Skocz do zawartości
norbo

AMD vs Intel - smutne wnioski

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się na jakiej bazie skomponować nowy PC. Podzielę się wnioskami, chcecie to się obrażajcie.

 

Po zadaniu kilku pytań tu i tam, między innymi na tym forum, kilku sąsiednich, i jeszcze paru dalszych, przeczytaniu tego co wyrzucają wyszukiwarki (nie tylko Google), poczytaniu w kilku językach, poczytaniu opinii na stronach sklepów, etc. etc...

 

* Intel zdobył rynek kiedyś dawno w pierwszym rzucie, inni (czyli aż jeden inny) są tylko naśladowcami, realnie nie potrafią go dogonić

* AMD ma świetne pomysły, ale bardzo słabo jest już z wykonaniem tych pomysłów (problemy z kompatybilnością)

 

Skutki takiej sytacji:

* zdecydowana większość klientów wybierze gotowe zestawy, czy to laptopy czy PC, ale już gotowe zestawienia, nie wymagające myślenia

* klienci decydujący się na samodzielny zestaw komponentów nie mający na zbyciu sporej kasy lub skłonności do ryzyka prawie zawsze wybiorą Intel

 

Oczywiście cały czas mowa o klientach indywidualnych, korporacyjni spece nie mają takich problemów, normalka.

 

Czy AMD faktycznie może dogonić Intela?

* brak infrastruktury - większość producentów komponentów koncentruje się wbrew pozorom na Intel, kości AMD muszą być dostosowane lub odpuścić współpracę z danym elementem

 

Zalecana strategia (tylko jeśli AMD faktycznie chce zdobyć ten rynek, co nie jest tak oczywiste, jak niektórym się wydaje)

* rozwój własnej infrastruktury w zakresie produkcji komponentów kompatybilnych

* budowa sieci "niezależnych producentów" ale jednak zależnych komponentów kompatybilnych

 

Rozwiązanie pośrednie

* skłonienie "producentów niezależnych" do produkcji odrębnych linii dla AMD i Intel, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt głównych (RAM głównie)

* wypracowanie ponadkorporacyjnego (światowego?) standardu obsługi mikroprocesorów [to rozwiązanie podoba mi się najbardziej, otwiera drzwi dla wszystkich]

 

Brak standardów nie tylko ogranicza konkurencję, ale również buduje monopole.

 

Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym prosił o rozwinięcie "problemów z kompatybilnością" - co dokładnie masz na myśli pisząc to? Kompatybilność sprzętu? Jak np. modułów RAM czy jakiegoś sprzętu profesjonalnego/serwerowego (jak na przykład adapterów sieciowych o wysokiej wydajności z serwerami na podzespołach AMD)? Czy bardziej masz na myśli kompatybilność istniejącego oprogramowania ze sprzętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o - odstraszającą zdecydowaną większość konsumentów zadziwiająco krótka listę konpatybilnych ramów. Co ciekawe, dla Intela nikt nawet nie sugerował mi sprawdzania takich list, co jest sugestią samą w sobie. Rozwijając temat, dziwne są klimaty z ramkami co po podpięciu do AMD obniżają częstotliwość. Dla jasności, całą wiedzę czerpię z neta, choć w mam laptopa na AMD.

 

To jest realny problem dla konsumentów, zwłaszcza gdy wg listy producenta płyty 3k+ działają poniżej 2k, a nie każdy chce wydawać kasę nadmiarowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbo

Zauważyłeś może że do najtańszej płyty głównej pod am4 możesz bez problemu wsadzić pamięci ddr4 3200Mhz gdzie na budżetowych konstrukcjach pod Intela h310 masz ograniczenia i w obecnej generacji pamięć działa tylko na 2666Mhz.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że to zauważyłem - dokładniej jako konsument poszukujący wydajnego sprzętu nie do gier. Na AMD zwróciłem uwagę głównie przez wielowątkowość Ryzenów, ale ograniczony budżetem nie pozwala eksperymentować. Ryzeny pozostają poza moją domeną, ja jestem od softu, trudno mi dobrać hard. I to, omawiając ze znajomymi zniechęca najbardziej. Reszta to prosta obserwacja rynku i cen - jak to jest możliwe, że Ryzeny konkurencyjne dla I5, czy nawet I7 są o tyle tańsze. Wszystkie są produkowane w Azji, robotnicy Intela niby tyle zarabiają? Jeśli tak to chętnie dopłacę.Ale przyczyną niższych cen jest po prostu niższy popyt, a dlaczego? To każdy wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Pierwsza sprawa proces 10nm intela jest bardziej zaawansowany względem 12nm procesu w którym są produkowane procesory AMD ryzen 2 generacji.

Druga sprawa ostatnie pół roku wyraźnie pokazują tendencję wzrostową sprzedaży procesorów AMD względem Intela. AMD sprzedaję zdecydowanie więcej procesorów ale marza jest podobna że względu na dużo wyższe ceny procesorów Intela.

Ten trend wzrostowy do końca roku będzie się utrzymywał głównie ze względu na problemy intela z procesem 10nm który przekłada się na ilość towaru w sprzedaży a to jest główny czynnik który decyduję o cenię.

Lada moment pojawi się kolejna generacja procesorów Ryzen i AMD ma wszystko po swojej stronie aby zdecydowanie zaatakować i odbić sporą część rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno był artykuł o uzysku co stanowi głównie o cenie. Jeżeli uzysk Intela jest na poziomie 35% w dużych układach, a AMD 70% to cena krzemu jest o połowę tańsza dla AMD.

Co do popytu to nie masz racji, wystarczy popatrzeć na ostatnie raporty sprzedażowe.

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale po co te wypociny? Nie moja działka zamartwiać się co i jak ma zrobić AMD żeby dogonić konkurencję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się o kondycję AMD nie martwię - będą dostarczać CPU i GPU do PS5. To potężny rynek i przez najbliższe parę lat mogą się skupić na rozwoju technologii (trochę uwagi przydałoby się zwłaszcza Radeonom). Z mojego punktu widzenia Ryzen+Vega to rozwiązanie prawie idealne - wysoka wydajność przy kompilacji/wielowątkowych obliczeniach, świetne wsparcie GPU pod linuksem (sterowniki opensource + OpenCL), cena. Są też wady - trzeba zwracać większą uwagę na kompatybilność przy doborze podzespołów i chłodzenia, ale IMHO to nie problem dla średnio rozgarniętego piętnastolatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorze @norbo

Większych bzdur już dziś nie przeczytam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się o kondycję AMD nie martwię - będą dostarczać CPU i GPU do PS5.

Tyle, że od dawna wiadomo, że z tych konsol to są jedynie grosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kowal Źródło? Pytam bez złośliwości, bo jedyne informacje jakie mi google wypluło mówią, że AMD zarabia na jednej konsoli PS4 znacznie więcej niż Sony (oczywiście dotyczy to samego sprzętu, a nie dodatkowych usług).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kowal Źródło? Pytam bez złośliwości, bo jedyne informacje jakie mi google wypluło mówią, że AMD zarabia na jednej konsoli PS4 znacznie więcej niż Sony (oczywiście dotyczy to samego sprzętu, a nie dodatkowych usług).

 

Nie ma w tym nic niezwykłego, SONY zarabia głównie na usługach i licencjach. Są to wiele większe pieniądze, niż marża ze sprzedaży czipów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kowal Źródło? Pytam bez złośliwości, bo jedyne informacje jakie mi google wypluło mówią, że AMD zarabia na jednej konsoli PS4 znacznie więcej niż Sony (oczywiście dotyczy to samego sprzętu, a nie dodatkowych usług).

 

Raporty finansowe amd, poczytaj sobie o przychodach działki eesc gdzie wliczane są custom chipy sprzed premiery ryzenów. Drobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raporty finansowe amd, poczytaj sobie o przychodach działki eesc gdzie wliczane są custom chipy sprzed premiery ryzenów. Drobne.

Ciekawe jak w takim razie będzie wyglądać to teraz. Dziś oferują zdecydowanie lepszy produkt, do tego już nie mają noża na gardle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raporty finansowe amd, poczytaj sobie o przychodach działki eesc gdzie wliczane są custom chipy sprzed premiery ryzenów. Drobne.

Ja tam widzę wzrost rok do roku z marży 20% do marży 32%, więc wniosek jest jeden zarabiają na tym coraz więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę wzrost rok do roku z marży 20% do marży 32%, więc wniosek jest jeden zarabiają na tym coraz więcej.

 

WTF. Ja piszę o czymś zupełnie innym, chyba nawet nie wiesz o czym 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu damage control team pracuje nawet w święta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego raportu nie masz racji https://pclab.pl/news72795.html

No jak nie mam racji jak jedyne co konsole są w stanie wygenerować to pik przychodów w Q3 na poziomie 300mln. W tą działkę są wliczane też serwery i urządzenia wbudowane więc to serio są grosze. Dużo więcej by amd zarobiło jakby zamiast produkcji chipów do konsol produkowało w tym czasie gpu do kart gdy był boom na kryptowaluty. Za 2019 amd dobije bankowo do 8mld $ przychodów, a konsole to będzie dalej 300mln w Q3 i pewnie średnio 100mln w Q1/Q2/Q4. Także tak, to są grosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OP, w pierwszym zdaniu zastanawiasz się, na jakiej bazie poskładać komputer i tu moglibyśmy porozmawiać. Ale od drugiego zdania zaczynasz temat, który w zasadzie nie nadaje się do działu "procesory", tylko powinien siedzieć w off-topic. Dlaczego? Bo wyznawcy AMD się już zlecieli i bombardują ludzi danymi, które mogą zainteresować co najwyżej ludzi z fetyszem na punkcie amerykańskich korporacji.

 

Jak będziesz chciał realnie kupić sprzęt, idź do działu zestawów komputerowych, określ budżet, określ zastosowania i ci coś poskładamy. A tutaj się męcz z Kościołem Świętego Ryzena, który sobie sam na głowę ściągnąłeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I z kim ja dyskutuje skoro Ty wiesz wszytko lepiej.

 

Dostałeś twarde dane, z czym masz problem? Produkcja APU dla konsol nigdy nie była tak dochodowa, jak inne segmenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raporty finansowe amd, poczytaj sobie o przychodach działki eesc gdzie wliczane są custom chipy sprzed premiery ryzenów. Drobne.

Głupotki klepiesz. Wynik finansowy to jedno ale AMD sobie zwraca koszty opracowania bo wpakuje do takiej konsoli Ryzena gen. 2 którego sam sprzedaje oddzielnie. Karty do konsol to lekkie modyfikacje innych produktów które również rzucają na rynek.

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen 2 to będzie pogrom dla Intela.

 

 

 

:E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ja pewnie kupie jak kazda gre sony ale poczekam az polataja i na jakas promke Jedynka za 14zl teraz na steam.
    • Ogólnie tak, ale to dużo bardziej skomplikowane, skille tez mają bazowe obrażenia, maja też rożna efektywność mnożenia bazowych. Tu masz wytłumaczone ładnie: https://maxroll.gg/last-epoch/resources/damage-explained  
    • Racja, seria 11 siedziała na CWT. Tak to jest jak się pisze po nocach. Nie ma pasywnego chłodzenia ale jest ono bardzo ciche. Czy to argument by plasować Focusa oczko wyżej sprawa dyskusyjna. Miałem be quiet Pure Power, mam Seasonica Focus i nie zauważyłem jakieś różnicy w kulturze pracy pod obciążeniem. Co do dwóch linii 12V to zdania są podzielone. Przy mniej pradożernych kartach podobno lepiej mieć dwie i podłączyć pod jedną linię by pracowała z najlepszymi parametrami sprawności odpowiednio ją obciążając. Kondensatory w Seasonicu są japońskie, w be quiet tajwańskie, co niczego nie dowodzi. O bebechach już napisałem wyżej. Sierant nic takiego nie twierdzi, a on raczej się zna. W dziale zasilaczy 750 W be quiet poleca, o Seasoniku nie wspomina - https://www.youtube.com/watch?v=CWohdQGAWMg Kopi kruszyć nie mam zamiaru bo aż takim specem od PSU nie jestem. Dla mnie jeden i drugi jest dobry przy czym niemiecki zdaje się nie miewał problemów z wyłączaniem kart graficznych jak swego czasu Focusy z Vegami i GTX 970, czy Prime z RTX 3080/90 i RX 6900XT.  
    • Moja karta po UV wchodzi max na 2550 Mhz i hot spot max 77 stopni, natomiast na stocku 2850 mhz ale wtedy hot spot. Czy da się coś zrobić żeby ponieść taktowanie ale żeby temperatury nie poszły drastycznie w górę?
    • Myślałem, że FFXVI będzie na kwiecień ale chyba prędzej zobaczę jak świnie latają niż to w kwietniu wyjdzie. Chyba się skończy na ps5pro bo nie będzie mi się chciało czekać rok na GTA6 a prosiak powinien mi zapewnić odpowiednią wizualnie jakość.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...