Skocz do zawartości
KonQbenT

Częstotliwość cpu-z

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w program CPU-Z "nb frequency" wyświetla mi wartość na poziomie ok. 1000 Mhz.

 

Wychodzi więc na to, że moje kości RAM działają na poziomie x2 czyli ok. 2000 Mhz.

 

Posiadam kości : G.Skill Trident Z RGB 2x 16GB 4000 MHz DDR4 CL19.

 

Dlaczego wydajność ich jest dwukrotnie zaniżona i jak ustawić je na poziomie 4000 Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NB Frequency to nie jest taktowanie pamięci ram. Ich taktowanie jest niżej - DRAM Frequency, z tym że CPU-Z podaje wartość rzeczywistą, a producenci pamięci posługują się wartościami efektywnymi. A więc, jak masz ramy 4000MHz, to CPU-Z w pozycji DRAM powinien ci wyświetlać 2000MHz. W przypadku DDR4 wartość rzeczywista to połowa wartości efektywnej.

 

Oczywiście zakładam, że profil XMP masz włączony w biosie/uefi i posiadasz odpowiednią płytę główną, która obsłuży taki szybki ram.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się.

NB frequency wyświetla wartość 4197 Mhz, z kolei DRAM frequency na poziomie 1067 Mhz.

Profil XMP w UEFI mam włączony.

Moja płyta to GIGABYTE z390 Aorus PRO

Edytowane przez KonQbenT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się.

NB frequency wyświetla wartość 4197 Mhz, z kolei DRAM frequency na poziomie 1067 Mhz.

Profil XMP w UEFI mam włączony.

Moja płyta to GIGABYTE z390 Aorus PRO

W takim razie masz tak na prawdę wyłączone XMP, CPU-Z pokazuje stan faktyczny taktowania RAM, czyli 1067 (x2 )= 2133mhz, czyli bazowe taktowanie dla DDR4... Być może kiedyś włączyłeś XMP, ale nie sprawdziłeś stabilności działania systemu/ czy profil działa w ogóle i płyta nie przeszła trainingu pamięci. BIOS pokazuje Ci tylko ustawienia w tzw "trybie bezpiecznym" (ułatwienie życia przy OC, jak wprowadzasz niestabilne wartości, płyta ładuje ustawienia domyślne, ale nie musisz jeszcze raz wprowadzać 1000 parametrów w BIOS, wystarczy jeszcze raz zapisać i wyjść, po wprowadzeniu korekty), czyli włączone XMP, a taktowanie jak poszukasz wartości w zakładce OC, jest takie jak w CPU-Z.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem XMP na profil 1, poza tym nic nie zmieniałem. Włączył się windows i w CPU-Z dalej te same wartości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profil XMP nie chce się załadować, system nie odpala po włączeniu XMP na profil 1 (tylko ten dostępny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z OC na platformie Intela, ktoś musi Ci pomóc podkręcić RAM ręcznie, bowiem albo płyta główna nie daje rady, lub procesor ma za słaby kontroler pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzuty z cpu-z mile widziane.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) NB Frequency to taktowanie kontrolera pamięci (UnCore/System Agent).

2) Patrz na zakładkę "Memory", a nie "SPD".

Ta druga zawsze pokazuje dane odczytane z modułów (a nie to co faktycznie jest ustawione).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.04.2019 o 13:41, KonQbenT napisał:

Witam,

 

w program CPU-Z "nb frequency" wyświetla mi wartość na poziomie ok. 1000 Mhz.

 

Wychodzi więc na to, że moje kości RAM działają na poziomie x2 czyli ok. 2000 Mhz.

 

Posiadam kości : G.Skill Trident Z RGB 2x 16GB 4000 MHz DDR4 CL19.

 

Dlaczego wydajność ich jest dwukrotnie zaniżona i jak ustawić je na poziomie 4000 Mhz.

Twój problem jest taki, że w specyfikacji technicznej Twojego procka jest wyraźnie napisane że Kontroler pamięci obsłuży max 2666mhz. Jedyne co możesz zrobić to kupić markowe pamięci z niskim CL (opóźnieniami dostępu do pamięci) i je pocisnąć w biosie.

Teoretycznie 3600mhz CL15 ma prawie tak samo szybki dostęp do pamięci jak pamięci 2666 z ustawionym CL na 11

Warto się bawić. 

 

Musisz zsynchronizować ram z procem. profil ram ustaw na 2666mhz i będzie Banglać 

Jeśli masz poprawnie ustawione NB freqency powinno być 1333

 

Przerabiam to samo tylko z AMD 

Nazewnictwo trochę inne tyle że ja mam blokade fclk dopiero na 1900mhz 

Czyli ram maksymalnie 2x1900=3800mhz

Gdyby ktoś szukał pamięci do Ryża 3XXX zakładanie pamięci RAM większych niż 3800 nic nie daje.

Warto kupić dobrą 3600 i cisnąć.

Edytowane przez RamStein07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2021 o 22:12, RamStein07 napisał:

Twój problem jest taki, że w specyfikacji technicznej Twojego procka jest wyraźnie napisane że Kontroler pamięci obsłuży max 2666mhz. Jedyne co możesz zrobić to kupić markowe pamięci z niskim CL (opóźnieniami dostępu do pamięci) i je pocisnąć w biosie

Ale ze i9 max 2666???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób screeny z tego gpu-z albo odpal nawet userbenchmark i daj linka to się dowiemy czy mówimy o tym samym:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe wykopalisko. Wątek jest z kwietnia 2019 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...