Skocz do zawartości
DjXbeat

Problem z ramem na Ryzenie 7 1700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Parę dni temu złożyłem platformę z R7 1700 + Gigabyte B450M DS3H + G.Skill Aegis 2x8 3000 cl16. Wszystko działało wzorowo - płyta be problemu wczytała profil xmp, pamięć hulała na domyślnych parametrach i nawet działał stabilnie na 3200Mhz z lekko podbitym napięciem i bez zmiany timingów. Z racji wysokich timingów domyślnych 16-18-18-38 postanowiłem zainwestować w pamięć specjalnie przygotowaną pod Ryzeny i zakupiłem G.Skill Flare X 2x8 3200 cl 14-14-14-34 i tutaj pojawia się problem.

Po wybraniu profilu xmp płyta bootuje parę razy i wstaje z taktowaniem 2400Mhz. Wyłączenie XMP i ustawienie ręczne również powoduje kilkukrotny restart po czym płyta wstaje z 2400Mhz. Nawet jak ustawię 2500Mhz to są problemy i znowu po restarcie 2400Mhz. Póbowałem również z timingami i efekt ten sam, wystarczy, że jedną wartość zmienię na niższą i po restarcie przywrócone ustawienia. Płyta z tymi pamięciami nie chce wstać powyżej 2400Mhz.

Idąc dalej, próbowałem sprawdzić inne sloty i efekt ten sam. Kombinowałem z włożeniem pojedynczej kości to w takiej sytuacji płyta w ogóle nie wstaje gdzie na Aegisach na 1 kości wstaje bez problemu :hmm:

Chciałem sobie podnieść wydajność a tutaj takie problemy :mad2:

Macie może jakieś sugestię co mogę jeszcze sprawdzić :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność raczej by jakoś zauważalnie nie wzrosła, także narobiłeś sobie kosztów i problemów na darmo. ;)

 

Wiem z doświadczenia z Ryzenem że jak coś nie działa to z reguły żadne zaklęcia nie pomagają, jak próbowałeś słynny kalkulator timingów (przereklamowany moim zdaniem) i nic to nie dało to pozostanie zwrócić kości i wrócić do tego co działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie wstaje w ogóle na 1 module ? Sprawdzałeś obydwa moduły? RAM sprawdzasz w 2 banku pamięci licząc od CPU. Docelowo RAM ma być w 2 i 4 slocie licząc od CPU, jest to bardzo istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem pojedyncze moduły Flare X i bez względu na to w który slot włożę płyta w ogóle nie wstaje tzn wszystko się odpala ale czarny ekran i nie załącza się led na Boxie od R7 1700.

Dla pewności sprawdziłem Aegisy i na jednym module bez problemu system wstaje :hmm:

Pamięci mam włożone w 2 i 4 slot licząc od CPU

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT

Problem chyba został rozwiązany.

1 pojedynczy moduł w ogóle się nie uruchamia bez względu na użyty slot a 2 moduł pracuje bez problemu w każdym slocie z XMP 3200 cl14.

Czyżby jeden moduł był walnięty? Trochę to dziwne bo jak włożę obydwa moduły to system wstaje, wykrywa 16GB tylko 2400 a jak zostawię ten jeden "walnięty" to płyta w ogóle nie wstaje :hmm: :hmm: :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie sprawdziłeś obu modułów od razu a tylko jeden? :E

A zapuszczałeś memtesta na tym 2400 Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie sprawdziłeś obu modułów od razu a tylko jeden? :E

Musiałem się zamotać przy zmianie modułów bo 2 telefony ciągle mi tu dzwonią i raz jeden i raz drugi odbieram przez co pewnie 2 krotnie sprawdziłem ten sam moduł i byłem przekonany, że pojedynczo żaden nie działa :E

 

A zapuszczałeś memtesta na tym 2400 Mhz?

Nie puszczałem bo to jest bez sensu. Jeżeli jeden moduł działa prawidłowo i bez problemu wczytuje profil XMP 3200 cl14 w każdym z 4 slotów pamięci a na drugim module płyta główna w ogóle nie wstaje na każdym z 4 slotów to już wiadomo co jest winne.

Aegisy działają bez problemu, zarówno 1 jak i 2 moduł.

 

Bawić się w reklamację czy zwrot

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje mi zwrot.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT

Problem chyba został rozwiązany.

1 pojedynczy moduł w ogóle się nie uruchamia bez względu na użyty slot a 2 moduł pracuje bez problemu w każdym slocie z XMP 3200 cl14.

Czyżby jeden moduł był walnięty? Trochę to dziwne bo jak włożę obydwa moduły to system wstaje, wykrywa 16GB tylko 2400 a jak zostawię ten jeden "walnięty" to płyta w ogóle nie wstaje :hmm: :hmm: :hmm:

Z twojego opisu wynika, że niestety 1 moduł jest do reklamacji... :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej - 1 moduł w ogóle nie wstaje w żadnym slocie a 2 bez problemu działa w każdym.

Dziwne jest to, że jak obydwa moduły włożę razem to zestaw wstaje ale tylko na 2400 cl16 :E

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej - 1 moduł w ogóle nie wstaje w żadnym slocie a 2 bez problemu działa w każdym.

Dziwne jest to, że jak obydwa moduły włożę razem to zestaw wstaje ale tylko na 2400 cl16 :E

Tak się czasem zdarza, dokładnie w ten sposób, bywa nawet tak, że do tego dochodzi objaw w stylu 8gb RAMu, zamiast 16gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko porównałem działanie pamięci ale w trybie Single Channel :E

1. Aegis 3000Mhz 16-18-18-38 1T

2. Aegis 3200Mhz 16-18-18-38 1T

3. Flare 3200Mhz 14-14-14-34 1T

 

Odczyt

1. 22100 MB/s (100%)

2. 24172 MB/s (109%)

3. 24831 MB/s (112%)

 

Zapis

1. 20469 MB/s (100%)

2. 23489 MB/s (114%)

3. 23716 MB/s (116%)

 

Kopiowanie

1. 18535 MB/s (100%)

2. 21516 MB/s (116%)

3. 22694 MB/s (122%)

 

Czas dostępu

1. 79.4 ns (100%)

2. 79.1 ns (100.3%)

3. 72.5ns (110%)

 

379zł vs 879zł :E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że na Flarexach, które na samungach, możesz je podkręcić na 3466/3600mhz (zależy oczywiście na ile płyta i procesor pozwoli, a na innych kościach jest to raczej nieosiągalne...), możesz poprawić wyniki zmieniając timingi na coś takiego:

 

główne 1.14.14.14.14.22

tRC 40

tRFC 300

tRRDS 4

tRRDL 8

tFAW 34

tRDRDSCL 2

tWRWRSCL 2

geardown mode disable

bank group swap disable

To powinno dać znaczny wzrost wydajności.

A to i tak nie są jakieś ciasne timingi, z większym napięciem można często zejść z głównymi timingami na coś ala 1.12.13.13.13 coś

Teoretyczne zapis/ odczyt maksymalny dla 3200mhz w single channel to 25600MB/s

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem coś Ty myślał :E

Podstawowe ustawienia opóźnień z XMP nawet przy kostkach B-Die to jeden wielki syf, najprostszy przykład tRFC 700 przy 3600 MHz, gdzie spokojnie da się ugrać 320-340 przy 4000/4133 MHz. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

główne 1.14.14.14.14.22

tRC 40

tRFC 300

tRRDS 4

tRRDL 8

tFAW 34

tRDRDSCL 2

tWRWRSCL 2

geardown mode disable

bank group swap disable

To powinno dać znaczny wzrost wydajności.

Przy takich parametrach ram w ogóle nie wstał. Oczywiście 3200mhz 1.35v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj bez ruszania

geardown mode

bank group swap

te opcje mają duży wpływ na stabilność.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest prawie 100% pewności że jeden moduł siadł, ale mogłeś puścić tego memtesta na 2400 dla świętego spokoju bo szkoda czasu wbijać ręcznie timingi w trupa./ :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest prawie 100% pewności że jeden moduł siadł, ale mogłeś puścić tego memtesta na 2400 dla świętego spokoju bo szkoda czasu wbijać ręcznie timingi w trupa./ :E

Ja bawiłem się jednym, sprawnym modułem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa, no to trochę sztuka dla sztuki. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć jednak zareklamowałem z opcją wymiany na nową. Odpuściłem sobie 15dniowy zwrot, nie chciałem by ktoś inny dostał nie sprawne pamięci a że mam 2 komplet Aegis to sobie poczekam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zawsze można napisać przyczynę zwrotu - uszkodzona 1 kość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reklamacja uwzględniona i zestaw wymieniony na nowy. Tym razem wszystko działa bez problemu ;)

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200cl14-14-14 działa ? To teraz pchaj je w górę. Optymalizuj pozostałe timingi. Inaczej wymiana będzie sztuką dla sztuki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...