Skocz do zawartości
ppawel26

Ryzen 2600x problem z pamięciami ram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mój zestaw to:

Ryzen 2600x

Gigabyte b450 aorus Elite

Hyperx predator 2x8gb 3200mhz

Rtx 2070

 

Problem polega na tym że pamięci nie chcą działać na częstotliwościach większych niż 2133mhz, powyżej tego taktowania komputer uruchamia się normalnie i wszystko działa tylko praktycznie w każdej grze są crashe do pulpitu bez żadnych błędów. Próbowałem zmieniać timingi, napięcie od 1.35 do 1.50, wyjąć jedna kość ramu, reinstal systemu i gier lecz problem cały czas występuje. Jest jakiś sposób żeby rozwiązać ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje zmienic pamieci, Aegis dobre i dzialaja z Ryzenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowałeś czymś same pamięci/procesor (...)???

 

... memtest, prime95???

 

Piszesz że tylko gry powodują problemy, może niekoniecznie winne są pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak testowałem w aida64 oraz prime95 na 3200mhz przez godzinę i nie wawalało żadnych błędów

Edytowane przez ppawel26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak testowałem w aida64 oraz prime95 na 3200mhz przez godzinę i nie wawalało żadnych błędów

 

to weź pod lupę grafikę... <hmmm>

furmark?

 

+prime - 1h to mało ... i warto używać wszystkich trzech trybów pracy...

Edytowane przez mekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę do domu to przetestuję furmarka i jeszcze raz pamięci, tym razem dłużej niż godzinę

Edytowane przez ppawel26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem Ryzena to jedynie gdzie się dobrze kręciły to były pamięci na B-Die, reszta robiła crashe ale tak jak wyżej to sprawdź grafę bo równie dobrze może płatać figle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mój zestaw to:

Ryzen 2600x

Gigabyte b450 aorus Elite

Hyperx predator 2x8gb 3200mhz

Rtx 2070

 

Problem polega na tym że pamięci nie chcą działać na częstotliwościach większych niż 2133mhz, powyżej tego taktowania komputer uruchamia się normalnie i wszystko działa tylko praktycznie w każdej grze są crashe do pulpitu bez żadnych błędów. Próbowałem zmieniać timingi, napięcie od 1.35 do 1.50, wyjąć jedna kość ramu, reinstal systemu i gier lecz problem cały czas występuje. Jest jakiś sposób żeby rozwiązać ten problem?

 

Sprawdź dobrze grafikę, a oprócz tego przedostatni BIOS/UEFI/AGESA. Z ustawień w AGESa zmieniłbym Vsoc na stałe 1.1V. Przy takim napięciu mogłem nawet na A320 kręcić pamięci 2133 na 3000CL15 bez problemu.

Edytowane przez pwil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne akurat predatory hyperx dobrze działają z ryzenami są na liscie kompatybilnych ramów.

Z drugiej strony Gigabyte i jego płyty mają jakieś problemy z oc ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne akurat predatory hyperx dobrze działają z ryzenami są na liscie kompatybilnych ramów.

Z drugiej strony Gigabyte i jego płyty mają jakieś problemy z oc ramu.

 

U mnie na Gigabyte na jakimśtam kolejnym AGESA napięcie Vsoc lata od ~0.8V do ponad 1V, a efekty kręcenia różne. Na ASROCKu za 189pln wymusiłem 1.1V i od tego momentu mogłem kręcić pamięci swobodnie.

 

W końcu kupiłem sobie ASROCKa AB450M-PRO4, ale nie mam kiedy zamontować.

Edytowane przez pwil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie zmienić ten vsoc szukam wszędzie i nie mogę znaleźć takiej opcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek, masz RAM w dobrych slotach, 2 i 4 licząc od CPU? Ten RAM powinien działać bez zająknięcia na płytach AM4.

Jak chcesz podwyższyć SOC, to znajdź napięcie z nazwą w tle SOC, maximum dla tego napięcia 1,2v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłem, mam w slotach 1 i 3 myślałem że to nie ma znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamień na 2 i 4 w takim razie, bo to ma podstawowe znacznie.

Zmienilem, vsoc ustawione na 1.1 v, taktowanie ramu 2933mhz, odpaliłem bf5 i po kilku minutach wywaliło do pulpitu. Wcześniej używałem Intela i wszystko działało, a teraz postanowiłem kupić AMD i takie cyrki się dzieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamień moduły jak pisałem i spróbuj samego XMP.

Możesz też spróbować zresetować BIOS zworką i jeszcze raz spróbować włączyć XMP, to czasem pomaga.

 

XMP składa się taktowania, napiecia dram voltage, SOC sobie wyznacza płyta sama, timingi główne i subtimingi. To co wklepałeś to prawdopodobnie za mało.

Jak dalej będzie problem to ustaw tak:

Timingi główne:

1.16.18.18.18.36

dram voltage 1,4v

SOC 1,1v

I na ten moment tyle, zapisz to jako profil OC.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na profilach xmp wywaliło blue screena, ustawiłem tak jak napisałeś i w grach nadal wywala do pulpitu, furmarkiem testowałem kartę i 0 problemów, temperatura to max 68 stopni. No nic narazie ustawię 2133mhz i chyba sprzedam procesor razem z płytą i kupię Intela.

Edytowane przez ppawel26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie poddawałbym się tak szykbo...

Spróbuj zobaczyć, czy nie będzie poprawy jak zmienisz procODT, na 60ohm, ew.53ohm. Możesz sprawdzić w programie Ryzen timing checker ile aktualnie wynosi.

Jak również podnieść jeszcze SOC na 1,15v.

Te pamięci śmigają praktycznie każdemu, możesz spróbować też na ustawieniach auto RAMu puścić na nich Dang Wang Memtest na około 200%, może któryś moduł jest walnięty- apropos, sprawdź każdy moduł pojedynczo w 2 slocie z XMP, może któryś nie daje rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas tego testu przy 15% komp się zawiesił i musiałem go zrestartować, po tym ustawiłem procodt na 60ohm, command rate na 2t i napięcie 1.45v i pograłem w bf v i po raz pierwszy udało mi się zagrać cała mapę bez crashu, tylko co jakiś czas były takie krótkie lagi do 0 FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź stabilność programem o którym pisałem wyżej.

Przetestowałem 0 błędów, gry już nie wywalają tylko tak jak wyżej pisałem pojawiają się takie dziwne lagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe w takim razie ze procesor najprawdopodobniej potrzebowal wyzszego procODT. Sprobuj tez wrocic do command rate 1, bo 2 to nizsza wydajnosc, a niewydaje mi sie aby ten zestaw tego potrzebowal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem podczas gry w the evil within 2 niestety ale były lagi i za którymś razem wywaliło grę, no nic jak wrócę do domu to jeszcze przetestuję pojedyńcze kości, ale wątpię żeby to coś dało bo już wcześniej pierwsze co to tak sprawdzałem i dalej crashowało. Ustawię jeszcze inne napięcie zmienię command rate i procodt, jak dalej będą problemy to sprzedaję płytę razem z procesorem.

Edytowane przez ppawel26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...