Skocz do zawartości
Jenot

Nowa buda dla Rysia

Rekomendowane odpowiedzi

"Flaki" wymienione i tak myślę, czy nie wymienić obudowy. Zestaw z podpisu, siedzi w topowej 15 lat temu obudowie Thermaltake Shark Black. Ma ona swoje zalety i jakoś bardzo się nie zestarzała, ale po tylu latach dokucza kilka wad:

- brak USB3 wyciągniętego na przód,

- tylko dwa nieregulowane wentylatory 120 (przód i tył) plus okno z siatką z boku i zasilacz na górze chyba nie wpływają dobrze na przewiewność obudowy,

- wąskie szczeliny na śledzie z tyłu. Nie było to problemem w czasach VGA/DVI, ale teraz nie mogę dobrze zatrzasnąć wtyczki DP w gnieździe karty graficznej.

 

Dobra, rozpisałem się... przechodząc do rzeczy - moje wymagania:

- montaż w miarę możliwości bezśrubkowy, ale w ostateczności przeboleję parę wkrętów,

- bez okna - nie lubię dyskoteki (nie dało się uniknąć świecidełek na płycie, grafice i chłodzeniu CPU, dlatego chcę to ukryć pod blachą,

- przewiew (trzeba wywiać to ciepło z Vegi i Ryzena),

- USB3 wyciągnięte na przód, najlepiej też USB-C,

- bez bajerów i udziwnień, lubię surowy design, podobają mi się np. nowe budy InWin - proste, z niewielkimi kolorowymi akcentami, ale nie wiem czy nie za małe,

 

Doradźcie coś, budżet powiedzmy 600zł, ale oczywiście możliwe korekty w obie strony (jeśli coś będzie super i za małą cenę to po co przepłacać, z drugiej strony jeśli jakiś ficzer wymaga dopłaty to dam radę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie na Fractal Meshify C, Define R6 (zamknięty front, więc przepływ powietrza nie jest jakiś super), Phanteks Enthoo Pro M, Lian Li O11 Air lub O11 Dynamic (mimo dziwnego layoutu mają fajny przewiew), Cooler Master MC500P. Tylko z racji obecnej mody na szklane akwaria większość tych skrzynek nie ma wersji z pełnym panelem.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obczaj Fractala:

 

https://www.x-kom.pl/p/475119-obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-s2-light.html

 

https://www.x-kom.pl/p/463042-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-r6c.html

 

Meshify to w zasadzie topowa półka jeśli chodzi o wykonanie i wentylację. Define to samo, tylko wentylacja gorsza ale w zamian maty wygłuszające.

 

Z tańszych:

 

https://www.x-kom.pl/p/424391-obudowa-do-komputera-silentiumpc-armis-ar7.html

https://www.alsen.pl/strefa-gracza/podzespoly-gamingowe/obudowy-komputerowe-dla-graczy/fractal-design-fde-meshify-c-solid-side

 

Armis wiadomo - duża solidna buda z dobrą wentylacją w fajnej cenie. Jakość wykonania to nie poziom Fractali, no ale współczynnik cena / jakość jest tu wysoki. Ostatnia propozycja to po prostu mniejsza wersja Meshify, też fajna buda, choć trochę w niej ciaśniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Najbardziej podoba mi się Fractal Design Define R6C w kolorze gunmetal, poza oczywiście oknem i błyszczącymi nóżkami, ale jakoś to przeboleję, najwyżej się farbą pryśnie ;)

Meshify z tym pomarszczonym przodem średnio mi pasuje, Armis nie ma USB-C, Lian Li O11 wygląda dziwnie - jak kaloryfer.

 

Znalazłem jeszcze coś takiego: Silverstone Kublai. W recenzjach wypada nieźle, pełna blacha z boku, wyciszona, sporo wiatraków, tylko front trochę śmierdzi tandetą (plastik), ale specjalnie mi to nie przeszkadza - nie bardziej niż srebrne nóżki w Define. ;) Wiecie o niej coś więcej? Może ktoś ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, pora (na razie) zakończyć temat obudowy - Shark jest świetny (przewiewny, duży, niebrzydki), ale wciąga jednak za dużo kłaków bokiem i wszystko się gromadzi na chłodzeniu CPU. Udało się okazyjnie wyrwać Define R6 za 350zł. Czekam na przesyłkę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką w końcu wersję wybrałeś? Z oknem czy bez?

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem wybredny i w tej cenie wziąłem co było - TG Blackout ze szkłem, chociaż widok przez tą szybkę za ciekawy nie będzie - "Two Towers" Noctua z wentylatorem w kolorze sraczki chociaż wydajna, to lepiej ją schować pod blachą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda dotarła, przerzuciłem flaki - jestem zadowolony. Zrezygnowałem z sanek na dyski - na 3.5" jest też miejsce z tyłu, a mam przewiew.

definer6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Fajny kotek Obudowa też bedziesz zadowolony cisza i przewiew do tego elegancki wygląd choc po pewnym czasie chciało by sie coś zmienić ja chyba wymienie wiatraki fabryczne na te

https://www.neonet.pl/wentylatory/fractal-design-prisma-al-14-argb-140mm-fd-fan-pri-al14-3p.html?___store=neonet&utm_source=Ceneo&utm_medium=referral&utm_campaign=Komputery&utm_content=Wentylatory&utm_term=-3128050

bo mimo że święcą mi pamięci, karta graficzna i płyta to trochę tak ciemnawo przez szybe

Edytowane przez slawinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że kotek zadowolony, w końcu to on jest Panem domu, a my "człowiek" mamy im służyć. :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po prostu kontrola jakości zaakceptowała zmianę.

Wentylatorów na pewno nie zmienię na "świecidełka", lampki na płycie też wyłączyłem, ale... okazuje się że da się dobrać do Aury z poziomu linuksa. Spróbuję napisać "pchełkę", która po uruchomieniu będzie uzależniać kolor podświetlenia od temperatury CPU, a okres cyklu zapalania od prędkości wentylatora.

 

Edit: Jeszcze jedna uwaga do tej obudowy - ten "fan controller" dołączony w komplecie to jakaś żenada jest, mogli go sobie darować i obniżyć cenę o parę dych. Dobrze że póki co mam tylko trzy wiatraki i gniazd na płycie wystarcza. Jak będzie trzeba więcej to chyba sobie zrobię sam jakieś proste urządzenie na AVR lub STM32 podłączane do headera USB2 na płycie.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś opisać czemu zenada? Z recenzji wynika ze wpina się do płyty i ona kontroluje ich obroty, więc po co wentylatory do płyty wpinać bezpośrednio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wg instrukcji kontroler należy podpiąć do gniazda CPUFan, wiatrak CPU (PWM) do pierwszego gniazda na kontrolerze, resztę wentylatorów z obudowy do gniazd z lewej strony kontrolera. W systemie bym miał podgląd obrotów tylko CPU Fan, niby mógłbym podłączyć kontroler do CPU_Fan_2 albo Case_Fan_1, ale dalej miałbym tylko podgląd wentylatora podłączonego do pierwszego gniazda kontrolera (a instrukcja nie jest jasna czy to nie musi być wiatrak PWM). Poza tym jest jedna predefiniowana krzywa sterowania Vdc/wypełnienie PWM, która niekoniecznie mi się podoba. Żeby dobrze ustawić wszystko musiałbym dopasować krzywą w UEFI do krzywej kontrolera. Na razie nie byłoby problemu (przy podpięciu kontrolera do Case_Fan_1), bo wszystkie wiatraki w budzie są takie same - fabryczne od Fractal Design, ale jeśli będę coś wymieniał i dokładał to każdy wiatrak ma inną charakterystykę rpm/Vdc i wszystko się rozjedzie. No i jak chciałbym sobie ustawić różne charakterystyki poszczególnych wiatraków, albo uzależnić prędkość jednego z nich od temperatury mierzonej na płycie, albo przez dodatkowy czujnik, to nie da rady.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź, ostatnio sprzedałem R5 w którym była 3 stopniowa regulacja i zastanawiam się nad R6. W takim razie trochę słabo wymyślili. W takim razie będę musiał kupić dobrą płytę z wieloma gniazdami bo sam bym chciał mieć kontrolę nad kazdym wentylatorem.

 

Jak będziesz chciał parować np. 2 wentylatory do jednego gniazda to są Y splittery dosyć tanie.

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do pełnej kontroli nad chłodzeniem wybrałbym coś takiego: Link. Jednak dla mnie to też bezużyteczne - stawiam orzechy przeciw dolarom że oprogramowanie jest tylko pod Windows.

 

Tak w ogóle te kontrolery jak w R6 u braci Chińczyków można kupić za 7-10zł, co mówi dużo o ich możliwościach ;)

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szczerze mówiąc to już w życiu nie wezmę pod uwagę kupna płyty, ani nic do kontroli wentylatorów z poziomu systemu. Specjalnie dopłacałem do droższej płyty na platformie 1155 swoich czasów i nie dość że program się wyłączał sam, to jeszcze kontrolował jak chciał, potem update systemu i już totalnie masakra. Z cichego systemu zrobił się szrot tak głośny jak obudowa z siatki, pomimo tego że R5 był wyciszony z każdej strony, a dodatkowo dodałem modu venty na sam dół.

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zbieram się do zbudowania takiego kontrolera dla siebie od zera na jakimś AVR, podłączanego do USB na płycie, albo nawet do RS232, żeby było prościej. Do tego jakiś skrypt pod linuksa do sterowania i monitoringu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Oj tak, oj tam, nie wiem co zmywakowi znowu się wylało dla zdobycia oglądalności, ale brytyjskie szkoły dobre są....problem w tym, że nie wszystkie  UK to kraj z dużym rozwarstwieniem społecznym i to będzie widoczne także i w szkolnictwie.  Jeżeli się mieszka w tzw councilówce (osiedle domów socjalnych, posiadanych przez lokalne władze i wynajmowanych długoterminowo lokatorom z niskimi dochodami poniżej wartości czynszów komercyjnych) i daje dzieciaka do szkoły w councilówce, a do tego zaniedbuje go tak samo, jak zaniedbują swoje g*****niaki councilowi obywatele, to rzeczywiście, w przyszłości takie dziecko wyrośnie najprawdopodobniej na kolejnego councilowego obywatela z aspiracjami co najwyżej na poziomie bycia lokalnym przedstawicielem firmy farmaceutycznej sprzedającej znieczulające życiowo specyfiki    Dziecko zadbane, wychowane będzie mogło dużo osiągnąć. Prawie wszystko, bo do wszystkiego to niestety trzeba wysłać dzieciaka do jakiegoś Eton College czy cóś. Tam może nie będzie już bardziej mądrzejsze, ale nabędzie kontaktów
    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne. Może wyglądają takie akcje śmiesznie i jak był bug, ale dla mnie właśnie czyni tę grę wyjątkową. Lubię to.
    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...