Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

monsti

Modernizacja zestawu, czy części będą współgrać dobrze?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Chciałbym ulepszyć swój komputer i wydać na niego tak ~3500pln max.

 

Moje obecnie przydatne części:

Płyta główna: AsRock A320M-HDV https://www.x-kom.pl/p/351559-plyta-glowna-socket-am4-asrock-a320m-hdv.html

RAM: GoodRam IRDM 1x8GB 3000mhz cl16 https://www.x-kom.pl/p/395473-pamiec-ram-ddr4-goodram-8gb-3000mhz-irdm-x-red-cl16.html

Dysk: 1TB HDD

 

Chciałbym dokupić:

 

Grafika: MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z 6GB GDDR6 https://www.x-kom.pl/p/473669-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-2060-gaming-z-6gb-gddr6.html

 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600 https://www.x-kom.pl/p/421255-procesor-amd-ryzen-amd-ryzen-5-2600.html

 

RAM: Druga taka sama kość ram którą już posiadam, GOODRAM 8GB 3000MHz IRDM X Red CL16 https://www.x-kom.pl/p/395473-pamiec-ram-ddr4-goodram-8gb-3000mhz-irdm-x-red-cl16.html

 

Dysk: Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500 https://www.x-kom.pl/p/400625-dysk-ssd-crucial-500gb-25-sata-ssd-mx500.html (zastanawiam się nad tym czy wziąć ten czy jakiś pod M2)

 

Zasilacz: be quiet! System Power 9 500W https://www.x-kom.pl/p/423078-zasilacz-do-komputera-be-quiet-system-power-9-500w.html

 

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4TF RGB Frosty White https://www.x-kom.pl/p/444890-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg4tf-rgb-frosty-white.html

 

Wiem że płyta główna po taniości, ale jak będzie się dobrze komponowała z innymi podzespołami to ją zostawię. Procesora nie mam zamiaru podkręcać jak na razie. Zastanawiam się też między Ryzenem 5 2600 a Ryzenem 7 1700. Nie mam bladego pojęcia czy wziąć SSD na Sata 3 czy na M2. Czy taki zestaw ma prawo bytu? Wiem, że najgorszym podzespołem jest MOBO w tym zestawie, no ale skoro będzie działać a nie mam zamiaru podkręcać CPU, to chyba w niczym to nie przeszkadza. Nie chce wydawać jeszcze więcej pieniędzy kupując MOBO skoro ta się nada. Ją kupiłem w grudniu wraz z odpłatną aktualizacją BIOSU. Zapytałem się ekspertów na Morele, czy po wsadzeniu Ryzena 5 2600 będzie trzeba znowu aktualizować bios skoro na obecnym Ryzenie 3 2200g wszystko działa, powiedzieli, że nie trzeba aktualizować.

 

Czyli ostatecznie, zastaw wyglądałby tak:

GPU: RTX 2060

CPU: Ryzen 5 2600

MOBO: ASrock A320M-HDV

RAM: 2x8GB DDR4 GoodRam IRDM 3000mhz 16cl

Zasilacz: be quiet! System Power 9 500W

HDD: 1 TB

SSD: Crucial 500GB

Obudowa: SilentiumPC RG4TF

 

Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie wszystko kompatybiln. Procka na tej płycie nie podkręcisz bo po prostu nie ma opcji OC. Na Twoim miejscy wybrałbym ryzena 2600, w grach jest mocniejszy od 1700. SSD bież na sata tego mx500, jeśli nie korzystasz z kompa do pracy to nie zobaczysz różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jest ok.

Osobiście wolałbym Ryzen 7 jak Ryzen 5. Sam będę polował na 1700 bo mam aktualnie 2200G :E

Oczywiście bierz SSD na M.2 :thumbup:

Ram taki sam, obudowa/zasilacz okej. Te mobo faktycznie bardzo po taniości. Trzeba było chociaż dorzucić do B350PC MATE jak ja :hmm:

No i tylko nad tym RTX się zastanawiam, szkoda kasy bo RT i tak nie pociągnie a może taniej jakiegoś sprawdzonego GTXa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście bierz SSD na M.2 :thumbup:

 

Tylko, żę się nie odczuje tej szybkości w grach :/

Jedyna zauważalna to chyba start systemu, ale tutaj zwykły SSD na SATA3 też spokojnie starczy (różnica dosłownie chwili), a jest tańszy, czyli można kupić większa pojemność :)

 

Biorąc na przykład twojego Plextora M.2 płacimy 269zł (porównuje w x-kom) za 256GB, gdzie za 300zł jest 500GB na Sata 3.

M.2 Ma jak najbardziej sens jeśli pracuje się na kilku GB plikach. Wtedy rzeczywiście wykorzystuje swoje możliwości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up,

widzę że nie jesteś jeszcze za bardzo obeznany z tematem, ale spokojnie, każdy kiedyś zaczyna i musi się dużo nauczyć jeszcze

 

wracając do tematu jak już na x-kom padło to jest

https://www.x-kom.pl/p/456906-dysk-ssd-crucial-500gb-m2-pcie-gen3-x4-nvme-p1.html

Crucial P1 500GB na PCIe na protokole NVMe,

wydajność 1900/950 MB/s gdzie zwykłe SATA3 ma 540/540 i nic więcej.

Za cenę 339zł aktualnie więc dopłata 39zł za prawie 4 RAZY większą wydajność? Heh, nie polecaj proszę SSD na SATy bez dokładnego przeanalizowania cen. Jak dla mnie to warto i to bardzo, tym bardziej pod system,programy i ewentualnie gry, chociaż gry to akurat mogą spokojnie siedzieć na HDD nawet, będą się tylko dłużej włączać więc często raz na dzień.

I nie zmienia to faktu że dobrze by było kupić dysk na M.2 teraz, a w przyszłości można dokupić drugi dysk właśnie na SATA3 tylko na gry jeśli autor tematu będzie potrzebował rozbudowy magazynu danych w przyszłości. Albo nawet kupi pod gry w tej cenie jakieś 1TB za np. rok.

Chyba tyle. Pozdrawiam :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jest ok.

Osobiście wolałbym Ryzen 7 jak Ryzen 5. Sam będę polował na 1700 bo mam aktualnie 2200G :E

Oczywiście bierz SSD na M.2 :thumbup:

Ram taki sam, obudowa/zasilacz okej. Te mobo faktycznie bardzo po taniości. Trzeba było chociaż dorzucić do B350PC MATE jak ja :hmm:

No i tylko nad tym RTX się zastanawiam, szkoda kasy bo RT i tak nie pociągnie a może taniej jakiegoś sprawdzonego GTXa?

 

Jaką polecasz płytę główną w takim razie pod ryzena 5 2600? Może coś wybiorę jeszcze i kupie jak mi starczy pieniędzy jak sprzedam moje obecne, stare części. Tak 400zł to chyba byłoby optymalnie za płytę, tak mi się wydaje. A co do GTXa, myślałem nad 1660ti ale chce kupić tego RTXa bo na testach jest widoczna bardzo duża różnica w wydajności. Jak już kupie takiego RTXA to mi starczy na kilka dobrych lat. Monitor mam FullHD więc, się nie martwię czy ta karta uciągnie np. za 2 lata 4K. Do fullHD, rtx 2060 starczy na kilka dobrych lat, skoro teraz najnowsze gry uciąga w fullHD bez problemu na ultra detalach powyżej 60fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobas do 400zł -> msi b450 a-pro, nic lepszego w tej cenie z nówek nie znajdziesz.

RTX 2060 jest spoko wyborem pod FHD, wydajnościowo bliżej mu do gtx 1080 niż 1070ti plus będzie miała wsparcie sterownika a pascale niekoniecznie, a 1660ti jest odpowiednikiem gołej 1070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam tego SSD'ka, posiadam ten sam model i w tej cenie, to chyba jeden z lepszych wyborów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up,

widzę że nie jesteś jeszcze za bardzo obeznany z tematem, ale spokojnie, każdy kiedyś zaczyna i musi się dużo nauczyć jeszcze

 

wracając do tematu jak już na x-kom padło to jest

https://www.x-kom.pl/p/456906-dysk-ssd-crucial-500gb-m2-pcie-gen3-x4-nvme-p1.html

Crucial P1 500GB na PCIe na protokole NVMe,

wydajność 1900/950 MB/s gdzie zwykłe SATA3 ma 540/540 i nic więcej.

Za cenę 339zł aktualnie więc dopłata 39zł za prawie 4 RAZY większą wydajność? Heh, nie polecaj proszę SSD na SATy bez dokładnego przeanalizowania cen. Jak dla mnie to warto i to bardzo, tym bardziej pod system,programy i ewentualnie gry, chociaż gry to akurat mogą spokojnie siedzieć na HDD nawet, będą się tylko dłużej włączać więc często raz na dzień.

I nie zmienia to faktu że dobrze by było kupić dysk na M.2 teraz, a w przyszłości można dokupić drugi dysk właśnie na SATA3 tylko na gry jeśli autor tematu będzie potrzebował rozbudowy magazynu danych w przyszłości. Albo nawet kupi pod gry w tej cenie jakieś 1TB za np. rok.

Chyba tyle. Pozdrawiam :cool:

 

O! No i nie wiedziałem o takiej małej dopłacie do takich prędkości właściwie. To zmienia trochę postać rzeczy. Widać muszę się jeszcze trochę bardziej ogarnąć w rynku dysków :)

Dobrze, że są tacy ludzie jak Ty!

Pozdrawiam :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
widzę że nie jesteś jeszcze za bardzo obeznany z tematem, ale spokojnie, każdy kiedyś zaczyna i musi się dużo nauczyć jeszcze

wydajność 1900/950 MB/s gdzie zwykłe SATA3 ma 540/540 i nic więcej.

za prawie 4 RAZY większą wydajność?

Ty się doucz, 4 razy większa :) No i cytat z lipnych danych producenta.

 

Dobrze, że są tacy ludzie jak Ty!
Źle. Na szczęście są inni (test większego i szybszego): https://pclab.pl/art80007-7.html

 

W skrócie jest to szajs na QLC, coraz więcej tego będzie. A sztucznie zawyżoną wydajność zapewnia pseudo-bufor SLC. Jak widać przegrywa z MX500 miażdżąco w realnym teście VeraCryp. To nie wyklucza zakupu P1, ale trzeba wiedzieć jakie ten szajs ma zalety, a jakie wady (testy pokazują obie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty się doucz, 4 razy większa :) No i cytat z lipnych danych producenta.

 

Źle. Na szczęście są inni (test większego i szybszego): https://pclab.pl/art80007-7.html

 

W skrócie jest to szajs na QLC, coraz więcej tego będzie. A sztucznie zawyżoną wydajność zapewnia pseudo-bufor SLC. Jak widać przegrywa z MX500 miażdżąco w realnym teście VeraCryp. To nie wyklucza zakupu P1, ale trzeba wiedzieć jakie ten szajs ma zalety, a jakie wady (testy pokazują obie).

 

@Fox12, nie ma problemu. Po to jest forum żeby sobie pomagać i doradzać :thumbup:

 

@sino, no doucz doucz, zawsze się znajdzie ktoś kto będzie szukał jednego parametru z jednego programu, żeby ciągnąć dyskusję dalej

poniżej wrzucam tabelkę z uśrednioną wydajnością z wszystkiego, z linku który wkleiłeś. Faktycznie, nie ma co jak tylko brać MX500 na SATA3 :thumbup:

srednia.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jednak ten chat jest głupi  Ty o asteroidach, a on o sterydach  
    • Jest już niewiarygodnie pięknie i wspaniale, ale będzie jeszcze cudowniej i ideologicznie wspanialej, to jeszcze nie koniec: pięciokrotnie (!) przesuwano wprowadzenie pełnej kontroli importowanej żywności. Cztery lata po (!) brexicie, dopiero od następnego wtorku, będą obecne kontrole fizyczne, ale zapowiada się, że będą wprowadzane stopniowo (hehehe), żeby dać biznesom czas na dostosowanie się. Ponieważ UE się nie pitoliła, kontrole żywności sprowadzanej z UK do UE zaczęły się od razu. Co ubiło 80-90% wolumenu eksportu w przypadku niektórych biznesów (pisząc z pamięci przykłady: jakieś chyba tam sery, produkty z grzybów). Do tej celebry sukcesu można dołożyć przykładowo jeszcze sprawę Irlandii Północnej, w której przez lata próbowano wprowadzić nowy wynalazek: Kontrolę Celną Schrodingera - czyli taką kontrolę, która jednocześnie istnieje i jej nie ma. UK "mainland" chciał kontroli, UK "ireland" reagował paniką na samą myśl o kontrolach. W związku z tym rząd tam się obraził na rząd "główny" i odmówił pracy. Foszek przez lata.
    • Będzie raczej kiepsko z płynnością i jakością streama.
    • @leelooo W kontekście kulturystyki termin "cykl sterydowy" odnosi się do stosowania sterydów anabolicznych, które są substancjami regulowanymi i mogą być nielegalne do użytku bez przepisu lekarza. Ważne jest, aby zaznaczyć, że stosowanie sterydów anabolicznych bez nadzoru medycznego niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia, w tym problemy z wątrobą, sercem, a także potencjalne skutki psychiatryczne i hormonalne. Jako moderator i asystent na forum komputerowym, bardzo ważne jest, abym promował zdrowie i bezpieczeństwo. Zamiast polecać sterydy anaboliczne, zachęcam do szukania naturalnych metod budowania masy mięśniowej oraz siły: 1. **Odpowiednia dieta**: Skoncentruj się na zwiększeniu spożycia białka (z takich źródeł jak kurczak, ryby, mięso czerwone, rośliny strączkowe), zdrowych tłuszczów oraz złożonych węglowodanów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest kluczowe. 2. **Regularne ćwiczenia**: Program ćwiczeń obejmujący zarówno trening siłowy jak i cardio może pomóc w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. 3. **Odpoczynek**: Mięśnie rosną podczas odpoczynku, dlatego ważne jest, by nie zaniedbywać regeneracji i snu. 4. **Suplementacja**: Mimo że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i treningów, mogą wspierać osiągnięcie celów sportowych. Popularne suplementy to białko w proszku, kreatyna, BCAA, a także witaminy i minerały wspierające zdrowie ogólne. Jeśli rozważasz użycie sterydów lub innych środków wspomagających, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem lub specjalistą, który może pomóc w bezpiecznym osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych i fitness.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...