Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

JKm.

Wybor monitora na przyszlosc, 27 cali 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc PCLabie.

 

Zadecydowalem ze w zwiazku na rodzaj wykonywanego zawodu, i fakt, ze przed komputerem spedzam tyle czasu warto by bylo sie zaopatrzyc w jakis ciekawszy monitor.

W chwili obecnej uzywam laptopa z 15 calowa matryca o rozdzielczosci FHD. Daje nam to zageszcenie okolo 156 PPI.

Gdy podpinam laptopa i siedze przed 22 calowym IPSem FHD Della, to mnie szlag trafia. Moj wzrok juz na tyle sie przyzwyczail, ze zauwaza mase niedorobek w panelu Della a zwlaszcza jego brak ostrosci.

W zwiazku z tym - musimy wybrac cos co juz nie uzywa prehistorycznej rozdzialki ;)

 

Moje pytanie do was:

Ile mniej wiecej trzeba przeznaczyc na 'przyzwoity' monitor?

W chwili obecnej jeszcze nie jestem zdecydowany co do rozmiaru. Kusi 27 cali, ale widze ze rozdzielczosc 2560x1440 na 27 calach daje relatywnie malo, bo 108PPI. Wiec musielibysmy celowac w rozdzielczosc 4K.

Widze ze rozpietosc spora, producentow masa - jak odsiac slabe panele?

Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do kupna 'IPS'a. Mialem raz przez dluzszy czas budzetowy monitor na matrycy VA - bylem w szoku jak dobry byl to panel. Pozniej widywalem mase IPSow, szybszych, drozszych, tanszych, pare TNek 'do grania' i o ile 144Hz robia wrazenie, o tyle srebrzenie, wyblakle kolory, slabe katy widzenia na dluzsza mete by mnie odstraszaly. Dell z ktorego teraz korzystam rowniez boryka sie z srebrzeniem w rogach. Jasne, da sie do tego przyzwyczaic, ale na VA tego nie mialem, na IPSie dostrzegam od razu. Czy monitory do 1500-2000 zlotych sa cos warte?

 

Dziekuje za pomoc i wszelkie opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się jeszcze abyś podał do jakich zastosowań ma być ten monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę zwrócić uwagę na modele od Eizo lub NEC w kwocie 4000-5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się jeszcze abyś podał do jakich zastosowań ma być ten monitor.

Typowe end-userowe korzystanie, praca biurowa, poczta, YT, przegladanie stron, czasami gra, rzadziej film/serial... Mysle ze mozemy odrzucic wszystkie monitory >60Hz bo o ile jest to fajny i zauwazalny bajer - jest mi kompletnie zbedny.

 

Glownie rozbiega sie tutaj o 'gladkosc' obrazu z ktora obcuje na co dzien na mniejszych, bardziej zageszczonych panelach (laptop, smartfon) ktora pozniej razi mnie w oczy siadajac przed biurko...

 

Proszę zwrócić uwagę na modele od Eizo lub NEC w kwocie 4000-5000

Zadowala mnie juz 90% sRGB oraz 65% adobe RGB, wiec czy na prawde musimy sklaniac sie ku takim overkillom jak Eizo ktore kojarzone sa z tym, ze monitor na siebie zarabia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te droższe Eizo/Nec też miewają gamut sRGB. Są też często równiejsze od masówki. Aha, IPS nie powinien się kojarzyć z wyblakłymi kolorami, czy słabymi kątami. Ze srebrzeniem, niestety, poradzą jednak sobie tylko niektóre monitory graficzne. Wprawdzie wtedy jest lepiej niż na VA (pod względem srebrzenia), ale cena idzie w chmury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te droższe Eizo/Nec też miewają gamut sRGB. Są też często równiejsze od masówki. Aha, IPS nie powinien się kojarzyć z wyblakłymi kolorami, czy słabymi kątami. Ze srebrzeniem, niestety, poradzą jednak sobie tylko niektóre monitory graficzne. Wprawdzie wtedy jest lepiej niż na VA (pod względem srebrzenia), ale cena idzie w chmury.

Czy wygiete monitory, o proporcjach 21:9 lepiej radza sobie z srebrzeniem (z wiadomych przyczyn)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony są szersze, ale z drugiej zagięte, więc myślę, że będą wypadać podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza samym PPI porównaj też odległość od monitora bo nie będziesz patrzył z tej samej odległości na 15" czy 27" albo 34" 21:9.

Ogólnie trzeba zobaczyć na żywo co do rozdzielczości, a co do typowych wad IPS czy VA to będą w każdym (w tym budżecie) i trzeba je zaakceptować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtóruję argumentowi z PPI - nie będziesz siedział tak blisko 27" cali jak siedzisz przy 15.6", ludzkie oko ma swoje ograniczenia. Dla 27" QHD wystarcza - sprawdź sobie na takim kalkulatorze

 

Oczywiście 4k można skalować przez OS, wychodzi to lepiej lub gorzej, w win 10 zależy to od konkretnej aplikacji.

 

Sam też czegoś szukam, na tę chwilę podszedł mi LG 27UK600 (ten sam panel co 27UK650 czy 850), ale wciąż się waham - rozważam LG z powodu HDR i możliwości wpięcia PS4. Jeżeli nie brałbym pod uwagę konsoli, to pewnie wybrałbym jakiś tańszy model 27" z QHD, typu iiyama XUB2792QSU, albo Philips 276E8FJAB (niestety QHD + HDR to żadkość).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wygiete monitory, o proporcjach 21:9 lepiej radza sobie z srebrzeniem (z wiadomych przyczyn)?

Nie wiem czy i na ile sobie poradzą. Zagięte monitory nie są w końcu aż tak absurdalnie zagięte (nie aż tak wielkie rozmiary, a i promień krzywizny jest duży). Poza tym, możesz mieć głowę nie idealnie w poprawnym geometrycznie punkcie - i co wtedy? ;)

 

Co do rozdzielczości: mam laptopy 13" z dużą rozdzielczością ekranu (mbp z retiną, dell xps z ekranem 4K) oraz też min. monitor 27" z 2560x1440px. Obraz na monitorze nie wydaje mi się jakoś straszliwie mocno szczegółowy, ale przeskok z np. 26" 1920x1200 (inny monitor) jest mocno zauważalny. Myślę, że musisz gdziekolwiek obejrzeć chociaż przez chwilę, jak wygląda interfejs systemu na danym monitorze i wtedy się przekonasz, czy dana rozdzielczość wystarczy, czy też nie jesteś "skazany" na 4K :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza samym PPI porównaj też odległość od monitora bo nie będziesz patrzył z tej samej odległości na 15" czy 27" albo 34" 21:9.

Ogólnie trzeba zobaczyć na żywo co do rozdzielczości, a co do typowych wad IPS czy VA to będą w każdym (w tym budżecie) i trzeba je zaakceptować.

Niestety nie widze zadnego monitora na matrycy VA z rozdzielczoscia 4K... To ci feler.

 

Wtóruję argumentowi z PPI - nie będziesz siedział tak blisko 27" cali jak siedzisz przy 15.6", ludzkie oko ma swoje ograniczenia. Dla 27" QHD wystarcza - sprawdź sobie na takim kalkulatorze

 

Oczywiście 4k można skalować przez OS, wychodzi to lepiej lub gorzej, w win 10 zależy to od konkretnej aplikacji.

 

Sam też czegoś szukam, na tę chwilę podszedł mi LG 27UK600 (ten sam panel co 27UK650 czy 850), ale wciąż się waham - rozważam LG z powodu HDR i możliwości wpięcia PS4. Jeżeli nie brałbym pod uwagę konsoli, to pewnie wybrałbym jakiś tańszy model 27" z QHD, typu iiyama XUB2792QSU, albo Philips 276E8FJAB (niestety QHD + HDR to żadkość).

Co do siedzenia... owszem, laptop mam zauwazalnie blizej oczu ale juz monitor na biurko mysle ze zostanie jak jest i tutaj duzo kombinowac nie bede. Czytaj: jest relatywnie blisko.

Na HDR mi jeszcze nie zalezy.

Skalowanie windowsa, eh ciezki temat. Juz na laptopie bardzo narzekam na ten aspekt i coz, zostaje mi z tym zyc. Windowsa na razie nie przeskocze.

 

Nie wiem czy i na ile sobie poradzą. Zagięte monitory nie są w końcu aż tak absurdalnie zagięte (nie aż tak wielkie rozmiary, a i promień krzywizny jest duży). Poza tym, możesz mieć głowę nie idealnie w poprawnym geometrycznie punkcie - i co wtedy? ;)

 

Co do rozdzielczości: mam laptopy 13" z dużą rozdzielczością ekranu (mbp z retiną, dell xps z ekranem 4K) oraz też min. monitor 27" z 2560x1440px. Obraz na monitorze nie wydaje mi się jakoś straszliwie mocno szczegółowy, ale przeskok z np. 26" 1920x1200 (inny monitor) jest mocno zauważalny. Myślę, że musisz gdziekolwiek obejrzeć chociaż przez chwilę, jak wygląda interfejs systemu na danym monitorze i wtedy się przekonasz, czy dana rozdzielczość wystarczy, czy też nie jesteś "skazany" na 4K :)

Faktycznie, widze ze bez sprawdzenia na wlasne oczy ciezko bedzie sie zdecydowac. Szkoda ze jestem ograniczony 'zamowieniem' monitora i odsylaniem go pozniej do sklepu.

 

Chyba musze sie ze tym przespac.

 

Dzieki za pomoc wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz oglądać dokładnie tego samego monitora, który chcesz kupić. Potrzebujesz obejrzeć jakikolwiek działający monitor z oczekiwanymi proporcjami pomiędzy rozmiarami i rozdzielczością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 27" QHD wystarcza

Niektórym FullHD "wystarcza", tak jak fiat 126p do przemieszczania się :) Prawda jest taka że widać bez problemu różnicę miedzy FHD a QHD, jak i między QHD a 4K, przy tej przekątnej, przy odległości z jakiej siedzi się przed monitorem.

 

Najlepiej zrobić sobie porównanie, czyli 27" FHD 100% systemowego DPI, 27" QHD 133% systemowego DPI i 27" 4K przy 200% systemowego DPI i pooglądać sobie jak wygląda pulpit, na każdym z tak ustawionych monitorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...