Skocz do zawartości
Kerri

Wpływ UV na OC

Rekomendowane odpowiedzi

Mam rx'a 580 8gb nitro+. Jakiś czas temu robiłem mu OC, jednak przez bardzo słabe efekty odpuściłem i zrobiłem UV na -90mV które dało bardzo odczuwalne rezultaty.

Jeżeli np: kartę mogłem podkręcić przed UV z 1411 do 1450mhz max na rdzeniu to po UV nadal będzie tyle samo? czy może być ale nie musi?

Po prostu ciekawi mnie jak duży wpływ ma UV na OC. Ktoś ma jakaś większą wiedzę na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39MHz to za mała różnica, pewnie nie wpływa zauważalnie na wydajność. Spróbuj podkręcić po OC to się przekonasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalna zasada jest taka, że im niższe napięcie, tym niższy możliwy do osiągnięcia maksymalny zegar. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Jeżeli problemem w osiągnięciu wyższego zegara jest temperatura rdzenia lub przekroczenie zdefiniowanego limitu TDP, to UV może poprawić oc (ale to dość rzadkie sytuacje). Poza tym w przypadku oc wszystko zależy od konkretnego egzemplarza, więc sam musisz to przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może potestuje i sprawdze jak wygląda robienie OC po undervoltingu. Tak czy siak, chyba tylko UV w rx'ach ma jakiś sens.

Jak ktoś ma rx'a to może napisać jak wyglądają u niego wyniki po OC lub UV bo jestem ciekaw. U mnie przed UV: do 76 stopni i 2200 rpm. Po UV: do 74 stopni i 1550 rpm. Zmieniałem też krzywą wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej roboty jest jak się robi OC ze stockowego napięcia i powoli z nim schodzi, a najlepiej sprawdzić jakie inni mają, żeby nie odkrywać ameryki. Karta na pewno się zmieści w +/- kilka % różnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalna zasada jest taka, że im niższe napięcie, tym niższy możliwy do osiągnięcia maksymalny zegar. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Jeżeli problemem w osiągnięciu wyższego zegara jest temperatura rdzenia lub przekroczenie zdefiniowanego limitu TDP, to UV może poprawić oc (ale to dość rzadkie sytuacje). Poza tym w przypadku oc wszystko zależy od konkretnego egzemplarza, więc sam musisz to przetestować.

Czyli jestem rzadkością z rtx 2060 od ventusa, bez uv 75c w W3 zegar rdzenia zbijany do 1860 1900rpm

Po UV 67c max w W3 zegar startuje z 2010 i utrzymuje 1980 + pamięć na 7600 max 1600rpm (własna krzywa) w przypadku kiepskich osiągów chłodzenia po obniżeniu TDP osiągnąłem lepszy wynik czyli dokładnie to co napisałeś :thumbup:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat karty bazujące na boost 3.0 (albo mające zbyt niskie limity TDP/mocy albo temperatury), mogą zyskać na UV najwięcej.

Nawet jak nie będzie wyższego maks. taktowania (niestabilność), to na pewno zyska się na stabilności taktowania w dłuższym okresie czasu (10-20min).

 

Turbiny "FE" z Pascali to doskonały przykład gdzie zyskuje się najwięcej z samego UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że to jest trochę jakby inny temat. Samo ustawienie suwaka napięcia w dół całkiem często może skutkować wyższą częstotliwością w trybie boost. Ale przecież zamiast przesuwać w lewo suwak napięcia, można przesunąć w prawo suwak częstotliwości i szybkości wentylatora i wtedy w zdecydowanej większości przypadków wyższy zegar osiągniemy jednak przy wyższym napięciu. Piszę oczywiście w uproszczeniu, preferuję bardziej wyrafinowany metody tuningu niż ustawienie suwaków na sztywno ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przestałem ufać UV na pewnym etapie, niby działało mi to dobrze przy danym ustawieniu zarówno wcześniej na GTXie 1060, jak i później na GTXie 1070 Ti, potrafiło przejść stress testy, rozgrywkę w Wiedźminie 3, ale jednak raz na 4-5h wyrzucić z faktycznej gry. Po OC poprzez +rdzeń/+pamięci nie ruszając napięcia, takich problemów nigdy nie było. I tak, można w takim wypadku po prostu zwiększyć napięcie albo ustawić niższy zegar, ale to już dochodziło wtedy do sytuacji, że traciłem 4-5% wydajności względem standardowego napięcia i OC tradycyjnego, a jak pomyślałem sobie, że gram w słuchawkach, dzieci małych w pokoju nie ma, to niech sobie lata nawet i 2000 RPM jak jest taka potrzeba.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn, że źle wykonałeś UV. Ja w swoim GTX1080 Asus Strix, zlazłem z napięciami z 1050mV na 865mV czyli jest niżej o 1,85V przy taktowaniu 1860MHz. Wiatraczki na karcie ledwo się kręcą a temperatury niskie. Cewki też się przy okazji uspokoiły. Mogłem oczywiście podnieść trochę napięcie np. do 950 mV i zrobić niezłe OC (coś koło 2050 MHz) ale uznałem, że wolę ciszę.

Tak więc niezłe wyniki daje połączenie UV z OC. Bez UV karta nie dochodziła nawet do 1930 MHz i od razu zrzucała takty ze względu na szybko rosnące temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV to ciekawy temat.

U mnie na RX570 trochę dało obniżenie napięcia, tylko kilkadziesiąt MHz.

Teraz zjechałem z 1150mV do 900mV przy 1200MHz, czyli pomiędzy stock a boostem.

Wydajność taka sama jak po wyjęciu z pudełka, ale pobór mocy spadł bardzo znacząco.

Cała karta pobiera w zależności od tytułu od 70 do 90W. Jedynie Furmark dojeżdża do 115W.

 

Uważam, że RXy nie nadają się do OC, bo przyrost wydajności jest bardzo nieadekwatny do utraty kultury pracy.

UV jest super, ale w celu obniżenia poboru mocy i chęci uzyskania ciszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...