Skocz do zawartości
Gość kotopsokot

Fractal Design Define C Mini

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kotopsokot

Witam,

jakie wentylatory zamontować optymalnie w obudowie Fractal Design Define C. Zalezy mi na tym aby były w miarę ciche (zasilacz to Bequiet L8 Pure Power 430W - dobrze jakby nie były głośniejsze).

Na front lepiej 3x120 czy 2x140? Aktualnie mam na froncie 2x GP12, a z tyłu jakiś no-name 120 mm (jest najglosniejsyzm elementem komputera, a przy tym daje słąbszy powiew niż te z przodu). Nie wiem czy jest sens dawać cos na górę.

Zestaw to Ryzen 1700 + Fera 2, GT1030 pasywny, 2 karty rozszerzeń na PCI-E (WiFi i karta dźwiękowa), 2 dyski SSD, Bequiet L8 430W.

Wolałbym aby wentylatory nie miały podświetlenia lub dało się go nie podłączać (mam przeźroczysty bok obudowy).

Aktualne wentylatory są bez PWM, więc albo dodatkowe tez bez PWm, albo zmiana wszystkich na PWM (wszystkie są zasilane z 1 złacza na płycie głównej).

Edytowane przez kotopsokot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa opcja to arctic P14, lepiej właśnie 140. Mają dobre opinie, dobra cena, jest ta wersja że można kilka podłączyć ze sobą i wtedy w 1 port do płyty bez żadnych splitterów.

Najlepsze w nich jest to że pomimo że jest wersja PWM, można je wyłączyć ustawiając na minimum %, gdzie normalne wentylatory pwm by się ciągle kręciły. W ten sposób możesz wyłączyć wentylatory w idle i nie wciągać niepotrzebnie kurzu do obudowy, wolniej się też zużywają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kotopsokot

Splittery mam.

Ten P14 ma zupełnie inną konstrukcje śmigieł niż SilentWings 3, nie wiem które wybrać? Czy może jedne na przód, a drugie na tył?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tego typu wentylatory są zbyt drogie, to już tylko do jakiegoś bezkompromisowego zestawu. Żeby mieć niesłyszalny wentylator dający przyzwoity przewiew nie trzeba wydawać kwot typu 80zł/szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kotopsokot

Rozumiem. Znalazłem jeszcze Arctic F14, F12 - te bardziej podobają mi się wiizualnie niż wersja P (bo są biało-czarne). Też jest Bequiet Pure Wings 140 i 120 mm.

Czy pomiędzy tymi wentylatorami będą jakieś istotne różnice pod względem hałasu i wydajnosć/hałas? Jesli nie, to wybiorę po prostu te dostepne na miejscu i najładniejsze wg mnie.

Edytowane przez kotopsokot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz 3x P14 i 1x P12 mogę się o nich wypowiedzieć. Mam 2 P14 na przodzie obudowy, P14 na górze i P12 na tyle. Ustawioną mam ręcznie krzywą w BIOSie. W grach chodzą na ok 1100rpm (z racji R9 390 która się trochę grzeje) a karta ma ok 78 stopni przy 1300-1400 rmp na gpu. Wentylatory przy 1100 słychać, ale mając radeona szczególnie starszego trzeba się do tego przyzwyczaić. Na plus, wentylatory mogą działać od 0 obrotów, 200 rmp też chodzą bez problemów. Niestety nie mam porównania do droższych wentylatorów, mam jeszcze tylko wentylatory na Grandisie 2 oryginalne Sigma Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie w obudowie mam:

- 1 x Arctic F12 PWM

- 1 x Fractal Design GP-12

- 1 x Fractal Design GP-14

- 1 x Noctua NF-A14 PWM (na chłodzeniu NH-C14S)

 

W spoczynku wszystkie ustawione na ~600rpm.

I muszę przyznać że jest różnica pomiędzy Noctu'ą, a wentylatorami od Arctic'a i FD.

Sprawdzałem każdy wentylator po kolei, zatrzymując palcami pozostałą trójkę.

Arctic i Fractale na niskich obrotach są bardzo ciche, ale tylko Noctua jest naprawdę bezgłośna.

Oczywiście we wszystkich przypadkach przy ~600rpm mówimy tu o hałasie poniżej poziomu aktywnych talerzy HDD.

 

Generalnie wszystko zależy od tego jaki poziom hałasu chcesz uzyskać.

Ortodoksyjni "cichofile" nieprzypadkowo wybierają wentylatory od Noctuy lub Silent Wings'y.

Owszem- są skandalicznie drogie, ale pod względem kultury pracy są bezkonkurencyjne.

 

Natomiast dla szarego użytkownika dobrze poustawiane Arctic'i czy Fractal'e będą ok.

Zwróć uwagę czy Twoja płyta ma sterowanie napięciowe dla wentylatorów 3-pin, bo w spoczynku, gdzie cisza liczy się najbardziej, wszystko powyżej ~800rpm to niepotrzebne generowanie hałasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że arctic F to tańsza konstrukcja niż wspomniane tutaj nowe z serii P.

Ja miałem już różne wentylatory, od noiseblockerów za ponad 100zł/sztuka poprzez różne ze średniej półki, aż do budżetowych.

Czasem zupełnie tanie wentylatory trafią się takie które nie terkoczą, np. miałem kilka pure wingsów be quiet, absolutnie 0 dźwięku z łożyska. Różnica w przepływie powietrza trudna do ocenienia, ale akustycznie absolutnie nie byłoby sensu dopłacać do wentylatora premium, bo po prostu ich nie słychać na danych obrotach. Nie można czegoś bardziej nie słyszeć.

 

Jedyna zaleta najdroższych wentylatorów to że mamy niemal pewność że nie będzie nic terkotać z łożyska, co nie jest takie pewne przy niektórych tańszych seriach, gdzie czasem trzeba mieć trochę szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kotopsokot

Ja nie mam dysków HDD, korzystam z 2 SSD 2,5".

 

Ustawiłem sobie krzywe w Speedfanie, te GP12 są ustawione na ok. 400 rpm, a wentylator od coolera CPU - Fera 2 - na 500 rpm. Jednak nadal są słyszalne, chciałbym aby pracowało to ciszej. Aktualnie GP12 sa ustawiane na 0 poniżej 35oC, nietstey tego od Fera 2 nie da się zatrzymać (minimum to ok. 500 rpm).

Miałem jeszcze 2 wentylatory Fander Roxo 120 mm (to co nazwałem "no-name" w pierwszym poście - jednak mają nazwę), ale na minimum były głośniejsze (lekko terkotały) niż pozostałe na 800-900 rpm - dlatego je zlikwidowałem.

 

Kupię 2x P14 (na przód) i 2x P12 (na tył i na cooler cpu). Będzie ok? Czy może na dół lub górę tez zamontowac jakiś wentylator? Dobrze one się sprawdzają w pracy w poziomie?

Edytowane przez kotopsokot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P12 odradzam. Miałem P12 Silent (6 z 6 sztuk zachowywało się identycznie)

Kupiłem je do Define C i musiałem zwrócić. Wentylatory wchodzą w rezonans same ze sobą, słychać to nawet trzymając wentylator w rękach. Dokładniej, co 10% prędkości wytwarzają bardzo nieprzyjemny dźwięk, a regulując 4% w jednym lub drugim kierunku stopniowo dźwięk zanika. Pozostaje więc trafienie w konkretną prędkość, która średnio jest co 9% i po 2% znowu zaczyna się stopniowo coraz większy hałas. Wystarczy, że komputer będzie pod obciążeniem i sama drobna zmiana napięcia sprawi, że mimo iż wentylator ustawiony jest na sztywno to jego prędkość zmieni się o te 2-6% i zacznie rezonować. Dodatkowo inne wentylatory w obudowie przy zmiennej prędkości wytworzą mocniejszy lub słabszy podmuch w kierunku wentylatora P12 i on też wtedy przyspieszy lub zwolni i zacznie krótko mówiąc buczeć, dźwięk podobny do dysku twardego, ale niejednostajny. Teoretycznie należałoby ustawić wszystkie wentylatory na sztywno, ale i tak to nic nie da. Mam stary wentylator Arctic F8 i on takich problemów nie ma, więc ja osobiście skłaniałbym się ku F12, ale tych nie testowałem, więc nie wiem czy mają ten sam problem co P12. F12 na pewno mają inny 'silnik', ramkę i łopatki, więc na pewno pracują inaczej, ale łożysko raczej mają to samo, które pracuje równo, bez szurania.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...