Skocz do zawartości
MeteoImpacto

RX590 - 100% użycia 30% CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, co moze byc jak karta chodzi w 100% uzycia a procek w tym samym momencie ma 30% ? Dotyczy to gier. Niestety, strasznie karta hałasuje a właściwie jej wentylatory (karta nie piszczy). Temperatura 60 stopni. Wersja FatBoy OC. CPU procek i RAM wynosi 30% w tym samym momencie co karta 100%.

Procek: Ryzen 5 2600

Zasilacz: Silentium PC 750W.

 

WB1fGEq.png

Edytowane przez MeteoImpacto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka gra? Jakie ustawienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma być? Chodzi jak powinna, jak Ci nie pasuje hałas to zmień krzywą wentylatorów, żeby mieć np. 70 stopni przy niższych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. Albion Online, nie ważne jakie ustawienia, Shadows Awekining Tak samo

Właściwie każda gra co testowałem.

 

A co ma być? Chodzi jak powinna, jak Ci nie pasuje hałas to zmień krzywą wentylatorów, żeby mieć np. 70 stopni przy niższych obrotach.

Nie dziwiłbym się przy Anthem bo tam co chwile wybuchy i akcje ale to sie dzieje przy każdej nawet mało wymagającej grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tez bym postawił na jakas koparke w tle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ciężko stwierdzić. Sprawdzales procesy czy nie siedzi tam jakis syf ?

 

WydWalo mi sie ze jak sie wyjdzie do pulpitu a gra jest w tle to spada użycie cpu/gpu (typowy blad jak ktos sprawdza temperatury podczas grania wychodzac do pulpitu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ciężko stwierdzić. Sprawdzales procesy czy nie siedzi tam jakis syf ?

 

WydWalo mi sie ze jak sie wyjdzie do pulpitu a gra jest w tle to spada użycie cpu/gpu (typowy blad jak ktos sprawdza temperatury podczas grania wychodzac do pulpitu).

 

A na co patrzeć w procesach? Sporo tych svchost.exe, reszta w normie. Antywirus nic nie wykrywa, nigdzie nie wchodzę na jakieś strony tylko twitch / jutub.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu gra wymaga znacznie więcej od karty niż procesora (co jest normą w dzisiejszych czasach). Ja przy i7-6700 i rx 580 też tak mam. Karta ciągle chodzi na 100% a i7 na 40-50.

Procesor nie może chodzić na 100% bo już grafice brakło mocy.

Jeśli chodzi o hałas to dwie rzeczy którą zrobią robotę:

- zmniejsz obroty wentylatorów tak aby temperatura nie przekraczała 80 stopni pod maksymalnym obciązeniem (ja testowałem w 3d mark i furmark)

- zrób undervolting (u mnie zeszlo 90mV)

U mnie na rx'ie 580 nitro+ efekty są takie:

było max 78 stopni, 2300 obrotów

jest max 74 stopnie, 1550 obrotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka koparka? Co oni gadają?

 

Przecież tak właśnie ma być. Karta chodzi na 100% znaczy, że jest w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał @Kerri, zrób UV: obniż napięcie na karcie nie zmieniając taktowania, lub idąc dalej, obniż napięcie i podnieś taktowanie :)

Testy, testy, testy....

Edytowane przez mad0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest właśnie kupić kartę od AMD. Niby parę zł taniej niż nvidia, a wydajność ta sama, ale:

- kultura pracy porażka nawet w najdroższych wersjach chłodzenia

- pobór prądu 2x większy, a wątpię że wszyscy z forum siedzą w akademikach i mają w dupie ceny za prąd

- możliwości OC zerowe, wręcz niektórzy muszą "odkręcać" kartę żeby znośnie to chodziło (a u nvidii dwoma suwaczkami zwiększasz sobie wydajność karty o np. 10-15%)

- a weź potem sprzedaj tę kartę, no niestety tak ceny nie trzymają jak karty nvidii, taki GTX970 nadal na allegro chodzi po 500zł a ma on 5 LAT!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na co patrzeć w procesach? Sporo tych svchost.exe, reszta w normie. Antywirus nic nie wykrywa, nigdzie nie wchodzę na jakieś strony tylko twitch / jutub.

 

W 99% przypadków takie koparki po wykryciu jakiegokolwiek taskmgr.exe znikają z procesów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie tutaj problem, uruchamiasz grę i karta chodzi na 100% bo procesor jej nie ogranicza? Ponadto pewnie wszelkie synchronizacje pionowe wyłączone wiec karta generuje maksymalną liczbę klatek i nie zchodzi z taktowaniem. A to że gra jest stara nie przeszkadza żeby chodziła na 100% jak może wygenerować np 200fps, włącz synchronizacje pionową i popraw lekko krzywą bo 60 stopni to niska temperatura i stąd takie wycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pobaw się w lekkie uv, czyli w zakładce GPU zmieniasz na sterowanie reczne napięcie, i dla 3/4 ostatnich wartości które przekraczają 1100mV obniżasz napięcie o 50mV i robisz testy, później próbujesz o kolejne 20mV i testy. Jak się nie wysypie to można jechać do oporu, ale trzeba sprawdzać. I żeby mieć lepszą pewność 3/4 ostatnie stany najlepiej ustawić na taką samą wartość

np masz teraz taktowanie

900, 1100, 1300, 1500

i napiecia

980, 1050, 1100, 1150,

to jak chcesz ten stan dla 900MHz przetestować to ustawiasz na tych 3 wyższych taką samą wartość zegara i napięcia. Jak znajdziesz optymalną wartość (20mV wyższą od tej która ci się wykrzacza) zajmujesz się następnym zostawiając 900MHz w spokoju a przepisujesz 1100 na ostatnie dwa wraz z napięciami.

 

Trochę taka zabawa ale można poprawić kulturę pracy. Możesz dla komfortu używać OverdriveNTool, chyba że wyszło coś nowszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA

Tak to jest właśnie kupić kartę od AMD. Niby parę zł taniej niż nvidia, a wydajność ta sama, ale:

- kultura pracy porażka nawet w najdroższych wersjach chłodzenia

- pobór prądu 2x większy, a wątpię że wszyscy z forum siedzą w akademikach i mają w dupie ceny za prąd

- możliwości OC zerowe, wręcz niektórzy muszą "odkręcać" kartę żeby znośnie to chodziło (a u nvidii dwoma suwaczkami zwiększasz sobie wydajność karty o np. 10-15%)

- a weź potem sprzedaj tę kartę, no niestety tak ceny nie trzymają jak karty nvidii, taki GTX970 nadal na allegro chodzi po 500zł a ma on 5 LAT!

 

Jak ja lubie jak ktos opowiada takie wyssane z palca idotyzmy ...

 

''kultura pracy porażka nawet w najdroższych wersjach chłodzenia''

 

Naprawde ? Slyszales jak pracuje Nitro albo nawet Pulse ? Tak, niektore chlodzenia w kartach AMD sa slabe ale tak samo jest z kartami nvidia- Evga gaming gtx 1060 , ktora teraz lezy u mnie na polce zmusila mnie do wymiany chlodzenia, nie dawalo sie tego sluchac.

 

''pobór prądu 2x większy, a wątpię że wszyscy z forum siedzą w akademikach i mają w dupie ceny za prąd''

 

Na idle , bez uruchomien trybu 3D pobor bedzie taki sam. Podam ci jeszcze jedna sensacyjna wiadomosc, te wszystkie informacje mowiace o gigantycznych poborach vegi czy polarisow podczas grania dotycza zazwyczaj specyficznych sytuacji, zero uv i celowego wyboru.

Podam Ci przyklad . Wymienilem doslownie kilka dni temu gtx 1060 3gb (swietna sztuka, uv na 0.875V i boostuje z diy chlodzeniem do 1911mhz praktycznie caly czas przy otwartej obudowie) na jedna najtanszych Vega 56 (Msi air boost OC).

Podczas grania na MOICH ustawieniach gry (do v-sync 75fps 1080p) gtx 1060 pobieral w Witcher 3 ok. 200W (caly komputer, pobor z gniazdka).

Vega 56 z uv (wciaz nad tym jeszcze pracuje wiec nie sa to ustawienia finalne), na TYCH SAMYCH ustawieniach gry pobiera ....ok 200W. Oczywiscie , vega jest duzo mocniejsza wiec pyka sobie na 50% mocy co nie zmienia faktu ,ze dla takich ustawien wydajnosc energetyczna obu kart jest podobna.

Faktem jest,ze i Polaris i Vega potrafia wciagnac bardzo duzo pradu i trzeba nad tym zapanowac.

 

 

- możliwości OC zerowe, wręcz niektórzy muszą "odkręcać" kartę żeby znośnie to chodziło (a u nvidii dwoma suwaczkami zwiększasz sobie wydajność karty o np. 10-15%)

 

kolejna bzdura, o ile rx 590 jest wykrecony prawie na max i niewiele juz da sie zrobic by ja podkrecic wyzej, 570,580 i Vegi daja spore pole do popisu dla kogos , kto ma ochote sie pobawic. Zazwyczaj zbicie voltazu zrzuca temperatury i generuje wieksze taktowania. Faktem jest , ze nVidia rozwiazala to wygodniej , ich karty sa bardziej dopracowane 'out of box', karty AMD wymagaja troche cierpliwosci i wiedzy, placisz za to mniej. Ja wciaz nie rozumiem dlaczego taka Vega 56 ma na state 7 1.2V podczas gdy chodzi stabilnie i ladnie boostuje na 0.95V, generujac przy tym duzo mniej ciepla i pobierajac kikadziesiat (!) Wat mniej. rx 590 tez da sie ujazmic poprzez UV, moze nie bedzie chodzic szybciej ale bedziej chlodniej, ciszej i bardziej wydajnie energetycznie.

 

 

- a weź potem sprzedaj tę kartę, no niestety tak ceny nie trzymają jak karty nvidii, taki GTX970 nadal na allegro chodzi po 500zł a ma on 5 LAT!

 

Stare iPhone, tez chodza wysoko, odpowiedz sobie sam czy sa tego warte.Ponadto gtx 970 byla dosc udana konstrukcja , za czasow kiedy nVidia oferowala progress wraz z nowymi generacjami. +30% do wydajnosci za +30% do ceny to nie progress a to jest wlasnie cos co nVidia aktualnie oferuje. Gdyby przelozony zaproponowal ci 30% podwyzke ale wymagal bys spedzal w pracy 30% wiecej czasu, nie bylbys zadowolony i pewnie nie czulbys sie lepiej nagradzany...

 

DO OP - to normalne ,ze CPU nie chodzi na 100% bo widocznie karta nie potrzebuje wiecej jego mocy przy tych ustawieniach.

Edytowane przez DarekGLA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja lubie jak ktos opowiada takie wyssane z palca idotyzmy ...

 

''kultura pracy porażka nawet w najdroższych wersjach chłodzenia''

 

Naprawde ? Slyszales jak pracuje Nitro albo nawet Pulse ? Tak, niektore chlodzenia w kartach AMD sa slabe ale tak samo jest z kartami nvidia- Evga gaming gtx 1060 , ktora teraz lezy u mnie na polce zmusila mnie do wymiany chlodzenia, nie dawalo sie tego sluchac.

 

''pobór prądu 2x większy, a wątpię że wszyscy z forum siedzą w akademikach i mają w dupie ceny za prąd''

 

Na idle , bez uruchomien trybu 3D pobor bedzie taki sam. Podam ci jeszcze jedna sensacyjna wiadomosc, te wszystkie informacje mowiace o gigantycznych poborach vegi czy polarisow podczas grania dotycza zazwyczaj specyficznych sytuacji, zero uv i celowego wyboru.

Podam Ci przyklad . Wymienilem doslownie kilka dni temu gtx 1060 3gb (swietna sztuka, uv na 0.875V i boostuje z diy chlodzeniem do 1911mhz praktycznie caly czas przy otwartej obudowie) na jedna najtanszych Vega 56 (Msi air boost OC).

Podczas grania na MOICH ustawieniach gry (do v-sync 75fps 1080p) gtx 1060 pobieral w Witcher 3 ok. 200W (caly komputer, pobor z gniazdka).

Vega 56 z uv (wciaz nad tym jeszcze pracuje wiec nie sa to ustawienia finalne), na TYCH SAMYCH ustawieniach gry pobiera ....ok 200W. Oczywiscie , vega jest duzo mocniejsza wiec pyka sobie na 50% mocy co nie zmienia faktu ,ze dla takich ustawien wydajnosc energetyczna obu kart jest podobna.

Faktem jest,ze i Polaris i Vega potrafia wciagnac bardzo duzo pradu i trzeba nad tym zapanowac.

 

 

- możliwości OC zerowe, wręcz niektórzy muszą "odkręcać" kartę żeby znośnie to chodziło (a u nvidii dwoma suwaczkami zwiększasz sobie wydajność karty o np. 10-15%)

 

kolejna bzdura, o ile rx 590 jest wykrecony prawie na max i niewiele juz da sie zrobic by ja podkrecic wyzej, 570,580 i Vegi daja spore pole do popisu dla kogos , kto ma ochote sie pobawic. Zazwyczaj zbicie voltazu zrzuca temperatury i generuje wieksze taktowania. Faktem jest , ze nVidia rozwiazala to wygodniej , ich karty sa bardziej dopracowane 'out of box', karty AMD wymagaja troche cierpliwosci i wiedzy, placisz za to mniej. Ja wciaz nie rozumiem dlaczego taka Vega 56 ma na state 7 1.2V podczas gdy chodzi stabilnie i ladnie boostuje na 0.95V, generujac przy tym duzo mniej ciepla i pobierajac kikadziesiat (!) Wat mniej. rx 590 tez da sie ujazmic poprzez UV, moze nie bedzie chodzic szybciej ale bedziej chlodniej, ciszej i bardziej wydajnie energetycznie.

 

 

- a weź potem sprzedaj tę kartę, no niestety tak ceny nie trzymają jak karty nvidii, taki GTX970 nadal na allegro chodzi po 500zł a ma on 5 LAT!

 

Stare iPhone, tez chodza wysoko, odpowiedz sobie sam czy sa tego warte.Ponadto gtx 970 byla dosc udana konstrukcja , za czasow kiedy nVidia oferowala progress wraz z nowymi generacjami. +30% do wydajnosci za +30% do ceny to nie progress a to jest wlasnie cos co nVidia aktualnie oferuje. Gdyby przelozony zaproponowal ci 30% podwyzke ale wymagal bys spedzal w pracy 30% wiecej czasu, nie bylbys zadowolony i pewnie nie czulbys sie lepiej nagradzany...

 

DO OP - to normalne ,ze CPU nie chodzi na 100% bo widocznie karta nie potrzebuje wiecej jego mocy przy tych ustawieniach.

 

No tak, magiczny undervolting wszystko naprawia... Po pierwsze nie każdy chce się bawić w takie coś, większość użytkowników niczego nie podkręca/odkręca, tylko ma działać od ręki. Po drugie to że u Ciebie UV taką robotę zrobił to nie znaczy, że u każdego będzie to samo.

Nie chciałem też pisać, że karty od AMD do niczego się nie nadają, ale po prostu to że są tańsze niestety wiąże się z pewnymi poważnymi minusami. Też jakiś czas śmigałem tylko na amd, ale jedna, druga, trzecia karta gdzie max szło wrzucić 40mhz więcej na rdzeniu, a nawet bez tego mogłem sobie jajecznice na karcie smażyć, wycie karty, pobór prądu... Dałem se spokój i z gtxów jestem o wiele bardziej zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA

No tak, magiczny undervolting wszystko naprawia... Po pierwsze nie każdy chce się bawić w takie coś, większość użytkowników niczego nie podkręca/odkręca, tylko ma działać od ręki. Po drugie to że u Ciebie UV taką robotę zrobił to nie znaczy, że u każdego będzie to samo.

Nie chciałem też pisać, że karty od AMD do niczego się nie nadają, ale po prostu to że są tańsze niestety wiąże się z pewnymi poważnymi minusami. Też jakiś czas śmigałem tylko na amd, ale jedna, druga, trzecia karta gdzie max szło wrzucić 40mhz więcej na rdzeniu, a nawet bez tego mogłem sobie jajecznice na karcie smażyć, wycie karty, pobór prądu... Dałem se spokój i z gtxów jestem o wiele bardziej zadowolony.

 

 

Ja cie absolutnie rozumiem, ze nie chciales sie bawic i placac za nowy produkt, zyczysz sobie by dzialal najlepiej jak potrafi bez twojej ingerencji. AMD daje ciala, wydaje sie,ze mogli bardziej dopracowac produkty zamiast zostawiac to uzytkownikom....albo i nie mogli, nie znamy warunkow w jakich inzynierowie pracuja. Moze jest taki nacisk na szybkie wyplucie towaru na rynek (a to mozliwe bo AMD ostatnio probuje gonic nVidie a nie odwrotnie) albo roznice w jakosci chipow sa tak wielkie ,ze fizycznie nie ma takiej mozliwosci i trzeba specyfikacje bezpiecznie usredniac by nie dopuscic do tysiecy zwrotow z powodu niestabilnosci.

 

Kupowalem zawsze karty , ktore byly dobrze wycenione, mialem cakiem sporo Radeonow jak i Geforcow, nie jestem zadnym AMD fanboyem ale z powodow moralnych nie jestem w stanie nVidii dalej wspierac, uwazam ,ze dzialaja bardzo nieetycznie i nie zasluguja na moje pieniadze. AMD to tez korpo ktore liczy przede wszystkim pieniadze ale udalo im sie przetrwac przez te wszystkie lata bez podtapiania konkurencji i pomimo paru wpadek i mniejszego budzetu R&D wydac pare rewolucyjnych produktow bez zmuszania swoich klientow do sprzedazy nerek.

 

Wiesz, to troche tak jak z iOS i Android. iOS jest obiektywnie bardziej dopracowanym systemem niz Android (z wielu powodow) ale placisz za to jak za zboze i odbierasz sobie wiele mozliwosci wzglednie otwartego systemu . Jest duzo ludzi sklonnych za to zaplacic ale nie ja.

 

BTW, KAZDA vega ma mozliwosc ogromnego zbicia woltazu, moja karta nie jest zadnym selektem, jest nawet moglbym powiedziec bardzo slaba w porownaniu do niektorych PULSE z pamieciami Samsunga (mam Hynix).

Edytowane przez DarekGLA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, co moze byc jak karta chodzi w 100% uzycia a procek w tym samym momencie ma 30% ? Dotyczy to gier. Niestety, strasznie karta hałasuje a właściwie jej wentylatory (karta nie piszczy). Temperatura 60 stopni. Wersja FatBoy OC. CPU procek i RAM wynosi 30% w tym samym momencie co karta 100%.

Procek: Ryzen 5 2600

Zasilacz: Silentium PC 750W.

 

WB1fGEq.png

Pokaż screen z GPU-z z widocznym podanym parametrem interfejsu PCI-Express, czy pracuje prawidłowo na x16, sprawdzisz to w jego wbudowanym teście, kliknij na znak "?" obok parametru pcie i uruchom test, zrób screen i go udostępnij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż screen z GPU-z z widocznym podanym parametrem interfejsu PCI-Express, czy pracuje prawidłowo na x16, sprawdzisz to w jego wbudowanym teście, kliknij na znak "?" obok parametru pcie i uruchom test, zrób screen i go udostępnij.

Tak wygląda jak klikam test:

jspJxS8.png

A tu wynik uśredniony:

9TZPTOZ.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie chciałbyś mieć użycie proca? W większości gier będziesz miał wykorzystanie CPU między 15-40% Assasyny sporadycznie dobiją do około 70%. To 12 wątków jest jakby nie patrzeć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...