Skocz do zawartości
radeon6002

Problem z Ramem pod R7 1700 i Gigabyte B450 Aorus Elite (F4-3000C16D-16GISB)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jednak zakupiłem platformę z Ryzenem, pierwotnie jako płytę wybrałem MSI B450A Pro outletową z xkomu, ale oddałem ją bo wydawała się uszkodzona. Jak się później okazało martwa zupełnie okazała się jedna kostka ramu BLS2K8G4D30BESBK. Efektem zawirowania z ramem (myślałem że na bank padła płyta bo z outletu a ram jak i procek były fabrycznie nowe) zakupiłem płytkę B450 Aorus Elite oraz polecane ramy Ageis F4-3000C16D-16GISB. Dalej mam następujący problem, ramy włożone w slot 2 i 4. Wykrywa dual, wykrywa profil XMP 3000MHz. Problem pojawia się podczas gry. Jeśli ustawie ramy na 3000MHz to po jakimś czasie gry (kilkanaście minut) następuję wyjście do pulpitu bez żadnego błędu. Gdy skręce mnożnik pamięci na odpowiadające np 2866 lub 2933 zdaje się że jest wszystko ok (chociaż czasem windows raz jakiegoś BSOD wyrzucił). Powoli mi ręce zaczynają opadać co do tej platformy. Oczywiście wcześniej z jedną "starą" kostką ballistix wszystko działa, z pojedyńczą Ageisa też więc problem jest cały czas w ustawieniu RAM w dualu. Próbowałem nawet pchnąć je na 3200 ale nie bootuje (chyba że trzeba by podnieść napięcie i poluźnić timingi). Bios F30, sterowniki chyba najnowsze. Drugie pytanie czy paczka sterowników do chipsetu zawsze chce instalować sterowniki do grafiki RX? Bo albo Gigabyte coś słabo wrzucił na swoje serwery albo po prostu może na AMD tak jest (w archiwum jest plik ccc_install, i drugi katalog niby z numerem odpowiadającym sterownikowi chipsetu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki chipsetu pobieraj ze strony AMD, a nie producenta płyty.

Sprawdź RAM programem dawn wang memtest, na około 200% przejscia.

CPU-Z widzi 16GB RAM?

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny ryzen na zestawie, który musi działać - a nie działa. WTF. A swoją drogą outlety to shit i badziewie. Jak masz dużo czasu i lubisz ryzyko to możesz się bawić. Niby piszą że testowane a zapewne nic nie testują.

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bios z nową AGESĄ to był koszmar, fatalne osiągi i niestabilność zestawu, powrót do starego i dopracowanego biosu rozwiązał wszystkie problemy.

A sterowniki do tego biosu potrzebujesz najnowsze 18.50, i takie też masz na stronie wsparcia dla płyty, na stronie AMD masz tylko stare stery 18.10.

Ramu nie podkręcaj bo nie ma żadnej absolutnie gwarancji że jakieś kości dadzą się przetaktować powyżej specyfikacji, można próbować ale to często kończy się fiaskiem całkowity, ewentualnie częściowym bo system wstaje ale wywala się co jakiś czas.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą płyty i te ramy i zero problemu z profilem xmp. kilka dni temu złożyłem identyczny zestaw jak Ty masz proc mobo ram i również bez problemu. Powyżej 3000 wali błędami na obu zestawach, większe napięcie nic nie daje

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co w pierwszej kolejności wrócić do biosu F5 (da się zrobić downgrade bez problemu?) i wgrać sterowniki chipsetu ze strony AMD? I tak pewnie zrobie reinstall windowsa żeby było tak jak ma być. Wkurza mnie to trochę bo miałem nadzieje że będzie dzialać ootb a tutaj jakieś dziwne problemy, a wahałem się nad Intelem. Przez te problemy, to mam ochotę wszystko w cholerę zwrócić i zostać na starym sprzęcie bo cała radość z przesiadki poszła się walić bo od samego początku problemy ;/ Jest jakiś odpowienik DDU dla sterów chipsetu?

Ramów nie chce podręcać po prostu próbuje po kolei wszystkiego co mogę zmienić żeby to działało. Chciałbym żeby to latało na profilu XMP bez problemów i tyle.

 

CPU Z i płyta widzi 16GB RAM, w dualu, prędkość taka jak ustawiona w biosie.

Edytowane przez radeon6002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy problemem właśnie też nie jest BIOS płyty, sam fakt że masz płytę od Gigabyte, jak tak przejrzałem ostatnio wątki na temat Ryzena+ RAM, to niestety Gigabyte tu króluje... możliwe że gdybyś wymienił płytę na MSI, to by nie było problemu, polecam ich płyty i ogólnie najlepiej sobie one radzą z RAMem w tym segmencie cenowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie chciałem MSI i miałem no ale oddałem bo myślałem że jest jebnięta a okazał się RAM... więc wziąłem to co mieli w sklepie na stanie. Z tego co czytałem to ludzie Gigabytom zarzucali głównie ciepłą sekcję zasilania a nic o problemach z RAMem nie wyczytałem...bo w sumie nie przyszło mi szukać nic na ten temat. Mogłem zamiast niego wziąć MSI b450 gaming ale to już po fakcie. Mógłbym niby znowu w xkomie oddać to płytę ale aż głupio mi kolejny raz zwracać ;/ spróbuje downgrade biosu zrobić. Może trzeba było zamiast ageisów wziąc hyperX które wg specyfikacji działają bez problemów ...

Edytowane przez radeon6002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Downgrade raczej nie wyjdzie a ten model niestety nie ma Dual biosa, swoją drogą myślałem że Giguś wali ten ficzer do wszystkich konstrukcji, okazuje się że nie.

Zrób formata, daj stery ze strony Gigusia, te 18.50, ustaw pamiątki na 2933 i zapomnij o ich podkręcaniu bo na to raczej nie ma szans, i powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co w pierwszej kolejności wrócić do biosu F5 (da się zrobić downgrade bez problemu?) i wgrać sterowniki chipsetu ze strony AMD? I tak pewnie zrobie reinstall windowsa żeby było tak jak ma być. Wkurza mnie to trochę bo miałem nadzieje że będzie dzialać ootb a tutaj jakieś dziwne problemy, a wahałem się nad Intelem. Przez te problemy, to mam ochotę wszystko w cholerę zwrócić i zostać na starym sprzęcie bo cała radość z przesiadki poszła się walić bo od samego początku problemy ;/ Jest jakiś odpowienik DDU dla sterów chipsetu?

Ramów nie chce podręcać po prostu próbuje po kolei wszystkiego co mogę zmienić żeby to działało. Chciałbym żeby to latało na profilu XMP bez problemów i tyle.

 

CPU Z i płyta widzi 16GB RAM, w dualu, prędkość taka jak ustawiona w biosie.

Jesli chcesz miec problem zminimalizowany to trzeba wsadzic Ryzena 2600, ktory w grach jest tak samo wydajny jak Ryzen 1700 oraz kosztuje podobnie i ma lepszy kontroler pamieci wiec problem z ramami jest sporo mniejszy. W czasach gdzie masz ryzen 2600 w podobnej cenie model 1700 traci racje bytu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xa8tS9v4CdA

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad nim ale 8 rdzeniuff mnie przekonało. Coraz bardziej się przekonuje że trzeba było wziąć to i5 9400 albo zostać na poczciwym i5 2500k i xboxie one X :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę nie na temat. Wybacz. Ten kastrat 9400 stanowi ciekawą alternatywę dla ryzenow. Co mnie boli w AMD to walka o to by żył i działał. Prosty Intel składasz i żyje a tu często jakieś ale jest. Ciągnie mnie do AMD bo sporo na obróbce filmów siedzę ale te kłopoty z pamieciami płytami a to mnie po prostu przeraża. Co to ryśka 2600 też nie jest kolorow. Kolega wyżej - w innym poście - też walczy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem te posty. No gdyby ten 9400 miał HT to nawet bym się nie zastanawiał. A nie ma, a wiem na pewno, że kupno czegoś na podstawkę pod 9400 w przyszłości będzie bez sensu bo intele używane trzymają cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby 8400 czy tym bardziej 9400 miał HT to chyba by nikt ryzenów nie kupił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie udało mi się sflashować bios F5, ustawię profil XMP i będę robić reinstall windowsa i zainstaluje sterowniki po kolei bez neta. Zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ręcznie na 2933, 16-18-18-38-440 @1.45v

Zostaw ten profil xmp w spokoju.

Ściągnij memtest @usb i testuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co (po flashu biosu f5 i ponownym czyszczeniu go i reinstallu windows) działa na profilu xmp. Nie miałem czasu przepuścić wczoraj tych testów ale zostawiłem go na 1.5h w wieśku w obciążającym miejscu i zagrałem jeden podbój w bf1 i się nic nie wyłączyło.... Jeśli dalej coś się będzie krzaczyć to ustawię @Olson wg twojej sugestii. Z tego co zauważyłem to między F5 a F30 jest też różnica w krzywej ustawienia wentylatora CPU. Na biosie F5 jest głośniej ale znacznie chłodniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli skopany bios oraz niepodatne na oc pamięci, dobrze że udało się wrócić do starego. Wniosek z tego taki że dopóki ktoś nie wsadzi w płytę Ryzena 3000 to warto się od biosów z tą Agesą trzymać jak najdalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej kwestia nie Agesy, a samego Gigabyte, skopali BIOS i tyle, czasem zdarza się, że producent wyda któryś BIOS, który działa słabiej...

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem że miałem również duże problemy z nowymi biosami, a mam Asusa. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy, nie miał czasu potestowac bo w delegacji jestem i dopiero w poświąteczny weekend protestuje bardziej ale myślę że skoro wytrzymało trochę Wieśka i trochę BF bez crashu do pultipu to mam nadzieję że będzie OK. Generalnie minus tego Gigabyte to konieczność kręcenia proca przez pstate. Jak się podkręci go na sztywno to nie zbija zegarów. Jak pamięci będą działać na 3000 stabilnie jak niby teraz działają to nawet nie mam najmniejszego zamiaru aby coś tam więcej podkręcać bo nie mam takiej potrzeby. Teraz zostało tylko czekać na zwrot kasy za cruciale z Ole Ole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Gigabyte AORUS B450 Elite to faktycznie niezbyt udany mobas, podobnie zresztą jak Asus Prime B450-Plus, może nowe biosy coś tu pomogą, ale chyba lepiej wybierać inne modele płyt, pod względem biosów i współpracy z ram całkiem ok jest Gigabyte DS3H, albo MSI B450M Bazooka, MSI B450 Gaming Plus lub MSI B450A-Pro

 

https://www.youtube.com/watch?v=pttq_FIm6zQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem MSI B450 A PRO. Ale jak pisałem oddałem bo myślałem że jest padnięta a finalnie okazało się że martwa była jedna kość pamięci Crucial, o czym dowiedziałem się już jak kupiłem Gigabyte. Ten Gigus nie ma złych opinii poza temperaturami i jak widać kiepskim nowym BIOS-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...