDR :/

 

Wrzuciliście jednak kamyczek do ogródka i zastanawiam się czy nie poszukać czegoś 27" i 4k + VESA, flickerfree, ogólnie 'zdrowy dla oczu' przy pracy z tekstem :) - jakieś wskazówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pracy z tekstem wygięte VA są chyba najgorszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uznałem że łączenie PS4 z QHD będzie raczej kiepskim pomysłem z uwagi na skalowanie i lepiej albo pójść w ~24" FHD, albo >27" 4K. Ta druga opcja póki co stanęła na lg-27uk600

Z tego co czytam to ujdzie, ma free-sync, udawany ale jednak HDR, flickerfree + Vesa. Jedyne czego mi brakuje to nieco wyższa częstotliwość odświeżania typu 75Hz.

 

Czy są jakieś alternatywy do niego w zakresie cenowym +/- 300pln tudzież nieco większym rozmiarze?

Edytowane przez kamusiall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że odgrzebuję, ale hmm, jestem nieco zaskoczony ubogością rynku, jak i konserwatyzmem Sony. Otóż szukając monitora z HDR i obsługą 4k/FHD + VESA:

 

1. Pod pracę z tekstem uważam, że optimum to 27" 1440p -> PPI 109, monitor jest wizualnie do ogarnięcia, ani nie ma potrzeby skalowania aplikacji w windzie. Są też modele z HDR.

Niestety PS4 emituje obraz albo 1080p albo 4k w wersji PRO. Skalowanie na 1440p realizowane jest przez monitor co skutkuje rozmyciem obrazu. Teoretycznie są monitory które o ile dobrze rozumiem obsługują input 4k i skalowanie w dół, np. Dell U2518D. Ale, co ciekawe, po podłączeniu PS4 (a może i PC) do U2518D co 30s robi się 'tearing' - 23 sekunda video.

 

2. 27" UHD-4k daje PPI 163, więc konieczne będzie skalowanie w Windowsie, a niestety jakość skalowania zależna jest od aplikacji i nie wszystkie sobie z tym radzą. Tutaj cena/jakość wygrywał LG 27UK600.

 

3. 24" 1080p byłoby rozwiązaniem do przeżycia, ale nie znalazłem modeli z HDR. Chyba Dell S2419HM jako jedyny ma HDR, ale nie ma VESY, w ostateczności można go w coś takiego wsadzić, ale szpecić będzie niemiłosiernie.

 

4. 27" 1080p będzie kiepskie do pracy z tekstem.

 

5. Co ciekawe xbox obsługuje zarówno format 1440p, jak i ma free-sync (no i sprzętowo x-one x jest lepszy od PS4 pro).

 

 

Czy faktycznie jest taka marniawa, czy coś przeoczyłem?

Edytowane przez kamusiall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to na dzisiaj mniej więcej wygląda. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 4k 27" - LG 27UK600. Wielkość czcionek jest ok przy skalowaniu 150% -> odpowiednik QHD.

 

Urzeka mnie jednak przestrzeń robocza w 4k - czy możecie coś polecić w okolicach 32" z 4K tak do 2000 pln (albo mniej)?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG 32UK550-B

BenQ EW3270U

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem jeszcze AOC U3277PWQU - HDR nie jest istotny.

Niestety czytając zarówno o AOC, jak i LG czy BenQ widzę, że wadami VA są mocny backlight bleed, słabe kąty widzenia i nierównomierność podświetlenia, szczególnie na ciemnym tle z którego często korzystam. Na pierwszy rzut oka IPSy to koszt >3k...

Czy dobrze widzę, że wybór z IPSami to albo:

27" + QHD ~ 1k pln,

albo

32" + 4k ~ 3k pln?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy chyba będzie teraz sprzedwlawal Acera 32" z Gsync na IPSie 4K. Jakbyś był zainteresowany. Nowy taki chyba koło 3k kosztuje.

 

Gsync jest z modułem więc zero problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BLB czy nierównomieene podświetlenie na płaskim VA? Jakaś nowość. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem jeszcze AOC U3277PWQU - HDR nie jest istotny.

Niestety czytając zarówno o AOC, jak i LG czy BenQ widzę, że wadami VA są mocny backlight bleed, słabe kąty widzenia i nierównomierność podświetlenia, szczególnie na ciemnym tle z którego często korzystam. Na pierwszy rzut oka IPSy to koszt >3k...

Czy dobrze widzę, że wybór z IPSami to albo:

27" + QHD ~ 1k pln,

albo

32" + 4k ~ 3k pln?

 

 

Wady o których piszesz mają właśnie przede wszystkim monitory z matrycą IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wady o których piszesz mają właśnie przede wszystkim monitory z matrycą IPS.

 

IPS mają dużo lepsze kąty widzenia.

 

Pozostaje wybrać któryś z modeli z VA i przetestować na ile będzie to uciążliwe.

Edytowane przez kamusiall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pod pracę z tekstem uważam, że optimum to 27" 1440p -> PPI 109, monitor jest wizualnie do ogarnięcia, ani nie ma potrzeby skalowania aplikacji w windzie.

Wielkość czcionek, to jest kwestia dosyć indywidualna. Ja przy 27" 2560x1440 skalowałbym do 133%, bo lubię duże literki. Tym samym wolałbym 27" 3840x2160 i skalowanie do 200% bo literki będą wyższej jakości niż przy 2,5K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG 32Uk550 niestety mi nie podpasował - nie rozwiązuje problemów ze skalowaniem bo i tak trzeba wykorzystuję 125%, no i z bliska matryca VA niestety ma efekt 'srebrzenia' który przy pracy na czarnym tle jest upierdliwy, co dopiero tak z 1.5m nie jest to widoczne. 32" też gabarytowo jest spore.

 

Przeproszę się z 27". Jedną opcją jest 27" 4k + skalowanie w windows (pewnie LG 27UK600). Zastanawiam się jeszcze nad wariantem w którym wezmę monitor 27" QHD, żeby móc pracować bez skalowania windowsa w natywnej rozdzielczości.

 

Pytanie: czy kojarzycie jakiś model monitora 27-28" QHD, który ma dobre up-skalowanie z FHD, albo down-scalowanie z 4k (jedyne rozdzielczości podawane przez PS4/Pro)?

 

Wiem że LG ma technologię Super Resolution, co może być dobre przy up-scalowaniu.

 

Natomiast przy down-scaling np. Samsung LC27HG70 zbiera input w 4k. Niestety HG70 nie odpowiada mi z powodu zakrzywienia i zbyt wysokiej minimalnej jasności (~120nit po update softu). Czy jeszcze jakiś producent oferuje down-scaling?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...