Skocz do zawartości
Ano89

Ryzen 7 1700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z podkreceniem procka.Mianowicie daje 3800mhz 1.4v i komp sie zalancza ale jest blue screen, wracam do stocowych ustawien i dalej to samo. Udalo mi sie uruchomic go na 3700mhz z napieciem od 1.4 do 1.3 i komp sie zalanczal ale po 10 min w prime95 wyskakiwaly bledy az wkoncu wyskoczyl blue screen i pomaga tylko przywracanie windowsa do ustawien fabrycznych. Moja specyfikacje PC :

Ryzen 7 1700 z spartan 3 pro , b450m bazooka, 2x8gb ddr4 g.skill aegis 3000mhz , gtx 1060 3gb windforce, zasilacz l2vero 500 albo 550 wat tego nie jestem pewien, obudowa Silentum pc rg4t, win 10, sytuacja ma miala miejsce na biosie ktory byl wgrany fabrycznie oraz na najnowszym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A temperatury to Ci zwisają? Bo może na nie powinieneś patrzyć. Wrzuć ustawienia fabryczne i sprawdź czy na pewno wszystko jest jak trzeba, daj mu 1.4v na sztywno i wtedy sprawdź 3.7/3.8ghz.

Zobacz czy wyłączył ci się cool&quiet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od zbadania stabilności w stocku i sprawdzenia pamięci.

Ramy 3000mhz nie koniecznie będą stabilne nawet z XMP (Ryzen jest bardzo wybredny).

Kolejna kwestia to temperatury, zarówno procesora jak i sekcji zasilania mobo.

Przy 1.4V spartan to trochę za mało.

Dalej, napięcia. Czemu walisz od razu 1.4V zacznij od niższych wartości i zegarów.

Mój ryzen 7 1700 np. robi 4.0GHz na 1.18V

Edytowane przez Relativy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moje 2600 robi 4 GHz przy 1,35 ! :P

 

1700 może wogóle nie zrobić 4 GHz ...

 

Ale wstępnie trzeba ustabilizować ram na pewno , bo 3,8 to niemożliwe by nie zrobił ...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury przy 3700mhz i napieciu 1.352 w prime 95 po kilku minutach max byly 66-67 stopni potem ktorys z rdzeni dostawał jakiś błąd i temp skoczyla na 72 stopnie.Ktora to podpunkt ta sekcja w hwinfo? Ram byl na xmp 2 na 2933 mhz.a Glowny problem jest w tym ze jak dam jakieś złe ustawienia to mam blue screen przy zalanczaniu i pomaga tylko reinstal windowsa. Czasami jak wyciagne baterie z biosu to czasami to pomaga a czasami nie. A cool and quiet sie wylaczyl bo wylaczylem ktoras tam opcje odpowiadajaca za oszczedzanie energi.

Edytowane przez Ano89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uefi, probowalem przez ryzen master tez ale po zmianiw taktowania i voltage komp chcial zrobic reset, po restarcie albo komp sie wogule nie zbotowal albo blue screen przy wlanczaniu

 

Czyli pierwsze zrobic memtesta na ramy ale przy wlaczony xmp czy jak? potem na stock ustawieniach zrobic test prime95 i sprawdzic temp oraz czy nic nie wywala. Co dalej jakby to okazalo sie wporzadku? Jakie opcje wylaczyc w uefi przy oc? Od. Jakiego taktowania zaczac i voltage?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu pierw ramy zostaw na stock, a podkrecasz i sprawdzasz proca. Jak podkrecasz proca to bierz się za ram. Nie podkręca się dwóch rzeczy na raz bo nie wiadomo co jest niestabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ramy na stock to jest zeby sam sobie ustawil czy z profilem z xmp? Od jakis taktowan i voltage zaczac oc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się ma następująco: puściłem prime95 na stocowych i po około 15 min temp była 50 stopni, teraz niewiem czy go wywaliło bo jakieś napisy tam wyskoczyły a nie zrobiłem zdjęcia ale niebyl to zaden error. Potem chcialem zainstalowac amd one drive zeby puscic w nim stability test, zainstalowalem, komp chcial restart, dalem ok i przy wlanczaniu kompa blue screen(komputer napotkal bledy przy uruchamianiu i zbier informacje itp) , Ramy przeszly 3 i pol cykla memtestem i zero błedow. Możliwe ze to ssd na ktorym jest win? Jakies inne pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Mój ryzen 7 1700 np. robi 4.0GHz na 1.18V

To niezłą sztuke masz u mnie na 1.225 3.7ghz a u Ciebie sporo wyższe zegary i do tego napięcie niższe. Więc mam pytanie czy jeżeli oczko niżej w napięciach mam nie stabilnie to czy jest jakaś szansa że jesacze niżej może być stabilnie? Bo po twoich ustawieniach tak wywnioskowałem.

Edytowane przez CiekawePytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test po 10 min w prime 95 na stockowych ustawieniach i ram na 2133mhz bez profilu xmp . Zaczło cos takiego w prime wyskakiwac . Proszę o wyrozumiałość bo tak średnio ogarniam temat

https://zapodaj.net/26b1ebfcdbc23.jpg.html

P.S juz wiem co tam wyskakiwało, ja miałem ustawione na 6 min i wyskakiwalo test passed czy jakos tak.

Edytowane przez Ano89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj test z occt po 15 min . Zastanawia mnie taki skok taktowania bo taktowanie skakało od ~~2850 do ~~3200 , tak powinno być ? Tutaj parę screenow :

https://zapodaj.net/0950c051448eb.png.html

https://zapodaj.net/e0111521a0d54.png.html

https://zapodaj.net/03be1cbe3fc92.png.html

Po wyłączeniu C-State Control Cool n Quiet sytuacja ta sama od 10-15 min spadki taktowania jak wyżej

Edytowane przez Ano89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem OC narazie na 3.7 z napieciem 1.225 i ustawilem ramy recznie na 3000mhz z napieciem 1.35 jakie zaleca producent i jak narazie stabilnie. W occt taktowanie trzymalo ale raz mial spadek na sec na 3000mhz. Czy to normalne? Temperatura w stresie okolo 66 stopni

Edytowane przez Ano89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niezłą sztuke masz u mnie na 1.225 3.7ghz a u Ciebie sporo wyższe zegary i do tego napięcie niższe. Więc mam pytanie czy jeżeli oczko niżej w napięciach mam nie stabilnie to czy jest jakaś szansa że jesacze niżej może być stabilnie? Bo po twoich ustawieniach tak wywnioskowałem.

Jest taka możliwość, że na niższym napięciu będzie stabilne, a na wyższym nie. Ale nie są to różnice rzędu 1 oczka.

Sprawa bardziej się rozchodzi o sekcję zasilania i temperatury. Jeżeli wrzucisz na procesor od razu 1.4V to możesz mieć błędy przez np. zbyt wysokie temperatury,

albo np. sekcja zasilania nie wyrabia (częste w przypadku tańszych płyt pod ryzeny) lub się gotuje i masz problemy.

Obniżasz napięcie, odciążasz przez to sekcję oraz obniżasz temperatury czasem nawet o 20C i wiola, masz stabilny procesor.

U mnie np. przy tym napięciu procesor się wysypywał (na pulpicie) jak ustawiłem wentylator w spoczynku na 300rpm (tem spoczynkowa ok. 50C)

podkręciłem go na 450rpm i się ustabilizował (temp spoczynkowa 35c)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niezłą sztuke masz u mnie na 1.225 3.7ghz a u Ciebie sporo wyższe zegary i do tego napięcie niższe. Więc mam pytanie czy jeżeli oczko niżej w napięciach mam nie stabilnie to czy jest jakaś szansa że jesacze niżej może być stabilnie? Bo po twoich ustawieniach tak wywnioskowałem.

U ciebie to temperatury są też powodem niestabilności bo masz stock cooler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki w skrócie to odpowiedź to tak?

Wiem że ma stock cooler pytałem tak bardziej z ciekawości.

Nie jak np na 1.250 przykładowo jest niestabilny na 3.7 to na 1.225 tym bardziej nie będzie ale proc traci też stabilność im bardziej jest ciepły więc u ciebie jak najbardziej to może robić problem.

PS. zainwestuj sobie stóweczkę w takiego fortisa 3 https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-silentiumpc-fortis-3-he1425-pasta-7967064463 opłaca sie w cenie fery i podkręcisz sobie tego ryzena nawet na 1.4v większość sztuk robi 3.9ghz jak masz chłodzenie za 100zł to po co się męczyć z boxem i temperaturami ;)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem że tym chłodzeniem w pełni wykorzystam potencjał oc i prędzej cpu voltage mnie ograniczy niż temperatury?

A no i odp na moje pytanie to Nie. Skoro oczko niżej nie działa to kilka oczek niżej też nie będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem że tym chłodzeniem w pełni wykorzystam potencjał oc i prędzej cpu voltage mnie ograniczy niż temperatury?

A no i odp na moje pytanie to Nie. Skoro oczko niżej nie działa to kilka oczek niżej też nie będzie działać.

Tak tylko zapytaj sprzedającego z tej aukcji za 100zł czy ma zapinkę pod AM4. Ten fortis spokojnie sobie poradzi nawet przy 1.35/1.4v przyjęło się że 3.9 to taki najczęstszy limit tego cpu 4.0 już trzeba trafić sztukę.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zapytaj sprzedającego z tej aukcji za 100zł czy ma zapinkę pod AM4. Ten fortis spokojnie sobie poradzi nawet przy 1.35/1.4v przyjęło się że 3.9 to taki najczęstszy limit tego cpu 4.0 już trzeba trafić sztukę.

To ciekawe te selekty. Że 3.9 to jest standard a 4.0 to już selekt.

Zwłaszcza, że z moich testów wychodzi jasno, że powyżej 3.9GHz wydajność przestaje się skalować.

Z 3.2 do 3.6GHz wydajność rośnie procentowo mocniej niż wzrost taktowania

od 3.6 do 3.9Ghz wydajność rośnie prawie idealnie liniowo z zegarem

od 3.9GHz do 4.2GHz wydajność nie rośnie liniowo.

 

Dlatego na boxie takim najbardziej efektywnym ustawieniem jest 3.6GHz

Przeskok wydajności z 3.9 na 4.0Ghz jest podobny jak z 3.85 na 3.8 a nie jak 3.8 na 3.9.

Testy robiłem na ramie 3000mhz, na 2400 fabric link szybciej dławi procesor.

Nie ma więc sensu walczyć na siłę o te 100mhz zegara, zwłaszcza bez szybkiego ramu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie procesor poszedł na 4.0 GHz na napięciu 1,345 chłodzenie Fortis 3. Po mimo że temperatury są okej dalej nawet po zmianie napięcia nie chce iść. W przyszłości może się pobawię w podkręcanie przez BIOS ale to po wymianie grafiki bo szkoda męczyć proca jak i tak grafika najbardziej blokuje wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe te selekty. Że 3.9 to jest standard a 4.0 to już selekt.

Zwłaszcza, że z moich testów wychodzi jasno, że powyżej 3.9GHz wydajność przestaje się skalować.

Z 3.2 do 3.6GHz wydajność rośnie procentowo mocniej niż wzrost taktowania

od 3.6 do 3.9Ghz wydajność rośnie prawie idealnie liniowo z zegarem

od 3.9GHz do 4.2GHz wydajność nie rośnie liniowo.

 

Dlatego na boxie takim najbardziej efektywnym ustawieniem jest 3.6GHz

Przeskok wydajności z 3.9 na 4.0Ghz jest podobny jak z 3.85 na 3.8 a nie jak 3.8 na 3.9.

Testy robiłem na ramie 3000mhz, na 2400 fabric link szybciej dławi procesor.

Nie ma więc sensu walczyć na siłę o te 100mhz zegara, zwłaszcza bez szybkiego ramu

4.2 ghz na 1700 :hmm: ciężka sprawa jak ci się udało to fajnie ale to raczej 2600 czy 2700 potrafią zrobić, autor ma boxa i nawet przy tym 3.6 jest zle bo go temperatury zabijają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.2 ghz na 1700 :hmm: ciężka sprawa jak ci się udało to fajnie ale to raczej 2600 czy 2700 potrafią zrobić, autor ma boxa i nawet przy tym 3.6 jest zle bo go temperatury zabijają.

Udało mi się raz na 10 prób przejść cinebencha i tyle...

Generalnie te proce kończą się na 4 GHz. potem koniec architektury.

Mam stabilne 4.0 GHz na 1.19V. Ale 4.075GHz nie da się ustabilizować nawet na 1.45V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...