Skocz do zawartości
Caution

RAM do 1700X

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki wybrać RAM, jaki będzie najlepszy do 1700X? MOBO to Asus PRIME X370-PRO

 

Crucial 16GB 3200MHz Ballistix Sport LT Gray CL16

https://www.x-kom.pl/p/481891-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3200mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl16.html

 

Crucial 16GB 3000MHz Ballistix Sport LT Gray CL15

https://www.x-kom.pl/p/481878-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl15.html

 

G.Skill DDR4 16GB 3200-16 Ripjaws V

https://www.net-s.pl/produkt/gskill-ddr4-16gb-3200-16-ripjaws-v-614418;20-c-10

 

G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16

https://www.x-kom.pl/p/428339-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3000mhz-aegis-cl16.html

 

HyperX Predator XMP 16GB [1x16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]

https://www.net-s.pl/produkt/hyperx-pamiec-komputerowa-ddr4-predator-16gb-3200-cl16-877322

 

Corsair 16GB 3000MHz Vengeance LPX Black CL16

https://www.x-kom.pl/p/458797-pamiec-ram-ddr4-corsair-16gb-3000mhz-vengeance-lpx-black-cl16.html

 

Chyba, że jakieś inne propozycje?

 

PS. Mam zamiar kupić 4 takie moduły

Edytowane przez Caution

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wymienionych modułów najlepsze będą Hyperxy (są w większości na hynxiach c-die, które są aktulanie chyba jednymi z lepszych kości, po samsungach), przy czym odradzam netsa, ten sklep cieszy się złą sława...

Poza tym miej na uwadze, że to jest Ryzen, przy konfigu 4x16gb, na modułach z wykłymi kościami najbardziej realne taktowanie to 2400/2666mhz, po ustawieniu ręcznym RAMu.

Jeśli chcesz mieć największe szanse na wysokie taktowanie, przy takiej konfiguracji musiałbyś kupić coś na samsungach b-die. Przykładowo najlepiej 2 zestawy tego typu:

www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-3200mhz-cl14-f4-3200c14d-32gvk-941190/

ponieważ będą na samsungach b-die.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli brać HyperXy?

 

Może jednak zrezygnuje z 4x16gb, bo mniejsza szybkość. Nie potrzeba mi aż tyle RAM, a na Intelu chodziło by to 4x16gb 3200 MHz?

 

Pójście w te pamięci G.Skill DDR4 16GB 3000-14 Ripjaws V Black Dual jest chyna słabo opłacalne jeśli za tą samą cenę moge mieć HyperX 32GB 3200 MHz CL16?

 

Najważniejsze pytanie, czy warto dopłacać do HyperX Predator względem Aegis?

Edytowane przez Caution

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wymienionych wyżej modułów Hyperxy byłyby najlepsze, G.skille które zalinkowałeś byłby jeszcze lepsze, mogły by się dać jakoś podkręcić (samsungi b-die (jakiegoś binu)).

A do czego potrzebujesz tyle RAMu? W dzisiejszych czasach 16gb to optimum, pod względem pojemności/ możliwej wydajności, a juz w ogóle jak tylko grasz. Takie moduły też (2x8b) najlepiej ogólnie śmigają na Ryzenie i nie tylko, bo moduły 16gb są już tylko dual rank, co wprowadza pewne ograniczenia względem osiągów.

 

Hyperxy mają radiator i lepiej się kręcą niż Aegisy, sama różnica na standardowych timingach pomiędzy cl16 3000/3200mhz to ok.4% wydajności, ale na Hyperxach da się zrobić coś ala 14.17.17.36, a na egisach nieprędko.

 

Do Ryzena do współpracy i nie tylko, najlepiej brać RAM na samsungach b-die, zwłaszcza że kręcą się super.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szajsungi nie dają żadnej gwarancji poprawnego działania, sam to przerabiałem, one dawały jedynie (prawie 100%) gwarancję odpalenia z XMP w przypadku pierwszej generacji Ryzenów oraz modułów 2x8GB.

W innym przypadku jest to taka sama loteria jak inne pamięci, z być może ciut większą szansą na prędkości powyżej 3000 Mhz.

Osobiście posiadałem na Ryzenie 2700X 32GB ramów 3466 Mhz opartych na B-die najlepsiejszego sortu, i jedyną płytą która odpalała taki konfig z XMP bezbłędnie i 100% stabilnie, była Aorus Gaming 7.

Płyty ze średniej półki jak Gaming Pro od MSI pozwalały w takim konfigu na maks 2933, a obecnie posiadana C7H pozwalała już na odpalenie nawet na 3600, ale bez stabilności. Stabilnie było na 3200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mar_S a jakie inne płyty osobiście sprawdziłeś oprócz G7? Zresztą 32GB na 3466 to i tak świetny wynik na Ryzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dlatego moim zdaniem Gaming 7 to pod tym względem najlepsza aktualnie płyta pod Ryzena.

 

Sprawdzałem Gaming Pro X470 oraz jakąś płytę z topu na X370 od MSI, oraz Crosshaira VII.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B-die są też na kościach dual rank? Bo trafiłem na to G.SKILL Ripjaws DDR4 32GB (2x16GB) 2800MHz CL14

 

https://proline.pl/pamiec-g-skill-ripjaws-ddr4-32gb-2x16gb-2800mhz-cl14-f4-2800c14d-32gvk-p1267794

Tak, samsungi są też dual rank, gdy kupuje się moduły 16gb.

Samsungi nie dają oczywiście żadnej gwarancji, ale dają większe szanse, a oto właśnie chodzi. Na samsungach przykładowo RAM pójdzie na 3000mhz przy 32gb znaczenie prędzej niż, na jakimś tanim zestawie, np. aegisach, na hynixach MFR.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ryzen-a 1600 przy OC na 3950MHz i ram stabilnie 3466MHz gskill i opóźnienia cl 14.14.14.28 to wszystko na Asrocku Taichi. Ten Asus kolegi to tez bardzo dobre mobo i z pewnością ustawi stabilne 3000mhz na dwóch kościach. Obecnie są wszędzie co róż jakieś ładne promocje na podzespoły to może lepiej dołożyć do gskill np. Polecam tez TForce 3000mhz cl16 na Ryzenie 2200g poszło z automatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz pewnie dwa moduły SR a nie cztery? Lub ewentualnie dwa moduły DR? :E

Bo to jest kluczowe, dwa moduły mogą iść nawet na 3600 aktualnie, na właściwej płycie, z czterema już nie jest tak różowo.

To samo jest z DR, potrzeba dobrej płyty oraz procesora najlepiej Zen+.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze wprost.

 

Aktualnie posiadam HyperX Predator 2x8GB 3200MHz CL16

 

Chodzi mi stabilnie na 2933 MHz, na 3200 MHz odpala, ale wywala bluescreen często. Proca udało się wkręcić stabilnie na 3,8 GHz.

 

Mogę dokupić następny zestaw Hyperx 2x8GB za 230 zł, albo zrobić upgrade na 2x16GB 3000 MHz AEGIS, które mogę mieć za 340 zł.

 

Jak żyć? Może nie wykorzystywać okazji i zostać przy tym co mam?

Edytowane przez Caution

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz najpierw po co Ci więcej RAMu, bo kupowanie RAMu dla samego faktu posiadania nic nie wnosi... a pociąga to za sobą dodatkowe problemy...

BTW RAM masz w dobrych slotach, że tylko na 2933mhz chodzi? Moduły powinny być w 2 i 4 slocie, ma to podstawowe znaczenie. BIOS najnowszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię po prostu wykorzystywać okazję jak mogę coś kupić tanio, ale widzę, że z tym RAMem to niezłe komplikacje są.

 

Komputer wykorzystuje do gier w VR na PIMAX 8K 2x3840x2160p

 

RAM mam w dobrych slotach, BIOS to 0902, bo późniejsze są podobno zwalone i dopiero niedawno wydali coś co nadaje się do użytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkładając kolejne 2 kości pogorszysz tylko wydajność bo na 4 obsadzonych bankach nie wyciągniesz nawet 3000Mhz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może warto je zamienić na 2x16GB, a HyperX na sprzedaż? Czy realny zysk z takiej zmiany pozbawiony sensu do moich zastosowań?

Edytowane przez Caution

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto.

Pamięci 16GB w jednej kości to Dual Rank więc 2400-2666Mhz.

Najlepszą opcją na ten moment to 2x8GB 3200 cl14. Takie pamięci dają najwyższa wydajność

 

Oficjalnie platforma z ryzenem wspiera konfigurację

1. Kości Dual Rank obsadzone w 4 bankach (np. 4x16) - do 1866mhz

2. Kości Dual Rank obsadzone w 2 bankach (np. 2x16) - do 2400mhz

3. Kości Single Rank obsadzone w 4 bankach (np. 4x8) - do 2133Mhz

4. Kości Single Rank obsadzone w 2 bankach (np. 2x8) - do 2666Mhz

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może warto je zamienić na 2x16GB, a HyperX na sprzedaż? Czy realny zysk z takiej zmiany pozbawiony sensu do moich zastosowań?

Po prostu sprawdź sobie, czy aktualnie nie starcza Ci RAMu w tym co robisz, np. w menadżerze zadań i będziesz miał odpowiedź. 16gb do grania powinno starczać z zapasem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może warto je zamienić na 2x16GB, a HyperX na sprzedaż? Czy realny zysk z takiej zmiany pozbawiony sensu do moich zastosowań?

Ja jak miałem 2x16 na Asus PRIME X370-PRO to szczytem jej możliwości było 2666 Mhz, i za nic nie szło to wyżej.

Obawiam się że szanse na więcej na X370 i pierwszej generacji Ryzena są w okolicach zera.

Na Zen+ i właściwej płycie na X470 jesteś w stanie wyciągnąć na 2x16 nawet 3466, ale obawiam się że dotyczy to topu w rodzaju Gaming 7 i Crosshaira VII, Prime to dobry ale jednak nadal średniak.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że CL14 są w ogóle nieopłacalne, to myślę, że najlepszą opcją będzie zostanie na tym co mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...