Skocz do zawartości
Greg666

Czy jest sens? - Internet mobilny, sprzęt.

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy się pyta czy jest sens zakupić Netgear M1 mając Huawei B525 w usłudze biznesowej bez limitu dane i prędkość, czy coś więcej zyska chociażby na stabilności i ewentualnie cokolwiek na prędkości? Na B525 ma świetny sygnał i osiąga w godzinach szczytu około 180Mb/s przy połączeniu kablowym, ale router się mu zawiesza, w sensie, że momentami gubi WiFi. Ja mu doradziłem tego Netgeara jak chce przyszłościowo zainwestować, ale może nie ma sensu i niech kupi ten sam?

Edytowane przez Greg666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo do domu jest lepszy router stacjonarny a nie mobilny. Na forum bez kabli testowali ten router i na B715 mają lepsze wyniki. Jak ma brać znowu B525 a chce coś lepszego co agreguje 3 pasma to niech weźmie B715.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o B618s-22D, w X-KOM jest za 1099 zł? Nie lepszy od B715? B715 ma LTE cat.9, a B618 cat. 11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze na dzien dzisiejszy nie ma sensu brac czegos powyzej 715, agregacja 3 pasm itd. jeszcze kwestia nadajnika, u mnie nie ma ani jednego ktory ma 3 pasma z Tmobile'a a mieszkam 300m od Lodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze na dzien dzisiejszy nie ma sensu brac czegos powyzej 715, agregacja 3 pasm itd. jeszcze kwestia nadajnika, u mnie nie ma ani jednego ktory ma 3 pasma z Tmobile'a a mieszkam 300m od Lodzi

T-Mobile dzieli się nadajnikami z Orange. Jak masz BTS Orange to T-Mobile powinien działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wiem, mam 3 bts w okolicy ale zaden nie ma 3 pasm ktore mogby taki b715 obsluzyc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o B618s-22D, w X-KOM jest za 1099 zł? Nie lepszy od B715? B715 ma LTE cat.9, a B618 cat. 11.

B618 agreguje dwa pasma ale obsługuje MIMO4x4 i modulacje QAM256. B715 agreguje 3 pasma MIMO2x2 i QAM64. Ja bym wziął B715.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro znajomy jest tak utwierdzont i stac go niech kupi ale forum jest po to zeby przekazac co naszym zdaniem ma najlepszy stosunek cena/jakosc a tutaj b715 jest lepszy pod tym kryterium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro znajomy jest tak utwierdzont i stac go niech kupi ale forum jest po to zeby przekazac co naszym zdaniem ma najlepszy stosunek cena/jakosc a tutaj b715 jest lepszy pod tym kryterium

Tylko, że dla mnie jak ktoś chce kupisz porządne to nie rozumiem czemu sie mu odradza? Czemu uważacie, ze Netgear M1 nie warto? Konkretnie uzasadnijcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym MIMO4x4 czy MIMO3x3 bo nie mogę po polsku żadnego wyjaśnienia konkretnego wyGooglować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że dla mnie jak ktoś chce kupisz porządne to nie rozumiem czemu sie mu odradza? Czemu uważacie, ze Netgear M1 nie warto? Konkretnie uzasadnijcie.

ale napisalem dlaczego to polecamy, cena/jakosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale napisalem dlaczego to polecamy, cena/jakosc

OK. Wytłumaczysz z tym MIMO?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt nie wie o co chodzi tutaj z tym MIMO całym w LTE i nie potrafi wytłumaczyć. Każdy tylko pisze po co ci takie drogie jak tańsze zrobi to samo. To tak jakby powiedzieć, że PEntium zrobi to samo co core i5 więc po co przepłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co tłumaczyć jak po wpisaniu w google MIMO masz od razu odpowiedzi ? Wpisz w google B618 vs B715 i znajdziesz bez problemu temat na elektrodzie w którym również jest opisane co to MIMO. Oprócz tego, że B618 ma wbudowane 4 anteny BTS również musi to udostępniać.

 

Ze strony Play:

 

Sieć 5G READY to ta część naszej sieci, która działa z użyciem zaawansowanych technik radiowych: MIMO 4x4, Agregacja min. 3 pasm częstotliwości, Modulacja 256QAM, Synchronizacja fazy, Cloud Air

 

 

Czym dokładnie są zaawansowane funkcjonalności LTE-A?

MIMO 4x4: to zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnał. Ta technologia pozwala zwiększyć prędkość transmisji danych. To tak, jakby „poszerzyć” drogę o kilka pasów i zamienić ją w autostradę – więcej samochodów przejedzie po niej jeszcze szybciej.

Agregacja pasm: pozwala na korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością. Agregacja oznacza łączenie ze sobą pasm. To tak jakbyśmy tę autostradę budowali jedną nad drugą, tak aby w jedna stronę mogło jechać nawet 4 razy więcej samochodów.

 

Modulacja QAM: pozwala przesłać większą ilość danych w tym samym czasie. To oznacza, że wysyłając komuś plik lub pobierając zdjęcia z internetu wyślemy i ściągniemy je szybciej niż do tej pory lub będziemy mogli pobrać lub wysłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory przesyłaliśmy te mniejsze. To tak jakby do tej pory po autostradzie jeździły samochody, w których mieści się tylko 1 osoba, a dziś w takim samym komforcie mogą nimi jechać 4 osoby.

 

Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami, łagodzenia i eliminowane zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych naraz – poprawiamy jakość, co sprawia, że więcej Klientów będzie mogło korzystać z szybszego internetu w tym samym momencie. To tak jakbyś wjeżdżał na autostradę, gdzie nie ma najmniejszej nierówności ani zakrętu, a Ty jedziesz jeszcze szybciej, bo Twój samochód ma pod maską silnik odrzutowca.

 

Cloud Air: pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami, np. LTE i GSM. Gdy ruch w technologii GSM jest bardzo mały lub nie ma go wcale, LTE zyskuje więcej zasobów sieciowych i tylko gdy pojawia się większa potrzeba na technologię GSM, wtedy te zasoby są przesuwane. To tak jakby obok autostrady znajdował się dodatkowy techniczny pas, który do tej pory nie był na co dzień wykorzystywany, a teraz możesz z niego korzystać.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wooow, wikipedia się chowa :) Brawo za trafne porównania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo.

 

 

Google jest spoko tylko wystarczy jedno słowo nie tak i on nie wie o co ci chodzi i nie znajdzie. Poza tym nie wiesz co coś oznacza to skad wiesz, że to do tego tłumaczenie:)

 

To teraz jak sprawdzić czy dany BTS operatora obsługuje te nowe technologie? Bo taki Huawei B618 w żaden sposób tego nie informuje nawet tam gdzie pokazuje parametry sygnału, nawet o Modulacji QAM.

 

Zakładając, że mam po cesji na osobę prywatną ofertę biznesową T-Mobile z LTE do 60Mb/s i bez limitu danych, a prędkośc potrafi być 15-18, a nawet 20Mb/s mogę założyć, że któraś z tych technologii LTE-A działa.

 

Nadal nie dokońca rozumiem tego, że jeśli kogoś stać na Netgeara M1 to czemu bardziej opłaca się mu kupić B715? Przecież dziś moze mu działac tylko agregacja dwóch pasm i żadna z technologii LTE-A wymieniona wyżej, ale z dnia na dzień czy za rok moze dostać wsparcie agregacji 4 pasm i inne z technologii LTE-A. To nie wymaga przecież rozbudowy BTS-a tylko aktualizacja oprogramowania na BTS (tak twierdzi PLAY) to oszczędzi, ale potem chcąc wykorzystać w pełni wszystkie nowe technologie od nowa musi wyłożyć kasę. Skoro Netgear M1 w pół roku drastycznie nie staniał to raczej nie stanieje za rok tez drastycznie bo jak wiadomo popyt na coś powoduje, że opłaca się obniżyć cenę bo więcej kupi za mniej jak są chętni. :)

Edytowane przez Greg666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem odnośnik do strony Play skąd wziąłem te informacje i masz tam mapę zasięgu. Jeśli jesteś w zasięgu 5G ready i masz niedaleko BTSa Play (jak podłaczysz do niego zewnętrzne anteny to już nie ma mimo 4x4) to na swoim B618 możesz przetestować jakie osiągniesz wyniki. Dla reszty operatorów to nie wiem jak znaleźć taką informację i nie wiem czy przypadkiem nawet jeśli udostępniają MIMO 4x4 to nie tylko na jednym paśmie LTE2600. Tak jak np. Plus

2600 MHz MIMO 4x4 20MHz -> 300 Mb/s

2100 MHz MIMO 2z2 10MHz -> 75 Mb/s

1800 MHz MIMO 2x2 20MHz -> 150 Mb/s

800/900 MHz MIMO 2x2 5MHz -> 37,5 Mb/s

Sumujesz mnożysz razy 1,33 (QAM256) = ~750 Mb/s

 

Pisałem czemu nie Netgear M1 przeczytaj sobie wcześniejszy post i poczytaj fora o tej tematyce. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie aby wziął M1 i sobie sam przetestował.

 

T-mobile agregacja 4 pasm

 

Wszystko masz w google... Wpisujesz T-mobile MIMO 4x4, Orange MIMO 4x4 itd.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy taki Huawei B618 czy B715 poinformuje o tym MIMO lub QAM256 czy poprostu tylko odczuję to w transferze? Netgear szukam jakichkolwiek zrzutów czy w ogóle podaje takie informacje gdziekolwiek oprócz parametrów sygnału w dB też nie mogę wyGooglować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...