Skocz do zawartości
Waskijestem

Lenovo Legion Y530 - mini recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tak więc stałem się posiadaczem:

Y530

będąc już właścicielem:

MSI GV72 8RE

 

Zdjęć nie przedstawiam bo jest ich milion w Internecie.

 

Podstawą się nie różnią:

i7-8750H + 16GB RAM + GTX 1060 6GB

 

Największe różnice:

Y530 (na plus)

mniejsza waga

czas pracy na akumulatorze

dla mnie - wygląd

GV72 (na plus)

większy ekran (17 vs 15)

odświeżanie (120 vs 60)

 

Jakość wykonania:

Wydaje mnie się, że MSI jest lepiej (mocniej) zbudowany. Ale Y530 jest lepszy w dotyku.

 

Krótko o głośności:

Głośność obu stoi na bardzo podobnym poziomie. Z czego dźwięk wydawany przez Y530 jest mniej uciążliwy. Wadą Y530 jest odpalanie od czasu do czasu wentylatorów.

 

Krótko o jakości wyświetlacza:

Kolory bardzie pasują mi w Y530, są mniej nasycone, bardziej naturalne. Za MSI natomiast stoi wielkość ekranu i odświeżanie. Co do jasności, gdzie sporo osób twierdzi, że Legion jest ciemniejszy to tu raczej się nie zgodzę. Na maksymalnej jasności niewiele ustępuje MSI.

 

Krótko o klawiaturze i touchpadzie:

Klawiatura w obu przypadkach jest okej. Nieznacznie głośniejsza w Y530. Touchpad w MSI to jednym słowem tragedia. W Y530 jest lepiej ale to nadal nie jest to co w Dellu (chociażby 7567). Na plus białe podświetlenie w Legionie.

 

No i najważniejsze temperatury, throttling (plus undervolting CPU)

CPU:

Y530 - throttling występuje, zbija zegary na chwilę do 3.7 lub 3.5 GHz. UV - możliwy, stabilnie -155mV (u mnie zostało -150mV). Aby w ogóle uniknąć zbijania zegarów ustawienie w ThrottleStop: 4.9 4.7 4.5 (max temp 83 - syntetyk)

GV72 - throttling występuje, zbija zegary do 3.4 GHz i zazwyczaj już tak zostaje. UV - możliwy, stabilne -145mV (u mnie zostało -140mV). Aby w ogóle uniknąć zbijania zegarów ustawienie w ThrottleStop: 4.6 4.5 4.4 (max temp 81 - syntetyk)

 

GPU:

Y530 - nie widziałem powyżej 71 (PUBG)

GV72 - nie widziałem powyżej 83 (PUBG)

 

Tak więc jestem mocno zdziwiony ponieważ zdecydowanie mniejszy (Y530) okazał się chłodniejszy - szczególnie na GPU, mniej męczący uszy podczas obciążenia. Czy bym go polecił? Jak najbardziej.

Czy warto dopłacić do większego ekranu z wyższym odświeżaniem ok 1000 PLN? Jeżeli komuś potrzebne bo gra w takie gry to tak. Dla reszty myślę, że raczej nie ma to sensu.

Co do MSI jestem wręcz zdziwiony, że pod względem temperatur i podatności na UV jest w tyle za mniejszą konstrukcją.

 

 

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że można trafić na różne sztuki sprzętu (MSI był wymieniony na nowy w 1 tyg po zakupie - bez zmian chociaż miałem nadzieję na poprawę)

 

EDIT

O widzę, że Legion zdrożał - obecnie 4799, za mój dałem 4149. Za MSI 5249

 

Odpowiedzi:

 

Czy wyginanie sie obudowy koło klawiatury w legionie jest uciążliwe? Po filmie Ziemniaka na yt troche mmie to zaniepokoilo.

 

Nie jest to w ogóle zauważalne chyba, że się na nim opierasz :P . Owszem coś się tam ugina ale gdy piszę, gram nie odczuwam tego w ogóle. Teraz dopiero jak napisałeś to zacząłem mocniej naciskać tocoś tam się ugina. Nieznacznie więcej niż w MSI

 

Mam pytanie odnośnie klawiatury w Y530. Idzie się przyzwyczaić do takiego dziwnego układu? Strzałki numeryczne na samym boku. Obecnie mam Lenovo Y580 i klawiaturę bardzo fajnie mi się używa. Przez obecność klawiatury numerycznej strzałki są odsunięte od krawędzi laptopa dzięki czemu ręka wygodnie się opiera na laptopie.

 

Czy przesunięcie ich na bok nie stwarza problemów? Po za tym jak wygodna w obsłudze jest ta klawiatura numeryczna nad strzałkami?

 

Jeszcze do bloku niestety się nie przyzwyczaiłem. Jest za wysoko. W pracy mam zwykłą klawiaturę, w MSI była w miarę normalna a tu... tu jest za wysoko. Mylę 6 z 3 itp. Pewnie za kilka dni powinno być lepiej.

Edytowane przez Waskijestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wyginanie sie obudowy koło klawiatury w legionie jest uciążliwe? Po filmie Ziemniaka na yt troche mmie to zaniepokoilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wyginanie sie obudowy koło klawiatury w legionie jest uciążliwe? Po filmie Ziemniaka na yt troche mmie to zaniepokoilo.

 

Nie jest to w ogóle zauważalne chyba, że się na nim opierasz :P . Owszem coś się tam ugina ale gdy piszę, gram nie odczuwam tego w ogóle. Teraz dopiero jak napisałeś to zacząłem mocniej naciskać tocoś tam się ugina. Nieznacznie więcej niż w MSI

Edytowane przez Waskijestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie klawiatury w Y530. Idzie się przyzwyczaić do takiego dziwnego układu? Strzałki numeryczne na samym boku. Obecnie mam Lenovo Y580 i klawiaturę bardzo fajnie mi się używa. Przez obecność klawiatury numerycznej strzałki są odsunięte od krawędzi laptopa dzięki czemu ręka wygodnie się opiera na laptopie.

 

Czy przesunięcie ich na bok nie stwarza problemów? Po za tym jak wygodna w obsłudze jest ta klawiatura numeryczna nad strzałkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie klawiatury w Y530. Idzie się przyzwyczaić do takiego dziwnego układu? Strzałki numeryczne na samym boku. Obecnie mam Lenovo Y580 i klawiaturę bardzo fajnie mi się używa. Przez obecność klawiatury numerycznej strzałki są odsunięte od krawędzi laptopa dzięki czemu ręka wygodnie się opiera na laptopie.

 

Czy przesunięcie ich na bok nie stwarza problemów? Po za tym jak wygodna w obsłudze jest ta klawiatura numeryczna nad strzałkami?

 

Jak dla mnie lepsze takie rozwiązanie niż wpychanie wszystkiego na siłę, gdzie strzałka góra-dół są 2x krótsze i wszystko jest ściśnięte. No ale mimo wszystko na pewno jest to jakoś uciążliwe. Ja np. często korzystam z przycisków home/end/pg dn/pg up/del, a w y530 jest to nieco utrudnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie klawiatury w Y530. Idzie się przyzwyczaić do takiego dziwnego układu? Strzałki numeryczne na samym boku. Obecnie mam Lenovo Y580 i klawiaturę bardzo fajnie mi się używa. Przez obecność klawiatury numerycznej strzałki są odsunięte od krawędzi laptopa dzięki czemu ręka wygodnie się opiera na laptopie.

 

Czy przesunięcie ich na bok nie stwarza problemów? Po za tym jak wygodna w obsłudze jest ta klawiatura numeryczna nad strzałkami?

 

Po kilku dniach się przyzwyczaiłem. Bardziej niż na zamianę znaków w klawiaturze MSI gdzie alt był o 1 w prawo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post do usunięcia :)

Edytowane przez theOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...