Skocz do zawartości
gwiazdorek88

Jak nagrywać kamerą? Jakie tryby najlepiej stosować?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest tu ktoś kto zechciałby się podzielić wiedzą, doświadczeniem w kwestii filmowania? ( Jestem amatorem i robię wszystko głównie na własny użytek ). Moja wiedza w tej kwestii jest raczej kiepska dlatego chciałbym się Was doradzić jak to powinno wyglądać aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

 

Mam 3 kamery: Canon Legria HF R67, oraz dwie kamery sportowe SJCAM M20 i Eken H8 Pro.

 

Chcę te kamery wykorzystać do nagrań prezentacji swojego zespołu, nagrania będą w pomieszczeniu przy średnim oświetleniu ( wiem że jakoś nie będzie powalała ) potem chciałbym zmontować z takiego materiału film w jakości Full HD z zastosowaniem czasem Slow-Motion. Jeśli chodzi o sklejanie, wycinanie itp. to jakoś sobie z tym radzę, potem ma to być opublikowane na kanale YT. Co do dźwięku to będzie dźwięk cyfrowy prosto z miksera, do tego delikatnie chciałbym też wkomponować dźwięk z Canona aby dodać nagraniom więcej naturalności.

 

Specyfikacja tych kamer w kwestii rozdzielczości:

 

SJCAM M20:

4K @24fps (3840*2160)

2K @30 fps (2560*1440)

1080P @60fps (1920*1080)

720P @120fps (1280*720)

 

Eken H8 Pro

4K @ 30fps (3840*2160 pikseli)

2.7K @ 60fps (2704*1524 pikseli)

1080p @ 120fps (1920*1080 pikseli)

1080p @ 60fps (1920*1080 pikseli)

720p @ 200fps (1280*720 pikseli)

 

Canon Legria HF HR67

1920 x 1080 (35 Mb/s) MP4 (H.264)

1920 x 1080 (28 Mb/s) AVCHD

1920 x 1080 (24 Mb/s)

1920 x 1080 (17 Mb/s)

1440 x 1080 (5 Mb/s)

1280 x 720 (4 Mb/s)

 

 

Teraz pytania :)

 

1. Czy w kamerach sportowych lepiej wybrać format MOV czy MP4?

2. Który tryb dla kamer sportowych będzie lepszy do późniejszej obróbki? Np. M20 - 1080p - 60fps / H8 Pro 2.7K - 60fps?

3. W canonie lepiej stosować AVCHD jeśli to ma być poddane później obróbce?

4. Jakieś podstawowe rady o których powinienem wiedzieć? :)

 

Mam nadzieje, że znajdzie się ktoś, kto doradzi mi w tych kwestiach bo są to chyba podstawowe zagadnienia i ktoś kto ma styczność z takimi urządzeniami na pewno wie co dla mnie byłoby dobrym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze jestem jeszcze większym amatorem ale sugeruję tryby z największym bitrate i chyba też rozdzielczością. Po prostu będzie z czego ciąć do FHD.

Zrób po prostu testy i dobierz parametry. Żmudne ale wątpię, żebyś trafił na kogoś kto ma identyczny sprzęt.

 

Mam SJ8 Pro i używam na rowerze. Pomijając problemy ze stabilnością działania, jadę na modowanym oprogramowaniu z podbitym bitrate (robi robotę, bo standardowy to jakieś nieporozumienie w FHD):

-do nagrywania codziennej jazdy po mieście używam 1440p@30 h265 - po prostu mam monitor 1440p i większa rozdzielczość nic minie da, 30 klatek, bo w 50 i 60 nie działa stabilizacja, nie potrzebuję też tutaj super płynności

-do nagrywania z wycieczek, czy zabawy w lesie ustawiam 1080p@60 h265 - potrzebuję tutaj więcej klatek i stabilizacji

 

Jak na razie nie bawię się w jakąś zaawansowaną obróbkę, jedynie jakieś przycinanie i łączenie, a i tak są to pojedyncze przypadki, bo większość nagrań idzie do kosza, a wybrane do szuflady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie będzie mega obróbki tylko bardziej pocięcie, połączenie itp. Bardziej zmontowanie niż obróbka tak bym to chyba nazwał. Czyli jeśli docelowo chcę 1080p to lepiej nagrywać w wyższej rozdzielczości by potem po renderowaniu była lepsza jakość tak?

 

Te filmiki będą wrzucane na YT więc on i tak to skompresuje, dobra jakość 1080p mi wystarczy po wykonanym renderowaniu. Przykładowo w Canonie MP4 ma większy bitrate a niby do obróbki zalecają AVCHD gdzie bitrate jest mniejszy... Tak samo wiadomo, że w 4k będziemy mieć większy bitrate niż w 1080p tak przynajmniej jest w tych kamerach które posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z bitrate niestety nie jest taka prosta sprawa, bo 40Mb/s w 1080p jest przyzwoite, a w 4k będzie już takie sobie. Tak samo różnice między kodekami nie zawsze idą w parze z wysokością bitrate, np. 36Mb/s h264 jest u mnie porównywalne z 24Mb/s h265. Jak wypada 35Mb/s h264 względem 28Mb/s AVCHD nie wiem, zobacz co lepiej wygląda, a jak nie widzisz różnicy, to idź w kompatybilność z resztą materiału.

 

Jeżeli tylko tniesz i sklejasz, to myślę że można w docelowej kręcić ale nie wiem jak wygląda łączenie materiałów o różnej jakości. Ze swojej kamerki spokojnie pociąłem i skleiłem skrót przy pomocy ffmpeg i metody copy, czyli bez żadnego przekodowania po drodze (szybkie i bez strat jakości). Dopiero na sam koniec dałem rekompresję przed wrzuceniem do sieci.

Jak to wygląda w innych programach i przy dodawaniu efektów przejścia nie mam pojęcia.

 

Większa rozdzielczość daje zapas na kombinowanie. Przy obniżeniu można pozbyć się części szumów, w razie co jest z czego przyciąć jak trzeba zrobić stabilizację obrazu.

 

Najlepiej wypróbować, nagraj jeden fragment próby w 1080p, drugi w 4K i zobacz co na końcu wyjdzie lepiej.

Wydaje mi się też, że więcej czasu będzie trzeba spędzić eksperymentując z parametrami typu iso i ilość klatek, żeby uzyskać odpowiednią jasność i zadowalający poziom rozmazania ruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...