Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

xxSatter

Ryzen 7 1700 bardzo wysokie temperatury przy OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Próbuję podkręcić swojego ryzena 1700 jednak mam spory problem z temperaturami. Początkowo zanim jeszcze przyszło mi konkretniejsze chłodzenie próbowałem pokręcać go na dołączonym coolerze jednak bez większych sukcesów bo na napięciu 1,2v dochodził w prime95 do 85 stopni więc za wiele nie podkręciłem. Zmiana pasty z tej która była nałożona na Arctic MX-2 nie przyniosła poprawy. Z tego co czytałem niektórzy na stockowym chłodzeniu przy napięciu 1,35v nie przekraczali 85 stopni jednak u mnie to nierealne. Zakupiłem więc chłodzenie Thermalright Macho Rev.B i dodatkowe dwa wentylatory do obudowy licząc, że to rozwiąże mój problem jednak nie do końca tak się stało. Aktualnie żeby nie przekraczać 85 stopni w prime95 maksymalne napięcie jakie mogę ustawić to 1,3v. Przy 1,35v po minucie w prime temperatura dobija do 85 i ciągle rośnie (screen z HWinfo). Próbowałem przestawić obudowę w inne miejsce żeby była daleko od ścian itd. tak aby uzyskać dobry przepływ powietrza i nic to nie dawało. I tutaj moje pytanie czy to normalne i po prostu trafiła mi się kiepska sztuka procesora czy coś w moim komputerze jest uszkodzone i nie działa tak jak powinno?

 

Płyta: Asus prime x370 - pro

Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 TG (4 wentylatory 120mm - 2 z przodu, 1 z tyłu, 1 na górze)

Zasilacz: SilentiumPC Vero M2 600W

Procesor: Ryzen 7 1700

Chłodzenie CPU: Thermalright Macho Rev. B

Ram: G.skill aegis 3000MHz

 

570642432_qspeqnn.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.8 to często max dla ryzena 1700. Wg mnie taka Ci się trafiła sztuka, ja np. za Chiny nie mogłem ostatnio ryzena 1600 postawić na 3.9 ghz, gdzie poprzednia sztuka bez problemu mi siadała poniżej 1.4v.

 

Z hardwareluxx.de wynika, że 93% sztuk testownych przez 1h ryzen 1700 daje radę max 3.8 na ok. 1.380v. Uwierz mi, że to 100mhz nie zrobi Ci żadnej różnicy w wydajności, a lepiej zadbać o kulturę pracy.

 

edit: podsumowując - znajdź dla swojego procka, jak najniższe napięcie przy taktowaniu 3.8 GHz i zobacz wtedy temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób testy na otwartym boku obudowy, potem daj na full obroty na Macho i posprawdzaj temperatury, jak słaba szt to jeszcze na zmianie pasty na miska trochę urwiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie boku obudowy daje jakieś 2 stopnie więc generalnie niewiele a macho ma max obroty ustawione od bodajże 60 stopni. Chwilowo mam 1.3v, 3.9ghz i prime95 działa od godziny, jak narazie stabilnie, max temperatura 84 stopnie. Jak się uda przy tym zostać to myślę, że będzie spoko. Napisałem posta bo wydaje mi się, że przy stosunkowo niskich napięciach ten procek osiąga bardzo wysokie temperatury w porównaniu z innymi sztukami ale najwyraźniej tak musi być. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie boku obudowy daje jakieś 2 stopnie więc generalnie niewiele a macho ma max obroty ustawione od bodajże 60 stopni. Chwilowo mam 1.3v, 3.9ghz i prime95 działa od godziny, jak narazie stabilnie, max temperatura 84 stopnie. Jak się uda przy tym zostać to myślę, że będzie spoko. Napisałem posta bo wydaje mi się, że przy stosunkowo niskich napięciach ten procek osiąga bardzo wysokie temperatury w porównaniu z innymi sztukami ale najwyraźniej tak musi być. :)

1.3v przy 3.9 ghz to bardzo dobry wynik, mój procesor już potrzebował około 1.4v do takiego taktowania

 

Jak nie podobają ci się tempy to kup sobie navisa 240 i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój R7 1700 robi stabilne 3.7Ghz przy napięciu 1.13v a 3.2Ghz przy 0.98v :E.

Na razie walczę o uv przy 3.2Ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie boku obudowy daje jakieś 2 stopnie więc generalnie niewiele a macho ma max obroty ustawione od bodajże 60 stopni. Chwilowo mam 1.3v, 3.9ghz i prime95 działa od godziny, jak narazie stabilnie, max temperatura 84 stopnie. Jak się uda przy tym zostać to myślę, że będzie spoko. Napisałem posta bo wydaje mi się, że przy stosunkowo niskich napięciach ten procek osiąga bardzo wysokie temperatury w porównaniu z innymi sztukami ale najwyraźniej tak musi być. :)

 

puść jeszcze cinebencha r20 zapętlonego na 20 minut.

 

twój wynik jest dobry. mój R7 1700 nawet przy 3.8 GHz jest bardzo niestabilny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wentylatory masz ustawione w dobrą stronę? Nie "walczą ze sobą"? W tej obudowie powierza ma być zasysane przez przód i wypluwane góra/tył, sprawdź, czy nie masz czegoś odwrotnie zamontowane.

Zdjąłeś folię zabezpieczającą z podstawy chłodzenia?

Możesz spróbować wymienić pastę na coś lepszego od Thermal Grizzly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety tak juz maja te procesory ani tego nie podkrecisz , ani nie jest to wydajne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory są dobrze zamontowane i folia zabezpieczająca była zdjęta, te temperatury to była najwyraźniej moja wina - nałożyłem za dużo pasty ale to mój pierwszy złożony komp więc zdarza się, przynajmniej się czegoś nauczyłem :) Nałożenie pasty od nowa w niedużej ilości i rozprowadzenie jej po procesorze dało jakieś 4-5 stopni różnicy na plus więc myślę, że bardzo spoko. Mam teraz jeszcze jedno pytanie bo testuję stabilność tego procesora i po 5 godzinach w prime95 nie było żadnych błędów ani problemów ale komputer nagle po prostu się wyłączył po takim czasie testu. Czy wyłączenie się komputera może być objawem niestabilności procesora? Do tej pory raczej zdarzały się objawy typu bluescreeny, czarny ekran albo po prostu reset i działo się to dużo szybciej a nie po 5 godzinach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej wyskoczyło na płycie OTP, ponieważ sekcja zasilania mogła się przegrzać (wyłączenie to taki objaw właśnie, że wyskakuje zabezpiecznie). Niestety ASUS x370 prime pro ma dobry VRM- 6 faz zasilania, ale beznadziejny radiator z małą powierzchnią oddawania ciepła (duża masa termiczna radiatora jedynie spowalnia jego nagrzewanie, a jego funkcją jest oddawania ciepła, a nie robienie za bufor :E)

Jeśli głównie grasz, to jest ok. Jak zamierzasz dużo renderować i pracować na komputerze, może być konieczne zamontowanie wentylatora z bezpośrednim nadmuchem na sekcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem, dzięki za podpowiedzi :) W takim razie jakie są znośne temperatury dla sekcji zasilania? W HWinfo temp. sekcji to ta którą zaznaczyłem?

570642432_qspwweh.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, czujniki nie są oznaczone. Musiałbyś sprawdzić zewnętrzną sondą/pirometrem. Ponadto parafrazując Buildzoida z ActuallyHardcoreOverclocking "na tańszych płytach ASUSa czujniki temperatury często nie działają jak trzeba i pokazują odczyty z sufitu". Według jego doświadczenia odczytom można bardziej wierzyć dopiero od płyt serii ROG... ale i tak najlepiej samemu sprawdzić, bo różnie może być :E

Odnośnie temperatur na sekcji zasilania, na większości płyt OTP wyskoczy gdzieś pomiędzy 120/125C. Dobrze jest jak temperatura VRM jest poniżej 100C, ale 100-110C też ujdzie. Przy czym należy pamiętać, że najbardziej cierpią na temperaturach kondensatory VRM, które mają wskaźniki żywotności wyznaczone przy 105C na np. 10000/5000h pracy, w zależności od rodzaju kondensatora... Ponoć temperaturę kondensatora w przybliżeniu można założyć za temperatura mosfetu- 10C, ale nie wiem na ile jest to dokładne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz jeszcze jedno pytanie bo testuję stabilność tego procesora i po 5 godzinach w prime95 nie było żadnych błędów ani problemów ale komputer nagle po prostu się wyłączył po takim czasie testu. Czy wyłączenie się komputera może być objawem niestabilności procesora? Do tej pory raczej zdarzały się objawy typu bluescreeny, czarny ekran albo po prostu reset i działo się to dużo szybciej a nie po 5 godzinach.

 

cinebech r20 na 20 minut puść. u mnie prime był super stabilny, a cb r20 wywalał po kilku minutach. musiałem dać +0.025v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 4.0 GHz na napięciu 1,345 temperatury mac 72 stopnie przy Max obciążeniu niestety wyżej jest kaplica zwiększenie napięcia nic nie daje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się również że temperatury masz nieco wysokie.

Swoją drogą też uważam, że problemem przy uzyskaniu zegara jest sekcja zasilania mobo.

Te procesory po OC potrafią przekroczyć 250W

Sprawdź najpierw czy chłodzenie dobrze styka się z procesorem, może czapka jest lekko krzywa, może pasta źle nałożona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...