Skocz do zawartości
norbo

I5-9400F czy Ryzen 5 2600X

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam złożyć PC, nigdy sam nie dobierałem komponentów. Waham się pomiędzy I5-9400F i Ryzen 5 2600X. Intel wiadomo, ale gdy czytam o AMD to ciągle mnie coś straszy.

 

Czy faktycznie Ryzen 5 2600X ma jakieś ekstremalne problemy z chłodzeniem na stokowym chłodzeniu?

Czy faktycznie Ryzen 5 2600X ma jakieś ekstremalne problemy z obsługą RAM-u? Czy jeśli wybiorę z oficjalnej listy pamięci przetestowanej przez producenta płyty głównej to będzie OK?

 

Nie zamierzam raczej podkręcać.

 

PC ma służyć do programowania, maszyn wirtualnych i oczywiście do generalnego zastosowania. Spore obciążenie i wielowątkowe.

 

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen nie ma żadnych ekstremalnych problemów, a do tego co piszesz będzie lepszy. Dobrze działa z najzwyklejszymi ageisami 3000, bez obaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam złożyć PC, nigdy sam nie dobierałem komponentów. Waham się pomiędzy I5-9400F i Ryzen 5 2600X. Intel wiadomo, ale gdy czytam o AMD to ciągle mnie coś straszy.

 

Czy faktycznie Ryzen 5 2600X ma jakieś ekstremalne problemy z chłodzeniem na stokowym chłodzeniu?

Czy faktycznie Ryzen 5 2600X ma jakieś ekstremalne problemy z obsługą RAM-u? Czy jeśli wybiorę z oficjalnej listy pamięci przetestowanej przez producenta płyty głównej to będzie OK?

 

Nie zamierzam raczej podkręcać.

 

PC ma służyć do programowania, maszyn wirtualnych i oczywiście do generalnego zastosowania. Spore obciążenie i wielowątkowe.

 

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

 

 

Stokowe chłodzenie Ryzena jest dużo lepsze od chłodzenia intela i nie występują żadne problemy o których wspomniałeś. Odnośnie pamięci do Ryzena to im wyższa częstotliwość tym lepiej. Do twoich zadań ryzen jak znalazł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2600x do gier do twoich zastosowań lepszy będzie R7 1700 szczególnie w obecnych cenach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R7 1700 + porządna płyta a RAM się dobierze odpowiedni :) albo poczekać na ZEN2 :E

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R7 1700 + porządna płyta a RAM się dobierze odpowiedni :)

Po co od razu porządna skoro autor i tak nie podkręca?

Wystarczy jedna z najtańszych aczkolwiek bardzo solidnych płyt Gigabyte B450M DS3H

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co od razu porządna skoro autor i tak nie podkręca?

Wystarczy jedna z najtańszych aczkolwiek bardzo solidnych płyt Gigabyte B450M DS3H

Mhm, może po to, żeby sekcja nie throttlowała procesora pod obciążeniem? Sekcje na B350-450 to niezły shitex tylko MSI coś tam daje rade.

Edytowane przez mefisto777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka w miare tania płyta głowna bedzie dobra do ryzena 1700 bez OC ? lub ryzena 1600x bez OC.

Edytowane przez czajnik128

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił do takich zastosowań osobiscie wybrałbym Intela ryzeny mają problemy z wirtualizacją więc radzę sprawdzić czy programy z których korzystasz działają dobrze na ryzenach. Mówię to jako użytkownik r7 1700 na żadnym procesorze nie miałem takich przeboi jak na amd pod tym wzgledem.

 

Płyta z najtańszych sensownych Msi B450 a-pro

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen nie ma żadnych ekstremalnych problemów, a do tego co piszesz będzie lepszy. Dobrze działa z najzwyklejszymi ageisami 3000, bez obaw.

A codziennie jakis watek ze komus nie dziala ryzen z ramami :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhm, może po to, żeby sekcja nie throttlowała procesora pod obciążeniem? Sekcje na B350-450 to niezły shitex tylko MSI coś tam daje rade.

Wróć do pierwszego posta - autor nie podkręca!

Mam B450M DS3H i płyta bez problemu trzyma R7 1700 na 3.7Ghz z sekcją rozgrzewającą się do 75C. Na taktowaniu 3.5Ghz 0.98v podczas 4 godzinnego renderingu w Cinbench sekcja zasilania notuje maksymalnie 68C. O żadnym throttlingu nie ma mowy!

 

Jaka w miare tania płyta głowna bedzie dobra do ryzena 1700 bez OC ? lub ryzena 1600x bez OC.

Gigabyte B450M DS3H

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbo Mam Ryśka 2700X porządnie dociążanego (programowanie, rendering, ale bez wirtualizacji) i spisuje się świetnie (zwłaszcza w porównaniu z poprzednim Xeonem E5-1620v2. Tam gdzie jest dużo wątków i w miarę równomierne rozłożenie obciążenia Ryzen wygra. Z RAMem też nie miałem problemów, nawet ze starą AGESą (HyperX Predator 3200), ale zaraz będę miał bo 16GB to czasem za mało, a czytałem że po dokupieniu dodatkowych 2x8GB mogę zapomnieć o 3200. Dlatego taki protip - jeśli spodziewasz się, że Twoje aplikacje będą żarły RAM to od razu kup 32GB w dwóch kościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

W 2 kościach również będzie problem z uzyskaniem 3200Mhz bo moduły 16GB są w dual rank ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcać nie musi, to nadal jest 8 rdzeni i rozgrzeje sekcję do 90-100C pod pełnym obciążeniem, a autor napisał że nie gra tylko będzie mielił CPU ;)

 

MSI B450 Mortar ma dobry stosunek ceny do wydajności, a jak nie to Gaming plus.

Edytowane przez mefisto777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

W 2 kościach również będzie problem z uzyskaniem 3200Mhz bo moduły 16GB są w dual rank ;)

 

No to mnie pocieszyłeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcać nie musi, to nadal jest 8 rdzeni i rozgrzeje sekcję do 90-100C pod pełnym obciążeniem, a autor napisał że nie gra tylko będzie mielił CPU ;)

Ja również to napisałem - 4 godzinny rendering przy 3.7Ghz 1.1V i sekcja notuje maksymalnie 75C a przy 3.5Ghz 0.98v sekcja zasilania nie przekracza 68C.

Trochę brakuje do tych 90-100C o których wspominasz :Up_to_s:

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również to napisałem - 4 godzinny rendering przy 3.7Ghz 1.1V i sekcja notuje maksymalnie 75C a przy 3.5Ghz 0.98v sekcja zasilania nie przekracza 68C.

Trochę brakuje do tych 90-100C o których wspominasz :Up_to_s:

A czyli jak autor nie robi OC to myślisz, że zrobi UV? ;)

Przy AMD to trzeba dmuchać na zimne, FX-y też chodziły na byle czym, a potem sekcję 8+1 odbarwiały PCB. Mocna* sekcja, w tym przypadku dokładka 80zł, to tez spokój na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czyli jak autor nie robi OC to myślisz, że zrobi UV? ;)

A czy ja wspomniałem o UV?

B450M DS3H bez problemu ogarnia R7 1700 tym bardziej bez oc i musisz się z tym pogodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio aż tak warto cebulić kilkadziesiąt złotych na płycie, zamiast mieć coś dobrego i odrobinę spokoju na przyszłość :hmm:?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty od Gigabyte pod Ryzena za sam bios nikomu bym nie polecił. Druga sprawa - każda sztuka procesora jest inna i niekoniecznie będzie działać na takim niskim napięciu jakie były podane kilka postów wyżej, które są bardzo optymistyczne a Ryzeny dosyć często zmieniają napięcia podczas pracy co będzie miało miejsce na domyślnych ustawieniach. Kolejna sprawa słaba sekcja tak naprawdę robi nam martwą podstawkę do przyszłej modernizacji. Osobiście wolałem dopłacić do MSI która ma dobrą sekcję i działa bezproblemowo z praktycznie każdymi ramami, ponadto MSI dosyć często daje aktualizacje biosu co również jest dużą zaletą.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio aż tak warto cebulić kilkadziesiąt złotych na płycie, zamiast mieć coś dobrego i odrobinę spokoju na przyszłość :hmm:?

To już jest pytanie z innej kategorii ;)

Ja odpowiadam na sugestie "Mefisto777" 0 tak płyta za 279zł daje sobie radę z R7 1700 bez throttlingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh to może taki mały off-top jak różne płyty ogarniają R7 1700 po OC (na maxa ~4GHz 1,4V) oraz na koniec B450 stockowego R7 2700X :E

 

porównanie temp. VRM z R7 1700 OC ~3,9-4,0GHz Vcore ~ 1,4V

 

X370GT7 ~ 55*C

 

X370 Taichi ~50*C

 

X370 Prime Pro ~85*C

 

B350 Prime plus (od 26 min) ~145*C

 

Test B450 + R7 2700X

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam złożyć PC, nigdy sam nie dobierałem komponentów. Waham się pomiędzy I5-9400F i Ryzen 5 2600X. Intel wiadomo, ale gdy czytam o AMD to ciągle mnie coś straszy.

 

Czy faktycznie Ryzen 5 2600X ma jakieś ekstremalne problemy z chłodzeniem na stokowym chłodzeniu?

Czy faktycznie Ryzen 5 2600X ma jakieś ekstremalne problemy z obsługą RAM-u? Czy jeśli wybiorę z oficjalnej listy pamięci przetestowanej przez producenta płyty głównej to będzie OK?

 

Nie zamierzam raczej podkręcać.

 

PC ma służyć do programowania, maszyn wirtualnych i oczywiście do generalnego zastosowania. Spore obciążenie i wielowątkowe.

 

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

 

Prawie identyczny temat...Mój link

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...