Skocz do zawartości
WORMS

RTX 2080 Ti FE zmiana bios

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Chciałbym prosić o poradę w sprawie zmiany biosu w mojej karcie graficznej.

 

Posiadam wersję nVidia RTX 2080Ti FE i zastanawiam się czy istnieje bios lepszy który mógłbym u siebie zastosować?

Posiadam chłodzenie EK Vector i przyznam że temperatury są dość wysokie, ale może nie będą ograniczeniem by zmienić bios na lepszy.

Proszę o poradę jak to zrobić poprawnie i który najlepiej bios wybrać.

Na co zwrócić uwagę w czasie zmiany biosu?

 

Wiem że na tej stronie jest lista biosów: https://www.techpowerup.com/vgabios/?architecture=NVIDIA&manufacturer=Gigabyte&model=RTX+2080+Ti&interface=&memType=&memSize=&since=

Który z nich wybrać by pasował?

 

Poniżej zdjęcie z aktualnego stanu w czasie chwili grania w Assetto Corsa.

Przyznam że gram na Pimax 5K + i tam każda klatka ma znaczenie, a sprzęt jest strasznie wymagający.

 

Bardzo dziękuję za pomoc.

20z2z3b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producentem Twojej karty jest Nvidia a nie Gigabyte. Zostały wydane dwa biosy, ty masz ten starszy a więc wgrywasz nowszy, czyli 90.02.17.00.04.

https://www.techpowerup.com/vgabios/?architecture=NVIDIA&manufacturer=NVIDIA&model=RTX+2080+Ti&version=&interface=&memType=&memSize=&since=

Nie spodziewaj się jednak jakichkolwiek zauważalnych zmian.

Jak chcesz obniżyć temperatury to zrób undervolting i popraw wentylację w obudowie no i zmniejsz OC.

O undervoltingu masz np tu:

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, oczywiście że producentem mojej karty jest nVidia, ale chodzi mi właśnie o to by załadować bios o większym power limicie i zwiększyć OC.

Z tego co się zdążyłem zorientować, ale mogę być w błędzie to by wrzucić bios innego producenta potrzeba zmordowanej wersji nvflash: NVIDIA NVFlash 5.527.0 Modified to allow flashing of FE

Chciałem spróbować biosu od Galaxy : GALAX RTX 2080 Ti OC Reference PCB (2x8-Pin) 300W x 126% Power Target BIOS (380W)

Tylko to własnie chodzi że mimo zastosowania bloku wodnego, moje temperatury wydają mi się wysokie i z tego co wyczytałem jakiś maks by karta nie zbijała taktowań to 45 stopni, u mnie jest więcej.

Zastawiam się czego jest to przyczyna, wina wentylatorów które są nieodpowiednie, jeden wciągający powietrze do budowy na froncie, drugi nad grafiką wypychający powietrze z obudowy.

Chłodnica EK 280 na dole Pusch & Pull wentyle i EK 420 na górze Pusch & Pull wentyle, nie wiem co mógłbym poprawić by grafika był chłodniejsza, dokupić jeszcze jedną chłodnice?

 

Druga sprawa czy na takiej jaką mam teraz wydajność chłodzenia nie ma sensu zmieniać bios na taki który ma Power limit 380W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz zwykłą pastę na rdzeniu, zapodaj TGC to powinno spaść min ~5stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o paście Gelid GC-Extreme (TC-GC-03-A) BOX 3.5g.

Nie wiem czy właśnie takiej nie zastosowałem, na 100% dałem taka na procka , ale nie pamiętam jaką dałem na GPU.

 

Co sadzisz o zmianie bios w obecnych warunkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermal Grizzly Conductonaut wink.gif

 

 

Ale sam wiesz co się stanie z blokiem po aplikacji ciekłego metalu wink.gif Przy grzałkach pasta już ma znaczenie.

 

Def bios ma limit na 320wat, a jak dasz bios Galaxy na pewno utrzymasz wyższe taktowania pod obciążeniem. Jak zmienisz pastę to temp powinny być nie najgorsze tylko nie spodziewaj się cudów jeżeli chodzi o wzrost wydajności.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś chociaż czy karta dobija do power limitu podczas grania? Jak nie to zmiana biosu nic nie da bo limitem będzie napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ustawiłbym krzywą w afterburnerze, tzn. szukał najwyższego możliwego taktowania przy powiedzmy 1.03-1.04V.

Ctrl+F przy otwartym AB otwiera ustawienia krzywej ale nie wiem czy nie potrzeba ustawić innego layoutu, tego 'nowoczesnego'.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą pastę też posiadam, ale jej nie zastosuję szkoda mi bloku.

Wychodzi na to że jedyną radą dla mnie jest wymiana wentyli które są typowe dla chłodnic i dla obudów, bo na tą chwilę nie mam za dobrych.

Może jakbym jeszcze dodał dodatkową chłodnicę przed GPU by się sytuacja poprawiła, czy możliwe że EK 280 przed GPU jest za mała?

 

Może w temacie pojawi się osoba która wgrywała bios z innej grafiki do FE nVidi i pochwali się jak karta po takim zabiegu sie zachowywała, czy warto, jakie były temperatury, mam taką cichą nadzieję.

 

 

Panowie a to coś nowego, o tych krzywych nie wiedziałem i grafika raczej nie dobija do limitu, tylko jak to ustawić.

Edytowane przez WORMS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC krzywą jest bardzo popularne w laptopach jako undervolting, może ten filmik trochę rozjaśni: https://www.youtube....h?v=TpIkYr9aDc8

 

Mój 2080Ti LightningZ śmiga 1.04V 2070MHz.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link do filmu, zobaczę go z całą pewnością i mam nadzieję że coś z niego wyciągnę dla siebie.

U mnie widzę że grafika non stop w grach lata właśnie na 2085MHz, wbija niekiedy na 2115MHz ale jest zbijana w dół.

Możliwe że ten nowy bios od nVidi coś poprawi i na początek zamierzam go wrzucić, mam nadzieję że nie będzie gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma być do benchmarków czy do codziennego użytku? Jak do tego pierwszego to podmiana biosu z limitem na 380wat lub bez limitu nie ma sensu.

 

Turingi mają sensowną wydajność na wat jeszcze tak do 0.96-0.97v, powyżej 1v to już zaczyna się chlanie watów przy minimalnym wzroście wydajności.

 

Pamięci kręcić na maxa wink.gif

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem w pierwszym poście interesuje mnie wydajność w grach 24/7, na tą chwilę nie ma grafiki która poradziłaby sobie z VR Pimax 5K+ i trzeba cisnąć to co jest dostępne na rynku, obcinać detale itd.

Odświeżanie tego ustrojstwa to 90Hz , więc te 90 klatek chciałbym wyciągać przy rozgrywce sieciowej i 24 graczach. Oczywiście daję rade tak na pograniczu, ale może przez OC udałoby się wycinać więcej.

Każda klatka na wagę złota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powodem zbijania taktów jest wysoka temperatura (a takie info mamy w pierwszym poście), to zwiększanie power limitu nic nie da. Undervolting natomiast powinien znacząco pomóc.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem w pierwszym poście interesuje mnie wydajność w grach 24/7, na tą chwilę nie ma grafiki która poradziłaby sobie z VR Pimax 5K+ i trzeba cisnąć to co jest dostępne na rynku, obcinać detale itd.

Odświeżanie tego ustrojstwa to 90Hz , więc te 90 klatek chciałbym wyciągać przy rozgrywce sieciowej i 24 graczach. Oczywiście daję rade tak na pograniczu, ale może przez OC udałoby się wycinać więcej.

Każda klatka na wagę złota.

Jak to nie ma???

Quadro RTX 8000! :atomic:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro każda klatka się liczy to zmieniaj bios i kręć do oporu. Ale bez niższych temp to i tak skalowanie wraz z napięciem będzie mizerne, więc trzeba by zapodać większą chłodnicę.

 

Na biosie bez limitu mocy nie działa kręcenie przez krzywą i max napięcie jest takie samo jak na innych biosach do 1.093v, nie wiem jak z throtlingiem od temp trzeba by sprawdzić wink.gif Działa tylko jedno DP na referencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie popadajmy już w skrajności, pewnie gdyby nie dobra cena za RTX to w niego bym się też nie zaopatrzył i dalej siedział na 1080Ti.

Dziś po kilku benchmarkach i ponad godzinnym wyścigu mam ustalone maksymalne napięcie, które wynosi 1.069 V i spada na stałe 1.0500 V

Zegar przy prze taktowaniu na rdzeniu na +140 potrafi wbić chwilowo na 2115 MHz, na stałe utrzymuje wartość 2085 MHz.

Temperatura maksymalna 52 stopnie, przyznam że jestem w głębokim szoku, muszę z tym coś zrobić.

Plan mam by jutro zobaczyć na co stać pamięci, i może jeszcze sprawdzić rdzeń , choć nie wiem czy jest sens.

Później wgrać nowszy bios od nVidi ten oficjalny.

Zastawiam się co zrobić z chłodzeniem, bo miejsca w budzie brak, dodatkową 140 mógłbym wcisnąć, ale czy to coś poprawi, obawiam się że nie , a kolejne ponad 400 PLN trzeba zainwestować.

 

Może zauważycie coś co mógłbym poprawić by zapewnić lepsze chłodzenie GPU/CPU:

 

2dl6dti.jpg

 

 

aavj0h.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im człowiek starszy tym mniej jest tego czasu wolnego i nie ma kiedy się zabrać za to co go pociąga.

Ale w końcu udało się ten czas wygospodarować i zrobić testy plus zmianę na nowszy bios od nVidi, to na początek oczywiście.

Nie spodziewałem się jakiś zmian, ale o dziwo minimalne są, zegary już tak nie wariują i wyniki poszły delikatnie do góry, oczywiście wszystko w granicy błędu.

Wcześnie skoki MHz były w przedziale 100-120 MHz maksymalnie, teraz zegary są bardziej stabilne i te wahnięcia są w przedziale do max 65MHz.

 

Oczywiście w miedzy czasie wynalazłem test chłodzeń wodnych i uświadomiłem sobie, że przez moją niecierpliwość wybrałem chyba jeden z najgorszych jeżeli chodzi o temperatury bloków. Wydajność EK jest straszna.

23t5u6s.jpg

 

https://www.tomshw.de/2019/01/14/aqua-computer-kryographics-next-im-test-perfekter-massanzug-fuer-die-geforce-rtx-2080-ti-igorslab/

https://www.tomshw.de/2018/10/08/ek-waterblocks-ek-rtx-2080-ti-rgb-im-test-custom-loop-wasserkuehlung-und-ein-showdown-bei-380-watt-igorslab/

 

Jak się domyślam po prostu pierwszy na liście ma więcej tych pasków które się nakleja na blok i pewnie dlatego też lepiej odbiera temperaturę.

Czy na własną rękę można dołożyć termopady i spróbować poprawić tą wydajność chłodzenia, czy lepiej nie kombinować?

 

Jutro przyjdzie pasta Thermal Grizzly Kryonaut ,ale nie wiem czy w tym przypadku tutaj będzie pomocna.

 

W planie zmiana biosu na Galaxy, tylko troszkę się przeraziłem , bo jak zrozumiałem to Dispay Port nie działa, jak mam to rozumieć, skoro monitor mam pod DP i Pimaxa również mam pod DP, wcale te wyjścia nie działają, czy może jest inaczej, abo chodzi o coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz jak Ci pisałem, że dobre są Aquacomputer i HeatKiller? Zrobiłeś po swojemu i wybrałeś gorszy wink.gif

 

O biosie Galaxy nic nie wiem by DP nie działało, pisałem o biosie bez żadnego limitu mocy(Asus XOC) tam działa tylko jedno DP i reszta jest nieaktywna.Ten bios nie jest w pełni kompatybilny z referencyjnym pcb i stąd ten problem.

 

A jak jest z Galaxy biosem to wgraj i się przekonaj, zawsze możesz wrócić do wcześniejszego biosu.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz jak żałuję, ale po 3 tygodniach czekania , gdzie termin był 5-14 dni, byłem tak nabuzowany że zrezygnowałem.

A jak jest z tym DP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...