Skocz do zawartości
Crackie

Złożenie zestawu do gier ANNO1800, RDR2 - 5-6 tys (i7/i5 - GTX/RTX)

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie kręcą podzespoły w Define i raczej nie narzekają na wentylację. Wiadomo, nie będzie ona tak dobra jak w Meshify, ale tragedii nie ma. Sam dokupiłbym tam jednak jeszcze jeden wentylator na przód, tak by dmuchał ma chłodzenie CPU i sekcję zasilania płyty głównej - wówczas na pewno problemów z temperaturami nie będzie, kwestia tylko tego żeby boczne otwory wentylacyjne nie były przytkane (np. biurkiem czy ścianą).

 

Jeśli chodzi o wyciszenie, to jeśli komputera nie stawiasz na biurku obok siebie, to raczej nie będzie problemu. Pamiętaj, że Noctua to ciche chłodzenie, karty graficzne też nie będą głośne, podobnie jak i zasilacz. Nie bierzesz też dysku twardego, Więc tak naprawdę nie ma co tam hałasować.

 

Wentylatory z Fractali są ciche i porządne więc brakiem regulacji bym się nie przejmował.

 

 

RTX 2070 w 1440p jak najbardziej daje radę, choć jeśli będziesz chciał osiągnąć dużą liczbę klatek (żeby jak najbardziej skorzystać ze 144 Hz) to trzeba będzie ciąć detale. Niemniej myślę, że na 2-3 lata komfortowego grania taka karta spokojnie wystarczy, po prostu nie odpalaj gier na ultra tylko na wysokich detalach. Za 2-3 lata to już na rynku będą nowe karty, więc wtedy będzie można zrobić podmiankę na coś nowego. Do tego nowy procesor i komputer dostaje drugie życie i służy przez kolejne lata.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli dokupię jeden wentylator 120mm od fractala np ten Fractal Design Wentylator Dynamic X2 GP-12 PWM 120mm -FD-FAN-DYN-X2-GP12-PWM-WT - 57zł.

 

Jeszcze się zastanawiam z tym chłodzeniem, bo w chwili obecnej zdecyduję się na Ryzena 2600, do którego wystarczy Mugen wskazany przez Ciebie. Za rok czy dwa zmienię na Ryzena 3000 i najwyżej dokupię lepsze chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do przyszłych Ryzenów Mugen też na 99% wystarczy - skoro daje radę z takim potworem jak i9 9900k, to na pewno poradzi sobie także z Ryzenami 3000, które będą wykonane w niższym procesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba będzie ten Mugen. Moją uwagę przykuł również Macho Le Grande, ogromne chłodzenie ze świetnymi osiągami i bardzo podobno bardzo cichy. Jest tak wyprofilowany że RAMy powinny wejść bez problemu do 46mm wysokości. Miał może ktoś jakieś doświadczenia z nim?

 

Warto brać jeden SSD NVMe 1TB na wszystko (system, programy, gry) np od ADATA czy lepiej: SSD 256GB ADATA NVMe (na system i programy) + np: Crucial MX500 1TB na SATA3 (na gry)? Różnica w ładowaniu gier NVMe a SATA3 to parę sekund więc na gry SSD na SATA3 powinien być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montowałem Le Grande Macho ze znajomym w konfiguracji dla klienta. Cooler wielki ale bardzo wydajny, jedynie z montażem trochę zabawy jest. Cichy jest bardzo, ten wielki wentyl robi robotę. Też świetna opcja. Z RAM nie powinno być raczej problemów, a jak będą to po prostu podnosisz wentylator nieco wyżej.

 

Co do SSD, to można zrobić i tak i tak. Plusem rozwiązania z 2 SSD jest więcej miejsca w podobnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie odnośnie Macho, w specyfikacji podana jest wysokość 159mm ale bez wiatraka (zakładam że z nim będzie około 165mm), obudowy Meshify czy Define C pozwalają na max wysokość 170mm. Czy nie będzie mało miejsca na cyrkulację powietrza pomiędzy wiatrakiem a bokiem obudowy?

 

Pasta wystarczy ta dołączona do zestawu z chłodzeniem czy lepiej kupić inną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Abiiii

Kup Thermal Grizzly pasta termoprzewodząca Kryonaut wiele razy zmieniać pasty nie będziesz ;)

 

U mnie obudowa pozwala na 163mm a mój Fortis ma 159 także całe 4mm luzu i jest ok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to do Meshify C lub Define C polecają montować wentylatory:

2 x 140mm na przód

1 x 120mm na górę

1 x 120mm na tył

 

Czy to dobre rozmieszczenie?

 

Do obudowy musiałbym dokupić dwa 140mm, brać z Fractala (cena 60-70zł. za sztukę) czy np silent wings 3 (cena 90zł. za sztukę)?

 

W niektórych sklepach jest Macho Le grand RT a w innych Macho Le grand (bez dopiska RT), to jest ten sam model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na górę wentylator nie jest jakoś szczególnie potrzebny - dwa dmuchające z przodu i jeden odprowadzający z tyłu wystarczy by zapewnić dobrą wentylacje. Można brać Fractalowe, są ok.

 

Co do Macho, to chyba to samo, strona producenta twierdzi, że jest tylko jedna wersja tego coolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam i5 9600k i rtx 2080 w 4k gram na ultra detalach i smiga wszystko super

za 7000-7500pln to bral bym i9 i rtx2080 , szkoda kasy na te amd , do gier tylko intel , ale to moje prywatne zdanie

i5 podkrecone na 4,8ghz w max stresie 68 `C

rtx 2080 palit gaming pro oc mega cichy w stersie 65`C wogule praktycznie nie słyszalny polecam

 

to tego mobo z390

 

zasilacz 750w ? po co 550w np taki https://www.x-kom.pl/p/308096-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-550w-supremo-m2-gold.html jest ze sporym zapasem pobor pradu bbedzie 380w przy maksymalnym obciazeniu

 

bierz i5 9600k i rtx2080 i ciesz sie max detalami w najwiekszych rozdzielczosciach , za 5-7 lat wymienisz co najwyzej procka

 

ram g skila 3200 ok

 

chlodzenie fortis tez polecam ciche i wydajne , chyba ze ma byc cos na ledzie

 

obudowa rzecz gustu , fajna silentium pc tg06 argb bardzo przewiewna i niedroga i calkiem ladna

Edytowane przez kowax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kowax, no nie wiem czy tak się człowiek zmieści w 7500zł. z 2080 i i9. Miałem już wszystko ustalone i musiałeś napisać hehe :)

 

No to spróbujmy coś złożyć na intelu:

 

CPU: i7-9700K 1879zł., I7-8700K cena ogromna 1929zł., natomiast i9 9900K aż 2400zł. tyle że taki procesor to na przynajmniej 5 lat

COOLER: Macho Le grande - 289zł.

GPU: Po przejrzeniu wielu recenzji to z RTX 2080 brałbym raczej MSI Gaming X Trio, cicha i chłodna karta - cena MSI RTX 2080 Gaming X Trio - 3689zł.

MOBO: tutaj nie mam pojęcia jaka uciągnie i7 9700K lub i9 9900K, MSI MAG Z390 Tomahawk (660zł.), MSI Z390 GAMING PRO CARBON AC (960zł.)?

RAM: G.Skille 3200MHz 16CL - 490zł.

PSU: tylko Seasonic, można zejść do 650W - cena 420zł.

CASE: tutaj wydaję mi się, że bez dużej budy się nie obejdzie, dlatego Meshify S2 lub Define S2 - cena 620zł.

SSD: ADATA SX8200 PRO 256GB - 240zł. + Crucial MX500 1TB - cena 578zł.

System: Win Home 10 - 470zł.

DVD: zewnętrzne pod USB LiteOn 90zł.

 

Razem przy najdroższej wersji: 9 938zł.

 

I tutaj raczej nie utniemy z niczego, można jedynie tańszą płytę główną, obudowę (chociaż zależy mi na Fractalu, Silentium nie chcę) i tyle.

 

 

EDIT:

Poniżej zestaw który prawdopodobnie zamówię po Świętach:

CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX - cena 709zł.

COOLER: Macho Le Grand cena 290zł.

GPU: MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB GDDR6 (256 Bit), HDMI, 3xDP, USB-C, BOX - cena 3 689zł., pomimo że jest bardzo długa i wymusza zmianę obudowy na większa niż planowałem, to najbardziej mnie przekonała pod względem temperatur i głośności.

MOBO: MSI X470 GAMING PRO CARBON - cena 789zł.

RAM: G.Skille 3200MHz 16CL - 490zł.

PSU: Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 750W - cena 457zł. (dopłata 30zł. względem 650W)

CASE: Fractal Define S2 - cena 600zł., z uwagi na długą GPU wybrałem dużą obudowę. Wersja Define a nie Meshify z uwagi na większe wytłumienie.

SSD: ADATA SX8200 PRO 256GB - 240zł. + Crucial MX500 1TB - cena 578zł.

System: Win Home 10 - 470zł.

DVD: zewnętrzne pod USB LiteOn 90zł.

 

Monitor: Acer Nitro VG270UPBMIIPX - IPS, 27 cali, 2k, 144Hz, przystępna cena 1650zł. i czytałem, że najłatwiej trafić na sztukę z małymi wadami. Jak ktoś zna lepsze monitory to proszę o podanie.

 

Ciekawa sprawa z Le Grand Macho:

w sklepie na X: cena 289zł. ale bez dopisku RT

https://www. x-kom.pl/p/340303-chlodzenie-procesora-thermalright-macho-le-grande.html (usuń spacje)

w morelach aż 398zł. ale z dopiskiem RT

https://www. morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-le-grand-macho-rt-100700733-1002209/ (usuń spacje)

 

Możliwa jest aż taka różnica w cenie?

 

Parę wniosków z całego wątku:

1.Wybiorę jednak Ryzena z uwagi na cenę i małego wykorzystania procesora na rzecz grafiki w 1440p. AMD ma również bardziej przyszłościowy chipset w porównaniu do Intela. Po roku planuję zmianę na Ryzena 3000 już z samego topu czyli Ryzen 7 3700X.

2. Grafika jednak RTX 2080. Z filmików na youtubie odznaczał się większą liczbą FPSów w 2k i myślę, że spokojnie wystarczy na odpalenie tytułów, które wyjdą w przeciągu trzech lat na rozdzielczości 1440p, w RTX 2070 takiej pewności nie mam.

3. Obudowa, niby wielkie bydle, bardziej podobają mi się mniejsze (Meshify C czy Define C) ale przenosić jej raczej nie będę i będzie stała w jednym miejscu, a zapewni większą przewiewność i mniejsze prawdopodobieństwo piekarnika w środku niż jej mniejsi bracia. Dodatkowo zmieszczę do niej RTX 2080 Gaming X Trio, który według testów jest w czołówce kart 2080 pod względem głośności i temperatur.

4. Cooler Le Grand Macho powinien wystarczyć na Ryzeny 3000 bo na R 5 2600 to bez problemów. Dodatkowo jest bardzo cichy co udowadniają różne testy.

 

 

Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom dyskusji za pomoc i poświęcony czas w doborze komponentów.

Edytowane przez MaciejC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście powyższa konfiguracja nie była ostateczna :) i dokonałem znowu pewnych zmian:

 

CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX

COOLER: Macho Le Grand

GPU: MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G GDDR6 - jednak rtx 2070 ponieważ przeczytałem gdzieś o planowanej premierze 7nm kart w 2020 roku i doszedłem do wniosku, że wtedy będę wymieniał.

MOBO: MSI X470 GAMING PRO CARBON

RAM: G.Skille 3200MHz 16CL

PSU: Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 750W

CASE: Fractal Meshify C - jednak mniejsza obudowa, rtx 2070 jest sporo mniejszy od 2080 a myślę że 7nm karty będą jeszcze mniejsze

SSD: ADATA SX8200 PRO 256GB - 240zł. + Crucial MX500 1TB - cena 578zł.

System: Win Pro 10

DVD: zewnętrzne pod USB LiteOn 90zł.

Karta sieciowa Gigabyte GC-WB1733D-I, WiFi 802.11ac, Bluetooth 5, PCIe, Dual Band, 1734 Mbps

 

Klawiatura: Corsair K70 Lux Cherry MX Brown

Myszka: Rival 600

Monitor: AOC AG271QX - TN z dobrymi recenzjami 27 cali, 1440p, 144Hz

 

1. Cherry Brown będzie ok do gier?

2. Co sądzicie o monitorze?

3. Co sądzicie o klawiaturze i myszce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Powinny być ok, ja grałem na brown i mi pasowały, choć typowo pod szybkie gry to raczej RED-y (ja nie lubię RED bo dla mnie za lekko działają).

2. Dobra opcja pod warunkiem, że godzisz się z wadami matryc TN (kąty widzenia, kolory jednak nie takie jak na dobrym IPS-ie / VA, kiepska czerń)

3. Klawiatura w porządku, choć radzę nie podlewać - znajomy niedawno zalał trochę piwem i padło oświetlenie :P Na minus cena, wg mnie aż tyle ten sprzęt warty nie jest. Myszka świetna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby trafić dobrego IPS-a to chyba cud by się musiał zdarzyć. Ludzie po 5 monitorów wymieniali a i tak nie trafili na sztukę pozbawioną wad. I nie ma reguły czy to Acer czy Asus czy AOC. Do tego cena za IPS jest w granicach 2500zł. Byłbym skłonny tyle dać, a nawet więcej ale gdybym miał pewność, że monitor będzie miał małe wady. Dlatego wybrałem TN - bo ma najszybciej i najłatwiej trafić dobrą sztukę. Ten AOC ma dobre recenzje i nawet korzystną cenę.

 

Znasz może jeszcze jakieś inne klawiatury równie dobre co K70 Lux tak do 400-450zł.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw zamówiony:

 

CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX

COOLER: Macho Le Grand RT

GPU: MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G GDDR6

MOBO: MSI X470 GAMING PRO CARBON

RAM: G.Skille 3200MHz 16CL

PSU: Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 750W

CASE: Fractal Meshify C

SSD: ADATA SX8200 PRO 256GB - 240zł. + Crucial MX500 1TB - cena 578zł.

System: Win Pro 10

DVD: zewnętrzne pod USB LiteOn

Karta sieciowa Gigabyte GC-WB1733D-I, WiFi 802.11ac, Bluetooth 5, PCIe, Dual Band, 1734 Mbps

Wentylator: Fractal Design Dynamic X2 GP-14 PWM 140mm -FD-FAN-DYN-X2-GP14-PWM-WT

 

Myszka: Rival 600

Klawiatura: Klawiatura Cooler Master MASTERKEYS MK 730 RGB CHERRY MX BROWN

Słuchawki: ISK Audio ISK HD9999

 

Monitor: AOC AGON AG271QX 27 cali 144Hz 1440p TN

 

Zamówiłem jeden wentylator Fractal 140mm, w zestawie z obudową są dwa 120mm, czy będzie ok jak dam na przód koło siebie jeden wentylator 120mm i jeden 140mm czy raczej powinno się dawać obok siebie wentylatory o takich samych średnicach?

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się zmieści 120 i 140 mm to nie ma przeciwwskazań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pierwszym uruchomieniu komputera trzeba jakoś specjalnie coś zmieniać w biosie? Wiem jedynie, że dobrze jest sprawdzić czy w biosie mamy dobrze rozpoznany procesor i taktowanie RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie wystarczy tylko zerknąć czy RAM działa z odpowiednimi parametrami i ewentualnie wczytać odpowiedni profil żeby tak było. Nic więcej grzebać nie trzeba, reszta to już doinstalowanie sterowników do karty graficznej z poziomu Windowsa (pozostałe powinny się same dograć, ew. jeszcze apki od myszki itp można ręcznie sciagnąć).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w takim razie będę działał jak tylko przyślą sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzespoły dotarły, zabieram się za składanie.

 

Szybkie pytanie.

Czy jest sens przecierać nowy procesor i podstawkę nowego coolera jakimś alkoholem celem wyczyszczenia?

Posiadam do czyszczenia filtry do kawy (czytałem że są ok bo nie zostawiają mikrowłókien) i spirytus rektyfikowany 96%. Wiem, że najlepszy jest alkohol izopropylowy, ale niestety nie kupię go nigdzie w przeciągu 2 dni....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie upaćkałeś palcami, to nie ma takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1)Jest jakaś różnica jak zamontuje się wentylatory?

Mam 3 wentylatory:

120mm na przodzie na górze, zwrócony "przodem" (naklejką producenta) do wnętrza

140mm na przodzie na dole, zwrócony "przodem" (naklejką producenta) do wnętrza

120mm na tyle, zwrócony "przodem" (naklejką producenta) na zewnątrz

 

takie ustawienie może zostać?

 

Wentylatory 120mm mają wtyczki 3 pinowe, 140mm ma wtyczkę 4 pinową. Na płycie głównej nie mam wejść 3 pinowych dla wentylatorów, wszystkie są 4 pinowe. Czy mogę wpiąć wtyczki 3 pinowe do gniazd 4 pinowych?

Gniazda jakie mam na płycie MSI X470 GAMING PRO CARBON to:

1x CPU fan (tutaj wiadomo że miejsce dla chłodzenia CPU)

1x pump fan

4x sys fan

 

Byłbym ogromnie wdzięczny gdyby ktoś napisał mi który wentylator gdzie podłączyć.

 

 

2) Kolejna sprawa to umiejscowienie karty graficznej. Zamontowałem GPU najniżej jak się da, w drugim slocie PCI 3.0 x16 (chociaż w instrukcji płyty głównej raz jest napisane że to slot x16 a raz że x8, ale wygląda na to samo). Czy nie będzie "za gorąco" karcie graficznej jak będzie miała około 1cm no może 1,5cm luzu od "podłogi"? W sumie mogę zamontować GPU zaraz pod coolerem ale zasłonie sobie dysk M.2 i całe ciepło będzie kierowane na kartę sieciową, która w tym wypadku będzie musiała być zamontowana niżej pod GPU.

 

 

3) Czy kable mogą sobie swobodnie spoczywać na górze karty graficznej? Nie będą narażone na wysoką temperaturę?

Edytowane przez MaciejC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...