Forum PCLab.pl: Kompatybilność - składak - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Kompatybilność - składak Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   norbo 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 11 Kwiecień 2019 - 23:25

Miał być laptop będzie składak... A na Win kasy żal wydawać, zwłaszcza biorąc pod uwagę inwigilację. Teraz pytanie, co kompatybilne z Linux (raczej Ubuntu)? Jakoś w sieci trudno o jakieś deklaracje, producenci tylko pod Windowsa wszystko mają. Jedyne co znalazłem to linux-hardware.org

AMD: Ryzen 5 2600 + ASUS Prime B450-Plus
Intel: I5-9400F + Aorus Gaming 3

GPU: jakaś GT 1030 OC

SSD: 970 Evo 500 GB

Ewentualnie proszę o sugestie względem płyt głównych.

Ten post był edytowany przez norbo dnia: 11 Kwiecień 2019 - 23:25

#2 Użytkownik jest niedostępny   JohnCassidy 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 12 Kwiecień 2019 - 00:19

Zarówno Ryzen 5 jak i i5 nie będzie Ci sprawiać problemów z Linuksem. Tak samo dysk SSD. Ewentualnie jakieś antyczne karty graficzne mogą sprawiać problem.

Co do MOBO, jeżeli nie zależy Ci na wyglądzie to do Ryzena 5 polecana jest często MSI b450-a pro, ewentualnie droższe jej wersja tomahawk. Co do i5 to nie jestem w stanie się wypowiedzieć.

#3 Użytkownik jest niedostępny   rzymo 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Kwiecień 2019 - 09:20

Poprawnie zadziałają obydwie konfiguracje (Ryzena miałem, i5 Coffee mam teraz) - przy założeniu że to w miarę świeża dystrybucja, a nie taka sprzed kilku lat.

Z370 + szybkie pamięci + GT1030? :)
Pojawi się tu jakaś mocna k. graficzna z przeznaczeniem do grania? Jak nie, to niewiele jest sensu w dopłacaniu do Z370, kilka setek tańsze B360 + moduły 2666 spiszą się równie dobrze.

#4 Użytkownik jest niedostępny   voidsn1010 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Kwiecień 2019 - 20:01

Generalnie Linux ma zawsze pewne opóźnienie w stosunku Windowsa w obsłudze nowych sprzętów. Np. z procesorem Ryzen 2400g były pewne problemy w zeszłym roku na wszystkich dystrybucjach, które rozwiązano dopiero w okolicach kernela 4.19 i jego FIXach. Chodziło głównie o grafikę zintegrowaną, ale ty patrzysz na procek bez tego, więc nie będzie problemów. Z intelami raczej również nie będzie problemów, gdyż to dominujące procesory.

Co do kart graficznych, myślę że wszystko poniżej 16xx zadziała bez problemu, ze względu na to że to dziadki. Chociaż pakować się w GPU dla Linuxa to trochę dziwna sprawa.

Strona 1 z 1