Skocz do zawartości
basket4rap

Podkręcanie 1800X na MSI B450 (łopatologicznie)

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem niedawno nowy komputer i chciałbym podkręcić procesor ze standardowego 3.6 do 4.0 na MSI B450 Carbon. Pamięci chodzą w porządku na Profilu2 XMP 3200Mhz.

Jestem pod tym względem laikiem, gdyż nie próbowałem tego kiedykolwiek i w sumie wolę zapytać jak to dobrze zrobić tutaj, tj. jak, gdzie i jakie konkretne wartości wbić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie najważniejsze, jakie masz chłodzenie? Na stockowym nie bardzo jest sens to w ogóle ruszać, bo zyskasz w najlepszym przypadku 100mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie najważniejsze, jakie masz chłodzenie? Na stockowym nie bardzo jest sens to w ogóle ruszać, bo zyskasz w najlepszym przypadku 100mhz.

 

Fortis 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrujesz się w programy HWINFO64, do śledzenia temperatury pod CPU tdie i napięcia procesora pod CPU core voltage. Do testowania stabilności prime95.

Następnie podnosisz napięcie 1,4v i taktowanie na 4000mhz. Testujesz w prime95 stabilność, jak się wysypie komputer podnosisz napięcie, jak jest ok przez minimum godzinę zapisujesz jako profil OC i obniżasz napięcie ile się da, aż do skutku powtarzasz jedną i drugą czynność. Max napięcie dla Ryzena 24/7 to 1,425. Temperatura 75C.

Każdy procesor jest inny i wymaga miareczkowania napięcia do danego taktowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam po prostu opcji wpisania nowego napięcia, jedynie z override albo offset mode? Które lepiej wybrać i co wbić w tej sytuacji?

 

47bba7361b5c95f0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, zwłaszcza na początku zabawy z OC wybrac opcję override, dzięki czemu ustawiasz napięcie na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, zwłaszcza na początku zabawy z OC wybrac opcję override, dzięki czemu ustawiasz napięcie na sztywno.

 

Czyli po ustawieniu zegara na 4.0 w override wpisać 1.4v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dobry tak i sprawdź stabilność, jak nawet nie będzie chciał wejść do Windowsa to podnosisz napięcie o 1 krok. Jak będzie kompletnie źle, to płyta powinna przywrócić ustawienia domyślne/ wejdziesz z automatu do BIOSu na ustawieniach bezpiecznych i poprawisz te już wpisane, lub robisz to ręcznie resetując BIOS zworką, tak jak to pokazuje instrukcja do płyty głównej- zworka jest obok baterii, do zwarcia możesz użyć np. śrubokrętu.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie ok to albo zmniejsz napięcie, na tyle ile będzie potrzebował procesor, lub podkręcaj dalej. Pamiętaj też, żeby zmieścić się w limicie temperaturowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy na Cinebench R20 i sprawdzałem też temperatury przy tym na HWINFO64. Niestety za każdym razem (oprócz standardowego taktowania i napięcia) przy 4.0 się zawieszał prędzej czy później, nawet przy napięciu 1.5V (a w UEFI już przy 1.45 mi pokazywał na czerwono tę wartość). Temperatury były już w okolicach 90 stopni w teście wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w takim razie obniżyć trochę taktowanie, daj 3950mhz i 1,4v. Możesz też spróbować kilku innych rzeczy, aby potencjalnie podnieść stabilność zasilania i OC.

Wyłącz w CPU features:

Cool&Quiet

C6 states

spread spectrum

+ wejdź w analog voltage I ustaw Load Line Calibration na 2 poziom i napisz jakie masz wartości do wyboru pod opcją ala: CPU VRM switching frequency

 

 

Jaką miałeś temperaturę maksymlanie na 4000mhz@1,4v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w takim razie obniżyć trochę taktowanie, daj 3950mhz i 1,4v. Możesz też spróbować kilku innych rzeczy, aby potencjalnie podnieść stabilność zasilania i OC.

Wyłącz w CPU features:

Cool&Quiet

C6 states

spread spectrum

+ wejdź w analog voltage I ustaw Load Line Calibration na 2 poziom i napisz jakie masz wartości do wyboru pod opcją ala: CPU VRM switching frequency

 

 

Jaką miałeś temperaturę maksymlanie na 4000mhz@1,4v?

 

Na 3.9 przy 1.4v przeszedł test CinebenchR20 (temperatury tctl - max 107 i tdie max 87 na końcu).

Ustawienia z biosu na zdjęciach. C6 states nie widziałem, było global c-state control, które wyłączyłem.

Natomiast CPU VRM switching frequency nie znalazłem.

Wcześniej też wyłączyłem Cool&Quiet i spread spectrum (ale tylko tyle robiłem), temperatury dochodziły wtedy do około 94 chyba w tdie.

 

Temperatury w spoczynku są w okolicach 30 stopni. Zastanawiałem się tylko czy może nie jest zbyt Fortis 3 dociśnięty do procesora, czy nie poluzować trochę śrub.

 

adb95284f49d8.jpg

 

721fd135c8bb9.jpg

 

269326f708de5.jpg

Edytowane przez basket4rap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczyłem się, miałem na myśli zakładkę digitall power, na temperaturę patrz tylko na t die.

Raczej odwrotnie, lepiej sprawdź czy chłodzenie jest wystarczająco dokręcone do procesora :E , tylko nie przekręć śrub.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczyłem się, miałem na myśli zakładkę digitall power, na temperaturę patrz tylko na t die.

Raczej odwrotnie, lepiej sprawdź czy chłodzenie jest wystarczająco dokręcone do procesora :E , tylko nie przekręć śrub.

 

Zatem jest mocno dokręcone :)

A co jest w Digitall Power to widać na środkowym zdjęciu.

 

 

Maksymalnie przy widocznych na zdjęciach ustawieniach przechodzi test Cinebench na 3.95ghz przy 1.4V. Maksymalna temperatura to 88.3.

Natomiast przy 4.0 po sekundzie testu się zawiesza i czarny ekran.

Edytowane przez basket4rap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem jest mocno dokręcone :)

A co jest w Digitall Power to widać na środkowym zdjęciu.

 

 

Maksymalnie przy widocznych na zdjęciach ustawieniach przechodzi test Cinebench na 3.95ghz przy 1.4V. Maksymalna temperatura to 88.3.

Natomiast przy 4.0 po sekundzie testu się zawiesza i czarny ekran.

1700 robi w 90% przypadków właśnie max 3.9ghz a do 4.0 już nie dociąga, jak już to zdaża się to rzadko i trzeba trafić dobrą sztukę, 88c to trochę za dużo chociaż w grach i tak będzie dużo mniej. Mi się wydaje że ty masz 1.45v na tym cpu sprawdz czy nie będzie stabilny na 1.35v bo często na 3.9 można go ustabilizować przy 1.35v wtedy temperatura nawet w syntetyku mocno spadnie.

 

Edit coś mi sie powaliło że masz 1700 :lol2:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem jest mocno dokręcone :)

A co jest w Digitall Power to widać na środkowym zdjęciu.

 

 

Maksymalnie przy widocznych na zdjęciach ustawieniach przechodzi test Cinebench na 3.95ghz przy 1.4V. Maksymalna temperatura to 88.3.

Natomiast przy 4.0 po sekundzie testu się zawiesza i czarny ekran.

Nie, w digital power normalnie wchodzisz i tam masz więcej opcji o których pisałem wyżej... Możliwe, że 3950 to maks, ale możesz spróbować jeszcze tego co pisałem wyżej, może to coś da.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1.35v wysypuje się momentalnie przy Cinebench, nawet przy 3.95ghz. Przy 1.45v pada po mniej więcej 3 sekundach.

Zdaję się, że 3,95ghz przy 1.4v to jest maks niestety.

"możesz spróbować jeszcze tego co pisałem wyżej, może to coś da" co masz konkretnie na myśli, poza tymi ustawieniami, które wbiłem w uefi i są widoczne na zdjęciach?

 

7cbe5f96fde9f.jpg

Edytowane przez basket4rap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.95 czy 4.0 a nawet 4.1 nie zauważysz żadnej różnicy, jest takie coś jak skalowanie wydajności i puste mhz. Jak działa na 3.95 to zostaw sobie tak

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli LLC i VRM switching frequency, ale widzę, że ta płyta o dziwo nie ma tej drugiej opcji w tej zakładce. Możesz spróbować sprawdzić, czy nie pojawi się po wybraniu w głównym oknie OC opcji OC explorer mode= expert, ale wątpię. Jak nie będzie, to nie będzie. Sprawdź, czy podniesienie LLC pomoże przy OC na 4000mhz równe, jak nie to zostań przy 3950, ewentualnie podnieś/obniż o 25mhz taktowanie, bo tyle wynosi skok. I sprawdź stabilność w programie ala prime95 przez godzinę minimum. Jak, przykładowo 3950mhz to max, to zejdź z napięciem ile się da w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli LLC i VRM switching frequency, ale widzę, że ta płyta o dziwo nie ma tej drugiej opcji w tej zakładce. Możesz spróbować sprawdzić, czy nie pojawi się po wybraniu w głównym oknie OC opcji OC explorer mode= expert, ale wątpię. Jak nie będzie, to nie będzie. Sprawdź, czy podniesienie LLC pomoże przy OC na 4000mhz równe, jak nie to zostań przy 3950, ewentualnie podnieś/obniż o 25mhz taktowanie, bo tyle wynosi skok. I sprawdź stabilność w programie ala prime95 przez godzinę minimum. Jak, przykładowo 3950mhz to max, to zejdź z napięciem ile się da w dół.

 

Po wybraniu trybu "expert" pojawia się tylko jeszcze jedna opcja co do ramu.

Natomiast LLC jak dam z mode 2 na 3, 4 lub najwyższy 8 to i tak przy 4.0ghz szybko się wysypuje w Cinebench.

Stwierdziłem, że dla spokoju zostaję w takim razie przy 3.9ghz dla którego stabilne jest 1.4v. Niższe napięcie powoduje, że nie przechodzi przy 3.9 dwa razy Cinebencha.

Przy 3.9ghz i 1.4v przeszedł 3 razy przy max. temp. 87.

Więcej się chyba nie da zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wybraniu trybu "expert" pojawia się tylko jeszcze jedna opcja co do ramu.

Natomiast LLC jak dam z mode 2 na 3, 4 lub najwyższy 8 to i tak przy 4.0ghz szybko się wysypuje w Cinebench.

Stwierdziłem, że dla spokoju zostaję w takim razie przy 3.9ghz dla którego stabilne jest 1.4v. Niższe napięcie powoduje, że nie przechodzi przy 3.9 dwa razy Cinebencha.

Przy 3.9ghz i 1.4v przeszedł 3 razy przy max. temp. 87.

Więcej się chyba nie da zrobić.

Na płytach MSI im niższy poziom LLC, tym jest on mocniejszy, w tym wypadku 1 jest najmocniejszy. W takim razie zostań przy 3,9ghz. Być może lepsze chłodzenie, by tu pomogło, ale pytanie, czy warto inwestować? Ryzen po OC, przy temperaturze powyżej 75C może stać się niestabilny. Ewentualnie możesz wymienić pastę na produkt od Grizzly. Tak, czy siak 3,9ghz na 8 rdzeniach to niezły wynik, przyda Ci się do pracy, do gier lepszym wyborem byłby 6 rdzeni ;)

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płytach MSI im niższy poziom LLC, tym jest on mocniejszy, w tym wypadku 1 jest najmocniejszy. W takim razie zostań przy 3,9ghz. Być może lepsze chłodzenie, by tu pomogło, ale pytanie, czy warto inwestować? Ryzen po OC, przy temperaturze powyżej 75C może stać się niestabilny. Ewentualnie możesz wymienić pastę na produkt od Grizzly. Tak, czy siak 3,9ghz na 8 rdzeniach to niezły wynik, przyda Ci się do pracy, do gier lepszym wyborem byłby 6 rdzeni ;)

 

Spróbuję jeszcze z ciekawości zatem na mode1 dać LLC, a ND LLC też tak?

Fortisa 3 nie będę zmieniał.

Pastę też mam nienajgorszą bo GELID GC-Extreme.

A wiem, że 6 rdzeni lepsze to gier i celowałem najpierw w Ryzen 1700, ale kupiłem okazyjnie rocznego (z jeszcze roczną gwarancją w morele) 1800x za 650 zł.

Edytowane przez basket4rap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieruszaj NB LCC, to LLC dla napięcia dla SOC, między innymi kontrolera pamięci, z tego co wiem nawet przy OC RAMu nie ma raczej sensu tego ruszać. Rzeczywiście pasta jest ok.

 

Jeśli tylko grasz to teoretycznie możesz wyłączyć 2 rdzenie i podkręcić procka wyżej wtedy :E, powinno to wtedy pomóc, miałbyś trochę mocniejszy wątek i niższe temperstury, no chyba że robisz coś jeszcze poza graniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...