Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Nilin

Dobór karty graficznej do sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dłuższego czasu przeglądam różne strony w celu znalezienia "właściwej" karty graficznej do grania w gry. Jednakże nie dysponuję w tym zakresie jakąś wybitną wiedzą i potrzebuję pomocy lub porady, co do doboru karty graficznej do mojego sprzętu.

 

Moje specyfikacje:

Procesor: Intel Core i5-3470 3.20 GHz

Pamięć RAM: 8 GB

Dodam jeszcze, że dysponuję monitorem o rozdzielczości 1280x1024 (jeśli to ma jakieś znaczenie). Moja obecna karta graficzna to NVIDIA GeForce GT 730. Wcześniej dysponowałam jakąś kartą AMD, która się uszkodziła (spaliła?), przez co mam lekki uraz do kart AMD (być może jednak nieuzasadniony z uwagi na to, że to w sumie był jedyny raz, kiedy miałam styczność z tą marką).

 

Podkreślam, że nie zależy mi na kartach z górnej półki (w sensie takich, które pozwolą mi odpalić gry na ultra czy jakichś wysokich ustawieniach) wystarczy, żebym mogła w ogóle zagrać w nowsze gry (chodzi mi tu głównie o Wiedźmina 3 i gry o podobnych wymaganiach) w stabilnych 30 FPS.

W zasadzie najważniejszą rolę tutaj odgrywa cena, szczerze mówiąc, nie dysponuję obecnie jakąś dużą ilością pieniędzy, dlatego chciałabym wiedzieć, czy w ogóle istnieje taka karta, powiedzmy, do maksymalnie 600 zł (im mniej tym lepiej - wiem jak paradoksalnie to brzmi), która umożliwi mi zagranie w nowsze gry?

Przepraszam za wszelkie błędy, jakie mogłam popełnić przy pisaniu tego posta, ale czuję się już dość zdesperowana i nie wiem gdzie mogłabym zwrócić się o pomoc.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i poświęcony mi czas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie ciut powyżej 600zł jest szeroki wybór Rxów 570. Moim zdaniem karta w tej cenie nie ma sobie równych (mowa o nowych). Podobny cenowo gtx 1050 ti jest znacznie słabszy, toteż odradzam jego zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rx570 będzie najlepszy do takich niewielkich wymagań.

Wybierz jakąś wersję 4GB z dwoma wentylatorami i ze złączem do monitora, jakiego potrzebujesz. Wybór w przedziale 600-630 złotych jest dość duży.

Zejście poniżej tego poziomu jest nieopłacalne.

 

Gdybyś chciał coś używanego, można polować w gtx1060 6GB. Obecnie te karty bardzo tanieją, więc na używkach też się to musi odbić.

 

EDIT:

No i monitor do wymiany, bo na tym grać, to jakiś masochizm :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie ciut powyżej 600zł jest szeroki wybór Rxów 570. Moim zdaniem karta w tej cenie nie ma sobie równych (mowa o nowych). Podobny cenowo gtx 1050 ti jest znacznie słabszy, toteż odradzam jego zakupu.

 

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! Czyli mówimy tutaj na przykład o takim modelu (wygooglowałam na szybko) "Gigabyte Radeon RX 570 AORUS 4GB"? Ten właśnie jest za niewiele ponad 600 zł. Wiem też właśnie, że z kartami bywa tak, że wystarczy dopłacić ledwie te 100-200 zł i można dostać dużo lepszą kartę, więc może powinnam to też rozważyć?

 

Do tej rozdzielczości wystarczyłby nawet 750 Ti za 200zł. Moim zdaniem warto zmienić monitor choćby na 22'' 1080p.

Np https://www.ceneo.pl/42287616 na matrycy VA. Do tego używany GTX 960 za około 300 zł.

 

Dziękuję bardzo za poradę co do monitora, bo tutaj właśnie też od dłuższego czasu myślę nad zmianą. I oczywiście dziękuję za poradę co do karty, bo w sumie też biorę pod uwagę używane.

 

rx570 będzie najlepszy do takich niewielkich wymagań.

Wybierz jakąś wersję 4GB z dwoma wentylatorami i ze złączem do monitora, jakiego potrzebujesz. Wybór w przedziale 600-630 złotych jest dość duży.

Zejście poniżej tego poziomu jest nieopłacalne.

 

Gdybyś chciał coś używanego, można polować w gtx1060 6GB. Obecnie te karty bardzo tanieją, więc na używkach też się to musi odbić.

 

EDIT:

No i monitor do wymiany, bo na tym grać, to jakiś masochizm :E

 

Bardzo dziękuję za obszerną poradę! I tak myślałam z tym monitorem właśnie, więc tutaj też będę myśleć nad zmianą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten Aorus byłby całkiem przyzwoity, ewentualnie jak poszukasz to Sapphire pulse/nitro+ też będzie spoko ;) Raczej unikałbym Asusa expedition, MSI Armor oraz xfx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 680zł masz rx580 4GB Gigabyte w morele.net. Warta dopłaty względem 570 o te kilkadziesiąt złotych.

 

A tak to nie w Twoim przypadku moim zdaniem nie warto dopłacać do jeszcze lepszej. Warto dopłacić do 570/580 względem np. 560 czy 1050. Te radeony to wydajność gtx1060. W Wiedźminie 3 będzie ok 50-60fps na ultra w 1920x1080. Następna ze sklepu to by była dopiero gtx 1660 za ok 1k. Ale między nią a 580 nie ma przepaści. Albo używana gtx1070 za ok 800-900zł. Tu już jest zauważalna różnica. Ale u Ciebie to priorytetem po karcie jest monitor ;) Na czymś trzeba wyświetlać tą piękną grafikę.

Aorus 570 4gb jest dobra, sam ją posiadam. Zwykła Gigabyte też będzie ok.

 

Masz jakieś cyfrowe złącze w tym monitorze? Jak nie to będzie potrzebny konwerter.

 

Jak chcesz używaną to też rx570/580. 570 chodzi już poniżej 500zł z gwarancją. Tylko tak:

-nie kupuj od ludzi, którzy mają dużo tych kart, bo masz spore szanse, że są po koparkach (najczęściej strasznie zajechane)

-najlepiej szukaj na OLX, będzie Ci łatwiej znaleźć od osoby prywatnej, która np. zmienia kartę na wydajniejszą.

-koniecznie weź z dowodem zakupu z jakiegoś normalnego sklepu (xkom, morele itd.) i tym samym z gwarancją.

 

Używanych 960 bym nie szukał. Raz, że to karta znacznie mniej wydajna a dwa, że stara więc nie będziesz miała na nią gwarancji. 970 też nie z tych samych powodów. Od nvidii jeśli już to 1060 3gb albo 6gb.

 

PS.Jeszcze dwie sprawy.

Masz jedną kość RAM? Jak tak to powinnaś dokupić drugą taką samą o tych samych parametrach i najlepiej tego samego producenta aby działały w dualu.

 

Masz dysk SSD? Jak nie to też polecam kupić nawet jakiś tani 120GB na system, programy i jakąś grę. W grach znacznie przyśpieszy loadingi ale przede wszystkim poprawi komfort normalnego korzystania z komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten monitor to LCD to tragedia, ale jakby to był CRT to już ciekawe retro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 680zł masz rx580 4GB Gigabyte w morele.net. Warta dopłaty względem 570 o te kilkadziesiąt złotych.

 

A tak to nie w Twoim przypadku moim zdaniem nie warto dopłacać do jeszcze lepszej. Warto dopłacić do 570/580 względem np. 560 czy 1050. Te radeony to wydajność gtx1060. W Wiedźminie 3 będzie ok 50-60fps na ultra w 1920x1080. Następna ze sklepu to by była dopiero gtx 1660 za ok 1k. Ale między nią a 580 nie ma przepaści. Albo używana gtx1070 za ok 800-900zł. Tu już jest zauważalna różnica. Ale u Ciebie to priorytetem po karcie jest monitor ;) Na czymś trzeba wyświetlać tą piękną grafikę.

Aorus 570 4gb jest dobra, sam ją posiadam. Zwykła Gigabyte też będzie ok.

 

Masz jakieś cyfrowe złącze w tym monitorze? Jak nie to będzie potrzebny konwerter.

 

Jak chcesz używaną to też rx570/580. 570 chodzi już poniżej 500zł z gwarancją. Tylko tak:

-nie kupuj od ludzi, którzy mają dużo tych kart, bo masz spore szanse, że są po koparkach (najczęściej strasznie zajechane)

-najlepiej szukaj na OLX, będzie Ci łatwiej znaleźć od osoby prywatnej, która np. zmienia kartę na wydajniejszą.

-koniecznie weź z dowodem zakupu z jakiegoś normalnego sklepu (xkom, morele itd.) i tym samym z gwarancją.

 

Używanych 960 bym nie szukał. Raz, że to karta znacznie mniej wydajna a dwa, że stara więc nie będziesz miała na nią gwarancji. 970 też nie z tych samych powodów. Od nvidii jeśli już to 1060 3gb albo 6gb.

 

PS.Jeszcze dwie sprawy.

Masz jedną kość RAM? Jak tak to powinnaś dokupić drugą taką samą o tych samych parametrach i najlepiej tego samego producenta aby działały w dualu.

 

Masz dysk SSD? Jak nie to też polecam kupić nawet jakiś tani 120GB na system, programy i jakąś grę. W grach znacznie przyśpieszy loadingi ale przede wszystkim poprawi komfort normalnego korzystania z komputera.

 

Bardzo dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienie tematu, to zdecydowanie ułatwia mi zrozumienie, jak to wszystko działa :D. Wydaje mi się, że jest to jedna kość RAM i tak, mam dysk SSD. Co do monitora, w sumie się nie orientuję jak to jest z tym złączem, ale tutaj mi to ktoś ogarnie już akurat :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • 4090 i gra na low?  Ouch...
    • Racja, rozsądkiem jest skakanie co 2-3 gen procków. Poczekam na Zen 5 i zobaczymy co dalej. Myślałem pogonić 5800X i dołożyć do używki 5800X3D. Za parę stówek wyczerpałbym możliwości na AM4, chociaż tym prockom na tyle blisko, że nie jest to jakiś zauważalny przeskok. Dawało się używki za 1k kupić, a teraz rzeczywiście drożej. Słusznie. Jak kupowałem 5800X to chodziły po 2k, oema trafiłem za ok. 1670zł gdzie za 5600X trzeba było dać 1400zł. Gdybym teraz siedział na 5600X byłby większy sens przeskoku.   Z multi to CS2 z detalami na Ultra High 1440p bez upscalingu. Obecnie klatkarz to tak 250-300+ na tym ustawieniu. Procki X3D dają kopa w tym tytule ale czy mi zrobi różnicę te +50-100 FPS?   A nie kręciłem tych memek, ponoć słabo się kręcą ale nie sprawdzałem. Chyba wybiję sobie z głowy zmiany. Warto chyba czekać na ZEN 5 - z tego co widziałem przyrost ma być na poziomie 40% co mnie zaciekawiło. Na intela nawet się nie oglądam. Ostatni raz miałem 6-7 gen i styka
    • Już te pisanie że czegoś zabraknie mi gotuje krew w żyłach... Miał Putin zdechnąć a żyje. Miały sankcje udusić Rosję a tu sami Amerykanie ganiają Ukrainę za ataki na rosyjskie przetwórnie ropy. Miało zabraknąć czołgów, wychodzi że produkują/restaurują kolejne. Miało zabraknąć amunicji wychodzi że sobie z tych dyktatorskich państewek pościągali szybciej niż zachód się zrzucił na źródełko Czech, nim sami swoją gospodarkę przestawili w tryb wojenny. Jest tak jak Wolski mówił w ostatnim raporcie że prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. Przy braku błyskotliwej i wręcz cudownej kontrofensywy i postawieniu na odbitym terenie sytych oddziałach w sensie ilości to plan jaki ten Ławrow wyjawił w tym wywiadzie(polecam choćby tego poczytać jak nie martwi się ktoś że mu zalasuję mózg) jest bliżej do finiszu. Zostanie kaleka bez możliwości wejścia do tego NATO i UE a ciekawe ile to potrwa nim się nie rozpadnie bo raczej nie zwróci się z powrotem na wschód do najbliższego sąsiada. Pik produkcyjny w Rosji minie po 26 roku czyli jeszcze 2.5 roku walki o co. Z Chersońszczyzną skończyły się jakiekolwiek postępy i nawet chyba nadzieje na nie, a tylko była pokerowa rozgrywka gdzie krupier / cała publika raczej nie pomagała dostatecznie wystraszyć agresora. Niech ścierają agresora by szybko nie przyszło do głowy to powtórzyć to jest chyba jedyny cel teraz. Ostatni szczebel eskalacji z wyczerpania raczej też średnio wygląda. Teraz jest problem by te drony zwalczać na terytorium własnym by nie sprzedawały pozycji opl i lotnictwa to chyba raczej pod koniec nie będą ich tak lekkomyślnie używać.    
    • Toż mówię, że na AMD było cacy. Afterburner śmigał przy 5600XT (2 egzemplarze), 6600XT na końcu 5700XT na codzień UV referenta. Profil się wczytywał z windą, działało wszystko beton stabilnie na zasadzie ustaw i zapomnij. Ale wylewam gorzkie żale na ułomność u zielonych, a temat jest o konkretnej karcie - karta sama w sobie jest przyzwoita, polecam w tym budżecie Jedynie jak ktoś ma przyzwyczajenia z AMD, tj. proste, szybkie, działające OC/UV to może się rozczarować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...