Skocz do zawartości
Bulbon

Monitor 26-28"1440p 1000zł? 1500zł?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję pomocy w wyborze monitora. Obecnie używam BenQ GW2250 FHD 60HZ - nic specjalnego ale wystarczał. Teraz remontuję sobie swój pokój roboczy i chciałbym zmienić monitor na większy. Biurko będzie miało wymiar 80cmx215cm więc będę ok 90cm od monitora, stąd myślę że jakieś 26"-28" byłoby ok. FHD na takim rozmiarze wygląda tak sobie stąd strzał w 1440p, zastanawiam się nad odświeżaniem. Czasem w coś gram, ale są to raczej RPGi nie wymagające wysokiej częstotliwości odświeżania, ale jak pobawiłem się na lapku 120Hz ... cóż bardzo fajna płynność, widać różnicę już na pulpicie. No i nie wiem, mój gtx 1070 + Ryż 2600 może sobie nie poradzić z 1440p + 120/144Hz. Prędko nie zamierzam zmieniać GPU.

 

Kwota do wydania raczej płynna, ale nie chciałbym przesadzać. 1000-1500zł z tendencją raczej niżej niż wyżej.

 

PS.

Aha i chciałbym, żeby ramki matrycy były możliwie jak najwęższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy RPG możesz pozwolić sobie na matrycę IPS lub VA, jeśli to ma być więcej niż 24" obowiązkowo szedłbym w rozdzielczość 2560 x 1440

 

Przy samym pulpicie i większości gier matryca 144 Hz będzie ok.

 

1. Za 1249 dostaniesz ten Acer 27" - Acer ED273URPBIDPX

- dobre kolory

- dobry czas reakcji

- zakrzywiony ekran

- możliwość montażu na ścianie (VESA)

 

2. Za 1649 dostaniesz Acer 27" - Acer Nitro VG270UPBMIIPX

- matryca IPS

- 144 Hz

- klasyczny ekran

- możliwość montażu na ścianie (VESA)

Edytowane przez brzepa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za te propozycje poczytam o nich. Z tym, ze zakrzywiony ekran odpada, bo mam sporo zabawy przy tekście/excelu itp, a zakrzywiony ekran przeszkadza - przynajmniej mi jak próbowałem u znajomego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic innego wartego polecenia niż ten acer VG270UPBMIIPX ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakrzywiony z VA może być?

 

To taki kretyński żarcik w którym zaproponujesz mi tego drugiego Acera z postu powyżej? Nie nie może być, przecież napisałem, że zakrzywione ekrany odpadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie idź w VA powyżej 24". Będziesz narzekać na gamma shift i kąty, zwłaszcza jeśli lubisz siedzieć blisko monitora.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mają Philipsy Momentum 43" czy jakieś LG GK650/850 32" i nie narzekają. :E Ja na 27" też nie narzekam, więc zależy od osoby(i sztuki).

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamma shift nie jest zależne od sztuki. Jeśli jest słabe w jednej sztuce to jest tak samo słabe w każdej tego samego modelu. To specyfika modelu, a nie problem typu bad pixele, żeby można było lepiej bądź gorzej trafić. Monitory, które wymieniłeś być może mają lepsze matryce pod tym względem, jednak już same gabaryty powodują, że ludzie raczej nie kupują takich monitorów do siedzenia z bliska. Po doświadczeniach z EW2777HDR nikomu już nie polecę VA powyżej 24" jako monitor do siedzenia bliżej niż 80cm. Wcześniej wszystkie VA, z którymi miałem do czynienia miały 24" lub mniej, byłem z nich bardzo zadowolony zero problemu z gamma shift na wprost. Myślałem, że większe gabaryty VA będą równie dobre, niestety byłem w błędzie. Im większa przekątna tym coraz większy problem z gamma shift na matrycach VA.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że chyba wszystkie pozostałe VA są krzywe(może jeszcze oprócz tego nowego Philipsa Momentum 32"), przez co mają rozmazane czcionki, a po doświadczeniach z C24F396 krzywych VA nie polecam nawet do czytania internetu, nadają się jedynie do gier i filmów. Może 1440p na 27" są ok, nie widziałem, ale 1080p nawet 24" to lipton, wygląda gorzej od płaskiego 27" 1080p i 32" TV 1080p.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadzają mi czcionki na krzywym MSI MAG241. Nie są tak ostre jak na płaskich, lecz z normalnej odległości są wystarczająco ostre. To co piszesz o C24F396 to wina elektroniki samsunga, a nie samej krzywizny, tam rzeczywiści problem jest nasilony w modelach monitorów samsunga, ale też chyba nie wszystkich. Przy innych markach ludzie na to nie narzekają. Znacznie większym problemem krzywych jest większe prawdopodobieństwo bad pixeli oraz widoczna poświata od podświetlenia led w moim MSI dookoła matrycy lekko widoczne na niektórych kolorach, w Samsungach bardziej widoczne, ale tylko z boku.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi przeszkadzało, wg PCmonitors wszystkie krzywe VA mają taką samą strukturę pikseli(pół-pixele + duże odstępy między rzędami), więc raczej na pewno we wszystkich jest tak samo słabo i tego się elektroniką podciągnąć nie da, ale jak pisałem, to już zależy od osoby i sztuki(tu w sumie źle się wyraziłem, bardziej chodziło mi o model).

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak samo, bo zależnie od elektroniki monitory różnie sobie z tym radzą. Samsung najgorzej, ale nawet wśród użytkowników zakrzywionych monitorów Samsunga nie ma dużo narzekających na czcionki. To jest garstka krzykaczy na forum, przeciętny użytkownik nie siedzi z lupą przy monitorze, a z normalnej odległości problem jest niezauważalny. Więcej krzyku niż rzeczywistego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już jest Twoje zdanie, ja bym się do tego nie przyzwyczaił, bo wszystkie inne ekrany jakie mam mają normalne czcionki, więc przejście z TV/laptopa/telefonu/innego monitora na zakrzywionego VA zawsze bolało, a odległość od monitora nie ma nawet znaczenia, bo to nie jest kwestia wielkości pikseli.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ zakrzywione również mają normalne czcionki, wszak sam monitor nie determinuje typografii fontu, robi to software. Po prostu z bardzo bliskiej odległości widać, że są ciut mniej ostre, ale nikt nie siedzi z nosem w ekranie bo to nie tablet ani smartfon, żeby coś takiego przeszkadzało. Ja po przejściu na zakrzywiony odczuwam zalety - większa imersja, mniej zmęczony wzrok, lepsze kąty widzenia i zerowa gamma shift dzięki zakrzywieniu własnie. Zakrzywionego ekranu można niepreferować, ale straszenie czcionkami jest mocno wyolbrzymione. Sam uległem temu straszeniu przez dłuższy czas nie rozpatrując takich monitorów. Zupełnie niepotrzebnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nope, tylko AMVA i SVA mają pół-pixele, dodatkowo SVA mają duże odstępy między rzędami pixeli albo jak kto woli spłaszczone pixele. Na płaskich ekranach czarne przestrzenie między rzędami pixeli to tak 1/4 wysokości pixela, na zakrzywionych to 1/2.

Ja jak pisałem miałem taki monitor i z 50-60 cm był ewidentnie widoczny problem, więc nie wymyślam sobie tego tak z nikąd.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yup, układ pikseli to nie czcionka, mimo, że nieco wpływa na ostrość. "Problem" u mnie z 50cm kompletnie niewidoczny, bo nikt z tej odległości nie jest w stanie zobaczyć piksela na monitorze 24" FHD. Znacznie poważniejszym mankamentem jest gamma shift na płaskich matrycach AUO VA. Sto razy wolałbym półpiksele na EW277HDR i brak gamma shift na wprost niż zwykły układ pikseli z mieniącą się gammą.... ale co kto woli :)

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czcionka uważasz, ale z czego ona jest zbudowana na ekranie LCD? Poza tym powtarzam, że to nie problem wielkości pixela, ekran jest(a przynajmniej był na moim Samsungu) dalej tak samo rozmazany z 40 jak z 70 cm.

Do gier czy filmów też bym wolał, do tekstu(internetu) nigdy w życiu, już dużo lepsza byłaby nawet biedna TNka za 500 zł. :D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tak po TN jedziesz? Bardzo dobre matryce do pracy z tekstem, gier i internetu. TNki jak dla mnie zawsze dawały najbardziej klarowny obraz ze wszystkich zbliżyć do nich mogą się tylko glossy IPS. Zrozum dla ciebie czcionka musi być jak żyleta z 5cm to nie znaczy, że jest to priorytetem dla wszystkich. Nie widzę różnicy w ostrości czcionki między krzywym MSI i BenQ z 50cm. Dopiero jak oko włoże do monitora coś tam widzę bardziej rozmazane. Najwyraźniej MSI fajnie to zoptymalizowało poprawiając ostrość, czy coś w tym stylu.

 

Ja z kolei wolę do filmów EW277HDR z uwagi na większą przekątną, brak black crush, natywny tryb rec.709. Na filmach i z 1 metra nie widać tej cholernej gammy shift.

 

Krzywy MSI cierpi na black crush, ale za to ma smolistą czerń, zero gamma shift, wyższy kontrast, płynny obraz, lepsze kolory, o wiele mniej smuży, większe ppi, lepszą bo mniejszą przekątną do patrzenia z bliska, o wiele lepiej wykonaną obudowę ekran nie chybocze w przeciwieństwie do benqa. Jest to moim zdaniem lepszy monitor do ogólnego zastosowania, ale i tak niemal 2x droższy biorąc pod uwagę, że benqa można dostać często na dużej promocji.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo uważam IPS za lepszą wersję TNki, TN 60-75 Hz nie ma sensu, 144-165 Hz ma tylko wtedy, jeżeli ktoś nie chce VA albo nie chce dokładać 2x tyle do IPS 144 Hz. TN 240 Hz jest ok, bo inne matryce tego nie oferują. Matowe TN zawsze miały największą ziarnistość obrazu, może coś się zmieniło, ale to raczej nie jest sprawa zastosowanego panelu, tylko powłoki antyrefleksyjnej.

Wystarczy mi przyzwoita ostrość z 60 cm i myślę, że większość ma podobne oczekiwania, na płaskim VA taka jest, na zakrzywionym wcale.

To nie jest temat do porównywania BenQ i MSI, za daleki offtop. :E

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yup, układ pikseli to nie czcionka, mimo, że nieco wpływa na ostrość. "Problem" u mnie z 50cm kompletnie niewidoczny, bo nikt z tej odległości nie jest w stanie zobaczyć piksela na monitorze 24" FHD.

Ja tam bez problemu wskażę ostrzejszą czcionkę na 24" 4K @200% vs 24" 2K @100% ... z 50cm.

 

Matowe TN zawsze miały największą ziarnistość obrazu, może coś się zmieniło, ale to raczej nie jest sprawa zastosowanego panelu, tylko powłoki antyrefleksyjnej.

Z początkiem zdania zię nie zgadzam, ale z końcówką juz tak - to znaczy, wpływ na "efekt śniegu" ma tylko powłoka, a nie typ matrycy.

 

Ja z kolei wolę do filmów EW277HDR z uwagi na większą przekątną, brak black crush, natywny tryb rec.709.

... akurat przy filmach HDR szerszy gamut to podstawa (bo one przy okazji mają szerszy gamut niż sRGB). Z kolei przy filmach sRGB szeroki gamut wyświetlacza nie jest problemem (aktywne CMS w MPC-HC, albo PotPlayer dba o to, by kolory były wiernie wyświetlone, bez przesycenia) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic innego wartego polecenia niż ten acer VG270UPBMIIPX ?

Z płaskich 144 Hz 1440p za ~1500 zł masz do wyboru dwa - Samsung S27R750QEUX na VA albo właśnie Acer VG270UPBMIIPX na IPS.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Samsung ma podobne kiepskawe kąty widzenia, ale dla 1 osoby myślę, że może być lepszy. Chyba, że ktoś nie toleruje żadnego smużenia w ciemnych scenach, wtedy Acer.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...