Skocz do zawartości
MrKetiw

Technologia OLED czyli więcej problemów niż zalet ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum, chwilę myślałem czy napisać ten temat ale zdecydowałem że to zrobię, może chociaż jednej osobie zaoszczędzę trochę czasu i pieniędzy a juz na pewno nerwów.

Zacznę od początku, jestem bardzo wymagającym klientem i zawsze zanim coś kupie to dokładnie przetestuje, na OLEDa czaiłem się dobry rok, aż nadszedł ten upragniony dzień gdzie w końcu cena spadła do akceptowalnego poziomu ( 7000 zł dobre sobie :E )

Do konkretów, OLED to idealny TV ? Tak tez myślałem zanim go nie kupiłem, pierwsze uruchomienie i woooow ale czerń :o puszczasz film i pasów na dole nie widać wooow :o napis Sony na środku a wokoło czarno ? Wooow podniecenie sięga zenitu po pierwszych kilkunastu minutach kontaktu. Stwierdzam że to idealny zakup, to jest to czego chciałem, co tam banding i wypalanie w końcu jest ta idealna czerń. Na drugi dzień wziąłem się za kilku godzinne testowanie TV, trochę emocje opadły i już zaczęły się pojawiać wady OLEDa. Myślałem ze to chodzi o niski bitrate w plikach na poziomie 10-15mb ale na filmach BR z bitratem na poziomie 70mb jest to samo :thumbdown:

 

Makrobloki, przejścia tonalne, słaba nawet bardzo słaba gradacja, całkowity brak detali w ciemnych scenach ale mówię sobie, przecież to na pewno przez ustawienia, redukcja szumów, wygładzanie itp. zacząłem grzebać w necie i szukać dobrych ustawień ale NIC nie pomagało, żeby zobrazować wam o czym mówię to pod spodem zdjęcia.

 

Makrobolki

 

chzqowY.jpg

 

xx4osz7.jpg

 

Przejścia tonalne

 

bza6T6k.jpg

 

WTF na Netflixie ?!

 

r4GZuCH.jpg

 

Banding ? Nie ma sprawy, zapraszam (to akurat nie moje zdjęcia - u mnie było trochę lepiej) te pionowe pasy czarne to największy problem użytkowników OLEDa bądz nierównomiernie podświetlona matryca.

 

ElsC6Bz.jpg

 

GuKZGiR.jpg

 

Ogólnie można sobie z tym poradzić i wszystkie w zasadzie te problemy znikają w mniejszym lub większym stopniu a jak ? Juz tłumaczę, trzeba zjechać z jasności poniżej 50 i z kontrastem w okolice 60-70, myślałem że znalazłem złoty środek ale niestety dalej byłem w czarnej du... Ale przynajmniej była czerń na ekranie :D Po zjechaniu z tej jasności i kontrastu w dół mamy w końcu czerń idealna na ekranie ale... co z tego jak wszystkie detale są czarne i nic nie widać !! Jak damy jasność na wyższą to znowu mamy makrobloki itp. a z czerni robi się szarość którą mam obecnie na LCD no ręcę opadają, znów żeby wam pokazać o czym mówię pod spodem filmik.

 

zobaczcie sobie od 1:10 - 3:20 min następnie od 5:30 - 6:30 min i moje ulubione od 7 minuty, aż się oczom nie chce wierzyć :E

 

Myślicie ze to koniec ? Oczywiście że nie, jeszcze jest kwestia TrueMotion, ja osobiście lubię te "fjuczer" i zawsze działa on dobrze a na OLEDzie ? Oglądasz film jest scena dosyć powolna i cieszysz się wygładzaniem aleeee za chwilę jest scena szybka gdzie coś się dzieje i nagle zaczyna się klatkowanie, już wam pokazuje na filmiku poniżej.

 

od 1:30 min jest pokazane jak to działa, 60 klatek kiedy nic się nie dzieje i są mało wymagające sceny a 24 klatki kiedy sceny są szybkie :lol2:

 

Konkluzja ? OLED to nie dla mnie, długo walczyłem czy go oddać czy nie ale w końcu pojechałem do MediaMarkt i go zostawiłem bo miałem głowę pełną problemów z głupim TV. Zastanawiam się co kupić teraz na przeczekanie na inną technologię ale ze wzgledu na system WebOS który jest świetny, pilot Magic Control z żyroskopem który też bardzo ułatwia nawigowanie po interfejsie, TV odtwarza wszystkie możliwe pliki z dysku HEVC, MKV nic nie jest w stanie go powstrzymać, wszystkie napisy też otwiera zdecyduję że zakupie LG po raz kolejny ale już nie OLEDa a LED z funkcją FALD czyli Model SK9500 lub SK8500, kupię dwa i zobaczę jak się to ma do OLEDa, ale z tego co widzę po recenzjach to chyba bardzo dobrze.

 

Mam nadzieję że pokazałem wam czym tak naprawdę jest OLED, niedopracowaną technologią albo... to tylko LG wypuszcza tak kiepskie OLEDy a Panasonic, Sony czy Philips kupując matryce od LG udoskonalają je żeby nie było takich problemów ? Tego nie wiem bo nie dam niestety za TV więcej jak 10.000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie opisane, ja akurat już od dawna wiem o tych przypadłościach bo przeglądam AVSforum i tam jest masa tematów o różnych przypadłościach oledów, z oledami również jest loteria jeśli chodzi o jakość obrazu, np. ten banding. Trafiają się różne sztuki.

 

Swoją drogą bardzo polecam to forum przed zakupem TV i ogólnie jako ciekawostkę dla maniaków TV https://www.avsforum.com/forum/index.php

będziecie mieć czytania na kilka tygodni i poznawania masy przypadłości, które tyczą się każdego jednego TV jaki jest na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pewnie też by Ci sie wypalił.

To było moje najmniejsze zmartwienie ponieważ tv kupiłem tylko do oglądania filmów w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm po pierwsze OLED nie jest idealny i nigdy nie był, po drugie niestety albo i stety obnaża dosyć mocno słabą jakość sygnału.

To tak jakby kupić bardzo dobry system audio i narzekać że mp3 128kb brzmi na nim h..... winiąc za to sprzęt a nie jakość plików.

 

Jeśli myślisz ze na LCD nie będzie tych problemów to się mylisz, bo jakim cudem miało by ich nie być, makrobloki i inne błędy słabej jakości sygnału będą widoczne na każdym dobrze ustawionym TV i nic z tym nie zrobisz.

Natomiast zgodzę się że "Trumotion" jest słabe i lepiej w LG wyłączyć to w cholerę. Ewentualnie ustawić Dejudder na 0 a Deblure na 10

 

99% problemów z obrazem na TV OLED wynika z niewiedzy ich użytkowników i 0 wręcz pojęciu na temat ustawień obrazu i jakości sygnału.

 

 

Jeśli ktoś chce zglebić tajniki kalibracji polecam temat na AVS forum:

https://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html

 

Po tej lekturze i plikach jakie tam udostępniają jesteśmy w stanie skalibrować każdy TV (oprócz trybów HDR i Dolby Vision) FHD czy UHD.

Osobiście dodam ze ustawienie gammy 2.2 nie zawsze jest zalecane. Dla mnie lepiej się sprawdza 2.4 lub BT.1886

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm po pierwsze OLED nie jest idealny i nigdy nie był, po drugie niestety albo i stety obnaża dosyć mocno słabą jakość sygnału.

To tak jakby kupić bardzo dobry system audio i narzekać że mp3 128kb brzmi na nim h..... winiąc za to sprzęt a nie jakość plików.

 

Jeśli myślisz ze na LCD nie będzie tych problemów to się mylisz, bo jakim cudem miało by ich nie być, makrobloki i inne błędy słabej jakości sygnału będą widoczne na każdym dobrze ustawionym TV i nic z tym nie zrobisz.

Natomiast zgodzę się że "Trumotion" jest słabe i lepiej w LG wyłączyć to w cholerę. Ewentualnie ustawić Dejudder na 0 a Deblure na 10

 

99% problemów z obrazem na TV OLED wynika z niewiedzy ich użytkowników i 0 wręcz pojęciu na temat ustawień obrazu i jakości sygnału.

 

 

Jeśli ktoś chce zglebić tajniki kalibracji polecam temat na AVS forum:

https://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html

 

Po tej lekturze i plikach jakie tam udostępniają jesteśmy w stanie skalibrować każdy TV (oprócz trybów HDR i Dolby Vision) FHD czy UHD.

Osobiście dodam ze ustawienie gammy 2.2 nie zawsze jest zalecane. Dla mnie lepiej się sprawdza 2.4 lub BT.1886

Jeżeli myślisz że nie ustawialem tv pod te wszystkie przygotowane setupy to się mylisz, wyraźnie napisałem że używałem plików najwyższej jakości których 90% ludzi z tego forum nawet nie miało na dysku. Tych wszystkich makroblokow i innych artefaktów nie ma na LCD od rodziców Samsungu nu8042 w 65" który jest tańszy o połowę od OLEDa. Każda technologia ma wady ale te o których napisałem są nie do zaakceptowania zwłaszcza w tak chorej cenie - przypomnę że ten tv w dniu premiery kosztował 15.000 zł! Coraz częściej zdarza się że aktualizacja do tv psuje obraz (spójrz na ostatnią do tv np. C8 która wprowadza degradacje kolorów i przejść tonalnych)

 

Nie widziałem na żywo tv który ma FALDa, zamówię i ocenie może to będzie złoty środek i posiedzę na nim dopóki nie wejdzie MicroLed od Samsunga na rynek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z twoim OLED'em było coś nie tak. Ja mam B7 i żadnych problemów z obrazem nie mam o ktorych piszesz. Kalibrowałem też w przeciągu roku kilka B8 i C8 w ktorych tak samo żadnych problemów nie uświadczyłem.

Faktem jest ze LG miał ostatnio wpadki z oprogramowaniem co może było też przyczyna problemów które opisujesz.

Jednak oficjalnie kilku niezależnych ekspertów potwierdziło ze da się te błędy wyeliminowywać re kalibracja.

 

Nie jest to natomiast wina technologi OLED samej w sobie.

 

P.S. Piszesz ze na NU8042 problemów nie zauważyłeś, a kalibrowałeś tego Samsunga tak samo jak LG ?

Jeśli Samsung nie był skalibrowany to mógł mieć poziom czerni ustawiony ponizej referencyjnego co spowodowało ze nie wyświetlał tych artefaktów i był black crush zapewne.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo oledy, amoledy i w TV i w telefonach owszem, mają tą czerń czarną, którą tak wszyscy się zachwycają, ale cóż z tego, skoro technologia jest upośledzona?

 

I co Ci po super czerni? Nic. Więcej wad niż zalet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, gdyby plazma dostała 4K i HDR to OLED nie miałby racji bytu na rynku, a tak, producenci wiedzieli co robią ;)

 

Mam FALDa, i żadnego OLEDa mi nie potrzeba, czerń jest wystarczająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, gdyby plazma dostała 4K i HDR to OLED nie miałby racji bytu na rynku, a tak, producenci wiedzieli co robią ;)

 

Mam FALDa, i żadnego OLEDa mi nie potrzeba, czerń jest wystarczająca.

W jakim TV masz tego falda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś już wcześniej wspomniał nie ma produktów idealnych, kupiłbyś coś tańszego bądź QLED'a i inne rzeczy by cię wkurwiały :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim TV masz tego falda ?

Jednego z gorszych, XF9005 i jest wystarczający, ale nie powalający. Szykuje się na ZD9, jak tylko znajdę w dobrym stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie tak skaszanionego obrazu nawet na ekranie laptopa. Może coś z Twoim konkretnym ezgemplarzem jest nie tak? Warto byłoby zerknać na inną sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przejscia totalne to są słabe właśnie w serii B, seria C ma już lepsze, ale po aktualizacji usuneli opcję która je polepszała :E . Nie wiem czy przywrócili to po zrobionym szumie.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam fetysz megaczarnej czerni nie przekonuje. ;-) Przy oglądaniu filmów nawet rozjaśniam obraz, bo w ciemnych scenach widać wtedy więcej detali. OLED-y w telewizorach to przerost formy nad treścią.

 

Co innego w monitorach komputerowych, do edycji grafiki itp. - to jedyne sensowne zastosowanie OLED-ów. Póki co jednak monitorów oledowych jak na lekarstwo.

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam C8 skalibrowany profesjonalnym sprzętem. Po kalibracji jest to całkiem inny tv i już sobie nie wyobrażam przejścia na leda do filmów/gier. Żadnych wad, które przedstawiłeś nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo oledy, amoledy i w TV i w telefonach owszem, mają tą czerń czarną, którą tak wszyscy się zachwycają, ale cóż z tego, skoro technologia jest upośledzona?

 

I co Ci po super czerni? Nic. Więcej wad niż zalet.

 

Nie masz pojęcia o czym piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówie sobie C8 i SK9500 postawie obok i zobaczymy co z tego wyjdzie, może C8 nie będzie mieć tych wad które miał B8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sk9500 nie widziałem ale już SK8100 fajnie świecił jak na LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sk9500 nie widziałem ale już SK8100 fajnie świecił jak na LCD.

Podobno SK9500 to najlepszy IPS jaki wyszedł kiedykolwiek. Z tym że w wersji 65" ma 2x wiecej stref wygaszania hmm kupie dwa i przetestuje, na pewno wszystko tutaj opiszę na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno SK9500 to najlepszy IPS jaki wyszedł kiedykolwiek. Z tym że w wersji 65" ma 2x wiecej stref wygaszania hmm kupie dwa i przetestuje, na pewno wszystko tutaj opiszę na forum.

To samo słyszałem na temat Z9D, że to najlepszy LCD jaki wyszedł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo słyszałem na temat Z9D, że to najlepszy LCD jaki wyszedł.

Z tym że to chyba matryca VA w Sony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wiadomo jak kto jest z hucznymi zapowiedziami "najlepszy IPS" "najlepszy VA", okazuje się później że jest trochę inaczej. No ale zobaczymy, możliwe że KS9500 cię zadowoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, gdyby plazma dostała 4K i HDR to OLED nie miałby racji bytu na rynku, a tak, producenci wiedzieli co robią ;)

 

Mam FALDa, i żadnego OLEDa mi nie potrzeba, czerń jest wystarczająca.

 

Bardzo popularny był model Philipsa 8102 - właśnie na technologii FALD. Był drogi, ale jak staniał naprawdę był warty rozważenia. Czerń doskonała to super sprawa, ale jednak obawy przed wypaleniem każdemu się obiły o uszy. Chociaż już chyba faktycznie OLEDy się tego wyzbyły, ale wciąż pozostają drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na B8 55" po jakichś dwóch miesiącach od korzystania wyszedł bardzo fajny pasek w lewym dolny rogu ekranu. Taki 4x20cm zupełnie odróżniający się od reszty. Jest to oczywiście związane z efektem bandingu czyli mówimy o planszy z szarością 5% czy coś koło tego.

 

Dla zainteresowanych szukaniem mankamentów polecam Westworld S02E01 od 14 minuty .. po prostu jakieś nieporozumienie. Podobnie jest w okoliach 32 minuty. W tym odcinku to nawet momentami widać dziwne pasy w jaśniejszych scenach. Nie wiem czy to tylko na moim egzemplarzu.

 

Jakieś pomysły co z tym dalej począć, oprócz reklamowania? Będą mi dowozić nowe panele aż trafię na w miarę dobry? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale podstawowe pytanie - czy dzwoniłeś do producenta, i co ciekawego ewentualnie tam usłyszałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
    • Chyba se kpisz, typie. Ryczałt ma śmiesznie niski podatek i ZUS. Co ma powiedzieć ktoś na liniówce albo skali xD
    • Witam: Na sprzedaż wymienione w tytule części: https://www.olx.pl/d/oferta/rtx-2070-super-msi-gaming-x-trio-CID99-IDZ8WU7.html?bs=olx_pro_listing  900zł https://www.olx.pl/d/oferta/zasilacz-seasonic-gx-550w-plus-gold6lat-gwarancji-CID99-IDZ8WXl.html?bs=olx_pro_listing 300zł Części w pełni sprawne, bez usterek sprzedaję bo zmieniam platformę z am4>am5, i 2070s>4080s  Chętnie odpowiem na wszelkie pytania odnośnie zakupu.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...