Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

gwiazdorek88

Jak nagrywać kamerą? Jakie tryby najlepiej stosować?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest tu ktoś kto zechciałby się podzielić wiedzą, doświadczeniem w kwestii filmowania? ( Jestem amatorem i robię wszystko głównie na własny użytek ). Moja wiedza w tej kwestii jest raczej kiepska dlatego chciałbym się Was doradzić jak to powinno wyglądać aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

 

Mam 3 kamery: Canon Legria HF R67, oraz dwie kamery sportowe SJCAM M20 i Eken H8 Pro.

 

Chcę te kamery wykorzystać do nagrań prezentacji swojego zespołu, nagrania będą w pomieszczeniu przy średnim oświetleniu ( wiem że jakoś nie będzie powalała ) potem chciałbym zmontować z takiego materiału film w jakości Full HD z zastosowaniem czasem Slow-Motion. Jeśli chodzi o sklejanie, wycinanie itp. to jakoś sobie z tym radzę, potem ma to być opublikowane na kanale YT. Co do dźwięku to będzie dźwięk cyfrowy prosto z miksera, do tego delikatnie chciałbym też wkomponować dźwięk z Canona aby dodać nagraniom więcej naturalności.

 

Specyfikacja tych kamer w kwestii rozdzielczości:

 

SJCAM M20:

4K @24fps (3840*2160)

2K @30 fps (2560*1440)

1080P @60fps (1920*1080)

720P @120fps (1280*720)

 

Eken H8 Pro

4K @ 30fps (3840*2160 pikseli)

2.7K @ 60fps (2704*1524 pikseli)

1080p @ 120fps (1920*1080 pikseli)

1080p @ 60fps (1920*1080 pikseli)

720p @ 200fps (1280*720 pikseli)

 

Canon Legria HF HR67

1920 x 1080 (35 Mb/s) MP4 (H.264)

1920 x 1080 (28 Mb/s) AVCHD

1920 x 1080 (24 Mb/s)

1920 x 1080 (17 Mb/s)

1440 x 1080 (5 Mb/s)

1280 x 720 (4 Mb/s)

 

 

Teraz pytania :)

 

1. Czy w kamerach sportowych lepiej wybrać format MOV czy MP4?

2. Który tryb dla kamer sportowych będzie lepszy do późniejszej obróbki? Np. M20 - 1080p - 60fps / H8 Pro 2.7K - 60fps?

3. W canonie lepiej stosować AVCHD jeśli to ma być poddane później obróbce?

4. Jakieś podstawowe rady o których powinienem wiedzieć? :)

 

Mam nadzieje, że znajdzie się ktoś, kto doradzi mi w tych kwestiach bo są to chyba podstawowe zagadnienia i ktoś kto ma styczność z takimi urządzeniami na pewno wie co dla mnie byłoby dobrym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze jestem jeszcze większym amatorem ale sugeruję tryby z największym bitrate i chyba też rozdzielczością. Po prostu będzie z czego ciąć do FHD.

Zrób po prostu testy i dobierz parametry. Żmudne ale wątpię, żebyś trafił na kogoś kto ma identyczny sprzęt.

 

Mam SJ8 Pro i używam na rowerze. Pomijając problemy ze stabilnością działania, jadę na modowanym oprogramowaniu z podbitym bitrate (robi robotę, bo standardowy to jakieś nieporozumienie w FHD):

-do nagrywania codziennej jazdy po mieście używam 1440p@30 h265 - po prostu mam monitor 1440p i większa rozdzielczość nic minie da, 30 klatek, bo w 50 i 60 nie działa stabilizacja, nie potrzebuję też tutaj super płynności

-do nagrywania z wycieczek, czy zabawy w lesie ustawiam 1080p@60 h265 - potrzebuję tutaj więcej klatek i stabilizacji

 

Jak na razie nie bawię się w jakąś zaawansowaną obróbkę, jedynie jakieś przycinanie i łączenie, a i tak są to pojedyncze przypadki, bo większość nagrań idzie do kosza, a wybrane do szuflady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie będzie mega obróbki tylko bardziej pocięcie, połączenie itp. Bardziej zmontowanie niż obróbka tak bym to chyba nazwał. Czyli jeśli docelowo chcę 1080p to lepiej nagrywać w wyższej rozdzielczości by potem po renderowaniu była lepsza jakość tak?

 

Te filmiki będą wrzucane na YT więc on i tak to skompresuje, dobra jakość 1080p mi wystarczy po wykonanym renderowaniu. Przykładowo w Canonie MP4 ma większy bitrate a niby do obróbki zalecają AVCHD gdzie bitrate jest mniejszy... Tak samo wiadomo, że w 4k będziemy mieć większy bitrate niż w 1080p tak przynajmniej jest w tych kamerach które posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z bitrate niestety nie jest taka prosta sprawa, bo 40Mb/s w 1080p jest przyzwoite, a w 4k będzie już takie sobie. Tak samo różnice między kodekami nie zawsze idą w parze z wysokością bitrate, np. 36Mb/s h264 jest u mnie porównywalne z 24Mb/s h265. Jak wypada 35Mb/s h264 względem 28Mb/s AVCHD nie wiem, zobacz co lepiej wygląda, a jak nie widzisz różnicy, to idź w kompatybilność z resztą materiału.

 

Jeżeli tylko tniesz i sklejasz, to myślę że można w docelowej kręcić ale nie wiem jak wygląda łączenie materiałów o różnej jakości. Ze swojej kamerki spokojnie pociąłem i skleiłem skrót przy pomocy ffmpeg i metody copy, czyli bez żadnego przekodowania po drodze (szybkie i bez strat jakości). Dopiero na sam koniec dałem rekompresję przed wrzuceniem do sieci.

Jak to wygląda w innych programach i przy dodawaniu efektów przejścia nie mam pojęcia.

 

Większa rozdzielczość daje zapas na kombinowanie. Przy obniżeniu można pozbyć się części szumów, w razie co jest z czego przyciąć jak trzeba zrobić stabilizację obrazu.

 

Najlepiej wypróbować, nagraj jeden fragment próby w 1080p, drugi w 4K i zobacz co na końcu wyjdzie lepiej.

Wydaje mi się też, że więcej czasu będzie trzeba spędzić eksperymentując z parametrami typu iso i ilość klatek, żeby uzyskać odpowiednią jasność i zadowalający poziom rozmazania ruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...