Skocz do zawartości
pirouetti

Wybór kabla hdmi dla 4k HDR - PC + TV

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam PC z kartą graficzną GTX 1070.

W specyfikacji tej karty w internecie przeczytałem, że posiada ona wyjście hdmi 2.0b.

Posiadam także tv Philips 55" 55PUS6523.

 

Wcześniej posiadałem kabel hdmi najprawdopodbniej 1.4 przy którego użyciu filmy 4k z hdr lekko ścinało, pomijało niektóre klatki (przy lepiej skompresowanym wideo już lepiej, ale wciąż).

Po długich konsultacjach na innym forum kupiłem zwykły kabel hdmi 2.0, z pełną świadomością ryzyka, że HDR może nie zadziałać,

ale zaryzykowałem te 25 zł (według opisu przepływ 18Gb/s, miałem nadzieję że wystarczy, skoro wcześniej się tylko lekko ścinało na kablu wedle opisu 10Gb/s)

i okazało się nie warto, gdyż nie tylko nie ścina, ale zamiast ścinania pojawia się czarny ekran co chwila.

 

Niestety chyba wyrzuciłem książki do tv ani nie mogę znaleźć żadnych informacji w internecie na temat standardu hdmi w moim tv.

Proszę o poradę, czy kabel hdmi 2.0b (tu już cena dużo wyższa) będzie ok dla mojego tv + PC, nie chciałbym znów wyrzucić pieniędzy w błoto.

Czy napewno taki kabel będzie obsługiwany przez ten telewizor Philips w standardzie hdmi 2.0b,

może to już standard od którejś tam wersji tych telewizorów, ja nie jestem w stanie znaleźć informacji.

 

Podsumowując, proszę o poradę o odpowiedni kabel (może być link do aukcji na allegro na przykład),

który umożliwi bezproblemowe odtwarzanie treści 4k HDR z mojego PC z kartą graficzną GTX 1070 na tv Philips 55" 55PUS6523.

 

Mogę podać pozostałe parametry kompa, ale z poprzedniej rozmowy na forum i z innych forów jakie czytałem jestem niemal przekonany że komp jest ok, tylko kabel jest potrzebny odpowiedni.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszesz jak długi ma być to kabel. Jeśli chodzi o kable 2-3m to praktycznie każdy co ma w opisie 18Gbps jak nie jest uszkodzony zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć go masz 14 dni na to. I kup inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też szukałem kabla hdmi. bo od konsoli działał tylko 4k@30 Hz. Znalazłem kabel w cerfurze 4k@60 hz koszt jakieś 30 zł nie pamiętam nazwy, ale fifa działa w 4k@60 hz i różnica jest kolosalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalezione na stronie Philipsa:

 

Sygnał z komputera — wejście HDMI1

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 30 Hz

 

Sygnał z komputera — wejścia HDMI2/3

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 60Hz

 

Sygnał wideo — wejście HDMI1

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 30 Hz

 

Sygnał wideo — wejścia HDMI2/3

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 60Hz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Herus

Ok, poszukam dzięki

Edytowane przez pirouetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalezione na stronie Philipsa:

 

Sygnał z komputera — wejście HDMI1

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 30 Hz

 

Sygnał z komputera — wejścia HDMI2/3

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 60Hz

 

Sygnał wideo — wejście HDMI1

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 30 Hz

 

Sygnał wideo — wejścia HDMI2/3

maksymalna rozdzielczość 4K UHD: 3840 x 2160 przy 60Hz

 

Dzięki. A więc oznacza to, że ten tv obsługuje hdmi 2.0b, skoro 4k/60Hz, dobrze rozumiem?

Pozdrawiam.

 

Cześć link nie działa, możesz wysłać jeszcze raz?

 

 

Znalazłem ten artykuł i muszę przyznać że nie o to mi chodzi. Kabel za 900 zł?

Ja nie potrzebuje takiego długiego kabla.

 

Co sądzicie o tym kablu?

https://mgmplay.pl/pl/547-kabel-hdmi-20b-flat-4k-uhd-hdr-2m.html

Będzie dobry?

Edytowane przez pirouetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem i udało mi się znaleźć dwa pewne i działające kable 4k60fps HDR (tutaj warto zwrócić uwagę, że trzeba obniżyć chromę gdyż 4K 60fps 4:4:4 10b-HDR = 22.28Gbps a HDMI2.0 to max 18Gbps, więc w panelu NVIDIA ustawiasz na 4:2:2). Do oglądania filmów HDR polecam ustawić 24Hz albo 30Hz i pełne kolory.

 

- kabel 2m: UNITEK HDMI 2.0 2M LUX (Y-C138RGY)

- kabel 5m: PureLink PS3000-050 18Gbps 5m

 

Przy 5m było ciężko i kupiłem w końcu kabel z certyfikatem HDMI.org i faktycznie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem i udało mi się znaleźć dwa pewne i działające kable 4k60fps HDR (tutaj warto zwrócić uwagę, że trzeba obniżyć chromę gdyż 4K 60fps 4:4:4 10b-HDR = 22.28Gbps a HDMI2.0 to max 18Gbps, więc w panelu NVIDIA ustawiasz na 4:2:2). Do oglądania filmów HDR polecam ustawić 24Hz albo 30Hz i pełne kolory.

 

- kabel 2m: UNITEK HDMI 2.0 2M LUX (Y-C138RGY)

- kabel 5m: PureLink PS3000-050 18Gbps 5m

 

Przy 5m było ciężko i kupiłem w końcu kabel z certyfikatem HDMI.org i faktycznie działa.

 

Dzięki za radę. Tylko za nic w tych ustawieniach nvidii nie mogę znaleźć tej chromy.

Zamieniłem tylko na 30hz co nawet pomogło, ale nadal nie jest idealnie, a tej chromy 4:2:2 za nic nie mogę znaleźć.

 

Dodaje screen z ustawień nvidii (podłączony zwykły monitor).

 

Nie mogę tam znaleźć tych ustawień, gdzie tego szukać?

post-590514-15598737168017_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Tylko za nic w tych ustawieniach nvidii nie mogę znaleźć tej chromy.

Zamieniłem tylko na 30hz co nawet pomogło, ale nadal nie jest idealnie, a tej chromy 4:2:2 za nic nie mogę znaleźć.

 

Dodaje screen z ustawień nvidii (podłączony zwykły monitor).

 

Nie mogę tam znaleźć tych ustawień, gdzie tego szukać?

 

Jeszcze jedno pytanie.

Może po prostu się szarpnę na kabel hdmi 2.1 za 100 zł i po kłopocie?

Tylko czy to wszystko rozwiąże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Temat rozwiązany.

Nie zdążyłem kupić kabla, bo udało mi się załatwić wszystko w ustawieniach.

Jak już zaczęło działać, poszukałem w kupionych na allegro swojego kabla.

Okazuje się, że jest to kabel 1.4b za mniej jak 10 zł.

Działą 4k hdr na najwyższych ustawieniach kolorów karty graficznej w zakładce wyświetlanie>zmiana rozdzielczości, 32 bity, 12 bpc, RGB, wyjsciowy zakres tonalny pełny.

Wszystko działa idealnie płynnie po ustawieniu 23hz, a jako, że filmy i tak są dostępne w 23.976 fps, nie więcej, to idealnie mi wystarcza.

Wyłączam hdr w Windows i używam programu KMPlayer, który sam uruchamia hdr po włączeniu filmu z hdr.

Filmy chodzą perfekcyjnie, chyba też w programie vlc (nie pamiętam dokładnie), tylko tu trzeba hdr włączyć w Windows.

Jako, że nie oglądam żadnych filmów z większą ilością klatek z komputera, to nie kupuje kabla nowego.

Z youtube 60fps 4k hdr, czy Netflix używam bezpośrednio przez aplikacje wbudowane w tv - mam go podłączonego do neta.

Więc podłączenie do kompa w sumie w zupełności mi narazie wystarcza, kto by pomyślał hdmi 1.4b dla hdr 4k będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kabel 2.1 wszystko rozwiąże bo jest przygotowany pod 8k.

To jest jeszcze bardziej ciekawy temat bo tak naprawdę kable są takie same. One nie maja wersji. Wersja Hdmi jest w źródle i TV. Kable są takie same tylko różnią się jakością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...