Forum PCLab.pl: 28 lat, czy warto jeszcze się uczyć (zaocznie) ? - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (3 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

28 lat, czy warto jeszcze się uczyć (zaocznie) ? szkoła\kurs\ studia ? Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Amphilyon 

• The continent of Legend
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 15:16

Witam

mam pytanie do was, czy myślicie że warto jeszcze spróbować jakiejś szkoły będąc w tym wieku ?, chodzi mi bardziej o jakąś szkołę niż studia którym potrzeba poświęcić raczej o wiele więcej czasu + pisanie licencjatu gdzie na samą myśl wydaje mi się to niemożliwe przez samo to że po skończeniu technikum już nie kontynuowałem nauki, poza 1-2 semestrami na politechnice gdzie poległem przez wyjątkowy nacisk na przedmioty ścisłe i ogółem matmę

ostatnimi czasy zastanawiam się czy nie warto by było odświeżyć " głowy " i się odchamić że tak powiem i nie spróbować gdzieś się dostać weekendowo, nawet płatnie (ale bez przesady) i wybrać jakiś kierunek -nie wiem jak to teraz wygląda, tego typu szkoły to są 2 lata nauki czy 3 ? i rozumiem że te zjazdy odbywają się co weekend (czasami z przerwą tygodniową) i przeważnie od rana do wieczora

ogółem zastanawiam się nad tym, bo chciałbym zmienić coś w swoim życiu, czuję po prostu że się strasznie zastałem i teraz żałuje że się wcześniej nie uczyłem i nie obudziłem, ale myślę że jeszcze nie wszystko stracone...

aktualnie pracuje na terenie elektrociepłowni gdańsk-gdynia (od 4 lat) jako monter, a ostatnimi czasy uczę się spawania (Mig\Mag) i ogółem patrząc na to wszystko, warunki i płace, a przede wszystkim " umowy " to mam już tego dość i nie chcę żyć robiąc taką robotę do końca życia w brudzie, syfie, pyle, hałasie za grosze i w takim środowisku w którym przewijają się " różni " ludzie i elementy...

myślicie że warto jeszcze coś spróbować (weekendowo) ? problem w tym że nie wiem jakie kierunki teraz są warte uwagi i gdzie ewentualnie spróbować swoich sił,
zastanawiałem się też nad pójściem na jakiś kurs językowy (angielski) :) ponieważ zawsze lubiłem się tego uczyć i wiem sam że jest to mega przydatne wiedzieć co i jak i potrafić się dogadać, rozumieć wymowę itd, dlatego chętnie bym się chciał nauczyć co by więcej wiedzieć, nawet dla samego siebie, bo ile to razy czytając coś w necie lub chcąc się czegoś dowiedzieć to trzeba było korzystać z tłumaczy by zrozumieć trudniejsze słówko którego akurat nie znałem

co do języka to też ostatnio na necie w pracy zrobiłem sobie taki pseudo teścik a-b-c-d 80 pytań z angielskiego mający ustalić poziom biegłości językowej, i wyszło mi że odpowiedziałem dobrze na 45\80 pytań co dało mi poziom B1+ (intermediate) -chociaż i tak zdaję sobie sprawę że tego typu testy to słabe oparcie, to i tak raczej dogadał bym się i potrafił zapytać o coś po ingliszu jeśli zaszła by taka potrzeba

i pytanko apropo, czy ktoś był na jakimś kursie angielskiego ? jak takie zajęcia na ogół wyglądają ? dużo jest tam nauki, trzeba coś " odrabiać " w domu ? i czy w ogóle warto i rzeczywiście po tego typu kursach można poprawić i podszkolić się w języku ?? -rozumiem że na końcu jest egzamin i zdobywa się jakiś tam certyfikat, tak ? -czy jest to droga inwestycja ?

no i co myślicie o tej nauce ? ;)

Ten post był edytowany przez Amphilyon dnia: 17 Kwiecień 2019 - 15:20

#2 Użytkownik jest niedostępny   Belfor 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 15:20

Na naukę nigdy nie jest za późno. Ważne żeby połączyć to z pracą.

#3 Użytkownik jest niedostępny   WRzLoster 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 15:52

Mam 27 lat i skończone liceum, niedawno zacząłem zaocznie technikum informatyczne i powiem Ci, że otworzyło mi to na nowo horyzonty, które gdzieś przez te 10 lat zdążyły się rozmyć w szarzyźnie codzienności, także od siebie jak najbardziej polecam kontynuowanie nauki, zwłaszcza w kierunku który w jakiś sposób Cię pasjonuje, daje to jeszcze większą satysfakcję, a przez to motywację.

#4 Użytkownik jest niedostępny   natazar 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 16:09

Podeślij ten test, jestem ciekaw co to za cudo.

#5 Użytkownik jest niedostępny   Putout 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 16:12

zawsze warto się uczyć.

#6 Użytkownik jest niedostępny   iziDeV 

• twitch.tv/izidev
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 16:38

Matka znajomeg wlasnie zakonczyła 2 magistra (50 lat) :P Więc co to jest 28 :D

#7 Użytkownik jest niedostępny   senk 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 16:50

Ja mam 22 lata, dwa lata temu skonczylem technikum i sam mam problem zmobilizować sie do kontynuowania edukacji.
Mam problem ponieważ pracuje jako sprzedawca w sklepie
na bieżąco przeglądam ogłoszenia o prace i z wykształceniem technika technologii żywności nie jestem w stanie zrobic nic..
Prace w restauracji sobie darowałem, zaden ze mnie kucharz, prace jako kelner/barman nie traktuje nijak poważnie czy przyszłościowo. Świetnie umiem angielski na poziomie rozszerzonym, rosyjski na poziomie komunikatywnym, do tego pracuje od roku w „handlu” i jestem bardzo otwarty, wygadany wiec obsługa klienta przychodzi mi z automatu. Teraz decydując sie na zmiane pracy zmieniam na Nic, ponieważ jedyne miejsca gdzie odpowiadają na moje CV po maturze to kawiarnie i sklepy spożywcze.
Mysle nad studiami w kierunku ekonomi, finansów czy marketingu ale czytam różne opinie.
Zdaje sobie sprawe z tego ze to kwestia podejścia i jak sie je wykorzysta, ale sam główkuje;
Jaki kierunek wybrać ktory nakieruje mnie na zawód w ktorym bede świadczył usługę ktora bedzie ludziom potrzebna

#8 Użytkownik jest niedostępny   Áltair 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 17:29

Zobacz postAmphilyon, o 17 Kwiecień 2019 - 15:16, napisał(a):

Witam

mam pytanie do was, czy myślicie że warto jeszcze spróbować jakiejś szkoły będąc w tym wieku ?,

Że co proszę? Nie wiem skąd takie myślenie w ludziach. Nie tak dawno praktykantka próbowała mnie przekonać, że w wieku 25 lat mózg już się cofa i człowiek trudno zapamiętuje...
Jak chcesz coś zmieniać, to po prostu zrób to, a nie się zastanawiasz i patrzysz na jakąś sztuczną metrykę.

#9 Użytkownik jest niedostępny   Namonaki 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 18:36

B1 to poziom podstawowy matury z angielskiego (a przynajmniej kiedyś był)

jak chcesz się nauczyć języka to zacznij spawać w kraju z native speakerami
oglądać filmy z napisami

podstawowe pytanie to co chcesz w taki sposób osiągnąć bo może się to skończyć dokładnie w tym samym miejscu gdzie zaczęło (nic nie zmienić)
studium może być nawet 2 letnie
jeśli jesteś po liceum profilowanym to nawet rok
dyplom technika informatyka czy masażysty może być zwyczajnym zadrukowanym papierkiem
to samo magisterka z socjologii czy filozofii

#10 Użytkownik jest niedostępny   Spokxik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 21:31

Nigdy nie wiadomo gdzie człowiek wyląduje, tak że warto się uczyć.

#11 Użytkownik jest niedostępny   Namonaki 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 22:03

Zobacz postSpokxik, o 17 April 2019 - 21:31, napisał(a):

Nigdy nie wiadomo gdzie człowiek wyląduje, tak że warto się uczyć.

dzisiaj próbowałem przypomnieć sobie wzór torbernitu ...
dopiero ciocia wiki mi pomogła https://pl.wikipedia.../wiki/Torbernit

do dzisiaj się zastanawiam po co uczyli mnie obsługi i interpretacji wyników z dyfraktometru rentgenowskiego (XRD) o SEM'ie nie wspominając ...
analizy mikro facjalnej, geologi historycznej i regionalnej ...
na 5 roku studiów też sobie tak mówiłem :D

owszem można wkuć na blachę całą encyklopedie ale to się może co najwyżej przydać w teleturniejach (a one już przeminęły)

Ten post był edytowany przez Namonaki dnia: 17 Kwiecień 2019 - 22:04

#12 Użytkownik jest niedostępny   Gonzo3211 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Kwiecień 2019 - 23:13

Jeśli masz pomysł na coś konkretnego to warto.
Zresztą też mnie nachodzą takie rozważania, tylko brak mi pomysłu i ta szarość dobija.

#13 Użytkownik jest niedostępny   RubasznyRumcajs 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 00:42

Zobacz postNamonaki, o 17 Kwiecień 2019 - 18:36, napisał(a):

B1 to poziom podstawowy matury z angielskiego (a przynajmniej kiedyś był)

Smiem watpic.

#14 Użytkownik jest niedostępny   henryk nowak 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 03:50

Zobacz postRubasznyRumcajs, o 18 Kwiecień 2019 - 01:42, napisał(a):

Smiem watpic.

A ja nie, matura podstawowa z angielskiego to B1 z elementami B2. Uczę na uniwerku, więc podważanie mojej wypowiedzi nie ma sensu. Handluj z tym.

#15 Użytkownik jest niedostępny   Kamiyan 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 12:01

Zobacz posthenryk nowak, o 18 Kwiecień 2019 - 03:50, napisał(a):

A ja nie, matura podstawowa z angielskiego to B1 z elementami B2. Uczę na uniwerku, więc podważanie mojej wypowiedzi nie ma sensu. Handluj z tym.

Ja miałem na studiach lektorat C1, który poziomem przypominał bardziej B1.
A idiomów to ludzie tam chyba żadnych nie znali. Tyle warte te szkolne/uczelniane metryki.

Zobacz postÁltair, o 17 Kwiecień 2019 - 17:29, napisał(a):

Że co proszę? Nie wiem skąd takie myślenie w ludziach. Nie tak dawno praktykantka próbowała mnie przekonać, że w wieku 25 lat mózg już się cofa i człowiek trudno zapamiętuje...

A to nie chodzi o to, że po 25 roku życia komórki zaczynają umierać, zamiast się rodzić?
Tylko nie wiem, jakie to ma przełożenie na praktykę. Widziałem 40-latków, którzy zamiatają 25-latków z palcem wiadomo gdzie.

Ten post był edytowany przez Kamiyan dnia: 18 Kwiecień 2019 - 12:02

#16 Użytkownik jest niedostępny   Szaju 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 12:46

Ja w listopadzie kończę 26 lat i zamierzam iść na studia zaoczne.
Na naukę nigdy nie jest za późno. Jak studiowałem Ratownictwo Medyczne to miałem gościa 50+ który był właścicielem firmy i jak sam stwierdził, jak ma płacić Ratownikowi za szkolenie jego pracowników a samo szkolenie jest robione na odwal się to woli samemu zrobić takie studia i raz w roku takie szkolenia przeprowadzać i gość studia ukończył. A np. kiedyś w TV mówili o 78 latku który podchodził do matury i zdal.

#17 Użytkownik jest niedostępny   maxpower 

• ..........
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 12:58

Masz internet. Po co Ci szkoła?

#18 Użytkownik jest niedostępny   senk 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 14:12

Zobacz postmaxpower, o 18 Kwiecień 2019 - 12:58, napisał(a):

Masz internet. Po co Ci szkoła?

Bo nie jest programistą? Żeby w ogole odpowiadali na CV należałoby w nim cos umieścić poza prawo jazdy i obsługa komputera? Pracujecie w branży gdzie zazwyczaj posługuje sie portfolio, osiągnięcia, znajomość języka. I to nie wymaga szkoly, podobnie jak u fotografa czy grafika

#19 Użytkownik jest niedostępny   Áltair 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 14:21

Nie wspominając, że pracę zdalną się raczej dostaje po wielu miesiącach pracy w firmie.

#20 Użytkownik jest niedostępny   senk 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 18 Kwiecień 2019 - 14:41

Przegladam ogloszenia przez cały rok i widze jak wyglądają, na kazdym wytłuszczonym drukiem doświadczenie i czasem wykształcenie.
Skad wtedy bez wyksztalcenia zdobyć doświadczenie gdzie nie jest sie nawet zapraszanym na rozmowe? Nie ma komu uczyc, wdrażać, pokazywać, szkolić, wszystko po łebkach i z obrazą na twarzy.
Czemu Polacy wyjeżdżają na zachód i maja w CV to samo nic plus do tego nie umieją mowic po niemiecku/francusku itp a prace dostają? To sa te różnice, tu musisz byc albo SKILFUL albo po uniwersytetach i dwóch latach stażu :D

• (3 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3