Skocz do zawartości
Caroozo

Samsung NP300-E5A - lista obsługiwanych CPU?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dostałem przegrzewającego się Samsunga NP300 E5A w którym siedzi i3 2350M, 4 GB RAM, GF 520MX, HDD 500 GB. Procesor na podstawce Socket 988B rPGA (G2), więc wypadałoby włożyć tam coś mocniejszego. Wersja BIOS to 02QA, z uwagi na to że aktualnie jest Win10 muszę zrobić downgrade systemu żeby na spokojnie sflashować BIOS (najnowsza oficjalna wersja BIOS jest z listopada 2012 roku - to 09QA).

 

Oficjalnie najszybszy obsługiwany procek to i5 2450M (wiem że działa i7 2670QM ale nie potrzebuję 4 rdzeni) ale nie ukrywam że byłoby świetnie gdyby wszedł tam Ivy Bridge - podstawka na to pozwala, widziałem sztuki z i3 3xxx, ale nie chcę ryzykować - stąd też zastanawiam się czy ktoś miał może doświadczenie z instalacją procesora w tym modelu lub modowaniem BIOSu?

 

Na Bios-Mods.com planuję zrobić request na dodanie mikrokodów do BIOSu 09QA, ale głupio to zrobić nie sprawdzając wcześniej co działa a co nie :). Plan jest taki żeby kupić coś sensownego poniżej stówki - idealnie i5 Ivy Bridge jeśli jest taka opcja - mniejszy proces, mniejszy pobór, HD4000 zamiast HD3000 i dłuższy czas na baterii, a ogniwa 6600 do tego modelu są bajecznie tanie i jest to idealny kandydat na taniego lapka "w teren".

 

Chipset Intel HM65 rev 09/B2 vg CPU-Z, BIOS 02QA 11/11/2011, na 100% socketowany (wczoraj czyściłem mu chłodzenie i nakładałem pasty więc sprawdziłem). Z góry dziękuję za konstruktywne rady.

 

P.S. Nie chcę w niego inwestować majątek, więc od razu info - jeśli ktoś ma pasującą i5 + 4 GB RAM do niego za około stówkę, chętnie kupię :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiasz i7-3632QM. TDP 35W, HD 4000. Dokładasz 4GB RAM, SSD i masz śmigacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiasz i7-3632QM. TDP 35W, HD 4000. Dokładasz 4GB RAM, SSD i masz śmigacz.

Kolego a czytałeś post? Po uj mi 4 rdzenie i proc za kilka stów - a nawet jeśli to na 99% nie ma mikrokodu tego CPU w BIOSie. Denerwują mnie takie bezmyślne "rady" jak dla total nooba...

 

Naprawdę proszę o wypowiadanie się osób które wiedzą co mówią a nie mówią co wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej było by rzucić temat na notebookcheck / notebookreview, większa szansa że zgłosi się ktoś kto próbował takiego upgrade'u.

 

Tu jest trochę ciekawych informacji, właśnie o NP300-E5A: https://www.win-raid.com/t3528f47-Sandy-Ivy-Bridge-microcode-update-for-Samsung-notebook.html

Dzięki, trafiłem na ten post jakiś czas temu ale sęk w tym że mody BIOSu są robione głównie żeby odblokować dodatkowe funkcje lub ew. zmodyfikować lub usunąć whitelist dla kart WiFi. Update mikrokodów to wyższa szkoła jazdy i nie ukrywam że wolałbym nawet komuś zapłacić żeby mi przerobił BIOS do tego modelu niż samemu ryzykować - tymbardziej że nie mam w domu programatora w razie wtopy. Z tego co czytałem to jest małe ryzyko z modem BIOSu samodzielnie, gość w pierwszym poście pisze że miał szczęście, łatwo wtopić. Do tego nie potrzebuję jakiegoś konkretnego wyśrubowanego CPU tylko chciałbym wiedzieć mniej więcej jakie procki można wrzucić i ew. dodać obsługę nowszych Ivy Bridge pod 988 rPGA.

 

UPDATE:

http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20(rPGA988B).html - z komentarzy na dole wynika że HM65 teoretycznie nie obsłuży Ivy Bridge, choć dam sobie rękę uciąć że widziałem NP300E5A właśnie z prockami 3 generacji... Być może był tam inny chipset i w ramach jednego modelu w późniejszych rewizjach dawali HM75??

 

Chłodzenie zrobiłem na złoto, niestety jakiś idiota na jednym heatsinku dał GF 520MX i CPU, które grzeją się od siebie + PSU 60 W - brawo :D! Dlatego ostatecznie chętnie wymienię na i5, ale nie wiem czy SB Mobile mają możliwość zrobienia undervoltingu? Pod ThrottleStop nie mam opcji FIVR, może tylko i3 mają poblokowane?

 

UPDATE2:

Wychodzi chyba na to że HM65 obsługuje IB jedynie w wersji Embedded - nawet jeśli miałbym ryzykować, trzeba i tak mikrokody pododawać do BIOSu :).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z poziomu XTU możesz cokolwiek zrobić?

 

Najlepiej by było wziąć plik najnowszego biosu dostępnego dla tego lapka i zobaczyć do środka, czy jest mikrokod dla ivy - jak jest, to powinien obsłużyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z poziomu XTU możesz cokolwiek zrobić?

 

Najlepiej by było wziąć plik najnowszego biosu dostępnego dla tego lapka i zobaczyć do środka, czy jest mikrokod dla ivy - jak jest, to powinien obsłużyć.

XTU wieczorem przetestuję. Niestety nie wiem (jeszcze) jak podejrzeć mikrokody w BIOSie. Jakby ktoś był mądrzejszy ode mnie w tej materii - załączam link z oficjalnym wsadem w wersji 07QA oraz modyfikowany z bios-mods.com BIOS do wydawałoby się tego samego modelu - nie wiem czy gość dodawał mikrokody do CPU, ale usuwał whitelist i dodawał opcje w BIOS. Chcę zamieścić ogłoszonko o kupnie jakiegoś i5 SB ale ten IB nie daje mi spokoju i dobrze byłoby wiedzieć ;-).

 

BIOS:

https://we.tl/t-Zi1GieaiXt

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosach widać zarówno mikrokod, jak i video rom tylko dla sandy bridge. Nie ma sobie co robić nadzieję :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosach widać zarówno mikrokod, jak i video rom tylko dla sandy bridge. Nie ma sobie co robić nadzieję :(

Czy mógłbyś mi polecić narzędzie którym się robi podgląd BIOS, ew. czy mógłbym prosić o listę mikrokodów z tych obrazów? Fajnie by było mieć IB, ale SB też jest ok, przynajmniej dylemat rozwiązany, teraz tylko chciałym wiedzieć które procki mogę brać pod uwagę przy zakupie :) - z doświadczenia wiem że sam socket to nie wszystko i zdarza się że dany CPU nie jest uwzględniony i po prostu nie zadziała. Najlepiej by było chyba i5 2450M i5 2540M - zależy mi na mocnym jednym wątku, a te proce mają do 3,1 w turbo i kosztują 6 dyszek - idealny kandydat do upgrade'u za grosze, ale ten zdaje się jest oficjalnie wspierany (tzn. były wersje z tym prockiem) - dobrze byłoby wiedzieć, czy "pójdzie" coś innego. Wtedy do rozważenia byłby jakiś szrotowy lapek ze sprawną płytą i CPU - płyta ze starym procem do projektu DIY, a szybszy proc do Samsunga :).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UBU - toolkit do podglądania i modyfikowania biosów

Większość funkcjonalności skupia się raczej na biosach AMI obecnych w desktopach, ale z Twojej płyty laptopowej też daje radę pozyskać info na temat mikrokodów.

 

Realnie nie powinno być problemu wsadzić jakiekolwiek socketowe i5 sandy. Pamiętaj tylko po takiej podmianie przywrócić ustawienia biosu do domyślnych.

 

Możesz też się rozglądać za i7 2620M oraz 2640M - też dwurdzeniowe, też z "TDP" 35W, a wyższymi zegarami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem najpierw ten bios 09QA a potem ten zmodyfikowany - chodzi jak złoto, niestety wśród nowych, dostępnych w BIOSie opcji nie ma OC ani regulacji napięcia. XTU również - przynajmniej w przypadku i3 - nie umożliwia zmiany napięcia, a SetFSB to chyba nie ta epoka ;). Może po włożeniu i5 coś się uda. Także zamawiać będę jakąś i5 bo różnica między 2620M/2640M (150-200 PLN) vs 2450M/2540M (50-60 PLN) jest niewielka a za różnicę dokupię RAM i nową baterię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...