Skocz do zawartości
MarioDee

Kontroler wentylatorów Blackout

Rekomendowane odpowiedzi

Może głupie pytanie, ale chciałem się upewnić. Do mojej nowej obudowy SPC Armis AR5 mam dołożony kontroler wentylatorów, mogę maksymalnie maksymalnie 8 wentylatorów podpiąć do niego. Standardowo mam dwa, po jednym na przodzie i tyle obudowy. Teraz właśnie pytanko, czy w przypadku podłączenia kontrolera kablem sata do zasilacza i kablem pwm do złącza na płycie głównej, nie muszę się przejmować obciążalnością tego złącza pwm na płycie głównej? Bo z tego co czytałem, to do samego złącza na płycie głównej lepiej nie podpinać za dużo wentylatorów, żeby nie przekraczać maksymalnego natężenia prądu, które to złącze generuje. Ale chyba w przypadku podpięcia kablem sata do zasilacza, to nie ma znaczenia? Niby to logiczne mi się wydaje, że w tej sytuacji nic się nie będzie działo, ale wolę się upewnić :P Chcę po prostu dołożyć jeszcze jeden wentylator na przodzie obudowy, plus dwa na topie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie leci ze złącza SATA, złącze 4-pin na płycie daje tylko sygnał PWM i nie jest w żaden sposób obciążane. Możesz pod taki kontroler podłączyć ile wentylatorów chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sata wg specs ma 5A obciązalnosc wiec tez znowu nie tyle ile chce :E - wiem czepiam sie - nikt nie bedzie wentyli o mocach 60W podlaczał pod zwyklą bude

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem dwa dodatkowe wentylatory na topie i jeden dodatkowy na przodzie. Teraz mam dwa na przodzie, dwa na topie i jeden z tyłu. Czy teraz mam prawidłowy obieg powietrza? Bo gdzieś czytałem że tak jak ja mam, to mam negatywny przepływ powietrza, czyli z podciśnieniem i przez to więcej kurzu w obudowie się będzie gromadzić. Ciekawi mnie jedna rzecz, mam wszystkie wentylatory podpięte do tego kontrolera, oznaczenia na kontrolerze od Fan 1 do Fan 5, natomiast w Hwinfo widzę tylko jeden, oznaczony jako Chasis Fan 2 PWM. Do tego złącza na płycie głównej mam podłączony kabel PWM od kontrolera. Na dodatek jak odłączę jeden wentylator od kontrolera, który mam podpięty do złącza Fan 1 na rzekomym kontrolerze, to w Hwinfo nic już się nie pokazuje. Nie wiem dlaczego tak.

Edit: Już wiem, w dołączonej ulotce do obudowy nie było napisane, natomiast na necie znalazłem wzmiankę, że tylko wentylator podłączony do złącza Fan 1 na kontrolerze, ma raportowane obroty.

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz negatywne ciśnienie w obudowie, ale nie popadałbym w paranoję odnośnie zwiększonego zapylenia. Różnica będzie, ale znikoma. Podstawą jest i tak regularne czyszczenie kompa.

 

To, że widzisz jeden wentylator to standard - tak ten kontroler działa. Wentylatory podpięte pod hub znikają po odpięciu złącza FAN1 ponieważ z tego złącza jest brany odczyt obrotów. Odczyt obrotów może być prowadzony tylko z jednego złącza, ponieważ inaczej obroty wszystkich wentylatorów podłączonych pod hub sumowałyby się + sam odczyt by wariował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakbym miał na topie tylko jeden wydmuchujący na CPU, z tyłu jeden, a dwa z przodu, wtedy byłby przepływ zrównoważony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam ta sama obudowę i w niej umieszczony jest właśnie ten kontroler PWM blackout podłączone są do niego 2 wentylatory które podłączyłem na płycie głównej msi z370a pro do wejścia 4 pinowego pump fan 1 i po wejściu do biosa nie pokazuje wcale prędkości obrotowej chociaż wentylatory kręcę się powoli. Wentylatory maja 3 piny i do płyty głównej są podłączone również kablem z 3 pinami chociaż wtyczka jest 4 pinowa ale jeden jest pusty. Po podłączeniu wentylatora bezpośrednio do płyty odczyt był lecz wentylator działa na maksa. Co jest tego przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...