Skocz do zawartości
mikrolab6c

4K tylko w 30 Hz? (Asrock Z370 pro4)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Mam płytę główną Asrock Z370 pro4 z procesorem i3-8100. Nie mam osobnej karty graficznej - procesor ma UHD Intel 630. Podłączyłem monitor 4K, ale nie udało mi się uzyskać 60 Hz.

Szukałem przyczyny i problemem jest chyba ta płyta główna, tak przynajmniej wynika ze specyfikacji płyty:

https://www.asrock.c...p#Specification

Mam prośbę o:

1. zweryfikowanie, czy faktycznie nie da się z tej płyty i tego procesora uzyskać 60 Hz w 4K;

2. propozycje rozwiązania problemu braku 60 Hz w 4K na posiadanym sprzęcie;

3. odpowiedź, czy obraz w 30 Hz może wyglądać gorzej od obrazu w 60 Hz (nie chodzi mi o odświeżanie, ale o kolory, równomierność podświetlenia, poziom czerni, itp.)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedziałem na integrze 630 dłuższy czas,też mam monitor 4k.Bez problemu 60hz było,sciagnij sterowniki najnowsze od intela do grafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDMI 2.0 na tej platformie wymaga użycia na płycie głównej dodatkowego konwertera. Bez niego jest tylko 1.4.

Z370 Pro4 nie ma tego konwertera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zamiast antycznego D-SUB dali DisplayPort, to nie byłoby problemu ( i3 8100 po DP obsługuje 4K przy 60 Hz )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDMI 2.0 na tej platformie wymaga użycia na płycie głównej dodatkowego konwertera. Bez niego jest tylko 1.4.

Z370 Pro4 nie ma tego konwertera.

Podłączenie było poprzez Display port, asrock z370 nie ma DP ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zamiast antycznego D-SUB dali DisplayPort, to nie byłoby problemu ( i3 8100 po DP obsługuje 4K przy 60 Hz )

Wszystko fajnie póki monitor ma DP. Jeżeli nie ma, to trzeba ostrożnie wybierać przejściówkę DP->HDMI.

 

 

Podłączenie było poprzez Display port, asrock z370 nie ma DP ?

Płyta autora to najtańszy asrock z370. Oczywiście, że nie ma displayport ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie póki monitor ma DP. Jeżeli nie ma, to trzeba ostrożnie wybierać przejściówkę DP->HDMI.

Ta płyta ma HDMI, także nie widzę problemu w tym, by dali HDMI i DP. Problem widzę w przestarzałych złączach ( D-SUB i DVI ) które zajmują kupę miejsca i często eliminują obecność nowszych interface (jak np. DP). Właściciele kilkunastoletnich monitorów może i zadowoleni z takiego stanu rzeczy, ale bardziej współcześni ludzie, których raczej większość, już nie bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupować z370 i jechać na integrze? :hmm:

 

@Kyle

I znowu ktoś patrzy przez perspektywę tego forum :)

Przeciętny użytkownik komputera o DP jeszcze nawet nie słyszał. Jak coś produkujesz dla ludu, a tu mamy bądź co bądź z370, ale najtańsze (którego jestem dumnym posiadaczem :E), da się zrozumieć taki właśnie wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to już by dali to DVI-I (z którego wyciągniesz też analog - są kable DVI-I - D-SUB), a zamiast D-SUB daliby to DP :) ... i wszyscy zadowoleni - posiadacze 20 letnich CRT, jak i najnowszych LCD 4K.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla niedawania DP nie ma żadnego usprawiedliwienia, bo tylko przez to wyjście da się wykorzystać wszystkie możliwości IGP Intela. Można dyskutować, jakie dać dodatkowe wyjścia wideo, ale DP musi być na Intelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedziałem na integrze 630 dłuższy czas,też mam monitor 4k.Bez problemu 60hz było,sciagnij sterowniki najnowsze od intela do grafy.

 

Czy miałeś wtedy tą płytę, o której ja piszę?

Fragment specyfikacji technicznej tej płyty:

- Supports HDMI with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2160) @ 30Hz

- Supports DVI-D with max. resolution up to 1920x1200 @ 60Hz

- Supports D-Sub with max. resolution up to 1920x1200 @ 60Hz

- Supports Auto Lip Sync, Deep Color (12bpc), xvYCC and HBR (High Bit Rate Audio) with HDMI Port (Compliant HDMI monitor is required)

- Supports HDCP with DVI-D and HDMI Ports

- Supports 4K Ultra HD (UHD) playback with HDMI Port

 

HDMI 2.0 na tej platformie wymaga użycia na płycie głównej dodatkowego konwertera. Bez niego jest tylko 1.4.

Z370 Pro4 nie ma tego konwertera.

 

Mógłbyś dać jakiegoś linka do przykładowego konwertera? Najchętniej na morele.net. Nie wiem jak tego szukać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest konwerter który możesz kupić. To komponent który jest umieszczany na płycie głównej, jeżeli jej producent zdecyduje się, że chce zapewnić obsługę HDMI 2.0 na danym modelu płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem widzę w przestarzałych złączach ( D-SUB i DVI

DVI to jeszcze ujdzie, ale dawanie do nowych płyt gł archaicznego D-SUB to już zahacza o idiotyzm. Czekam kiedy zaczną z powrotem dawać porty IDE :E

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputera używam do przeglądania internetu oraz amatorskiej obróbki filmów (również 4k) i zdjęć. Czy lepiej wymienić płytę na jakąś budżetową (H310 albo B360) z wyjściem DisplayPort czy dołożyć najtańszą kartę graficzną z takim portem? Do karty zniechęca mnie dodatkowy hałas jej chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja należy do Ciebie który wariant wybierzesz.

Czy coś tracisz zmieniając płytę na gorzej wyposażoną?

 

Bez przesady z tym, że karty są głośne. Prędkość wentylatora zależy od obciążenia. Na pulpicie prawie wszystko jest ledwo słyszalne, tym bardziej schowane w obudowie.

 

Nie we wszystkich kartach wentylator pracuje cały czas - coraz więcej modeli ma chłodzenie półpasywne.

 

Modele z najniższego segmentu nieraz są całkiem pasywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

.

Edytowane przez Jameschy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to ma związek z tym tematem?

 

Łączysz geforce'a z monitorem przez DP, włączasz freesync w monitorze, włączasz gsync compatible w panelu nvidii.

Jest temat zbiorczy o freesync na geforce'ach. Idź tam jakbyś miał dalsze problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...