Skocz do zawartości
wakus456

Nagły spadek FPS w grach z dnia na dzień

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od kilku dni mam spory problem ze swoim laptopem w grach, gdyż wszędzie nagle spadły fpsy (jak dobrze pamiętam tydzień temu w czwartek, a w środę wszystko było dobrze). Przykładowo w CS:GO z 130-150 fpsów zrobiło się nagle zaledwie 80 i ciągle miewam spadki do 40. Przeglądałem wiele stron, w tym tematy na tym forum i nic nie pomogło. Robiłem formata, czyściłem lapka, zmieniałem opcje uruchamiania, ustawiałem windows 10 pod gry, zmieniałem ustawienia nvidii na największą wydajność i nic, nawet kilka fpsów nie drgnęło. A podkreślam, gram na najniższych ustawieniach, przy czym wcześniej nie było dyskomfortów przy grze na średnich. Prosiłbym o jakieś rady, które rzeczywiście mogłyby pomóc.

Mój sprzęt:

Laptop MSI GE70 2PE Apache Pro

Procesor: intel core i5-4210H

Pamięć RAM: 8GB

Karta graficzna: nvidia GTX860M

 

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt jeden sprawdziłbym temp. z jakimi pracuje komputer i czy nie zbija taktowań z tego powodu.

Jeśli to nie to trzeba szukać dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście temperatury procesora są dosyć wysokie. Gdy kompletnie nic nie robię to sięgają 70-75°C, a przy sporym obciążeniu nawet do 90°C. Jednak co z tym faktem zrobić? Da się jakoś przywrócić laptop do "normalnego" stanu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli procek się gotuje i zbija zegary stąd spadek fps. Ewidentnie trzeba ogarnąć chłodzenie bo 70-75 stopni w spoczynku to kosmos jakiś.

 

Ja bym zdjął obudowę i taką listę przeleciał..

-sprawdzić czy aktywne elementy chłodzenia pracują (wiatraczki)

-sprawdzić czy chłodzenie nie ma uszkodzenia jakiegoś (pęknięty ciepłowód)

-czy elementy chłodzenia dobrze dociśnięte są do procesora (czy nic się nie poluzowało)

-demontaż chłodzenia, czyszczenie i wymiana pasty termo przewodzącej

Złożył i sprawdził czy jest lepiej.

 

Jeśli nie ma się dwóch lewych rąk to nie ma w tym nic trudnego.

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście grasz na kablu zasilającym?

 

Jeżeli wszystko stało się z dnia na dzień, to sprawdź na innym zasilaczu/ładowarce. Znajomy miał podobny problem i okazał się wadliwy zasilacz, który "dawał" za mało podczas obciążenia. Może to to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz mam oryginalny, trzyma już chyba z rok, ale żadnych zarzutów nie miałem. Jedynie co mnie zaniepokoiło to właśnie taka sama ilość fpsów z zasilaczem jak i bez niego, gdzie u wszystkich znajomych zazwyczaj jest tak, że przy podłączonym mają normalne fpsy a bez zasilacza blokuje im się na 30fpsach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczki działają, cieplowód jest cały, pasta termoprzewodząca wymieniona, laptop wyczyszczony. Kurzu było w cholerę, ale już wszystko wysprzątane :D Temperatury spadły znacząco (do około 50-55°C w spoczynku). Jednakże problem z fpsami jest nadal, niby jest ich więcej, ale spadki ciągle występują, tym razem od 140 do 50-60 fpsów nawet :( A zasilacz nie jest przyczyną, próbowałem na innym i to samo :(

Edytowane przez wakus456

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko jest ustawione na wysoką wydajność i szczerze powiedziawszy, może to mi dało z 5-10 fpsów max ale spadki nadal występują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co mnie zaniepokoiło to właśnie taka sama ilość fpsów z zasilaczem jak i bez niego

 

Tym bardziej sprawdź na innym zasilaczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na innym zasilaczu i jest to samo, problem z liczbą fpsów zniknął, bo potrafi być nawet 140, tylko te spadki są strasznie uciążliwe... Tryb gry też mam wyłączony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "ustawiałem windows 10 pod gry"? jeśli chodzi o "tryb gry" to go nie używaj, w opcjach zasilania, jak już mówiono na maksymalną wydajność, to samo dla karty graficznej w panelu NV, sprawdź też czy dyski, zwłaszcza systemowy, nie jest zapełniony zbyt mocno. Nie miałeś przypadkiem jakiejś aktualizacji Windowsa/stertowników w ostatnim tyg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem Windows pod gry to znaczy, że zmieniałem wszystko w systemie na maksymalną wydajność, wyłączałem niepotrzebne funkcje, jakieś zbędne powiadomienia, ustawiałem opcje uruchamiana pod parametry mojego lapka itp. Dysk nie jest zapełniony, gdyż lapek jest praktycznie czysty, niedawno robiłem formata. Aktualizację ostatnią usunąłem, gdyż czytałem na różnych stronach, że w wielu przypadkach spowalnia działanie systemu, jednakże mi to nic nie dało, jak były, tak dalej są spadki :( A sterowniki są na 100% aktualne, gdyż sprawdzałem niedawno wszystkie po kolei jak leci :P

Edytowane przez wakus456

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

Pobierz Throttlestop.

Ustaw procesorowi turbo. Graj i monitoruj temperatury. Jeśli laptop się nie wyłącza i temperatury są normalne to wszystko jest w porządku i musisz lecieć na Throttlestopie (do momentu, w którym nie wymienisz fabrycznego gluta na porządną pastę termoprzewodzącą).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program jak najbardziej mi pomógł i fpsy są z powrotem w normie :D

Bardzo dziękuję za pomoc!

 

Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam problem i wczoraj aktualizowalem sterowniki, wiesz jak to naparwic?

 

W dniu 18.04.2019 o 16:59, Sary napisał:

Co to znaczy "ustawiałem windows 10 pod gry"? jeśli chodzi o "tryb gry" to go nie używaj, w opcjach zasilania, jak już mówiono na maksymalną wydajność, to samo dla karty graficznej w panelu NV, sprawdź też czy dyski, zwłaszcza systemowy, nie jest zapełniony zbyt mocno. Nie miałeś przypadkiem jakiejś aktualizacji Windowsa/stertowników w ostatnim tyg?

.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.04.2019 o 19:39, wakus456 napisał:

Program jak najbardziej mi pomógł i fpsy są z powrotem w normie :D

Bardzo dziękuję za pomoc!

 

Temat do zamknięcia.

Czyl icały czas miałeś problem z temperaturami, nie rozumiem czemu nie zgrałeś logów jakimś afterburnerem albo czymś innym i wtedy widac jak na dłoni czy przy spadku fps są jakieś wahania taktów/temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...