Skocz do zawartości
arek686

Piszczenie cewek core CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

od dłuższego czasu (właściwie od nowości PCta, czyli 2012 roku) zmagam się z problemem piszczenia cewek w okolicach CPU.

Dźwięk pochodzi na 100% dokładnie z miejsca oznaczonego czerwonym kwadratem (załącznik). Dodatkowo piszczy w głośnikach/słuchawkach dokładnie w tych samych momentach co przy CPU - tylko na integrze, na karcie dźwiękowej PCI jest cisza.

 

Kiedy piszczy:

-zwykłe poruszanie myszą na pulpicie przy braku obciążenia jakichkolwiek podzespołów

-benchmark GPU (duże obciążenie GPU, wyjście z benchmarku powoduje olbrzymie piszczenie słyszalne z daleka)

-zapis/odczyt na dysk SSD (AS SSD benchmark, podczas zapisu 4K piszczenie jest olbrzymie, słychać z końca pokoju :D)

 

Kiedy ustaje piszczenie:

- o dziwo kiedy procesor jest obciążony w 100%, np. przy teście prime95

 

Wykonałem memtest86 RAM, AS SSD Benchmark, Heaven Benchmark GPU, prime95, Intel Processor Diagnostic Tool - wszędzie wszystko OK, temperatury CPU, GPU w idle/stress - OK. Bateria na płycie w miarę nowa.

 

Dodatkowo podczas testu Intel Processor Diagnostic Tool zdarzyło się zapalanie białej diody na GPU oznaczającej "Abnormal power supply".

 

Aktualna konfiguracja sprzętowa jest pod spodem. Na starym GPU było to samo. Piszczenie jest od nowości PCta.

Wiem, że mogę korzystać z karty dźwiękowej pod PCI, ale chcę ustalić co może być tutaj problemem, ponieważ chcę zupgradować PC.

 

Stawiam na płytę główną lub zasilacz.

Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć, czy po upgradzie PCta mogę włożyć aktualne GPU do nowego kompa nie obawiając się niczego, jeśli aktualnie grafika jest podpięta pod (prawdpodobnie, o to właśnie pytam) wadliwą sekcję zasilania płyty lub zasilacza?

 

Z góry dzięki! :)

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najłatwiej podpiąć drugi zasilacz do tej płyty, jak przestanie piszczeć, to będzie wina zasilacza. Jak będzie dalej piszczało to wina płyty. Coś tam piszesz o piszczeniu w słuchawkach, może to jednak wina płyty ?

 

czy po upgradzie PCta mogę włożyć aktualne GPU do nowego kompa nie obawiając się niczego

a co ma karta graficzna do piszczenia płyty lub zasilacza ?, możesz wkładać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najłatwiej podpiąć drugi zasilacz do tej płyty, jak przestanie piszczeć, to będzie wina zasilacza. Jak będzie dalej piszczało to wina płyty. Coś tam piszesz o piszczeniu w słuchawkach, może to jednak wina płyty ?

 

 

a co ma karta graficzna do piszczenia płyty lub zasilacza ?, możesz wkładać

 

no właśnie nie mam skąd wziąć drugiego zasilacza :E Tak to już bym to dawno sprawdził :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodatkowo podczas testu Intel Processor Diagnostic Tool zdarzyło się zapalanie białej diody na GPU oznaczającej "Abnormal power supply".

teraz to zauważyłem, sorry

 

możesz sprawdzić, czy piszczenie jest też bez karty graficznej

 

jak wyciągniecie karty graficznej nic nie pomoże, pozostaje ci serwis komp.

Edytowane przez blacout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz to zauważyłem, sorry

 

możesz sprawdzić, czy piszczenie jest też bez karty graficznej

 

jak wyciągniecie karty graficznej nic nie pomoże, pozostaje ci serwis komp.

 

Na starym GPU było to samo, tak jak pisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy bez GPU też jest piszczenie ?

 

jak na integrze, będzie bez zmian pozostaje ci udać sie do serwisu

Edytowane przez blacout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiałbym na zasilacz, sam miałem podobne numery z kompem ale u mnie cewki piszczały w stanach przejściowych przy niedużym obciążeniu. Na pulpicie czy w przeglądarce nie piszczały, w grach nie piszczały, ale czasem przy oglądaniu filmów albo w przypadku gier, które nie wymagały dużo mocy to popiskiwało cosik. Wymiana Corsaira TX na Corsaira RMx rozwiązała problem.

 

Co do braku drugiego zasilacza, kup jakiś porządny zasilacz przez internet z dostawą do domu albo zamów w komputroniku z odbiorem w salonie (traktują to i tak jak sprzedaż internetową). Wpakuj do kompa i sprawdź, jeśli nie pomoże to oddasz :E

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana zasilacza może pomóc lub nie... Rzadko się zdarza, aby to zasilacz nasiał piszczenie cewek na płycie/GPU. Cewki to Ci piszczą na płycie z drugiej strony :exclam: To są takie duże sześciany na sekcji zasilania, obok procesora.

Mój link

To te duże, szare elementy na środku zdjęcia, po lewej obok kondensatorów.

To są obudowy miedzianych cewek, które właśnie wpadają w wibrację.

 

Jedyne co mogłoby faktycznie jakoś pomóc, to zalanie sylikonem cewek, mogło by to je trochę wygłuszyć.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...