Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rayfe

Asus Z97 Pro - nie trzyma wszystkich ustawień w biosie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie - od niedawna płyta nie trzyma mi wszystkich ustawień (konfig z siga), głównie OC. Po wyłączeniu komputera i listwy zasilającej kolejne uruchomienie jest z błędem braku wentylatora na procesorze (wentylatory na radiatorze pracują pod kontrolerem). Każe mi F1 wejść do biosa i zakładka od podkręcania oraz inne pomniejsze funkcje są poustawiane na domyślne wartości (nie wszystkie z nich, część się zachowuje). Wczytanie ustawień z zapisanego profilu pomaga i kolejne uruchomienie jest ok. Godzina ok, to samo tyczy się napięcia na baterii od płyty. Jakieś porady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie i tak dla własnego spokoju zmieniłbym baterię i sprawdził. Może jednak pomoże. A jeśli nie to nie wiem, walnięta kość BIOS? Ten Asus ma Dual BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie i tak dla własnego spokoju zmieniłbym baterię i sprawdził. Może jednak pomoże. A jeśli nie to nie wiem, walnięta kość BIOS? Ten Asus ma Dual BIOS?

Wygląda na to że ma tylko jedną kość bios... Można zrobić przywracanie biosa z pendriva jak coś pójdzie nie tak, płyta robi to automatycznie byle mieć przygotowany pendrive natomiast profile ustawień mam dwa i zapisałem je na pendraku. Spróbuję może jeszcze zobaczyć co pokaże wyświetlacz post po uruchomieniu, mam listę kodów w manualu. Po wymianie baterii w razie gdyby wyczyściło ustawienia to wczytam z tych zapisanych zaś co do samego biosa to czy ewentualnie przeflashowanie gdy wymiana baterii nie pomoże da cokolwiek? Bios jest ostatni stabilny, najnowsza wersja to beta...

 

edit: wcześniej biosa flashowałem wiele razy, nigdy nie było najmniejszych problemów i ta ostatnia wersja pracuje już dosyć długo...

 

edit2: kod błędu to A2 co oznacza "IDE Detect", po wczytaniu ustawień działających poprawnie wyświetlacz pokazuje kod A0 oznaczający "IDE initialization is started"... O co chodzi, czyżby bios szukał urządzeń na IDE mimo że ich nie ma?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo, ktoś coś? Zmieniłem dzisiaj ram na 2x8GB, posprawdzałem czy wszystko w środku ok i nic się nie dzieje... Poza tym testowałem zapisywanie ustawień i różne opcje, za każdym razem nawet na ustawieniach bez oc (tylko wyłączone urządzenia typu wifi, bluetooth) po wyłączeniu listwy zasilającej wywala ustawienia i daje komunikat z błędem wentylatora na cpu, żądanie F1 aby zmienić ustawienia. Komunikat na wyświetlaczu post to nadal A2 tj IDE Detect. Spróbować z wymianą baterii? Bios pokazuje napięcie 3.3V ale płyta kupiona była w październiku 2014...

 

edit: bateria załatwiła sprawę, dziwne że bios trzymał tylko połowę ustawień mimo że była już słaba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...