Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Robert Lachcik

DevOps z Java EE i AWS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam 10 lat doswiadczenia programowania w Java EE. Ostatnio bardzo podoba mi sie DevOps. Sporo juz sie nauczylem z tej dziedziny i interesuje sie ostatnio AWS - budowaniem infrastruktury.

 

 

Moje pytanie, ktore nie daje mi spokoju to czy takie polaczenie ma sens. Chyba ciezko znalezc prace zeby jakas jedna osoba nie tylko tworzyla infrastrukture ale tez troche developowala (kodzila :) )

 

W sumie mialo by to sens gdyz zakres obowaizkow robi sie za duzy.

 

Czy przechodzac na DevOps bede musial raczej zrezygnowac z Javy? Czy spotkaliscie sie z sytuacja zeby ktos developowal i w Operations tworzyl infrastukture (Terraform, Ansible itp)

 

Czy polaczenie developowania i tworzenia infrastuktury z administracja wyklucza sie i nie ma to sensu, gdyz powinny to robic rozne osoby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w firmach krzak pana Zenka może tak być, że jedna osoba robi wszystko od początku do końca razem z myciem kibli w wolnej chwili

w normalnych firmach jest to rozgraniczone (dev i ops)

właściwie ops i tworzenie architektury też powinno być rozgraniczone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużych firmach jak najbardziej jest to możliwe, bo takowe często tworzą swoje narzędzia automatyzujące deployment i uspójniające pracę programistów, pracujących nad softem biznesowym. A tworzenie dobrego toolingu to nic innego, jak programowanie pod kątem platformy. Nikt o zdrowych zmysłach nie dev-opsuje AWSa ręcznie. W firmie, gdzie pracuję są dwa zespoły tworzące takie narzędzia dla platformy opartej o Openstack i K8s oraz dwa zespoły tworzące analogiczne rozwiązania dla AWS. Programują to w Javie i Pythonie. Oni cały czas pracują z chmurą i jej konfiguracją, a z punktu widzenia użytkownika muszę dopisać jedną linijkę konfiguracji, aby aplikacja automatycznie zaczytywała nowe ustawienia z AWS albo wysyłam HTTP POST, żeby wrzucić nową wersję softu na serwery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DevOps robi się modny, bo z punktu widzenia pracodawcy ma jedną osobę, która robi pracę dwóch :cool: W praktyce może to mieć sens przy mniejszych projektach, albo utrzymaniu jakiegoś starego systemu, który działa, ale nie ma przy nim dużo roboty. Z punktu widzenia pracownika jak się specjalizujesz w kilku rzeczach na raz to wiadomo, że w żadnej nie będziesz tak dobry jak byś się tylko nią zajmował, no ale niektórzy lubią różnorodność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a DevOps nie jest osoba odpowiedzialną za infrastructure która jest potrzebna devom?

no chyba że złe to pojecie rozumiem i to jest hyper ultra full stack (ninja) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy tak to rozumieją, że robisz w zasadzie cokolwiek/wszystko...

 

Młodszy brat tak działa, nie narzeka, naprawdę sporo $ leci na konto ale i sporo siedzi w robocie (ostatnio nawet zdał egzamin "chmurkowy", blisko 100% z AWS), ale ja bym tak nie potrafił (w weekend nie, bo projekt, w tygodniu się nie spotkam, bo projekt) - wolę zarabiać 2-3x mniej, a mieć czas na cokolwiek poza pracą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...